Wyciąg z kasztanowca – Co to jest, jak go zrobić, na co działa, przeciwwskazania i skutki uboczne

Wyciąg z kasztanowca od wieków cieszy się uznaniem w medycynie ludowej oraz naturalnej, a obecnie znajduje także zastosowanie w współczesnej farmakologii dzięki swoim potwierdzonym naukowo właściwościom zdrowotnym. Pozyskiwany z nasion kasztanowca zwyczajnego , wyciąg ten jest bogatym źródłem escyny – substancji aktywnej, która odgrywa kluczową rolę w leczeniu i profilaktyce wielu dolegliwości związanych z układem krążenia, w szczególności z niewydolnością żylnej, żylakami, hemoroidami oraz obrzękami kończyn dolnych. Dzięki swoim przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i wzmacniającym ściany naczyń właściwościom, wyciąg z kasztanowca jest nieocenionym sojusznikiem w zachowaniu zdrowych nóg i poprawie jakości życia osób cierpiących na wspomniane dolegliwości. W artykule przyjrzymy się bliżej zastosowaniom zdrowotnym tego naturalnego remedium, omawiając jego formy dostępności, potencjalne korzyści oraz zalecenia dotyczące stosowania.

Kasztanowiec, znany również pod naukową nazwą Aesculus hippocastanum, jest gatunkiem drzewa należącym do rodziny mydleńcowatych. Pochodzi z regionów południowo-wschodniej Europy i Azji, ale został rozpowszechniony w wielu innych częściach świata jako popularna roślina ozdobna.

Kasztanowiec jest łatwo rozpoznawalny dzięki swoim imponującym rozmiarom, gęstej koronie, szerokim, palczastym liściom i charakterystycznym, białym lub różowym kwiatom zebranym w dużych, stożkowych kwiatostanach. Jego owocem jest zielona, kolczasta torebka zawierająca jedną lub kilka dużych, błyszczących nasion znanych jako kasztany konie, które mimo swojej nazwy, nie są zalecane do spożycia przez ludzi z powodu zawartości toksycznych substancji.

Mimo to, ekstrakty z kasztanowca są cenne w medycynie naturalnej, wykorzystywane do produkcji różnorodnych preparatów leczniczych, przede wszystkim ze względu na ich właściwości przeciwzapalne i wzmacniające naczynia krwionośne.

Czym jest wyciąg z kasztanowca?

Wyciąg z kasztanowca to naturalny preparat pozyskiwany z nasion dojrzałego kasztanowca (Aesculus hippocastanum L.), zawierający głównie substancję czynną znaną jako escyna. Escyna jest saponiną o udowodnionych właściwościach przeciwobrzękowych, zmniejszających przepuszczalność naczyń włosowatych, co przyczynia się do uszczelnienia ścian naczyń i zmniejszenia obrzęków.

Wyciąg z kasztanowca jest szeroko stosowany w leczeniu objawów przewlekłej niewydolności żylnej, takich jak uczucie ciężkości nóg, kurcze łydek, obrzęki podudzi, a także w stanie pourazowym i pooperacyjnym.

W formie leku intractum hippocastani, poleca się go do stosowania doustnego, zwykle w dawkowaniu 3 razy dziennie, w celu poprawy krążenia żylnego i łagodzenia objawów niewydolności żylnej. Jego skuteczność i bezpieczeństwo zostały potwierdzone w wielu badaniach, jednak w przypadku wątpliwości co do stosowania, należy zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty.

Jak zrobić samodzielnie wyciąg z kasztanowca?

Aby samodzielnie przygotować wyciąg z kasztanowca, należy najpierw zebrać dojrzałe nasiona kasztanowca (Aesculus hippocastanum L.) i usunąć z nich brązową skorupę. Następnie, nasiona należy drobno posiekać lub zmielić. Włożyć je do szklanego słoika i zalać alkoholem (najlepiej użyć spirytusu o stężeniu 40-70%) w proporcji 1 część nasion na 10 części alkoholu.

