Aromaterapia to zabieg, który cieszy się rosnącą popularnością. Może pomóc złagodzić stres i odprężyć się po trudnym dniu. Zobacz, do czego można wykorzystać aromaterapię.
Bakuchiol - Co to jest , jak go stosować i jak działa. Poznaj jego unikalne właściwości
Strona główna - Blog - Bakuchiol – Co to jest , jak go stosować i jak działa? Poznaj jego unikalne właściwości
- Opublikowano: 29.05.2023 - Aktualizacja: 08.08.2023
Bakuchiol to botaniczny odpowiednik retinolu, który przebojem wszedł na rynek kosmetyczny. Jest w pełni bezpieczny dla skóry i może być stosowany nawet przez osoby z cerą wrażliwą. Ma pochodzenie roślinne i wykazuje podobne właściwości do retinolu, w tym silne właściwości przeciwzmarszczkowe. Co najważniejsze, jest pozbawiony wad retinolu, takich jak nadmierne wysuszanie cery czy jej pękanie. Poznaj zalety bakuchiolu!
Spis treści
ToggleBakuchiol – co to takiego?
Bakuchiol to związek chemiczny zaliczany do grupy meroterpenów. Działa antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo, umacniając barierę ochronną skóry przed szkodliwymi czynnikami.
W branży kosmetycznej bakuchiol uznawany jest za roślinny zamiennik retinolu. Działa w tożsamy sposób, ale pozbawiony jest działań niepożądanych, jakie nierzadko wywołuje retinol. Kosmetyki z bakuchiolem coraz częściej wybierane są przez osoby chcące uporać się z widocznymi oznakami starzenia skóry.
Bakuchiol otrzymywany jest z nasion i liści roślin Psoralea corylifolia (Babći) oraz Otholobium pubescens w procesie ekstrakcji z użyciem dwutlenku węgla. Rośliny te występują zarówno w Azji, Afryce, jak i w Europie. Roślina Babći od wielu wieków wykorzystywana jest w tradycyjnej medycynie indyjskiej i chińskiej, stanowiąc m.in. remedium na stany zapalne i podrażnienia skóry. Natomiast roślina Otholobium pubescens to środek leczniczy stosowany w tradycyjnej medycynie peruwiańskiej.
Nie bez przyczyny bakuchiol to coraz częstszy składnik kosmetyków. Jego działanie znacznie wykracza poza walkę ze zmarszczkami. Coraz głośniej mówi się o jego działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym, przeciwtrądzikowym i pobudzającym produkcję kolagenu i elastyny. Z uwagi na liczne dobroczynne dla skóry właściwości warto rozważyć wprowadzenie bakuchiolu do codziennej rutyny pielęgnacyjnej.
Jakie są różnice pomiędzy bakuchiolem a retinolem?
Retinol i roślinny retinol (bakuchiol) różnią się od siebie pochodzeniem i budową, ale wykazują takie same właściwości w stosunku do skóry. Odżywiają, pobudzają syntezę kolagenu i elastyny, poprawiają jędrność skóry i ułatwiają eliminację wszelkich niedoskonałości, jak trądzik, nierówny koloryt skóry, szorstkość i matowość cery. I jeden, i drugi składnik spłyca zmarszczki oraz normalizuje wydzielanie sebum. Co więcej, i retinol, i bakuchiol niweluje wolne rodniki (ze względu na silne właściwości antyoksydacyjne).
Chociaż retinol, czyli alkoholowa, bardzo aktywna forma witaminy A, korzystnie wpływa na kondycję skóry, zwiększając jej elastyczność i redukując zmarszczki, nie każdy może z niego swobodnie korzystać.
Stosowania retinolu nie poleca się na przykład osobom z cerą problematyczną, w tym alergiczną, bardzo delikatną i naczynkową. Inaczej jest z bakuchiolem. Ponieważ jest łagodny dla skóry i nie powoduje podrażnień, jest wskazany dla znacznie szerszego spektrum osób. Mogą po niego sięgać osoby z cerą naczynkową, nadwrażliwą, trądzikową i alergiczną.
