Odkryj tajemnice bukszpanu: czy jest bezpieczny dla Ciebie i Twoich zwierząt? Przeczytaj, by chronić swoich bliskich.
Krokosz barwierski – Właściwości, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania, stosowanie i jak go używać
Strona główna - Blog - Krokosz barwierski – Właściwości, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania, stosowanie i jak go używać
- Opublikowano: 21.02.2023
W medycynie naturalnej wykorzystuje się różne surowce roślinne. Wśród nich można wyróżnić m.in. krokosza barwierskiego. Czym jest ta roślina, gdzie rośnie i jak może wpłynąć na ludzki organizm?
Spis treści
ToggleKrokosz barwierski – co to takiego i jak go rozpoznać?
Krokosz barwierski, czyli carthamus tinctorius, to roślina jednoroczna. Przypomina swoim wyglądem astry. Ma żółto-pomarańczowe kwiaty z domieszką czerwieni. Z płatków pozyskuje się nich substancję, która może być wykorzystywana jako barwnik. Od takiego zastosowania krokosza pochodzi jego nazwa zwyczajowa. Po arabski karkhum oznacza farbowanie.
Krokosz barwierski najczęściej pojawia się w Azji, jednak jest uprawiany na prawie całym świecie. Wykorzystywano go nawet w starożytności – w Grecji i Egipcie. To jeden z najważniejszych składników stosowanych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej. niegdyś był wykorzystywany do fałszowania szafranu, ze względu na podobny wygląd jego kwiatów.
Krokosz barwierski – właściwości
Krokosz barwierski od lat jest wykorzystywany w walce z niektórymi dolegliwościami. Znajduje swoje zastosowanie także w kuchni, jako zamiennik szafranu. Zawiera takie składniki, jak:
flawonoidy,
poliacetyleny,
glukozydy,
steroidy
lignany,
naturalny barwnik.
Olej z krokosza barwierskiego pozyskuje się z nasion, a ekstrakt – z kwiatów. Substancje te mogą pomóc oczyścić organizm, uśmierzyć ból i ograniczyć skurcze. Są stosowane w naturalnych suplementach diety, a także kosmetykach. Dla przykładu, olej z krokosza może pomóc uchronić skórę przed działaniem promieniowania UV, dlatego często wchodzi w skład preparatów do pielęgnacji twarzy.
Krokosz barwierski – zastosowanie
Krokosz barwierski znajduje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej wykorzystuje się go w medycynie alternatywnej, ale pojawia się też w kosmetykach pielęgnacyjnych. Jest ciekawym dodatkiem do wytrawnych potraw. Można dodawać go np. do sałatek i dań mięsnych.
Krokosz barwierski dla zdrowia
Wyciąg z kwiatów krokosza barwierskiego może pomóc oczyścić organizm i ustabilizować ciśnienie krwi, chroniąc przed jego nagłymi zmianami. Roślina ta cieszy się popularnością również wśród diabetyków. Wspiera utrzymanie insuliny na odpowiednim poziomie. Napar z krokosza barwierskiego może pomóc ograniczyć ryzyko wystąpienia chorób serca i zmian miażdżycowych.
Z krokosza korzystają także osoby, które borykają się z silnymi skurczami menstruacyjnymi, zapaleniem oskrzeli, krwotokami poporodowymi czy rwą kulszową. Może być też stosowany w przypadku objawów zatrucia. Wspiera prawidłowe krążenie krwi i układ immunologiczny, dlatego jest dobrym wyborem dla osób, które często chorują. Suplementy diety z dodatkiem tej rośliny mogą być przyjmowane w okresach, gdy istnieje największe ryzyko infekcji wirusowych i bakteryjnych.
Krokosz barwierski w kosmetykach
Olej z krokosza może pomóc nawilżyć skórę i ją zregenerować. Wspiera w walce ze stanami zapalnymi. Pojawia się zwłaszcza w formułach kremów i balsamów, stworzonych z myślą o potrzebach skóry trądzikowej, tłustej i mieszanej ze skłonnościami do pojawiania się wyprysków.
Krokosz barwierski w wielu kosmetykach jest wykorzystywany również jako naturalny barwnik spożywczy. W tej formie pojawia się w produktach do makijażu o organicznych składach. Barwnik w kwiatach krokosza, nazywany hiszpańską czerwienią, jest nietoksyczny dla skóry.
