zioła na odchudzanie

Zioła na odchudzanie – Jakie zioła wspomagające odchudzanie wybrać? Działanie, stosowanie i przeciwwskazania

Zioła wspomagające procesy odchudzania to różnorodne rośliny i mieszanki, które pomagają w spalaniu tkanki tłuszczowej, przyspieszają metabolizm tłuszczu i usprawniając przemiany cukrowe, co nie dopuszcza do tworzenia z nich tłuszczy, które odkładają się i stanowią magazyn, zapasy energii.

Zioła działaniu odchudzającym znane są już od setek, jak nie tysięcy lat. Stosowane były przez naszych przodków, którzy chcieli zgubić nieco zbędnych kilogramów lub przyspieszyć przemianę materii.

Dziś można zauważyć powrót do źródeł. I nie ma w tym nic dziwnego. Zioła mogą przynieść efekty podobne do tych, jakie uzyskuje się przy stosowaniu syntetycznych preparatów, a są znacznie bezpieczniejsze, a przede wszystkim w pełni naturalne. Co zatem warto wiedzieć o ziołach, które wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej? Sprawdź w naszym artykule.

Zioła na odchudzanie to zarówno pojedyncze rośliny, jak i różne mieszanki, które poprzez swój skład i działanie przyczyniać się mogą do zmniejszenia tkanki tłuszczowej. Mogą to być preparaty, które przyspieszają metabolizm, podnoszą temperaturę procesów metabolicznych (a to wymaga wykorzystania większych nakładów energetycznych), usprawniają rozkład tłuszczy, białej i cukrów oraz zmniejszają łaknienie, dając uczucie sytości na dłużej.

Dzięki temu możliwe staje się zmniejszenie odkładanego tłuszczu, a co za tym idzie, utrata zbędnych kilogramów. Naturalnie, same zioła odchudzające nie przyniosą rezultatów bez jednoczesnego wprowadzenia zdrowej i zbilansowanej diety, która bogata jest w substancje odżywcze, oraz aktywności fizycznej, która pomaga w spalaniu tłuszczu, rozwija masę mięśniową i pomaga w usunięciu nadmiaru wody z organizmu.

zioła na odchudzanie

Na co mogą pomóc zioła na odchudzanie?

Zioła na odchudzanie zawierają liczne substancje aktywne, a to powoduje, że ich wpływ na ludzkie ciało może być wszechstronny. Z jednej strony mogą przyspieszać procesy metaboliczne, z innej strony mogą usprawniać procesy przemiany tłuszczów i cukrów.

Ważne aspektem działania ziół odchudzających może być także obniżanie poziomu cukru we krwi, co zapobiega cukrzycy, jak również obniżać poziom trójglicerydów, a to jest sposobem na zabezpieczenie swojego serca i pracy całego układu sercowo – naczyniowego.

Wiele spośród ziół zgromadzonych w tej grupie jest bogatych w błonnik. Działa on trochę jak miotła, wymiatając złogi w jelitach, przez co prawdopodobnie zapobiega zaparciom i chroni błonę śluzową jelit. Błonnik dodatkowo może wypełniać żołądek, dając uczucie sytości, a to w konsekwencji może chronić przed podjadaniem między posiłkami. Rezygnacja z podjadania powoduje, że do organizmu nie są dostarczane produkty energetyczne jak cukry i tłuszcze. ich nadmiar jest bowiem gromadzony i przechowywany właśnie pod postacią tkanki tłuszczowej.

Jak działają zioła na odchudzanie?

Zioła odchudzające mogą działać przede wszystkim poprzez zawarte w nich substancje aktywne pochodzenia roślinnego.

Ich działanie nie opiera się na „magicznym” usuwaniu tkanki tłuszczowej, ale na takim pobudzaniu organizmu do pracy, by to on sam mógł uwolnić się od nadmiarowych kilogramów. Ważne jest przy tym utrzymanie zdrowej i zbilansowanej diety oraz systematyczna aktywność fizyczna. Tylko takie połączenie może przynieść efekty.

Wskazuje się, że zioła mogą przyspieszać procesy przemiany materii oraz wspomóc spalanie nadmiarowej tkanki w organizmie. Jednocześnie prawdopodobnie hamują apetyt, działają moczopędnie i oczyszczać organizm z toksyny, co może przełożyć się na skuteczniejsze wypróżnianie, usuwanie szkodliwych substancji, które mogłyby się odkładać, a następnie utratę nadmiarowych kilogramów.

