zioła na oczyszczenie organizmu

Zioła na oczyszczenie organizmu – Jakie skuteczne zioła wybrać? Działanie, stosowanie, właścisości i przeciwwskazania

Okresowe oczyszczenie organizmu z toksyn jest niezwykle istotne dla zachowania zdrowia i prawidłowego funkcjonowania poszczególnych organów. Jest to szczególnie ważne dziś, gdy korzystamy z przetworzonej żywności, powietrze jest bardzo zanieczyszczone, a szybkie tempo życia i mała aktywność fizyczna nie pozwalają na zapewnienie sobie zdrowej diety i naturalnego oczyszczania.

W regeneracji i detoksykacji organizmu mogą pomóc prowadzone raz na jakiś czas głodówki – znane już od najdawniejszych lat. Z pomocą przychodzą też zioła na oczyszczenie organizmu z toksyn. Ich spożywanie pomoże w pozbyciu się toksyn, metali ciężkich i innych zbędnych produktów przemiany materii.

Jednym ze sposobów na oczyszczenie organizmu z toksyn jest zdrowa i zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce. Do tego niezbędne jest wypijanie dużych ilości płynów, które pomogą przepłukać np. nerki oraz ruch i aktywność fizyczna.

Niestety, nie zawsze jest możliwe takie działanie. Ogrom obowiązków i ciągły pośpiech powodują, że trudno jest nie tylko utrzymać prawidłową dietę, ale brakuje również czasu na codzienną aktywność fizyczną. W efekcie konieczne jest korzystanie ze wsparcia, którym mogą być zioła na oczyszczenie organizmu.

Ich regularne spożywanie (ale nie codzienne), wpływa pozytywnie na liczne organy, pomaga w związaniu i wydaleniu toksyn oraz pomaga w usuwaniu złogów i zalegających zbędnych produktów przemiany materii.

zioła na oczyszczenie organizmu

Co to są zioła na oczyszczenie organizmu?

Zioła na oczyszczanie organizmu to mieszanka ziołowa, która wpływa pozytywnie na całe ciało i liczne organy. Można je stosować pojedynczo, ale również w zestawieniach. zioła oczyszczające organizm stosowane pojedynczo będą miały bardziej skoncentrowane działanie. Zwykle ich wpływ ogranicza się do konkretnego organu lub obszaru funkcjonowania ludzkiego ciała. Mieszanki mają działanie szersze i bardziej uniwersalne. Oczyszczają różne organy, pobudzają je do pracy i przynoszą bardziej ogólne efekty.

Jeżeli zależy Ci na tym, by po prostu poprawić swoje samopoczucie i kondycję warto sięgnąć właśnie po mieszankę. Wpłynie ona na twój organizm, usunie to, co jest zbędne, a dodatkowo poprawi odporność, wydolność i jakość funkcjonowania wielu układów.

Na co mogą pomóc zioła na oczyszczenie?

Zioła oczyszczające organizm z toksyn przynoszą poprawę funkcjonowania w obszarze różnorodnych układów i narządów.

Pomagają na pracę i funkcjonowanie wątroby. Poprzez usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii przyczyniają się do szybszej regeneracji wątroby, oczyszczają ją i otaczają ochroną, co sprawia, że może ona funkcjonować znacznie wydajniej. Ich stosowanie przyspiesza przemianę materii, wytwarzanie żółci, pracę wątroby. Działają też pozytywnie na pęcherz żółciowy, który istotnie wspiera wątrobę. Zioła usuwają złogi w jelitach, pomagają w pozbyciu się z nich toksyn i pasożytów, a w ten sposób usprawniają cały układ pokarmowy.

Innym aspektem w jakim działają zioła oczyszczające organizm jest ich wpływ na układ moczowy. Biorąc udział w oczyszczaniu nerek poprawiają zdrowie i biorą aktywny udział w usunięciu toksyn takich jak amoniak czy kwas moczowy. Zwykle mają one silne działanie moczopędne, które jest bardzo pomocne przy zakwaszeniu organizmu.

W oczyszczaniu organizmu ważne jest również wsparcie płuc, które często także gromadzą rozmaite toksyny, pochodzące głównie z powietrza. Zioła oczyszczające usprawnią pracę płuc, poprawią ich wydolność oddechową i zwiększą wrażliwość na tlen.

Warto także pamiętać, że oczyszczanie organizmu ma różnorodne wymiary. To nie tylko usuwanie toksyn, ale także pasożytów i szkodliwych produktów przemiany materii.

Jak działają zioła na oczyszczenie?