Słoik należy szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne, chłodne miejsce na około 4-6 tygodni, co jakiś czas wstrząsając zawartością. Po upływie tego czasu należy przecedzić płyn przez gazę lub drobne sito, aby usunąć resztki nasion. Gotowy wyciąg należy przechowywać w ciemnej butelce, z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Wyciąg ten pobudza krążenie i może być stosowany zewnętrznie, np. na obrzęki nóg lub naczynka.

W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania wyciągu, zwłaszcza doustnego, zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą, aby uniknąć potencjalnych działań niepożądanych.

Jakie właściwości zdrowotne ma wyciąg z kasztanowca?

Wyciąg z kasztanowca posiada szereg właściwości zdrowotnych, które sprawiają, że jest on cenionym składnikiem w medycynie naturalnej oraz farmakologii:

 • Poprawa krążenia żylnego: Wyciąg z kasztanowca pobudza krążenie, co jest pomocne w leczeniu objawów niewydolności żylnej, takich jak uczucie ciężkości nóg, obrzęki czy kurcze łydek.
 • Działanie przeciwobrzękowe: Dzięki zawartości escyny, wyciąg zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych, co przyczynia się do redukcji obrzęków.
 • Wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych: Wyciąg uszczelnia ściany naczyń, co zmniejsza ich kruchość i podatność na uszkodzenia.
 • Działanie przeciwzapalne: Wyciąg wykazuje działanie przeciwzapalne, co jest korzystne w leczeniu stanów zapalnych skóry oraz naczyń.
 • Zmniejszanie dolegliwości związanych z żylakami: Pomaga w łagodzeniu objawów związanych z żylakami, takich jak ból, świąd oraz uczucie ciężkości.
 • Profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył: Może być stosowany jako środek pomocniczy w profilaktyce zakrzepowego zapalenia żył.
 • Łagodzenie objawów hemoroidów: Dzięki swoim właściwościom przeciwobrzękowym i wzmacniającym naczynia, może przyczynić się do złagodzenia objawów hemoroidów.

W przypadku wątpliwości dotyczących stosowania wyciągu z kasztanowca, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie jeśli chodzi o jego użycie doustne lub długotrwałe stosowanie.

Na co działa wyciąg z kasztanowca?

Wyciąg z kasztanowca jest wykorzystywany w medycynie naturalnej i farmakologii ze względu na jego liczne korzyści zdrowotne. Oto na co działa wyciąg z kasztanowca, wraz z opisem jego potencjalnych zastosowań:

 • Niewydolność żylna i żylaki: Wyciąg wspomaga krążenie żylnego, zmniejsza obrzęki i uczucie ciężkości w nogach, a także łagodzi bóle i kurcze łydek, co jest szczególnie pomocne przy niewydolności żylnej i żylakach.
 • Hemoroidy: Dzięki działaniu przeciwobrzękowemu i wzmacniającemu ściany naczyń, wyciąg może łagodzić objawy hemoroidów, takie jak ból, świąd i krwawienie.
 • Obrzęki kończyn dolnych: Redukuje obrzęki nóg spowodowane zastojem żylnym lub pourazowym, poprzez zmniejszenie przepuszczalności ścianek naczyń i działanie przeciwobrzękowe.
 • Zakrzepowe zapalenie żył: Może być stosowany jako środek wspomagający w profilaktyce i leczeniu zakrzepowego zapalenia żył, pomagając w zmniejszeniu ryzyka powstawania zakrzepów.
 • Obrzęki pourazowe i pooperacyjne: Wyciąg z kasztanowca może przyspieszać proces gojenia i redukcję obrzęków w przypadku urazów oraz po operacjach, dzięki swoim właściwościom przeciwobrzękowym i przeciwzapalnym.
 • Chroniczny ból nóg i kurcze łydek: Poprzez poprawę krążenia i wzmocnienie naczyń krwionośnych, może skutecznie zmniejszać ból i kurcze łydek, szczególnie przy długotrwałym staniu czy siedzeniu.
 • Zmęczenie nóg: Wyciąg może pomóc w redukcji uczucia zmęczenia i ciężkości nóg, często doświadczanego przez osoby cierpiące na niewydolność żylną.

