zioła na biegunkę

Zioła na biegunkę – Jakie wybrać i które warto stosować by skutecznie zatrzymać biegunkę

Objawy biegunki to niezwykle przykre doświadczenie. Wśród ziół na biegunkę są preparaty, które mogą wykazywać działanie przeciwbakteryjne i ściągające oraz zmniejszające jej nieprzyjemne dolegliwości. Tego typu właściwości są związane z obecnością garbników, które mogą zagęszczać masy kałowe i wspierać osłabienie perystaltyki jelit. To związki nietoksyczne, których większość nie wchłania się w przewodzie pokarmowym i zostaje wydalona. Przyjrzyjmy się ziołom przyczyniającym się do wspierania działania układu trawiennego.

Zioła na biegunkę to naturalna alternatywa dla leków na receptę. Mogą one zmniejszyć problemy związane ze zbyt częstymi wypróżnieniami. Ziołowa terapia pozwala na wsparcie organizmu w przypadku objawów towarzyszących biegunce, taki jak gorączka lub wymioty. Skuteczne zioła powinny mieć właściwości rozkurczające i wykazywać działanie relaksujące.

zioła na biegunkę

W czym mogą pomóc zioła na biegunkę?

Jakościowe zioła na biegunkę powinny wykazywać właściwości rozluźniające, rozkurczowe i zapierające. Najlepiej, jeśli zawierają:

 • garbniki katechinowe – wykazują one działanie ściągające i dezynfekujące, uszczelniają błonę śluzową jelit, dzięki czemu stolce są mniej płynne (działanie przeciwwysiękowe),

 • garbniki pirogarolowe (agrimonina), które wpływają na hamowanie rozwoju wirusów, mogą również chronić zmienioną zapalnie błonę śluzową jelita grubego i ograniczyć wchłanianie toksycznych substancji,

 • śluz i pektyny, które pęcznieją w jelitach, wchłaniają wodę, przez co mogą ułatwić formowanie stałego stolca,

 • ciemne barwniki antocyjanowe (posiadają je np. jagody i czarne porzeczki), które zmniejszają aktywność patogenną bakterii wywołujących biegunki.

Zioła na biegunkę o właściwościach ściągających

Garbniki odpowiedzialne za te właściwości poprzez interakcję z białkami błon śluzowych układu pokarmowego, wpływają na wytwarzanie warstwy ochronnej w jelitach. To ona może zapobiegać wchłanianiu toksyn bakteryjnych do układu pokarmowego i przeciwdziałać utracie wody z jelit. To dlatego stolec może ulec zagęszczeniu. Równocześnie nasze jelita mogą spowolnić swoją pracę. W taki sposób może działać kora dębu, kłącze pięciornika, kłącze rdestu wężownika, liść jeżyny, liść maliny, owoc czarnej jagody, ziele przywrotnika i ziele bukwicy.

Jakie zioła na biegunkę działają przeciwbakteryjnie?

Większość z wyżej wymienionych ziół może wykazywać takie działanie. Odwary z kłącza rdestu wężownika mogą wpłynąć na osłabienie biegunek, wywołanych m.in. bakteriami z rodzaju Shigella i Salmonella. Dobre są też olejki, które zawierają liść szałwii, ziele bodziszka oraz czosnek.

Jak działają zioła na biegunkę?

Tego typu zioła, jak już wspomnieliśmy, pomagają wpłynąć na zmniejszenie uciążliwych objawów biegunki i mogą wspierać działanie układu trawiennego. Aby wykazały swe cenne właściwości, należy je stosować regularnie. Pamiętajmy, że pierwsze efekty można zaobserwować po ok. 2 dniach. W tym czasie dbajmy o nawodnienie organizmu i odpowiednią dietę. Można w niej podawać węgiel aktywowany oraz ochronnie glinokrzemiany.

zioła na biegunkę

Jakie są właściwości ziół na biegunkę?

Dzięki garbnikom katechinowym zioła te mogą uszczelniać błonę śluzową jelit, co sprawia, że stolce stają się mniej płynne. Garbniki wykazują właściwości dezynfekujące i ściągające. Dzięki garbnikom pirogalolowym można ograniczać wchłanianie toksyn.

Jakie są najsilniejsze zioła na biegunkę?

Wśród najsilniejszych ziół, które wspierają organizm w stanach zapalnych błon śluzowych i mogą wykazywać właściwości zapierające, są m.in.: liść babki lancetowatej, mięta, owoc borówki czernicy, ziele rdestu ptasiego, kasztanowiec, a także wyciągi z kłącza pięciornika. Stosuje się także liść orzecha włoskiego, ziele cząbru, pierwiosnek lekarski, koniczynę polną, kolendrę, piołun, ziele pięciornika gęsiego, czy liście poziomki.

Jakie są popularne zioła na biegunkę?

