krwawnica

Krwawnica pospolita – Właściwości, przeciwwskazania, działanie, zastosowanie i jak ją przyjmować

Naturalne ziołolecznictwo zakłada stosowanie surowców roślinnych, które mogą pomóc w walce z różnymi dolegliwościami. Wśród nich warto wyróżnić m.in. krwawnicę pospolitą. Pojawia się ona powszechnie w polskich ogrodach, a od niedawna jest także uprawiana na skalę przemysłową. Co to za roślina, gdzie występuje i do czego można ją wykorzystać?

Krwawnica pospolita lythrum salicaria to roślina ozdobna. Najczęściej pojawia się ona na mokrych łąkach i terenach wilgotnych – porasta brzegi zbiorników wodnych. Niektóre osoby uprawiają krwawnicę także we własnych ogrodach, ze względu na jej atrakcyjny wygląd. Wykorzystują ją do obsadzania brzegów oczek wodnych. Krwawnica pospolita, inaczej zwana lythrum salicaria, należy do grupy roślin wieloletnich. Występuje naturalnie w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej. W Stanach Zjednoczonych jest ona uznawana za chwast niszczący naturalną florę.

Krwawnica pospolita jest bardzo łatwa w uprawie. Wykazuje ona wysoką odporność na działanie szkodników i chorób. Radzi sobie także z przejściową suszą, jednak w takich warunkach rośnie wolniej. Na suchych obszarach najczęściej uprawia się odmiany niskie. Roślina ma silny, drewniejący system korzeniowy. Krwawnicę rozsadza się poprzez sadzonki pędowe, umieszczane w umiarkowanie wilgotnej glebie.

Krwawnica pospolita lythrum salicaria najczęściej przyjmuje formę pojedynczej łodygi. Niektóre osobniki mają jednak odgałęzienia z wysokimi, smukłymi kwiatostanami. Łodyga krwawnicy ma charakterystyczne, miękkie włoski. Roślina dorasta do 150-200 cm wysokości. Kwitnie w czerwcu, wypuszczając niewielkie kwiaty jasnoróżowe, przypominające kłosy. Przyciągają pszczoły i motyle, dlatego krwawnica pospolita cieszy się tak dużą popularnością wśród miłośników ogrodnictwa. Jej kwiaty odznaczają się nie tylko pięknym wyglądem, lecz także właściwościami cenionymi w tradycyjnym ziołolecznictwie.

krwawnica

Krwawnica pospolita – właściwości

Ziele krwawnicy pospolitej od lat jest wykorzystywane w tradycyjnym ziołolecznictwie. Roślina ta zawiera charakterystyczny śluz, dlatego jest chętnie stosowana przez osoby borykające się z kaszlem i podrażnieniem śluzówki gardła. Krwawnica może również pomóc ograniczyć krwawienia, zwłaszcza miesiączkowe, z przewodu pokarmowego oraz nosa.

Krwawnica pospolita cieszy się tak dużą popularnością wśród osób praktykujących ziołolecznictwo ze względu na swój skład. Zawiera ona duże ilości antocyjanów, alkaloidów, steroidów, triterpenów oraz polifenoli. Może pomóc poradzić sobie z infekcjami grzybiczymi, stanami zapalnymi oraz gorączką. Roślina ta jest stosowana też przez cukrzyków oraz osoby w stanach nadmiernego stresu.

Trzeba jednak pamiętać, że na skład krwawnicy wpływa jej pochodzenie. Rośliny stosowane w medycynie alternatywnej pozyskuje się z certyfikowanych upraw. Osobniki porastające dzikie zbiorniki wodne często zawierają bowiem szkodliwe substancje. To m.in. zanieczyszczenia pochłaniane z powietrza w okolicach dróg oraz sztuczne nawozy. Dobrym pomysłem jest więc korzystanie wyłącznie z preparatów aptecznych, które są testowane pod kątem zawartości szkodliwych substancji.

Krwawnica pospolita – zastosowanie

Krwawnica pospolita najczęściej występuje w postaci proszku. Pozwala on na przygotowanie naparu. Taki napój stosuje się zwykle 1-3 razy dziennie, zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Napar z krwawnicy może pomóc poradzić sobie z problemami skórnymi, a także zachować higienę i zdrowie narządów płciowych oraz odbytu. Roślinę stosuje się również w formie okładów, które wspierają w walce z zapaleniem spojówek.