Co również warto podkreślić, na kurację retinolem nie powinniśmy decydować się w okresie częstych ekspozycji na słońce (np. latem). Retinol ma działanie fotouczulające i może powodować przebarwienia w kontakcie skóry z ostrym słońcem. W przypadku bakuchiolu sytuacja wygląda inaczej. Nie wykazuje właściwości fotouczulających, toteż nie zwiększa wrażliwości skóry na promieniowanie słoneczne. Możemy zatem zaaplikować go, nawet jeśli panuje bardzo słoneczna aura, a my zamierzamy spędzić na zewnątrz wiele godzin.
Inną istotną różnicą między retinolem a roślinnym retinolem jest fakt, iż ten pierwszy składnik ma całą gamę przeciwwskazań do stosowania, w tym: nadwrażliwość na retinol, jaskrę, nadciśnienie, podrażnienia skóry, ciążę, okres starania się o dziecko. Tymczasem roślinny retinol jest ich pozbawiony.
Bakuchiol – właściwości
Bakuchiol, czyli roślinny retinol, to łagodna dla skóry alternatywa dla skutecznego w działaniu, ale niestety dość agresywnego, retinolu. Ponieważ bakuchiol w wyraźny sposób poprawia stan skóry, będąc przy tym wolnym od skutków ubocznych, jest coraz bardziej pożądanym składnikiem preparatów do codziennej pielęgnacji twarzy. Właściwości bakuchiolu są tak wielostronne, że wydaje się on być przydatnym dla każdej osoby chcącej skorygować mankamenty skóry i kompleksowo ją odmłodzić.
Bez względu na typ cery, jaki posiadamy, możemy skorzystać na aplikowaniu preparatów z bakuchiolem. Składnik ten wykazuje wiele cennych właściwości:
złuszczające,
wygładzające,
przeciwzmarszczkowe,
uelastyczniające,
rozjaśniające,
normalizujące (reguluje produkcję sebum, przez co zabezpiecza przed tworzeniem się zaskórników i nadmiernym błyszczeniem skóry),
kojące (łagodzi podrażnienia, przynosi ulgę w przypadku poparzeń),
przeciwzapalne,
antyoksydacyjne,
regenerujące,
antybakteryjne,
oczyszczające,
wzmacniające,
ochronne.
Bakuchiol – zastosowanie
Po wyizolowaniu z nasion i liści bakuchiol trafia do preparatów kosmetycznych, przy czym te najbardziej popularne i najczęściej stosowane to:
krem z bakuchiolem (np. regenerujący, przeciwdziałający przebarwieniom, nawilżający),
serum z bakuchiolem (odmładzające, liftingujące),
żel do mycia twarzy, płyn micelarny z bakuchiolem (intensywnie oczyszczający, zapobiegający podrażnieniom),
maseczka do twarzy z bakuchiolem (ujędrniająca, uelastyczniająca).
Najliczniejszą grupę kosmetyków z bakuchiolem zdecydowanie stanowią kremy. Przeważnie dedykowane są osobom odnotowującym na twarzy pierwsze zmarszczki (kremy 40+) oraz osobom o wyraźniejszych oznakach starzenia (kremy 50+ czy 60+). Zawarty w nich bakuchiol spłyca zmarszczki i stymuluje procesy odnowy komórek. Dla większej skuteczności kremu bakuchiol przeważnie jest łączony z innymi składnikami aktywnymi o działaniu anti-age.
W sprzedaży pojawia się także coraz więcej kosmetyków typu serum, ampułki czy eliksir wyposażonych w roślinny retinol. Poprzez zwiększanie liczby fibroblastów i pobudzanie produkcji kolagenu i elastyny wykazują silne działanie naprawcze. Ich zastosowanie rekomendowane jest głównie osobom dążącym do intensywnego efektu odmłodzenia twarzy.