Przed zastosowaniem wyciągu z kasztanowca, szczególnie w przypadku poważniejszych dolegliwości lub stosowania wewnętrznego, zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą, aby uniknąć potencjalnych interakcji i skutków ubocznych.

Czy wyciąg z kasztanowca działa na żylaki?

Tak, wyciąg z kasztanowca działa na żylaki. Zawiera on escynę, substancję aktywną, która pomaga wzmocnić ściany naczyń krwionośnych, zmniejszyć ich przepuszczalność oraz zredukować obrzęki i stan zapalny. Dzięki tym właściwościom, wyciąg z kasztanowca może łagodzić objawy żylaków, takie jak ból, uczucie ciężkości nóg, obrzęki oraz nocne kurcze łydek. Regularne stosowanie preparatów z wyciągiem z kasztanowca może poprawić krążenie żylne i zmniejszyć dolegliwości związane z żylakami.

Czy wyciąg z kasztanowca pomoże na hemoroidy?

Wyciąg z kasztanowca może pomóc w przypadku hemoroidów. Działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo, co przyczynia się do zmniejszenia obrzęku oraz łagodzenia bólu, świądu i dyskomfortu związanego z hemoroidami. Wyciąg z kasztanowca poprawia również krążenie w naczyniach krwionośnych i może wspomagać wzmocnienie i uszczelnienie ścianek naczyń, co jest szczególnie korzystne w leczeniu i profilaktyce hemoroidów. Jego stosowanie może przynieść ulgę i przyspieszyć proces gojenia, jednak w przypadku poważniejszych objawów zaleca się konsultację z lekarzem.

Jakie są przeciwwskazania do stosowania wyciągu z kasztanowca?

Przeciwwskazania do stosowania wyciągu z kasztanowca obejmują:

 • Alergia na składniki wyciągu: Osoby z alergią na kasztanowiec lub inne substancje zawarte w wyciągu nie powinny go stosować.
 • Ciąża i karmienie piersią: Ze względu na brak wystarczających badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania, kobiety ciężarne oraz karmiące piersią powinny unikać używania wyciągu.
 • Niewydolność nerek lub wątroby: Osoby z problemami nerkowymi lub wątrobowymi powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem wyciągu, ponieważ może on wpływać na funkcjonowanie tych organów.
 • Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia: Bezpieczeństwo stosowania wyciągu u dzieci i młodzieży nie zostało ustalone, więc jego użycie w tej grupie wiekowej nie jest zalecane.
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi: Wyciąg z kasztanowca może wpływać na krzepnięcie krwi, dlatego osoby z zaburzeniami krzepnięcia lub przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny zachować ostrożność.
 • Zaplanowane operacje: Ze względu na potencjalny wpływ na krzepnięcie krwi, zaleca się przerwanie stosowania wyciągu na kilka tygodni przed zaplanowanymi operacjami.
 • Choroby autoimmunologiczne: Osoby cierpiące na choroby autoimmunologiczne powinny konsultować stosowanie wyciągu z lekarzem, ponieważ może on wpływać na układ odpornościowy.

W przypadku wątpliwości czy istniejących problemów zdrowotnych, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania wyciągu z kasztanowca.

Jakie są potencjalne skutki uboczne stosowania wyciągu z kasztanowca?

Stosowanie wyciągu z kasztanowca może wiązać się z pewnymi potencjalnymi skutkami ubocznymi, choć zazwyczaj są one rzadkie i pojawiają się przy nieprawidłowym dawkowaniu lub indywidualnej nadwrażliwości na składniki preparatu. Do możliwych skutków ubocznych należą:

 • Reakcje alergiczne: Swędzenie, wysypka skórna, pokrzywka, a w rzadkich przypadkach ciężkie reakcje alergiczne.
 • Dolegliwości żołądkowo-jelitowe: Nudności, bóle brzucha, dyskomfort żołądkowy, czasem biegunka.
 • Bóle głowy i zawroty głowy: W niektórych przypadkach mogą wystąpić lekkie bóle głowy lub zawroty głowy.
 • Zmęczenie: Niektórzy użytkownicy mogą doświadczać poczucia zmęczenia lub senności.
 • Reakcje skórne: Lokalne stosowanie preparatów z wyciągiem z kasztanowca może czasem prowadzić do podrażnień skóry.
 • Zaburzenia czynności nerek: W bardzo rzadkich przypadkach zaobserwowano wpływ na funkcjonowanie nerek.