Powyższe działania w połączeniu ze zdrowym trybem życia mogą sprawić, że organizm będzie lepiej funkcjonował, praca organów będzie wydajniejsza, a przez to będzie lepiej sobie radził z procesami trawienia i przemiany materii.

Jakie są właściwości ziół na odchudzanie?

Zioła, które wykorzystywane są przy diecie stosowanej na redukcję masy ciała mają różnorodne właściwości. Przede wszystkim należy sobie jednak uświadomić, że zależą one od tego, na jaki obszar ciała może działać dana roślina oraz jaki efekt może wywoływać.

Wśród najważniejszych właściwości wymienia się zwykle zdolność do przyspieszania przemiany materii, lepsze przyswajanie składników odżywczych oraz spalanie tłuszczu. Dodatkowo obniżają poziom cukru we krwi i trójglicerydów.

Niektóre z ziół mogą usprawniać perystaltykę jelit, a to przyspiesza przesuwanie mas pokarmowych w jelitach i ich sprawniejsze wydalanie oraz ogranicza wchłanianie tłuszczów.

Dostępne suplementy diety zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, co przekłada się na funkcjonowanie układu pokarmowego. W ten sposób poprawiają przemianę materii, co ma istotne znaczenie w procesie odchudzania.

Z uwagi na to że ziołowe mieszanki tak różnorodne działają, warto je omówić w kontekście właśnie ich właściwości.

Zioła na przyspieszenie metabolizmu i przemianę materii

Jedną z grup ziół, które wpływają na odchudzanie jest grupa przyspieszająca metabolizm. Dostępne są tu liczne i różnorodne rośliny. Przeanalizowanie ich pozwoli Ci wybrać te, które są dla Ciebie najlepsze i najbezpieczniejsze.

Mniszek lekarski

Mniszek lekarski zawiera w sobie duże ilości inuliny, która odpowiedzialna jest za regulację gospodarki węglowodanowej w organizmie. Dodatkowo jednym ze skutków jego działania może być zmniejszone łaknienie. Prawdopodobnie mniszek pospolity poprawia trawienie, pobudza produkcję soków żołądkowych i żółci, a to przekładać się może na większa efektywność trawienia.

Morszczyn

Morszczyn uznawany jest za surowiec, który pomaga w wyregulowaniu cyklu wypróżnień. Dzięki temu może chronić przed zaparciami i wzdęciami, ułatwiać wypróżnianie i oczyszczanie jelit, a tym samym przyczyniać się do usuwania zbędnych produktów przemiany materii, które przestają zalegać w przewodzie pokarmowym.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa stosowana jest od lat w problemach żołądkowych i trawiennych. Jej skuteczność wynika prawdopodobnie z obecności miętowego olejku eterycznego, który jest odpowiedzialny za jej smak i zapach. Przez wsparcie trawienia mięta może wspomagać nie tylko w przypadku problemów, ale również poprzez usprawnianie normalnego trawienia.

Krwawnik pospolity

Krwawnik może usprawniać procesy trawienne, zwiększać wydzielanie sok żołądkowego oraz usprawnia przyswajanie składników pokarmowych. Prawdopodobnie działa też przeciwzapalnie, a to chroni przed rozwojem stanów zapalnych w obrębie ludzkiego ciała, które mogą mieć wpływ na przebieg procesów trawienia.

Szałwia

Zawarty w liściach szałwii olejek eteryczny może wspierać procesy trawienia tłuszczów, a tym samym chronić przed ich odkładaniem. Ponadto szałwia prawdopodobnie wspiera wydzielanie żółci i soków trawiennych oraz wpływa na poprawę pracy jelit.

Rumianek

Rumianek może mieć wpływ na rozluźnienie mięśni gładkich układu pokarmowego. Tym samym może redukować i łagodzić skurcze żołądkowe, które utrudniają trawienie i zaburzają jego normalny i prawidłowy przebieg. Herbata rumiankowa może wspomagać w walce ze wzdęciami, ponieważ prawdopodobnie zapobiega gromadzeniu się gazów w jelitach. Przypuszcza się, ze rumianek może wspomagać procesy trawienia po spożyciu ciężkostrawnego posiłku.