Jak działa bakuchiol i na co może pomóc?
Bakuchiol to cenne wsparcie dla osób zmagających się z trądzikiem, wągrami, nadmierną produkcją sebum oraz przebarwieniami na twarzy. Składnik skutecznie hamuje namnażanie bakterii Gram-dodatnich i Gram-ujemnych odpowiedzialnych za rozwój trądziku. Co więcej, blokuje aktywność enzymu 5-alfa-reduktazy, który nasila wydzielanie sebum. Rozjaśnia skórę, przyspiesza zanikanie zmian i ujednolica odcień cery.
Bakuchiol to uniwersalna pomoc przy wielu mankamentach skóry. Wykazuje następujące działania:
zwiększa poziom sprężystości i jędrności skóry,
redukuje zmarszczki,
wygładza skórę,
działa przeciwstarzeniowo, zwalcza wolne rodniki,
działa lekko złuszczająco, pomaga w usuwaniu martwego naskórka,
zwiększa barierę ochronną naskórka,
zwalcza bakterie, pomaga w leczeniu zmian trądzikowych,
redukuje stany zapalne,
jest cennym wsparciem w pielęgnacji skóry problematycznej,
reguluje pracę gruczołów łojowych, zapobiega powstawaniu zaskórników,
wyrównuje koloryt skóry,
przeciwdziała zaczerwienieniom,
rozjaśnia przebarwienia.
Jakie składniki aktywne zawiera bakuchiol?
Bakuchiol nie zawiera żadnych składników aktywnych, gdyż sam jest składnikiem aktywnym występującym w niektórych gatunkach roślin, głównie w Psoralea corylifolia (Babći) i Otholobium pubescens. Należy do grupy terpenofenoli, po raz pierwszy został wyizolowany w 1966 roku. Jako silny antyoksydant aktywnie uczestniczy w likwidowaniu szkodliwych dla skóry wolnych rodników. Wykazuje bardzo wysoką skuteczność w polepszaniu kondycji skóry. Z uwagi na podobieństwo do retinolu nazywany jest botanicznym retinolem.
Jak stosować bakuchiol?
Bakuchiol to intensywnie działająca substancja aktywna. Choć jest bezpieczna i pozbawiona negatywnych skutków ubocznych, trzeba ją dozować z umiarem. Najlepiej stosować kosmetyki z bakuchiolem zgodnie z zaleceniami producenta danego preparatu zawartymi na opakowaniu.
Czy bakuchiol można stosować codziennie?
Bakuchiol to roślinny ekstrakt cechujący się niezwykle łagodnym działaniem. Nie uczula i jest dużo lepiej tolerowany przez skórę niż retinol. Może być stosowany codziennie, i to nawet w przypadku cery bardzo wrażliwej, skłonnej do podrażnień i zaczerwienień cery.
Bakuchiol – przeciwwskazania
Bakuchiol, w przeciwieństwie do silnie działającego retinolu, nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do stosowania. Jednak, jak każdy składnik kosmetyków, może wywoływać reakcję alergiczną, ale zdarza się to niezwykle rzadko.
Z czym nie łączyć bakuchiolu?
Nie jest wskazane łączenie bakuchiolu z żadnymi związkami z grupy retinoidów, a także z kwasami złuszczającymi, żelazem i miedzią. Stosowanie tych substancji razem może wywołać silne podrażnienia skóry.
Czy można łączyć retinol z bakuchiolem?
Nie zaleca się łączenia bakuchiolu z retinolem. Jednoczesne stosowanie obu substancji może przynieść rezultat odwrotny od oczekiwanego.
Z czym łączyć bakuchiol?
