Pięciornik kurze ziele

Pięciornik kurze ziele – Właściwości, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Pięciornik kurze ziele to roślina powszechnie stosowana w ziołolecznictwie. Cieszyła się ona popularnością już setki lat temu, w medycynie ludowej. Obecnie również znajduje swoje zastosowanie w łagodzeniu wielu dolegliwości. Czym jest pięciornik kurze ziele, gdzie rośnie i dlaczego jest tak chętnie wybierany przez miłośników alternatywnych form radzenia sobie z problemami zdrowotnymi? Jak wygląda charakterystyka rośliny?

Pięciornik kurze ziele, czyli potentilla erecta, to roślina z rodziny różowatych. W skład tej grupy wchodzi aż 300-500 gatunków pojawiających się naturalnie niemal na całym świecie. Pięciornik kurze ziele występuje w Europie i Azji. Z biegiem czasu rozprzestrzenił się także na terenie Ameryki Północnej.

Pięciornik kurze ziele naturalnie pojawia się przede wszystkim w lasach liściastych i iglastych. Występuje też na pastwiskach, przy drogach, na łąkach oraz torfowiskach. Najczęściej rośnie na stanowiskach suchych lub wilgotnych, bogatych w próchnicę. Powinny mieć one kwaśny odczyn. Okres kwitnienia rośliny przypada na czerwiec-październik.

Łodyga pięciornika sięga nawet 30 cm wysokości. Kłącze rośliny jest natomiast zdrewniałe. Może osiągnąć grubość około 3 cm. Z tego elementu rośliny odchodzą wyrastające pojedynczo liście odziomkowe. Pięciornik wypuszcza żółte, czteropłatkowe kwiaty. Prezentuje się więc bardzo ozdobnie. Do tworzenia preparatów stosowanych w ziołolecznictwie wykorzystuje się jednak nie kwiaty, a kłącza pięciornika.

Pięciornik kurze ziele jest znany już od wielu lat. Jego nazewnictwo może jednak różnić się w zależności od regionu. Inne nazwy pięciornika kurze ziele to pięciornik leśny, pięciornik kurzyślad oraz pięciornik czteropłatkowy. To różne określenia tej samej rośliny, na co warto zwracać uwagę w trakcie kupowania preparatów zawierających to ziele.

Pięciornik kurze ziele

Medycyna ludowa a Potentilla erecta

Z pięciornika korzystało się w medycynie ludowej już setki lat temu. Informacje na jej temat pojawiają się m.in. w średniowiecznych księgach. W dawnych czasach pięciornik był stosowany m.in. w celu leczenia obfitych miesiączek, biegunek, krwotoków oraz objawów cholery. Wiele praktyk stosowanych jeszcze w średniowieczu przetrwało aż do dziś.

Obecnie pięciornik jest jednak wykorzystywany przede wszystkim w celu tworzenia suplementów diety i samodzielnie przygotowanych naparów. Uprawia się go na większą skalę. Ziele to występuje także naturalnie, dlatego można zebrać je we własnym zakresie, ale tylko ze sprawdzonych źródeł. Miejsce wzrostu rośliny wpływa bowiem bezpośrednio na jej właściwości.

Pięciornik kurze ziele – właściwości

Pięciornik kurze ziele ma cenne właściwości, które pozwalają na łagodzenie wielu dolegliwości. Wszystko ze względu na zawartość cennych substancji odżywczych. Wśród nich wyróżnia się takie składniki, jak:

 • garbniki,

 • glikozydy fenolowe,

 • saponiny,

 • czerwień tormentilowa,

 • kwasy organiczne,

 • sole mineralne,

 • substancje żywicowe.

Pięciornik jest tak powszechnie wykorzystywany w medycynie ludowej ze względu na dużą zawartość garbników. To właśnie one odpowiadają m.in. za tworzenie na błonach śluzowych warstwy chroniącej przed infekcjami i czynnikami drażniącymi. Z tego powodu pięciornik jest stosowany np. w celu łagodzenia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Ogranicza przenikanie wody przez ściany jelit, dzięki czemu nie dopuszcza do rozrzedzenie treści jelitowej.