Z krokosza można przygotować także domowe kosmetyki. Olej sprawdzi się świetnie w trakcie olejowania włosów. Taki zabieg może pomóc uchronić kosmyki przed wysychaniem i czynnikami zewnętrznymi. W oleju z krokosza znajdują się też cenne substancje odżywcze, które wspierają regenerację zniszczonych włosów. Surowiec pozyskiwany z tej ciekawej rośliny z rodziny astrowatych sprawdza się również jako składnik maseczek czy dodatek do gotowych kremów. Można stosować go także bezpośrednio na miejsca dotknięte trądzikiem.
Na co może pomóc krokosz?
Krokosz barwierski i ochrona skóry przed starzeniem
Olej z krokosza zawiera witaminę E i A, które są antyoksydantami. Może więc pomóc ochronić skórę przed działaniem wolnych rodników, a co za tym idzie – opóźnić procesy starzenia.
Krokosz barwierski i hamowanie stanów zapalnych skóry
Krokosz barwierski może pomóc złagodzić stany zapalne skóry, występujące m.in. w przypadku trądziku i łuszczycy. Roślina ta sprawdza się także przy podrażnieniach po goleniu.
Krokosz barwierski i wsparcie górnych dróg oddechowych
Olej krokoszowy jest stosowany przy infekcjach górnych dróg oddechowych. Może pomóc ułatwić odkrztuszanie i rozrzedzić zalegającą wydzielinę.
Krokosz barwierski na wzrost nowych włosów
Ta jednoroczna roślina jest wykorzystywana także w celu przyśpieszenia porostu włosów. Wspiera mikrokrążenie w skórze głowy, co przyczynia się do odżywienia cebulek.
Krokosz barwierski i ochrona serca
Krokosz zawiera cenne kwasy tłuszczowe, które wspierają funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. Roślina ta może pomóc uregulować działanie gospodarki lipidowej.
Krokosz barwierski i łagodzenie objawów PMS
Krokosz zawiera kwas linolowy, który może pomóc regulować poziom prostaglandyny, odpowiedzialnej za wiele objawów kojarzonych z PMS.
Jak stosować krokosz barwierski – porcjowanie
Napar z krokosza barwierskiego można pić w ilości do 750 ml dziennie. W przypadku wina jest to maksymalnie 1 kieliszek na dobę. Dopuszczalna porcja nalewki to natomiast 5 ml do 3 razy dziennie.
Krokosz występuje nie tylko pod postacią suszu, lecz także tabletek, kapsułek czy herbatek zapakowanych w pojedyncze saszetki. Niekiedy jest dodatkiem do bardziej złożonych suplementów diety, w których skład wchodzą inne zioła.
Informacje o dokładnym porcjowaniu suplementu można znaleźć na jego opakowaniu. Nie należy przekraczać ilości wskazanej przez producenta, ponieważ może to doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli masz wątpliwości, czy przyjmujesz krokosz w odpowiedni sposób, możesz skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Olej krokoszowy – dlaczego warto stosować olej z krokosz barwierskiego
Olej z nasion krokosza jest bogaty w cenne kwasy tłuszczowe. Zawiera m.in. kwas oleinowy, stearynowy, palmitynowy czy arachidonowy. Składniki te mogą przyczynić się do szybszej rozbudowy masy mięśniowej, a także usprawnienia przemiany materii. W skład oleju krokoszowego wchodzi też witamina E i A. Są one zaliczane do grupy silnych antyoksydantów.
Olej z krokosza może również pomóc przyspieszyć gojenie ran i unormować poziom cholesterolu we krwi. Jest polecany osobom, które borykają się z problemami skórnymi, a także ludziom w trakcie diety odchudzającej. Olej z krokosza jest określany także jako pogromca wolnych rodników. Może bowiem pomóc ograniczyć stres antyoksydacyjny.
Olej kartamusowy, czyli substancja wytwarzana z krokosza barwierskiego, często pojawia się w kosmetykach, jak kremy, odżywki, balsamy czy olejki do zmywania makijażu. Nadaje im lekko tłustą konsystencję.
Jak przyrządzić napar z krokosz barwierskiego
Z krokosza najczęściej przygotowuje się napar. Wystarczy zalać suszone kwiaty gorącą wodą i zostawić na kilka minut. Taka herbatka może pomóc oczyścić organizm, poradzić sobie z bólem i skurczami. Napar jest polecany osobom, które borykają się z żylakami i problemami ze strony układu krwionośnego.