Koper włoski

Mówi się, że bulwy kopru włoskiego są niskokaloryczne, więc ich spożywanie sprawia, że do strawienia potrzeba więcej energii niż same dostarczają. Należy więc zużyć zgromadzone zasoby, czyli wykorzystać tkankę tłuszczową, która została wcześniej odłożona. Fenkuł jest też bogatym źródłem błonnika. Ta substancja zmniejsza łaknienie, daje uczucie najedzenia i pozwala uchronić się przed podjadaniem.

Fiołek trójbarwny

Fiołek trójbarwny może poprawiać i pobudzać przemianę materii, oczyszczać z toksyn, a śluzy mogą dawać uczucie najedzenia, które sprawia, że rezygnujesz z podjadania między posiłkami. Takie działanie pozwala znacznie lepiej kontrolować swój apetyt i nie dostarczać do organizmu zbyt wielu substancji pokarmowych, których organizm nie jest w stanie przetworzyć.

Żeń-szeń

Żeń szeń prawdopodobnie wspomaga procesy przemiany materii i pomaga w odbudowie flory bakteryjnej, która również bierze udział w procesach trawienia i rozkładu substancji pokarmowych. Mówi się też, że żeń szeń zwiększa wydolność organizmu i poprawia kondycję, a to pomaga w utrzymaniu wysokiej motywacji do codziennej aktywności fizycznej.

zioła na odchudzanie

Zioła moczopędne na odchudzanie

Inną grupę ziół stanowią te o działaniu moczopędnym. Pobudzanie do produkcji moczu sprawia, że z organizmu usuwane są nadmiary wody, a także szkodliwe substancje, które mogą wpłynąć na odkładnie się tłuszczy. Jednocześnie zioła, które wpływają na zwiększone wydalanie moczu bardzo często stymulują również trawienie.

Pokrzywa

Pokrzywa jest uznawana za ziele działające moczopędnie. Jednocześnie wskazuje się na jej działanie przeciwzapalne i dające pozytywne efekty w zakresie regulacji gospodarki węglowodanowej. Okazuje się bowiem, że pokrzywa może obniżać poziom cukru we krwi.

Kolendra

Ta popularna przyprawa może przyspieszać procesy przemiany materii. Prawdopodobnie zapewnia uczucie sytości na dłużej, a jednocześnie może usprawniać wchłanianie witamin i substancji odżywczych z pokarmów.

Jastrzębiec kosmaczek

jest to ziele, które może skutecznie wspierać w procesie odchudzania. Prawdopodobnie stymuluje trawienie i produkcję żółci. Może łagodzić podrażnienia śluzówki żołądka i jelit, leczyć ubytki, a tym samym podnosić skuteczność i wydajność organów wchodzących w skład układu pokarmowego.

Skrzyp polny

Mówi się, że skrzyp polny może pomagać w usuwaniu nadmiaru wody z organizmu, co przekłada się na zmniejszenie ogólnej masy ciała. Bardzo często wchodzi w skład diety odchudzającej. Co ważne może również wspomagać w usuwaniu toksyn.

Lubczyk lekarski

Mówi się, że obecność lubczyka lekarskiego w mieszance ziołowej może przyczynić się do usprawnienia procesów trawienia i ogólnie pracy całego układu trawiennego. Dzieje się tak dlatego, że lubczyk może pobudzać wydzielanie soku z żołądka oraz chronią przed nadmierną fermentacją jelitową.

Perz właściwy

Perz właściwy prawdopodobnie ma właściwości moczopędne i obniża ciśnienie krwi. Jednocześnie może może wpływać na usprawnienie procesów trawiennych, a co za tym idzie, wspomoże w usunięciu nadmiaru tłuszczu.

Liście brzozy

Mówi się, że napar z liści brzozy działa moczopędnie i napotnie. W ten sposób organizm może pozbywać się zbędnych produktów przemiany materii. Efekt oczyszczania organizmu oraz usuwania z niego wody przyczynia się rownież do utraty nadmiarowych kilogramów.

Poziomka pospolita

Liście poziomki prawdopodobnie mają działanie moczopędne. Mogą też działać przeciwzapalnie i napotnie, a to przekłada się na usprawnienie metabolizmu i utratę nadmiernych kilogramów.