Jeśli pojawiają się jakiekolwiek niepokojące objawy po zastosowaniu wyciągu z kasztanowca, należy przerwać jego stosowanie i skonsultować się z lekarzem. Ważne jest, aby przestrzegać zalecanej dawki i nie stosować wyciągu bez wcześniejszej konsultacji z profesjonalistą, szczególnie w przypadku ciąży, karmienia piersią, istniejących schorzeń lub jednoczesnego przyjmowania innych leków.

W jakich formach istnieje na rynku wyciąg z kasztanowca?

Wyciąg z kasztanowca jest dostępny na rynku w różnych formach, aby dostosować się do różnorodnych potrzeb i preferencji użytkowników. Oto najpopularniejsze formy wyciągu z kasztanowca:

 • Wyciąg z kasztanowca do picia: Jest to płynna forma wyciągu, którą można spożywać doustnie. Jest stosowana głównie w celu wsparcia krążenia żylne i leczenia objawów niewydolności żylnej. Dawkowanie wyciągu płynnego umożliwia łatwą regulację ilości przyjmowanego preparatu.

 • Żele: Żele z wyciągiem z kasztanowca są przeznaczone do użytku zewnętrznego i stosowane bezpośrednio na skórę. Są szczególnie polecane przy bólach, obrzękach i zmęczeniu nóg, ponieważ szybko się wchłaniają, przynosząc ulgę w dolegliwościach związanych z niewydolnością żylne oraz żylakami.

 • Maści: Podobnie jak żele, maści z wyciągiem z kasztanowca są przeznaczone do stosowania miejscowego. Mają gęstszą konsystencję i są używane do łagodzenia objawów żylaków, hemoroidów oraz obrzęków. Maści mogą również działać ochronnie na naczynia krwionośne i pomagać w uszczelnianiu ścian naczyń żylnych.

 • Tabletki: Tabletki lub kapsułki z wyciągiem z kasztanowca to forma przeznaczona do stosowania doustnego. Są one standaryzowane pod względem zawartości escyny, co ułatwia dokładne dawkowanie. Tabletki są zalecane w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków oraz w profilaktyce hemoroidów.

Każda z tych form ma swoje zastosowania i może być wybierana w zależności od indywidualnych potrzeb, rodzaju problemu zdrowotnego oraz preferencji co do sposobu stosowania. Zawsze jednak przed rozpoczęciem stosowania jakiejkolwiek formy wyciągu z kasztanowca należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, aby upewnić się, że jest on odpowiedni dla danej osoby i nie ma przeciwwskazań do jego użycia.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Tauryna ma bogaty repertuar cennych właściwości. Dodaje energii, zwiększa wydajność mięśni, poprawia pracę mózgu, chroni komórki przed uszkodzeniami, wspiera serce i wątrobę...
Kolagen jest bardzo ważnym i znaczącym białkiem w ludzkim organizmie, choć z czasem jego produkcja znacząco spada; zobacz, czy jesteś w grupie, która może czy nie może go suplementować.
Inozytol to substancja produkowana przez organizm, która wspiera jego prawidłowe funkcjonowanie. Wspomaga pracę układu hormonalnego, rozrodczego oraz nerwowego. Sprawdź szczegóły.
Poznaj 19 czynników wypłukujących krzem i jak możesz temu przeciwdziałać. Zobacz proste sposoby na utrzymanie optymalnego poziomu krzemu dla Twojego zdrowia!
7 przeciwwskazań do stosowania glutationu. Zanim rozważysz suplementację, poznaj kluczowe fakty, które mogą chronić Twoje zdrowie.