Krokosz można kupić zarówno w wersji suszu do samodzielnego porcjowania, jak i gotowych saszetek, które wystarczy jedynie zalać gorącą wodą. Produkty te często zawierają także dodatkowe zioła. W ten sposób można połączyć cenne cechy kilku roślin w jednym suplemencie.
Jak przygotować wino z krokosz barwierskiego?
Z rośliny tej można przygotować też wino. Wystarczy zalać suszone kwiaty krokosza w proporcjach 1:5 już gotowym winem, najlepiej w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Warto wybrać napój czerwony, wytrawny. Po upływie kilku tygodni mieszankę należy przefiltrować i przelać do butelek. Gotowy napój smakuje jak wino z ciekawą, ziołową nutą.
Krokosz barwierski – przeciwwskazania
Krokosza barwierskiego nie powinny przyjmować kobiety w ciąży, w okresie karmienia piersią i w czasie starań o dziecko. Ekstrakt i olej z tej rośliny mogą bowiem przyczynić się do nadmiernego rozkurczenia mięśni macicy.
Krokosz nie jest wskazany także u osób z nadwrażliwością na tę roślinę. Przyjmowany w połączeniu z lekami, może doprowadzić od osłabienia lub wzmocnienia ich działania, co jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jeśli jesteś w trakcie farmakoterapii, upewnij się, że krokosz nie będzie wchodził w reakcję z przyjmowanymi preparatami.
Krokosz barwierski – skutki uboczne i działania niepożądane
Krokosz barwierski przyjmowany przez osoby z tendencją do alergii może spowodować pojawienie się krostek, wysypki, bąbli, a nawet duszności. W przypadku kobiet w ciąży przyjmujących tę roślinę istnieje ryzyko poronienia.
Krokosz barwierski – efekty stosowania
Ekstrakt z suszonych kwiatów i olej z nasion krokosza mogą pomóc poradzić sobie z bolesną menstruacją, skąpymi miesiączkami, osłabionym krążeniem czy bólami brzucha. Wspierają funkcjonowanie układu krwionośnego i krążenie krwi. Są stosowane m.in. w stanach napięcia nerwowego i długotrwałego stresu. Mogą przyczynić się do poprawienia odporności, a także pomóc poradzić sobie z problemami skórnymi. Kosmetyki z krokoszem często są stosowane przez osoby, które preferują naturalną pielęgnację.
Dlaczego warto stosować krokosz barwierski?
Krokosz barwierski jest rośliną bardzo uniwersalną. Znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym i przy produkcji suplementów diety, a niekiedy także wyrobów medycznych. Surowiec ten może przyczynić się do poprawienia wyglądu skóry, a także ograniczenia dolegliwości związanych z menstruacją.
Krokosz jest polecany osobom, które borykają się z cerą problematyczną, a także chcącym zadbać o funkcjonowanie serca czy układu pokarmowego. Roślina ta jest łatwo dostępna, dlatego od lat cieszy się tak dużą popularnością w medycynie alternatywnej.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Bylica piołun to ziele o gorzkim smaku, ale wielu pozytywnych właściwościach; działa szczególnie na układ trawienny, ale również pomaga pozbyć się pasożytów i grzybów.
Jeśli zmagasz się z żylakami, wsparciem mogą okazać się niektóre zioła, które pomagają m.in. uporać się z obrzękami. Poznaj właściwości rokitnika, miłorzębu japońskiego, ruty.
Polecane dla Ciebie
Glutation to składnik naturalnie syntezowany przez organizm. Wiele osób decyduje się również na jego suplementację. Czym jest glutation i w jakim celu się go przyjmuje? Sprawdź.
Kolagen jest bardzo ważnym i znaczącym białkiem w ludzkim organizmie, choć z czasem jego produkcja znacząco spada; zobacz, czy jesteś w grupie, która może czy nie może go suplementować.
Chrom jest pierwiastkiem, który wspiera prawidłową pracę organizmu. Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, pomaga utrzymać aktywność enzymów trawiennych. Sprawdź.
Potas jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Wspomaga utrzymanie równowagi elektrolitowej, funkcjonowanie mięśni - w tym serca. Sprawdź, jak zadbać o jego optymalny poziom.
Żelazo jest mikroelementem, którego niedobór może doprowadzić m.in. do anemii. Pierwiastek wspomaga odporność i utrzymanie sprawności umysłowej. Dowiedz się więcej.