Zioła na zmniejszenie apetytu

Ciekawą alternatywą oraz wsparciem w odchudzaniu mogą być zioła na zmniejszenie apetytu. Ograniczenie ilości spożywanych posiłków powoduje, że mniej substancji jest dostarczanych do organizmu, a tym samym do wyprodukowania energii organizm musi wykorzystać zgromadzone wcześniej zasoby. Te zasoby to tłuszcz, którego chcesz się pozbyć w procesie odchudzania. Jakie zioła mogą przynieść takie właśnie efekty.

Siemię lniane

Siemię lniane może ograniczać uczucie głodu, hamować napady nadmiernego apetytu i daje wrażenie najedzenia na bardzo długo.

Podbiał

Podbiał najczęściej kojarzony jest z ziołowymi preparatami na gardło. Jednak dodatkowym efektem jego stosowania może być właśnie ograniczenie apetytu. Mniejsza chęć na podjadanie, to większa szansa na zgubienie nadmiarowych kilogramów.

Morszczyn

Morszczyn jest glonem, który również może zredukować chęć na przekąski. Jego działanie zostało opisane powyżej.

Morwa biała

Okazuje się, że morwa biała może obniżać poziom cukru we krwi oraz ograniczać wchłanianie cukrów prostych. Jednocześnie blokuje chęć na przekąski, dając wrażenie najedzenia.

Babka płesznik

Babka płesznik jest rośliną bogatą w błonnik pokarmowy. Jej spożywanie może więc uchronić Cię przed ciągłym podjadaniem, ponieważ daje ona wrażenie najedzenia. Jeżeli masz uczucie pełności, ale bez przeciążenia, nie sięgasz po przekąski.

Garcynia Kambodżańska

Garcynia prawdopodobnie bierze udział w procesach, które zapobiegają powstawaniu i odkładaniu się tłuszczu. Przyspiesza procesy trawienia i redukuje uczucie ciągłego głodu.

Korzeń prawoślazu

Prawoślaz kojarzony jest przede wszystkim z ziołowymi preparatami na gardło. Okazuje się jednak, że może również ograniczać apetyt, a przez to powoduje dostarczanie mniejszych ilości pożywienia. Organizm musi więc wykorzystywać do trawienia posiadane zasoby.

Fiołek trójbarwny

Fiołek prawdopodobnie działa podobnie, jak powyżej opisane zioła. Jego właściwości zostały szerzej opisane nieco wyżej.

Zioła wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej

Istotnym aspektem odchudzania jest spalanie tkanki tłuszczowej, dlatego należy wybrać do tego zioła, które zawierają substancje przyspieszające ten proces. e

Pieprz cayenne i chilli

Te pikantne i bardzo wyraziste przyprawy często zalecane są w mieszanka odchudzających. Dlaczego? Prawdopodobnie dlatego, że mogą one podnosić temperaturę organizmu, a przez to przyspieszać trawienie i usprawniać spalanie tłuszczów.

Kurkuma

Znana z kuchennych zastosowań kurkuma rownież może się sprawdzić w procesach spalania nadmiaru tłuszczu w organizmie. Może zapobiegać odkładaniu tłuszczu oraz przyspieszać trawienie.

Imbir

Prawdopodobnie spożywanie imbiru przyczynia się do większego wydatkowania kalorii. Oznacza to, że organizm zużywa więcej energii do strawienia posiłku, niż spożywa, a to wymusza wykorzystanie zgromadzonych zasobów. Są one zmagazynowane w tkance tłuszczowej.

Guarana

Guarana zawiera w sobie kofeinę. Ta substancja podnosi temperaturę, a to wymusza wydatkowanie większej energii, a więc dochodzi do wykorzystania zgromadzonych zasobów tłuszczu, który jest jej źrodłem. Może więc dochodzić do szybszego spalania tłuszczy.

Czerwona herbata

Prawdopodobnie czerwona herbata działa poprzez podnoszenie temperatury ciała, co powoduje, że proces termogenezy zachodzi szybciej. To może dać efekty w postaci wsparcia trawienia i szybszego spalania tłuszczu. Podobnie może działać zielona herbata.