Pięciornik kurze ziele – zastosowanie

Preparaty z pięciornikiem i suszone ziele są wykorzystywane w wielu celach. Do najpopularniejszych zastosowań tej rośliny można zaliczyć:

 • łagodzenie zespołu jelita drażliwego i stanów zapalnych żołądka oraz jelit,

 • leczenia zatrucia bakteryjnego z biegunką,

 • wspieranie gojenia ran i podrażnień błon śluzowych,

 • wspomaganie w leczeniu chorób przewodu pokarmowego, dotyczącymi m.in. żołądka i dwunastnicy,

 • łagodzenie krwawień w okolicach jelita grubego i odbytnicy,

 • wspomaganie organizmu w walce z hemoroidami,

 • łagodzenie odparzeń, stanów zapalnych i infekcji, także okolic intymnych,

 • radzenie sobie z problemami skórnymi, w tym nadmiernym wydzielaniem łoju, owrzodzeniami, wypryskami oraz trądzikiem różowatym.

Z pięciornika można więc korzystać zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Pozwala to na dopasowanie odpowiedniej formy podania preparatu do celów, jakie chcesz osiągnąć. W każdym przypadku niezbędne jest jednak zachowanie właściwego dawkowania.

Pięciornik kurze ziele

Jak działa pięciornik kurze ziele i na co pomaga?

Pięciornik kurze ziele jest wykorzystywany w wielu celach. Pomaga na trudno gojące się rany, wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz wspiera organizm w stanach zapalnych żołądka. Stosuje się go m.in. do płukania jamy ustnej. Roślina ta wykazuje bowiem działanie przeciwzapalne i pozwala na łagodzenie stanów zapalnych w obrębie dziąseł.

Kłącze pięciornika sprawdza się doskonale także w trakcie walki ze zmianami skórnymi. Roślina ta jest składnikiem m.in. kosmetyków pozwalających na pielęgnowanie cery. Nadaje też połysk i objętość włosom. Pojawia się m.in. w szamponach, zwłaszcza dla osób na co dzień borykających się ze stanami zapalnymi skóry głowy.

Kurze ziele – działanie przeciwbakteryjne

Kurze dziele jest wykorzystywane m.in. do płukania jamy ustnej i gardła ze względu na swoje właściwości przeciwbakteryjne. Działa niszcząco na takie bakterie, jak Bacillus cereus, Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Helicobacter pylori oraz grzybów Candida albicans i Candida krusei. Pojawiają się one m.in. w jamie ustnej, tworząc infekcje. Ta niepozorna roślina pozwala więc na poradzenie sobie z regularnie występującymi stanami zapalnymi. Pięciornik jest więc wykorzystywany np. przy produkcji niektórych past do zębów.

Działanie antybakteryjne ma znaczenie także w przypadku pielęgnacji skóry oraz okolic intymnych. Roślina ta może być wykorzystywana do leczenia infekcji bakteryjnych. Przydaje się też w trakcie łagodzenia biegunek i innych dolegliwości związanych z działaniem układu pokarmowego.

Jak stosować pięciornik kurze ziele – dawkowanie

Kłącza pięciornika są bezpieczne tylko wtedy, gdy korzysta się z nich w odpowiedni sposób. Nie bez znaczenia jest ich dawkowanie. Najczęściej kłącze pięciornika występuje w formie sproszkowanej, z której można uzyskać odwar, napar czy nawet nalewkę. Na rynku występują też mieszanki obejmujące także inne zioła.

Odwar z pięciornika kurze ziele

Odwar to zagotowane ziele pięciornika w ilości około jednej łyżki stołowej zalaną szklanką wody. Taką mieszankę należy gotować przez kilkanaście minut, a następnie – odcedzić. Odwar można pić 2-3 razy dziennie w ilościach po około 1/4 szklanki. Taki odwar może być też wykorzystywany do płukania jamy ustnej.

Nalewka z pięciornika kurze ziele

Jeśli chodzi o pięciornik kurze ziele, kłącze tej rośliny może być wykorzystywane również do przygotowywania nalewki. W tym przypadku konieczne jest zachowanie proporcji 1:5. Nalewkę należy odstawić na około tydzień, a następnie przefiltrować. Nalewki z tej rośliny zwykle nie służą do picia. Wykorzystuje się je do płukania gardła i jamy ustnej, a także przemywania skóry.

