Traganek to znana już od lat roślina, która może pomóc Ci we wzmocnieniu odporności i przedłużeniu Twojego życia; sprawdź, co warto wiedzieć!
Zioła na ból głowy – Jakie wybrać, jak działają i jak je stosować
Strona główna - Blog - Zioła na ból głowy – Jakie wybrać, jak działają i jak je stosować
- Opublikowano: 29.11.2022
Ból głowy potrafi skutecznie przeszkodzić nam w pracy i w codziennych obowiązkach. Może także odebrać przyjemność czerpaną ze spędzania czasu wolnego z rodziną i przyjaciółmi. Przewlekłe bóle lub nawracające bóle głowy są przyczyną zrozumiałego zmęczenia. Czujemy wtedy niechęć i brak motywacji, nie potrafimy skupić myśli. Na szczęście są roślinne środki skutecznie wspierające nas w migrenowych bólach głowy, które możemy stosować zamiast ibuprofenu lub aspiryny. Naturalne zioła, jak np. mięta pieprzowa, kozłek lekarski, czy imbir lekarski to bardzo dobre sposoby na migrenowy ból głowy, czy nawet klasterowy ból głowy.
Spis treści
ToggleCzym są zioła na ból głowy?
W leczeniu bólów głowy wciąż jest wiele domysłów i niepotwierdzonych informacji. Naukowcy nadal nie do końca przeanalizowali wszystkie mechanizmy ich powstawania. Migrena i bóle napięciowe to choroba o złożonym charakterze, która obejmuje układ nerwowy i układ krwionośny. Uważa się, że może być wywoływana zaburzeniem uwalniania serotoniny z zakończeń nerwowych. Być może jest to uwarunkowane dziedzicznie, natomiast z pewnością występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn.
Co zatem łagodzi ból głowy? Czy są jakieś zioła na ból głowy, które pomagają w tych uciążliwych dolegliwościach? Naukowcy potwierdzili, że niektóre zioła o działaniu uspokajającym mogą przynieść ulgę, ponieważ zmniejszają napięcie mięśni. Co jeszcze łagodzi bóle głowy?
Na co mogą pomóc zioła na ból głowy?
Zazwyczaj dzielimy bóle głowy na pierwotne i wtórne, przy czym te ostatnie to najczęściej skutek uboczny innego problemu zdrowotnego. Wśród pierwotnych są migrenowe bóle głowy i napięciowe, i to z nimi mamy przeważnie do czynienia. Nie każdy wie, że niektóre bóle głowy mogą być związane z ubogą dietą, efektem działania lekarstw, niedotlenieniem lub stresem i złością. Dlatego dobrze jest skrupulatnie prześledzić sytuacje, w jakich boli nas głowa.
Środki ziołowe na ból głowy mogą pomóc wyciszyć się bez zbędnych skutków ubocznych czy interakcji z popularnymi lekami jak paracetamol, czy aspiryna. Wyjątkiem jest kora wierzby białej, ponieważ zawiera główny składnik podobny do aspiryny.
Jak działają zioła na ból głowy?
Najczęściej wykorzystuje się mieszanki ziołowe, które wspomagają organizm w walce z bólem głowy. Takie napary warto pijać regularnie, ale nie nazbyt często. Mogą one zastąpić tabletki na ból głowy, z reguły są bezpieczniejsze i oczywiście smaczniejsze.
Zioła działają na wiele sposobów. Mogą ograniczyć stres i zmniejszyć napięcie mięśni, usprawnić krążenie w naczyniach mózgowych, złagodzić ból głowy związany z miesiączką lub ból będący wynikiem zatrucia alkoholowego.
Jakie są właściwości ziół na ból głowy?
Zioła te wykazują najczęściej właściwości uspokajające i relaksujące. Ich działanie jest najlepsze, gdy świeżo zaparzymy zioła i wypijemy ciepły napar. Temperatura rozszerza naczynka krwionośne, dzięki czemu substancje aktywne roślin szybciej przenikają do organizmu.
Jakie są najsilniejsze zioła na ból głowy?
Gdy mamy do czynienia z napięciowym bólem głowy, który może trwać kilka godzin, jak i kilka dni, znalezienie remedium staje się kwestią fundamentalną. Co ciekawe, zioła na ból głowy zawierające salicylany, mogą okazać się pomocne i skuteczne. Taki skład ma chociażby wierzba biała. Co jeszcze stosować w najsilniejszych bólach głowy?
