Czubryca zielona to pełna walorów prozdrowotnych mieszanka ziołowa rodem z kuchni bułgarskiej. Dodaje potrawom nietuzinkowego smaku, a zarazem wspomaga procesy trawienne.
Pieprz syczuański – Właściwości zdrowotne, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania i efekty uboczne
Strona główna - Blog - Pieprz syczuański – Właściwości zdrowotne, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania i efekty uboczne
- Opublikowano: 03.03.2023
Pieprz syczuański, co może być zaskoczeniem, to zewnętrzna łupina owocu, pochodzącego z żółtodrzewu pieprzowego. Owocem tym jest jagoda. Pieprz syczuański jest przyprawą, ale największą popularnością cieszy się w krajach azjatyckich. Łatwo go rozpoznać po smaku. Jest on lekko cytrynowy, podobnie jak jego aromat. Okazuje się jednak, że pieprz syczuański to nie tylko świetna i wartościowa przyprawa azjatyckiej kuchni, ale również źródło wielu zdrowotnych właściwości. Jakich? Tego dowiesz się z lektury artykułu. Zobacz też, jak go stosować i na co warto uważać, przed wdrożeniem go do swojej diety.
Spis treści
ToggleCzym jest pieprz syczuański?
Pieprz syczuański znany jest również jako pieprz chiński czy pieprz z Syczuanu. Jak wcześniej wspomniano, jest to łupina, która od zewnątrz okala jagodę – owoc żółtodrzewu pieprzowego.
Sam żółtodrzew należy do rodziny cytrusowych i najczęściej spotyka się go w krajach azjatyckich. Roślina naturalnie rośnie w Japonii, Chinach i na Półwyspie Koreańskim. Można ją też spotkać w Ameryce Północnej.
Jest to nieduże drzewo, które charakteryzuje się pierzastymi liśćmi. Ciekawostka jest fakt, że po ich dotknięciu wyczuwalny jest cytrusowy aromat. Pień i gałęzie drzewa w całości pokryte są kolcami. Warto wspomnieć, że aromat cytrusowy wydzielają nie tylko liście, ale również drewno.
Nie można pominąć faktu, że pieprz syczuański nie wiele ma wspólnego ze znanym nam i powierzchnie stosowanym pieprzem czarnym. To jedynie drobno zmielone łuski jagody. Czarny pieprz natomiast to poddane fermentacji i suszone owoce pieprzu zielonego.
Czym się różni pieprz kolorowy od czarnego?
Pieprz kolorowy powstaje w drodze nieco innego procesu produkcji niż pieprz czarny. Łączy je fakt, że są owocami tej samej rośliny: Piper nigrum, ale zbierane są w innym momencie dojrzewania i nieco inaczej są przygotowywane. Ziarna zielone i czarne powstają z niedojrzałych owoców. Różnica między nimi polega na tym, że czarne dodatkowo są poddawane procesom fermentacji.
Biały pieprz można uzyskać poprzez zbieranie i suszenie dojrzałych owoców. To samo dotyczy pieprzu czerwonego.
Pieprz syczuański – właściwości zdrowotne
Pieprz syczuański wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości. Wśród nich można by wymienić chociażby właściwości przeciwgrzybiczne, antybakteryjne oraz wzmacniające. Okazuje się, że jego stosowanie może pomóc w szybszym powrocie do zdrowia po okresie przeziębienia.
W kontekście przeziębienia warto wspomnieć również o tym, że pieprz chiński może łagodzić gorączkę oraz redukować objawy, które towarzyszą infekcji.
Przypuszcza się, że ta popularna przyprawa może również pozytywnie wpływać na wątrobę oraz przyczyniać się do oczyszczania dróg żółciowych. Prawdopodobnie nie jest to jego jedyne działanie na układ pokarmowy. Wskazuje się również, że jego dodawane do potraw może poprawić pracę przewodu pokarmowego oraz samopoczucie po posiłku. Dodatkowo może zapobiegać wzdęciom oraz gazom.
Pieprz chiński może też zapobiegać skurczom i kolkom przewodu pokarmowego oraz łagodzić związany z nimi ból.
Prawdopodobnie przyprawa ta ma również właściwości detoksykujące, które objawiają się w obrębie układu pokarmowego i krwi. Może działać przeciwbólowo.
Warto dodać, że pieprz chiński uznawany jest też za substancję o działaniu przeciwutleniającym. Neutralizuje działanie wolnych rodników, które odpowiadają za starzenie się organizmu oraz występowanie stanów zapalnych. Niektórzy uważają, że jego regularne spożywanie może hamować rozwój komórek nowotworowych, szczególnie tych, odpowiedzialnych za rozwój raka jelita grubego.
Pieprz syczuański – zastosowanie w kuchni
Pieprz syczuański pochodzi z chińskiej prowincji Szechuan i jest charakterystyczny dla tradycyjnych dań z tego regionu. Jest to pikantna przyprawa, która ma lekko cytrynowy smak i aromat.
Pasuje do dań z kaczki i kurczaka. Po zmieszaniu z solą sprawdzi się również do dań z mięsa wieprzowego.