Mieszanki ziołowe z pięciornika kurze ziele

Z pięciornika powstają także mieszanki ziołowe, Obejmują one także wiele innych roślin, o cennych właściwościach. Do pięciornika można dodać np. miętę pieprzową, lawendę, kwiaty wiązówki, arnikę, owoce róży, ziele nawłoci czy nawet liście poziomki.

Pięciornik kurze ziele

Pięciornik kurze ziele – przeciwwskazania

Pięciornik jest popularnym surowcem zielarskim wykorzystywanym od lat. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie osoby mogą przyjmować odwary i preparaty z tej rośliny. Nie zaleca się tego m.in. kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Co więcej, długotrwałe stosowanie pięciornika może doprowadzić do zaparć. Z tego powodu w przypadku biegunek należy stosować ziele jedynie przez maksymalnie kilka dni.

W większych dawkach ziele pięciornika może powodować problemy z układem pokarmowym. Nie należy więc przekraczać dopuszczalnych ilości podanych przed producenta. Pamiętaj, że dawkowanie preparatu zależy m.in. od jego typu. Pięciornik często wchodzi bowiem w skład mieszanek z wieloma innymi ziołami, w formie tabletek, kapsułek czy herbatek do zaparzania.

Szczególne środki ostrożności trzeba zachować w sytuacji, gdy dana osoba przyjmuje leki. Chęć stosowania suplementów diety warto więc skonsultować z lekarzem. Przyjmowanie pięciornika w połączeniu z farmaceutykami może spowodować wystąpienie nieprzewidywanych skutków ubocznych.

Pięciornik kurze ziele – skutki uboczne

Przyjmowanie preparatów z pięciornikiem kurze ziele pomimo wspomnianych przeciwwskazań może doprowadzić do pewnych skutków ubocznych. Najczęściej są to zaparcia, wymioty i kolka żołądkowa bądź jelitowa. Takie objawy pojawiają się przede wszystkim w sytuacji, gdy pięciornik jest przyjmowany przez zbyt długi czas. Kuracja wewnętrzna powinna trwać bowiem dość krótko, maksymalnie kilka dni. W przypadku włosów przetłuszczających się oraz problemów skórnych można pozwolić sobie na znacznie dłuższe stosowanie.

Dlaczego warto stosować pięciornik kurze ziele?

Pięciornik kurze ziele działa pozytywnie na naczynia krwionośne, układ odpornościowy, przewód pokarmowy i wiele innych organów w ludzkim organizmie. Usuwa toksyny bakteryjne odpowiedzialne za występowanie infekcji. Nie szkodzi śluzówce żołądka – wręcz przeciwnie, pozwala na utworzenie na niej swego rodzaju warstwy ochronnej. Ziele działa przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i wpływa pozytywnie na kondycję skóry oraz włosów.

Roślina ta pozwala na uzyskanie wielu pozytywnych korzyści dla zdrowia. Jest dostępna w wersji gotowych suplementów. Rośnie w Polsce, dlatego można zbierać ją także samodzielnie. Przygotowanie odwaru jest bardzo łatwe – wystarczy dodać sproszkowane ziele do szklanki wody i zagotować. Wszystko to sprawia, że pięciornik po upływie tak wielu lat od odkrycia jego cennych właściwości wciąż jest chętnie stosowany w medycynie ludowej.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Żelazo jest ważnym składnikiem w ludzkim organizmie. Wiele osób decyduje się na jego suplementację. Jakie skutki uboczne mogą powodować preparaty z żelazem? Sprawdź.
Zauważyłeś łamliwe włosy czy słabe paznokcie? Może to być sygnał niedoboru biotyny! Dowiedz się, jak ta witamina wpływa na zdrowie i jak jej brak może się objawiać. Nie przegap!
Żelazo jest mikroelementem, którego niedobór może doprowadzić m.in. do anemii. Pierwiastek wspomaga odporność i utrzymanie sprawności umysłowej. Dowiedz się więcej.
Naturalne probiotyki to doskonały sposób na wzmocnienie Twojego organizmu i wyposażenie go w naturalną tarczę ochronną i wzmacniającą; zobacz, gdzie je znaleźć
Maślan sodu to naturalne wsparcie dla Twoich jelit, zobacz, w jakich sytuacjach warto go przyjmować i jak robić to bezpiecznie!