Możemy wypróbować olejek miętowy, który dobrze jest wcierać wzdłuż linii włosów. Jego działanie potwierdza jedno z badań, w którym ponad 40 osób poczuło ulgę podobną, jak w przypadku przyjęcia 1000 miligramów paracetamolu. Dlatego w razie silnych bólów głowy, spróbujmy nałożyć olejek miętowy na czoło i skronie.
Podobnie skuteczna może okazać się maść tygrysia, czyli preparat z zawartością kamfory i mentolu. Badacze z Australii zauważyli, że jest to dość prosta i bezpieczna metoda w przypadku napięciowych bólów głowy.
Częstotliwość i czas trwania tego typu bólów może być zmniejszona także dzięki lepiężnikowi. W przypadku tej byliny należy skonsultować dawkowanie z lekarzem w trosce o wątrobę i ewentualne skutki uboczne, a także interakcje z niektórymi lekami.
Istotnym elementem diety osób, które borykają się z napięciowym bólem głowy, jest dostarczenie odpowiedniej ilości niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3. W jadłospisie nie powinno zabraknąć ryb zimnowodnych, jak łosoś, dorsz i tuńczyk, a także np. siemienia lnianego. Jak wynika z badań, to właśnie kwasy omega-3 mogą skrócić bóle głowy, chociaż nie mają wpływu na ich występowanie.
Jakie są popularne zioła na ból głowy?
Zacznijmy od imbiru. Słynie on z prozdrowotnych zalet w przypadku niestrawności, ale wykazuje także działanie przeciw stanom zapalnym i innym dolegliwościom. Może zmniejszyć ból głowy. Zalecany sposób podania: zalewamy wrzątkiem około 5 cm korzenia i wypijamy gorący napar.
Wyglądający jak stokrotka złocień maruna to inna roślina, która wspiera organizm w walce z bólem głowy. Złocień maruna dostępna jest w formie suplementów diety i może pomagać w przypadku migren i klasterowych bólów głowy oraz w bólach przedmiesiączkowych i menstruacyjnych.
Nie wszyscy wiedzą, że także rozmaryn wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wszystko za sprawą eterycznego olejku i bioaktywnych substancji (kwas karnozowy, karnozol, kwas ursolowy i betulinowy, kwas rozmarynowy, rozmanol i kwas oleanolowy).
Podobnie jest z cynamonem, który można przyjmować w formie pasty z proszku. Można ją nakładać na skronie w celu zwalczenia bólu głowy. Innym sposobem jest wypicie naparu z cynamonowego proszku.
Napięcie nerwowe i bóle potrafi łagodzić również korzeń kozłka lekarskiego. Kozłek lekarski wykazuje działanie rozkurczowe i relaksujące, dlatego stosowany jest także w przypadku problemów z zaśnięciem oraz bólów miesiączkowych.
Wierzba biała i kora z wierzby z kolei zawiera naturalny składnik przeciwbólowy – salicylinę. Dzięki temu porównuje się ją do aspiryny. Można ją stosować w razie gorączki, stanów zapalnych, nerwobólów i bólów głowy.
Liść mięty pieprzowej to inne zioło o charakterze przeciwbólowym. Jej olejek eteryczny wykazuje działanie łagodzące i uśmierzające przy migrenie.
Poleca się także owoc czarnego bzu, który może mieć właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, a także detoksykacyjne. Napar z bzu może rozładować napięcie nerwowe i emocjonalne.
Malina to bogate źródło witamin A, B1, B2, B3, C, potasu, cynku, magnezu, polifenoli i kwasów organicznych. Może być przydatna w uśmierzaniu bólu głowy związanego z infekcjami. Ma także działanie oczyszczające i wzmacniające.
Działanie łagodzące w napięciu i migrenie wykazuje też kwiat lawendy wąskolistnej. Może również wpływać rozluźniająco i uspokajać, co sprzyja zapadnięciu w sen.
Kolejne zioło to anginka, czyli geranium o silnie cytrynowym zapachu. Anginka także wspiera walkę z bólem głowy. W tym celu świeżo zerwane listki możemy zgnieść i przyłożyć do pulsującej napięciem skroni.
Inna skuteczna roślina, to miłorząb japoński. Przetwory z niego mogą rozszerzać naczynia krwionośne i dotleniać mózg. To także może złagodzić różnego pochodzenia bóle głowy.