Zioła stosowane w kuracji oczyszczającej swoje działanie opierają przede wszystkim na naturalnych składnikach roślinnych. Wpływ ma również obecność w nich olejków eterycznych. Wiele z nich jest źródłem flawonoidów – a to substancje o szerokim i bardzo pozytywnym działaniu na ludzki organizm. Niektóre mają też silne właściwości antyoksydacyjne, zwalczają więc wolne rodniki, które odpowiedzialne są za starzenie organizmu, powstawanie stanów zapalnych i wydzielanie licznych toksyn.

W efekcie regulują poziom glukozy, poprawiają pracę nerek, przywracają prawidłową pracę wątroby i ten sposób właśnie stanowią skuteczną kurację oczyszczającą.

Jakie są właściwości ziół oczyszczających?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jakie są właściwości ziół stosowanych do oczyszczania organizmu. Każde z nich działa nieco inaczej, ma inny skład, a to przekłada się na inne właściwości.

Można jednak ogólnie powiedzieć, że wiele z nich ma właściwości moczopędne – dzięki nim toksyny i inne substancje szkodliwe są wypłukiwane z organizmu wraz z moczem. Nerki są chronione przed rozwojem kamicy nerkowej i stanów zapalnych.

Działają również ochronnie na wątrobę. Usuwają z niej toksyny i otaczają specjalną barierą, która nie pozwala szkodliwym substancjom na bezpośredni kontakt z tkankami wątroby. To chroni przed marskością wątroby, powstawaniem kamieni żółciowych i przekłada się na znacznie dłuższy czas jej prawidłowego funkcjonowania.

Niektóre zioła przyspieszają metabolizm i ułatwiają przemiany cukrowe i tłuszczowe. W ten sposób nie dochodzi do odkładania się zbędnych produktów przemiany materii, cukier jest mniej wchłaniany przez organizm, a tkanka tłuszczowa nie odkłada się aż tak intensywnie.

Natomiast zioła oczyszczające płuca wspierają odkrztuszanie i usuwanie wydzieliny, pomagają w usuwaniu śluzu i zanieczyszczeń oraz rozluźniają mięśnie oddechowe, co ułatwia wykrztuszanie.

Jakie są najsilniejsze zioła oczyszczające organizm?

Wśród najsilniejszych ziół na orzyszanie organizmu warto zwrócić swoją uwagę na pokrzywę, skrzyp polny czy szałwię lekarską. W licznych poradnikach znaleźć można również mniszek lekarski, fiołek trójbarwny czy zieloną herbatę.

zioła na oczyszczenie organizmu

Jakie są popularne zioła na oczyszczenie organizmu?

Poza jednak wspomnianymi wyżej najsilniejszymi ziołami, natura oferuje nam wiele więcej. Nie każdy też może sięgnąć po pokrzywę czy skrzyp. Dlatego też zapoznanie się z innymi ziołami, który usuwają zanieczyszczenia organizmu może podpowiedzieć zdrową i bezpieczną alternatywę dla tych ziół, których z jakichś względów przyjmować nie można.

Brzoza

Wybierając zioła oczyszczające organizm z toksyn możesz sięgnąć po liście brzozy lub sok brzozowy. Roślina jest bogatym źródłem flawonoidów, garbników, saponin, olejków eterycznych oraz kwasów organicznych. To bardzo pomaga w sprawnym oczyszczaniu organizmu. Natomiast liście drzewa mają działanie moczopędne, a tym samym przyczyniają się do sprawniejszego eliminowania szkodliwych produktów przemiany materii wraz z moczem.

Kurkuma

Ta dość popularna przyprawa może się okazać dla Ciebie niezwykle korzystna, jeżeli chodzi o usuwanie toksyn. Jej właściwa nazwa to ostryż długi. Ma silne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Działa detoksykacyjnie poprzez zwalczanie wolnych rodników. Wspomaga pracę i regenerację wątroby

Pokrzywa zwyczajna

Pokrzywa jest źródłem minerałów, witamin, flawonoidów i kwasów organicznych. Może działać moczopędnie i wpływać na uzupełnienie braków witamin w organizmie. Przyczynia się również do uzupełnienia składników mineralnych, które mają wpływ na prawidłową pracę organów.

Przetacznik leśny

Przetacznik jest szczególnym zielem. Może wspierać oczyszczanie krwi, wątroby i płuc. Wykazuje też działanie moczopędne i może przyczyniać się do ochrony wątroby. Może działać napotnie i wpływać na szybszą przemianę materii. W efekcie może prowadzić do oczyszczania poprzez skórę, wątrobę i nerki.

Mniszek lekarski

Popularny na polskich łąkach mniszek lekarski może działać moczopędnie i wspierająco na pracę wątroby. W ten sposób przyczynia się do wydalania zbędnych produktów przemiany materii.