Yerba Mate

Yerba Mate również może przyczyniać się do utraty masy ciała. Prawdopodobnie jej stosowanie zwiększa uczucie najedzenia i przyspiesza przemianę materii. Dodatkowo jest bogatym źródłem antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia i poprawiają trawienie i przyczyniają się do większej wydajności pracy organów.

zioła na odchudzanie

Jak stosować zioła na odchudzanie? – Dawkowanie

Zioła zawierają różnorodne substancje aktywne i składniki, które nie powinny zostać przedawkowane. Z uwagi na to należy stosować się do zaleceń producenta herbatki czy mieszanki ziołowej. Wchłanianie tłuszczu nie będzie przebiegało sprawniej czy bardziej intensywnie, gdy zaczniesz przedawkowywać zioła. Wręcz przeciwnie. Zioła na odchudzanie działają wyłącznie wtedy, gdy stosowane są zgodnie z zaleceniem.

Kiedy warto stosować zioła na odchudzanie? – Zastosowanie

Zioła można wdrożyć jak tylko zaczynasz obserwować u siebie nadmiar tkanki czy waga wskazuje zbyt wiele kilogramów w stosunku do Twoich oczekiwań. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie są to cudowne specyfiki, które z dnia na dzień przyniosą efekty. Może tak być, że na pierwsze efekty trzeba będzie trochę poczekać.

Jeżeli decydujesz się na rozpoczęcie kuracji odchudzającej, pamiętaj że najważniejsza w niej jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna. Zioła mogą być ogromnym wsparciem, ale same nic nie zdziałają.

Czy zioła na odchudzanie są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Produkty ziołowe są z reguły bezpieczne, ale istnieją pewne przeciwwskazania do ich stosowania. Mimo tego, że mogą przyczyniać się do spalania tkanki tłuszczowej mogą w niektórych sytuacjach doprowadzić do odwodnienia organizmu, jeżeli będą nieprawidłowo stosowane. Dlatego suplementów diety nie wolno samodzielnie dawkować ani wdrażać. Warto pamiętać, że wspomogą odchudzanie, ale nie zastąpią diety. Jakie są te przeciwwskazania?

To przede wszystkim alergia, nadwrażliwość czy tez niektóre choroby (niewydolność nerek, problemy z układem sercowo – naczyniowym, wrzody żołądka, niektórych nie zaleca się w leczeniu cukrzycy). Przeciwwskazaniem może też być ciąża.

Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na odchudzanie?

Większość preparatów jest bezpieczna w ciąży, ale nie wszystkie. Na przykład te z dodatkiem perzu są całkowicie zabronione ciężarnym. Jeżeli więc chcesz rozpocząć stosowanie ziół w ciąży (a odchudzanie w ciąży nie jest zalecane), to skonsultuj to z lekarzem prowadzącym.

Skutki uboczne stosowania ziół na odchudzanie

Ziołowe suplementy bogate są naturalnych antyoksydantów i wielu innych substancji o pozytywnym wpływie, ale niektóre mogą przynieść ze sobą skutki uboczne. Może to być nadmierna potliwość, częstomocz, krwawienia i osłabienie. Niektóre mogą spowodować zaburzone wchłanianie węglowodanów.

Należy zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi, by móc ich uniknąć.

Dlaczego warto stosować zioła na na odchudzanie?

Zioła to naturalne wsparcie w procesie odchudzania. Wiele z nich oczyszcza organizm, jest źródłem soli mineralnych czy substancji rozkładających cukry złożone. Warto jednak podchodzić do tego z pewną dozą ostrożności i rozwagi, by nie sprowadzić na siebie dodatkowego zagrożenia.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Lecytyna jest substancją chemiczną naturalnie występującą w komórkach ludzkiego organizmu, sprawdź, jak wpływa na Twoje zdrowie i dlaczego warto dbać o utrzymanie jej prawidłowego poziomu.
Poznaj wyjątkowe działanie najsłynniejszych i najbardziej skutecznych substancji, które potrafią przywrócić pełną równowagę organizmu oraz jego fizyczno psychiczny dobrostan!
Magnez jest życiodajnym pierwiastkiem, od którego zależy prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wspomaga odporność, pracę układu nerwowego czy sercowo-naczyniowego.
Poznaj gotu kolę - zioło długowieczności, które jest podstawą medycyny chińskiej i indyjskiej, bo zwiększa zdolności umysłowe, wspiera leczenie problemów skórnych i żołądkowych!
7 przeciwwskazań do stosowania glutationu. Zanim rozważysz suplementację, poznaj kluczowe fakty, które mogą chronić Twoje zdrowie.