Krwawnica może pomóc także w walce z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Stosuje się ją zwłaszcza w przypadku biegunek czy nieżytu jelit. Wspiera również organizm pacjentów borykających się z chorobą wrzodową żołądka.

Na co może pomóc krwawnica pospolita?

Krwawnica pospolita może pomóc poradzić sobie z nadmiernym krwawieniem wewnętrznym i miesiączkowym. Wspiera w regeneracji podrażnionych tkanek i ubytków w błonie śluzowej, zwłaszcza gardła, żołądka, przełyku i jelit. Może również przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Wyciągi i napary z tej rośliny są stosowane także przez osoby, które borykają się z trudno gojącymi się ranami oraz otarciami naskórka.

Krwawnica jest powszechnie stosowana także do pielęgnacji twarzy. Napary z tej rośliny mogą przyczynić się do zwężenia porów oraz ograniczenia łojotoku. Preparaty z krwawnicy cieszą się popularnością wśród osób, które mają tendencję do występowania trądziku i innych zmian skórnych. Zioło może pomóc poradzić sobie z rozszerzonymi naczyniami włosowatymi w obrębie twarzy.

krwawnica

Jak stosować krwawnicę pospolitą – porcjowanie

Krwawnica to roślina wieloletnia, z której najczęściej tworzy się proszek. Można go wykorzystać do przygotowania naparu, nalewki lub wywaru. Mieszanki te powinny być przyjmowane w odpowiednich porcjach, zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza.

Napar z krwawnicy

Kwitnące szczyty pędów w formie suszu można wykorzystać do przygotowania naparu. Wystarczy zalać 15 g proszku 250 ml wody. Mieszankę należy odstawić na około 30 min do zaparzenia. Dziennie można pić od 1 do 3 szklanek naparu lub stosować go zewnętrznie – jako okłady na oczy lub do przemywania skóry. Napój sprawdzi się też jako płukanka do włosów i jamy ustnej.

Wyciąg na alkoholu

Sproszkowane pędy kwiatostanowe można wykorzystać także do przygotowania nalewki. Wystarczy zalać 100 g suszu 150 ml alkoholu 30-40%. Mieszankę należy odstawić na 7 dni. Po tym czasie trzeba zlać uzyskany wyciąg. Susz można ponownie zalać alkoholem – tym razem powinien być on gorący. Po 3 dniach wystarczy przefiltrować całość. Uzyskany płyn należy połączyć z wcześniej zlaną mieszanką. Nalewkę można przyjmować doustnie w porcjach po 5-10 ml nawet 2-3 razy dziennie. Sprawdzi się ona także w formie płukanek i okładów.

Wywar z krwawnicy

Z krwawnicy można przygotować także wywar. 15 g suszu należy zalać szklanką wody i doprowadzić do wrzenia. Mieszankę pozostawia się pod przykryciem na 30 min. Wywar można pić w porcjach po 125 ml maksymalnie 3 razy dziennie. Sprawdzi się też jako płukanka do włosów, jamy ustnej i gardła.

Kąpiele z dodatkiem krwawnicy

Kwiaty krwawnicy dodaje się też do kąpieli. Mogą one bowiem pomóc w walce z podrażnieniami oraz zapaleniami okolic intymnych. Krwawnica jest bezpieczna także dla niemowląt, zwłaszcza przy potówkach i odparzeniach pieluchowych.

Krwawnica pospolita – przeciwwskazania

Krwawnica pospolita nie powinna być przyjmowana przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Nie poleca się jej też osobom chorym na zakrzepicę czy miażdżycę, a także pacjentom z tendencją do krzepliwości krwi i zaparć.

Przeciwwskazaniem są oczywiście alergie na krwawnicę – zarówno kontaktowe, jak i występujące po jej spożyciu. Preparatów roślinnych nie powinno się przyjmować bez konsultacji z lekarzem w połączeniu z farmaceutykami. Zioła mogą bowiem wzmacniać lub osłabiać działanie leków, co przekłada się na skuteczność prowadzonej farmakoterapii.

Czy krwawnica pospolita jest trująca?