Ostropest

Ostropest plamisty może przynieść bardzo pozytywne zmiany w obrębie pracy wątroby. Prawdopodobnie ma działanie regenereujące i osłaniające wątrobę. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne, a to sprawia, że może zwalczać wolne rodniki, co przekłada się na dłuższe zachowanie sprawności organów.

Skrzyp

Skrzyp polny prawdopodobnie działa moczopędnie, ale z zachowaniem równowagi elektrolitowej. Nie prowadzi do wypłukania z organizmu ważnych minerałów. Może pomagać w wydalaniu nadmiaru wody i toksyn. Może pozytywnie wpływać na procesy przemiany materii.

Nawłoć

Nawłoć może działać moczopędnie. W ten sposób przyczynia się do oczyszczania organizmu. Prawdopodobnie wiąże substancje szkodliwe, tworząc z nich kompleks rozpuszczalny w wodzie. Dzięki temu możliwe jest ich usuwanie z organizmu wraz z moczem.

Łopian większy

Łopian większy może działać wspierająco na wątrobę, układ limfatyczny i skórę, szczególnie w procesie usuwania toksyn z organizmu. Roślina jest bogata w lignany, a te mają właściwości antyoksydacyjne. Mogą też przyczyniać się do regulowania gospodarki hormonalnej.

Fiołek trójbarwny

Fiołek może wykazywać lekkie działanie moczopędne oraz wspomagać procesy metaboliczne, co może przełożyć się na uzyskanie efektu detoksykacyjnego. Może pomagać w usuwaniu jonów chlorkowych wraz z moczem.

Czystek

Czystek wykazuje przede wszystkim właściwości przeciwutleniające. Może mieć działanie moczopędne i ochronne na nerki. Wspomaga je więc w procesie usuwania szkodliwych i toksycznych substancji z organizmu. Może też przyczyniać się do odbudowywania flory bakteryjnej w jelitach. Tym samym może się przyczyniać do usprawnienia pracy jelit i całego układu pokarmowego.

Pietruszka

Pietruszka znana jest z codziennego zastosowania jej w kuchni. To przyprawa i warzywo bardzo powszechnie stosowane w polskich domach. Może wykazywać działanie moczopędne. Przez zwiększone wydalanie moczu może się przyczyniać do sprawnego usuwania substancji szkodliwych.

Karczoch zwyczajny

Karczoch zwyczajny może pobudzać wydzielanie żółci, a tym samym usprawniać jej przepływ. To powoduje, że procesy przemiany materii zachodzą szybciej. W efekcie łatwiej jest też usuwać szkodliwe produkty przemiany materii. Może działać rozkurczająco na wątrobę. Może chronić jej komórki przed działaniem toksyn. Prawdopodobnie działa moczopędnie i i ułatwia metabolizm związków cukrowych.

Czarna rzepa

Czarna rzepa prawdopodobnie może być wykorzystywana w stanach niedoczynności wątroby. Przyspiesza jej regenerację i ułatwia wydzielanie żółci. Może działać oczyszczająco na układ pokarmowy. Przypuszcza się również, że sprawdzi się w stanach niedoborów witamin i soli mineralnych.

Mącznica lekarska

Liście mącznicy mogą przyczyniać się do zwiększonego wydzielania moczu. Z tego powodu mogą sprawdzić się przy kamicy nerkowej i niewydolności nerek. Usprawnią ich pracę i przyczynią się do poprawy funkcjonowania. Przypuszcza się, że liście mają właściwości antyseptyczne i dezynfekcyjne. Mogą oczyszczać drogi moczowe ze złogów i kamieni.

Perz właściwy

Przypuszcza się, że kłącza perzu mogą się sprawdzać przy kamicy nerkowej. Prawdopodobnie sekret tkwi w jego właściwościach moczopędnych. Mówi się również, ze perz może oczyszczać krew oraz prawdopodobnie obniża poziom glukozy.

Oman wielki

Oman wielki jest bogatym źródłem wielu substancji, z których większość korzystnie wpływa na organizm człowieka. Może wspomagać oczyszczanie dróg oddechowych ze śluzu, wydzieliny i zanieczyszczeń. Prawdopodobnie wpływa też korzystnie na błony śluzowe gardła i oskrzeli.

Eukaliptus

Prawdopodobnie eukaliptus działa oczyszczająco na układ oddechowy. Przypuszcza się. że zwiększa wydzielanie śluzu, a jednocześnie sprawia, że jest on mniej lekki, co przekłada się na łatwiejsze jego wydzielanie. Możliwe, że hamuje rozwój bakterii i grzybów.

Mirt zwyczajny

Prawdopodobnie roślina ta przyczynia się do zwiększonego wydzielania śluzu w górnych drogach oddechowych, jednocześnie pomaga w pozbyciu się zalegającej wydzieliny.

zioła na oczyszczenie organizmu

Jak stosować zioła na oczyszczenie? – Dawkowanie

Zioła na oczyszczenie organizmu można stosować codziennie, trzeba jednak pamiętać o tym, by przestrzegać reguł producenta oferującego te preparaty.