Na koniec melisa, znana z właściwości wyciszających i uspokajających. Ona też może rozszerzać naczynia, przynosząc tym samym ulgę w bólu głowy i nerwobólach.
Jak stosować zioła na ból głowy? – Dawkowanie
Generalna zasada to stosowanie się do zaleceń lekarzy lub producenta danego zioła czy kompozycji ziół. Jednakże napar z ziół najczęściej przygotowuje się w podobny, tradycyjny sposób – zalewając łyżeczkę suszu wrzątkiem. Gdy napar naciągnie pod przykryciem, możemy go przecedzić i wypić. Starajmy się stosować kurację nie dłużej niż miesiąc.
iedy warto stosować zioła na ból głowy? – Zastosowanie
Powody, dla których podajemy konkretne zioła, już opisaliśmy, ale oprócz różnych bólów głowy, jest jeszcze jedna przypadłość z nimi związana – migrena oczna. Towarzyszą jej dodatkowe objawy neurologiczne: zaburzenia widzenia, błyski lub mroczki przed oczami. W takiej sytuacji warto spróbować naparu w postaci mieszanki ziołowej z krwawnika, rumianku i melisy z dodatkiem tartego imbiru. Można też wcierać olejek goździkowy w skroń.
Czy zioła na bóle głowy są bezpieczne? – Przeciwwskazania
Na ogół zioła są bezpieczne i dobrze tolerowane przez organizm. Niezależnie od tego na niektóre rośliny warto uważać; na przykład wierzba biała nie jest zalecana dzieciom. W przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik ziołowy lub w razie niepożądanych interakcji z lekami, należy zaprzestać ich podawania. Stosowne informacje z tym związane opisuje producent danego zioła na etykiecie.
Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na ból głowy?
Przed podaniem ziół kobietom w ciąży należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. To dlatego, że zioła mogą zmieniać gospodarkę hormonalną, zatem ich wpływ na ciążę może okazać się niepożądany. Niemniej jednak lekarz może zalecić podawanie właśnie ziół zamiast jeszcze bardziej obciążających farmaceutyków.
Skutki uboczne stosowania ziół na ból głowy
Podobnie jak w przypadku ziół przeznaczonych na inne dolegliwości, także i zioła na ból głowy mogą powodować skutki uboczne. Najczęściej są one związane z niepożądaną reakcją układu pokarmowego, np. niestrawnością. W takiej sytuacji warto skonsultować się z lekarzem, który zmniejszy dawkowanie lub wprowadzi inne zioła.
Dlaczego warto stosować zioła na ból głowy?
Nie ma żadnych przeciwwskazań, by korzystać okazjonalnie z bogatych w aktywne składniki ziół na ból głowy. Pamiętajmy jednak, że najlepszą skuteczność uzyskamy, pijąc je regularnie w niewielkich dawkach, zgodnych z zaleceniem lekarza, farmaceuty lub producenta.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Czarnuszka - nie tylko jako kuchenna przyprawa! Czy warto włączyć ją do codziennej suplementacji? Zobacz jakie właściwości może zaoferować czarnuszka.
Poznaj domowe sposoby na częstomocz, które pomogą poprawić komfort życia. Dowiedz się, jak skutecznie zarządzać tym problemem.
Polecane dla Ciebie
Kolagen: Jak dostarczyć go do organizmu, aby zachować jędrną skórę i zdrowe stawy? Lepiej dietą, czy suplementami?
Żelazo jest ważnym składnikiem w ludzkim organizmie. Wiele osób decyduje się na jego suplementację. Jakie skutki uboczne mogą powodować preparaty z żelazem? Sprawdź.
Soplówka jeżowata to grzyb, którego składniki aktywne wspierają funkcjonowanie organizmu. Wykazują właściwości przeciwzapalne, przeciwutleniające, wspomagające odporność.
Zastanawiasz się nad suplementacją magnezu? Dowiedz się, jak uniknąć ryzyka przedawkowania i zadbać o swoje zdrowie. Przeczytaj teraz i bądź bezpieczny.
Dowiedz się wszystkiego o wodzie z brzozy, która w medycynie ludowej jest od lat z sukcesem używana na wzmocnienie odporności, reumatyzm, kamienie nerkowe, anemię czy wrzody.