Inne popularne zioła to rumianek na biegunkę, ziele rzepiku na biegunkę, liść jeżyny na biegunkę i liść maliny na biegunkę.

Jak stosować zioła na biegunkę? – Dawkowanie

Poniżej przedstawiamy sugerowane użycie ziół na biegunkę. Nie zapominajmy jednak, by sprawdzać zalecenia ich producenta w zakresie dawkowania oraz lekarza lub dietetyka.

 • Liść babki lancetowatej – 1 łyżkę babki zalewamy 350 ml ciepłej wody i gotujemy na wolnym ogniu pod przykryciem 5 minut. Następnie odstawiamy na 10-15 minut. Po przecedzeniu wywar należy pić 2-3 razy dziennie po pół szklanki.

 • Mięta pieprzowa – 3 gałązki na szklankę wrzątku.

 • Kłącze pięciornika – łyżeczkę sproszkowanego kłącza (od 0,5 do 3 g) spożywamy raz dziennie.

 • Borówka czernica – płaską łyżkę suszonych liści borówki czernicy zalewamy ciepłą wodą, gotujemy przez 5 minut, pijemy 3 razy dziennie po pół szklanki.

 • Ziele rdestu ptasiego – łyżka suszu na szklankę wody. Gotujemy przez 5 minut, pijemy 2 razy dziennie.

 • Kora dębu – zalewamy ciepłą wodą, gotujemy 10 minut, cedzimy. Pijemy 3 razy dziennie przez maksymalnie 3 dni.

 • Kasztanowiec – 1 łyżkę zalewamy przegotowaną chłodną wodą, podgrzewamy 15 minut, cedzimy. Pijemy 2 razy dziennie po pół szklanki.

 • Liść orzecha włoskiego – parzymy liście przez 15 minut w szklance wody gotowanej. Pijemy 2-3 razy dziennie.

Kiedy warto stosować zioła na biegunkę? – Zastosowanie

Jest wiele przyczyn biegunek: zakażenia bakteryjne, wirusowe, zatrucia pokarmowe lub uczulenia. W zależności od źródła naszych dolegliwości dochodzi do przykrych konsekwencji – zmniejszonego wchłaniania związków odżywczych z układu pokarmowego, nadmiernego wydzielania wody i elektrolitów lub zwiększonej perystaltyki jelit. W takich przypadkach warto sięgnąć po zioła, najlepiej po uprzedniej konsultacji lekarskiej.

zioła na biegunkę

Czy zioła na biegunkę są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Każde zioło może powodować nieoczekiwane skutki uboczne, dlatego warto zasięgnąć porady lekarskiej przed dawkowaniem. Wiadomo na przykład, że nie należy zażywać preparatów z rdestem ptasim przy dusznicy bolesnej, zapaleniu żył, opryszczkach, cukrzycy oraz po przebytych zawałach. W przypadku odwaru z kory dębu nie powinniśmy go podawać osobom z nadciśnieniem, niewydolnością serca oraz chorobami zakaźnymi przebiegającymi z wysoką temperaturą.

Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą stosować zioła na biegunkę?

W przypadku ciąży należy bezwzględnie zastosować się do uwag lekarza prowadzącego, podobnie też konsultujmy się przy biegunce u dzieci. Wiemy, że stosowanie pięciornika jest odradzane dzieciom, kobietom w ciąży oraz karmiącym matkom. Podobnie jest z kasztanowcem, którego nie zaleca się podawać kobietom w ciąży.

Skutki uboczne stosowania ziół na biegunkę

Zbyt długo stosowane wywary z kasztanowca mogą powodować pieczenie, mdłości i bóle głowy, ale w przypadku zgodnego z zaleceniami stosowania wybranych ziół, możemy ograniczyć ewentualne skutki uboczne.

Dlaczego warto stosować zioła na biegunkę?

Możliwe zmniejszenie dolegliwości to ważny powód stosowania ziół na biegunkę. Ważna jest też profilaktyka, czyli mycie rąk przed posiłkiem oraz produktów, które zamierzamy konsumować.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Zauważyłeś łamliwe włosy czy słabe paznokcie? Może to być sygnał niedoboru biotyny! Dowiedz się, jak ta witamina wpływa na zdrowie i jak jej brak może się objawiać. Nie przegap!
Witamina C spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. W suplementach diety często spotkać można witaminę C w bardzo wysokich dawkach. Czy jej przedawkowanie jest groźne?
Kolagen to białko młodości - i choć wiadomo, że świetnie wpływa na stawy, to nawet nie wiesz, jak szerokie ma zastosowanie i jak dobroczynnie działa.
Naturalne probiotyki to doskonały sposób na wzmocnienie Twojego organizmu i wyposażenie go w naturalną tarczę ochronną i wzmacniającą; zobacz, gdzie je znaleźć