Krwawnica pospolita nie jest rośliną trującą, dlatego może być ona wykorzystywana do tworzenia naparów, odwarów i nalewek stosowanych wewnętrznie. Powinna być jednak przyjmowana w porcjach wskazanych przez producenta, lekarza lub farmaceutę. W nadmiarze może być szkodliwa i prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Nie powinno się też sięgać po dzikie osobniki rosnące przy polach uprawnych i ruchliwych ulicach.

krwawnica

Krwawnica pospolita – skutki uboczne i działania niepożądane

Jak w przypadku wszystkich pozostałych preparatów roślinnych, ziele nie powinno być przyjmowane w nadmiarze. W zbyt dużych ilościach może ono doprowadzić m.in. do problemów żołądkowych. U niektórych osób pojawiają się też uczulenia, które nie były aktywne podczas stosowania mniejszych porcji preparatów ziołowych. Krwawnicy nie powinno się przyjmować w ciąży i podczas karmienia piersią ze względu na potencjalnie szkodliwy wpływ na płód i noworodka. Ziele może być natomiast stosowane zewnętrznie, zwłaszcza w kąpielach.

Krwawnica pospolita – efekty stosowania

Lythri herba, czyli ziele krwawnicy, może pomóc w walce z wieloma dolegliwościami. Na stosowanie tej rośliny decydują się zwłaszcza kobiety, które borykają się z obfitymi miesiączkami. Ziele sprawdzi się świetnie także jako naturalna płukanka, pozwalająca zachować odpowiednią higienę jamy ustnej. Kwiatostany krwawnicy są wykorzystywane do przygotowania naparów lub odwarów, które można następnie zastosować jako naturalny preparat do pielęgnacji włosów.

Rośliny z rodziny krwawnicowatych mogą pomóc przyspieszyć gojenie ran i otarć. Odwary i napary stosuje się wewnętrznie lub zewnętrznie, w zależności od specyfiki problemu. Warto jednak pamiętać, że w wielu dolegliwościach naturalne preparaty roślinne nie zastąpią farmaceutyków przepisanych przez lekarza. Po zauważeniu niepokojących objawów warto więc skonsultować się ze specjalistą.

Dlaczego warto stosować krwawnicę pospolitą?

Krwawnica pospolita to roślina wilgociolubna, która od lat jest stosowana w medycynie alternatywnej. Może ona pomóc poradzić sobie z krwawieniami, a także stanami zapalnymi, problemami skórnymi, podrażnieniami czy gorączką. Roślina ta jest chętnie stosowana w przeziębieniach, zwłaszcza jeśli towarzyszy im kaszel. Przyjmuje się ją też w chorobach jelit i żołądka.

Krwawnica pospolita cieszy się ogromną popularnością wśród zwolenników ziołolecznictwa ze względu na łatwą dostępność. Rośnie w Polsce, a więc można uprawiać ją we własnym ogrodzie. Jest dostępna także w aptekach i sklepach zielarskich, najczęściej w formie suszonych kwiatów. Niekiedy wchodzi w skład bardziej rozbudowanych mieszanek ziołowych, co pozwala na dopełnienie jej cennych cech przez inne surowce roślinne. Krwawnica jest niezwykle uniwersalna, pozwalając na stosowanie zgodnie z własnymi potrzebami.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Dowiedz się, co sprawia, że l karnityna jest popularna wśród osób odchudzających się i dlaczego jest tak istotna dla dobrego poziomu cholesterolu oraz testosteronu i tarczycy.
Kwas alfa - liponowy to świetne wsparcie kuracji odchudzającej, ale również substancja działająca profilaktycznie przeciwko cukrzycy, miażdżycy stwardnieniu rozsianemu.
Zastanawiasz się nad suplementacją magnezu? Dowiedz się, jak uniknąć ryzyka przedawkowania i zadbać o swoje zdrowie. Przeczytaj teraz i bądź bezpieczny.
Odkryj tajemnice spiruliny, algi pełnej witamin i minerałów! Czy wspiera odchudzanie? Jak wpływa na włosy i skórę? Dowiedz się więcej i wzbogać swoją dietę!
Poznaj, jak skutecznie działa zawarty w zielonych warzywach chlorofil, który ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, pobudza produkcję krwi oraz przeciwdziała starzeniu!