Te w formie herbatki można pić trzy razy dziennie po jednej trzeciej szklanki. Inne można dodawać do potraw, jako przyprawy. Jeszcze inne, szczególnie te bogate w olejki eteryczne można dodawać do kąpieli lub nawilżaczy powietrza, by poprzez działanie olejków mogły wpływać na oczyszczenie organizmu.

Kiedy warto stosować zioła na oczyszczenie organizmu? – Zastosowanie

Pierwszym sygnałem mówiącym o tym, że organizm nie radzi sobie z wydalaniem szkodliwych substancji i toksyn są zaburzenia trawienia. To informacja płynąca z organizmu, że potrzebuje on wsparcia i pomocy w codziennej pracy. Zaburzenia mogą się przejawiać zaparciami, bólami brzucha czy biegunkami.

Skóra rownież informuje o problemach i nagromadzeniu toksyn. Z uwagi na to, że część z nich wydostaje się przez skórę, staje się ona wówczas bardziej podrażniona, pojawiają się wypryski, przebarwienia i plamy. Może również wystąpić grzybica. Wydzielony pot może mieć bardziej intensywny i nieprzyjemny zapach.

Dodatkową informacją jest ciągłe uczucie zmęczenia, którego nie redukuje nawet nocny wypoczynek.

Jeżeli pojawiają się u Ciebie opisane objawy, to możesz sięgnąć po zioła oczyszczające. Być może w Twoim organizmie nagromadziło się zbyt wiele toksyn i trzeba je usunąć.

Czy zioła oczyszczające są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Zioła oczyszczające są z reguły bezpieczne, trzeba jednak pamiętać o określonych środkach ostrożności. Nie zaleca się ich osobom uczulonym na którąś z roślin lub jej składniki aktywne. Nie powinny sięgać po nie także osoby z nadwrażliwością.

Nie wszystkie zioła można wykorzystywać w okresie ciąży i karmienia piersią.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na oczyszczenie?

W większości przypadków ziołowy detoks jest bezpieczny dla kobiet w ciąży. Jednak niektóre rośliny, jak na przykład perz, nie są wskazane w tym właśnie okresie. Zioła mogą bowiem wywoływać skurcze, które mogą doprowadzić do poronienia. Niektóre substancje aktywne mają też negatywny wpływ na rozwijające się w łonie matki dziecko, a to może przynieść trudne do przewidzenia konsekwencje.

Skutki uboczne stosowania ziół oczyszczających

Skutki uboczne ziół na oczyszczenie zależne są od tego, jakie rośliny wchodzą w skład danej mieszanki. Niektóre z nich mogą wywołać nadmierną potliwość, podnieść ciśnienie czy też spowodować nadmierne wydzielanie moczu. Inne mogą natomiast wywołać bóle brzucha, biegunki czy wzdęcia. Jak wspomniano, wiele zależy od rodzaju ziela. Warto więc zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi jeszcze przed rozpoczęciem stosowania kuracji oczyszczającej.

Dlaczego warto stosować zioła oczyszczające?

Warto stosować zioła na oczyszczenie organizmu ponieważ to naturalna forma wsparcia poszczególnych organów i układów, których naturalnym zadaniem jest usuwanie toksyn, metali ciężkich i zbędnych produktów przemiany materii.

Ponadto, zioła mają z reguły łagodne działanie i na efekty trzeba trochę poczekać. Jednakże ich główne działanie opiera się na stymulowaniu pracy ludzkiego organizmu, a przez to są formą naturalnej detoksykacji.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Zioła szwedzkie: regularne stosowanie tej mieszkanki przynosi szereg korzyści dla zdrowia i samopoczucia. Sprawdź czy niezwykłe właściwości ziół szwedzkich działają na każdego!
Żelazo jest mikroelementem, którego niedobór może doprowadzić m.in. do anemii. Pierwiastek wspomaga odporność i utrzymanie sprawności umysłowej. Dowiedz się więcej.
Kwas alfa - liponowy to świetne wsparcie kuracji odchudzającej, ale również substancja działająca profilaktycznie przeciwko cukrzycy, miażdżycy stwardnieniu rozsianemu.
Sprawdź, jak ważną rolę pełni glukozamina w rozwoju oraz utrzymaniu w zdrowiu chrząstki w stawach i dlaczego wykazuje działanie uelastyczniające, regenerujące i przeciwbólowe!
Węgiel aktywny to doskonały i skuteczny środek na biegunki i zaparcia, sprawdzi się również w przypadku zatruć i może być wsparciem w leczeniu przeziębień.