Bakuchiol bardzo dobrze współgra z kwasem hialuronowym, który podnosi poziom nawilżenia oraz z niacynamidem, który zwiększa barierę hydrolipidową skóry. Polecane jest także łączenie bakuchiolu z olejami roślinnymi (np. olejem arganowym, olejem z nasion pietruszki, olejem ze słodkich migdałów, olejem z pestek winogron, olejem tamanu, olejem z opuncji figowej), a także algami morskimi.
Czy bakuchiol można stosować w ciąży?
Nie ma badań, które wykazywałyby negatywny wpływ bakuchiolu na zdrowie kobiet ciężarnych czy na rozwój płodu. Dopuszczalne jest więc stosowanie tego składnika w okresie ciąży. Dla pewności warto jednak skonsultować się z lekarzem.
Bakuchiol – skutki uboczne i działania niepożądane
Według obecnego stanu wiedzy nie ma żadnych skutków ubocznych, które powodowałby bakuchiol.
Jakie są efekty stosowania bakuchiolu?
1. Odnowa skóry i efekt odmładzający
Bakuchiol to coraz częściej stosowany składnik w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. Nasila wytwarzanie kolagenu i elastyny, będących głównym budulcem skóry. Tym samym wygładza oraz zwiększa jędrność i elastyczność skóry. Redukuje zmarszczki (w tym zmarszczki mimiczne, posłoneczne i grawitacyjne) oraz hamuje proces powstawania następnych.
2. Redukcja przebarwień
Bakuchiol ma zdolność do zmniejszania wielkości komórek pigmentowych (melanocytów) produkujących barwnik skóry (melaninę). Efekty kuracji bakuchiolem to: rozjaśnienie przebarwień, wyrównanie kolorytu skóry, redukcja zaczerwienień i drobnych plam na skórze, rozświetlona i pozbawiona efektu zmęczenia skóra.
3. Skuteczna walka z trądzikiem
Bakuchiol to nowe odkrycie w świecie składników przeciwtrądzikowych. Działa kompleksowo – z jednej strony hamuje rozwój bakterii i stany zapalne, z drugiej niweluje zmiany trądzikowe, a z trzeciej wspomaga procesy regeneracji skóry.
Dlaczego warto stosować bakuchiol?
Z uwagi na wysoką efektywność przy zerowych skutkach ubocznych bakuchiol z pewnością trafi do arsenału ulubionych kosmetyków większości osób, które raz go zastosowały. Ten roślinny odpowiednik retinolu znacząco poprawia kondycję skóry, mobilizując ją do odbudowy i poprawiając jej funkcje. Podczas gdy zwykły retinol może wywoływać zaczerwienienie, świąd, pieczenie, nadmierne łuszczenie, bakuchiol jest niezwykle przyjazny dla cery i nie wywołuje podrażnień.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Olejki eteryczne to świetne wsparcie Twojego organizmu w różnych dolegliwościach somatycznych i psychicznych, sprawdź, jak bezpiecznie je stosować i jakie wybierać!
Naturopatia jest formą medycyny niekonwencjonalnej, która opiera się na stosowaniu metod i produktów zgodnych z naturą, przynosząc wiele korzyści zdrowotnych.
Polecane dla Ciebie
Masło shea to naturalny olej roślinny, który przywróci Twojej skórze młody i zdrowy wygląd, włosom blask, a paznokciom trwałość i odporność na łamanie, sprawdź jak to możliwe!
Aloes to roślina o wielu prozdrowotnych właściwościach, przynosi korzyści przy stosowaniu jej od wewnątrz, jak i w formie kosmetyku.
Dziegieć to naturalna substancja od lat wykorzystywana w medycynie ludowej i kosmetyce naturalnej. Warto poznać szerokie właściwości zdrowotne tego składnika.
Mentol wykazuje wiele cennych właściwości. Wspomaga przy bólach glowy, dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, infekcjach przeziębieniowych. Dowiedz się więcej.
Palma sabałowa to roślina, na którą uwagę zwrócić powinni szczególnie mężczyźni - to właśnie ona może pomóc w problemach z przerostem prostaty i łysieniem - sprawdź, jak!