Można go spotkać w daniach kuchni tybetańskiej, np. nadziewanym makaronie podawanym na sucho w towarzystwie ostrego sosu chili. W Japonii również popularne są dania z pieprzem syczuańskim. Można go znaleźć w makaronach oraz zupach o wyrazistym smaku.
W polskiej kuchni również można znaleźć dla niego zastosowania. Dodaje się go do potraw na bazie ryżu oraz dań warzywnych. Można go wykorzystać jako składnik marynat czy przypraw do grilla.
Należy stosować go z umiarem, ponieważ jest to przyprawa pikantna, a cytrusowy smak tylko delikatnie łagodzi ten ostry smak.
Jak działa pieprz syczuański i na co może pomóc?
Ze względu na swoje właściwości pieprz chiński może być stosowany w wielu różnych sytuacjach i działać na różnorodne dolegliwości.
Tradycyjna medycyna chińska zaleca jego stosowanie z powodu jego charakterystycznego smaku, ale nie tylko. Systematyczne spożywanie pieprzu syczuańskiego może złagodzić ból zęba i gardła, ponieważ przypuszcza się, że przyprawa ta ma właściwości przeciwbólowe i może czasowo znieczulić wnętrze jamy ustnej.
Włączenie go do diety powinny rozważyć również osoby, które cierpią na często pojawiające się kolki układu pokarmowego, gazy czy wzdęcia. Może też wspierać trawienie, szczególnie, jeżeli posiłek jest bardzo obfity lub ciężkostrawny.
Jak stosować pieprz syczuański – dawkowanie
Pieprz syczuański można kupić w postaci całych łupin lub zmielonych na drobny proszek. Należy przechowywać go w szczelnie zamkniętym opakowaniu, z dala od źródła światła. W przeciwnym razie może utracić swoje walory smakowe i aromat.
Jego stosowanie powinno być bardzo ostrożne i nie należy przesadzać z dodawaniem go do potraw. Jest pikantny, więc może istotnie „zaostrzyć” smak potrawy.
Pieprz syczuański – przeciwwskazania
Jest to ostra przyprawa, a to powoduje, że należy zachować ostrożność podczas jego stosowania. Nadmiar przyprawy prawdopodobnie powoduje uczucie drętwienia i mrowienia języka.
Na jego ilość powinny też uważać osoby, które cierpią na nadmierną ilość soków żołądkowych. Źródła wskazują tu przede wszystkim osoby z wrzodami żołądka i dwunastnicy oraz tych, którzy często borykają się z problemem zgagi.
Dlaczego warto stosować pieprz syczuański?
Medycyna chińska podkreśla zdolność przyprawy do usuwania nadmiaru nagromadzonej w organizmie wilgoci. To powoduje, że może wspierać prawidłowe funkcjonowanie człowieka na wielu płaszczyznach.
Warto go stosować z uwagi na jego działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne. Może wspomagać leczenie infekcji oraz złagodzić ból zęba czy gardła.
Ważnym aspektem działania pieprzu może być jego wpływ na wątrobę, drogi żółciowe oraz cały układ pokarmowy. W tym miejscu należy wspomnieć o jego działaniu rozkurczowym, niwelującym gazy i wzdęcia oraz poprawiającym ogólne samopoczucie po posiłku.
Czym można zastąpić pieprz syczuański?
Pieprz syczuański można zastąpić na przykład czarnuszką. Ma nieco inny smak. Jest on korzenny, lekko gorzkawy, ale również pikantny. Czarnuszka poprawi ostrość potraw, ale nie będzie miała tak silnego wpływu na żołądek.
KATEGORIE
ZDROWA DIETA
ZDROWA DIETA
PRZEPISY
PRZEPISY
OLEJE
OLEJE
MIODY
MIODY
SUPERFOODS
SUPERFOODS
ZDROWA ŻYWNOŚĆ
ZDROWA ŻYWNOŚĆ
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Picie kurkumy z wodą to coraz powszechniej stosowana metoda na poprawę kondycji organizmu, jednak jak każda roślina lecznicza, kurkuma niesie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych.
Chcesz wiedzieć, czy dieta kefirowa jest zdrowa? Odkryj korzyści i ryzyka związane z kefirem. Omówimy skutki uboczne, interakcje z lekami i więcej. Nie przegap!
Polecane dla Ciebie
Zobacz prostą i szczegółową instrukcję jak przygotować siemię lniane w ziarnach do picia. Dowiedz się jak to robić i na co uważać podczas całego procesu.
Błonnik, choć nie ma wartości odżywczych, jest ważnym elementem diety. Wspiera trawienie, pomaga walczyć z biegunkami, sprzyja zachowaniu uczucia sytości. Dowiedz się więcej.
Aronia cieszy się dużą popularnością ze względu na szerokie właściwości zdrowotne. Sprawdź, dlaczego warto i w jakiej formie najlepiej ją spożywać.
Burak ćwikłowy to niedoceniane warzywo, które może bardzo korzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie; zobacz, jak działa i na co dobrze wpływa!
Odkryj sekrety masła orzechowego! Czy jest tak zdrowe, jak mówią? Dowiedz się więcej o jego korzyściach i zagrożniach. Naucz się jak wybrać najlepszy typ dla zdrowia.