babka lancetowata

Babka lancetowata – Właściwości, zastosowanie, działanie, przeciwwskazania i jak zrobić syrop

Babka lancetowata od wieków słynie ze swoich właściwości leczniczych. Była wykorzystywana już w starożytności, m.in. do zbijania gorączki, łagodzenia kaszlu czy łagodzenia oparzeń. I współcześnie nie traci na popularności – liście babki lancetowatej stanowią cenny surowiec farmaceutyczny.

Babka lancetowata (łac. Plantago lanceolata) to bylina z rodziny babkowatych. Jest rośliną pospolitą, którą występuje na terenie całej Europy, w Azji, a nawet w Afryce Północnej. Jej powszechność można tłumaczyć zdolnością do szybkiego przystosowywania się do różnych warunków. Zwykle można ją znaleźć na łąkach, polanach, przydrożach, pastwiskach oraz trawnikach.

Babka lancetowata jest rozpoznawalna – głównie z uwagi na charakterystycznie wyglądające liście. Są długie i lancetowate (m.in. stąd wzięła się nazwa tej rośliny), tworzą rozety. Zwężają się u nasady, w efekcie czego powstaje rynienkowaty ogonek.

Z liściowych rozet wyrastają szypułki kwiatostanowe (jedna lub kilka). Kwiatki są zebrane w kulisty lub walcowaty kłos. Przybierają kolor od białego po brunatno-różowy.

Pędy pod powierzchnią ziemi charakteryzują się krótkim kłączem. Natomiast w okresie kwitnienia wyrastają pędy kwiatonośne – o wysokości dochodzącej do nawet 40 cm.

babka lancetowata

Babka lancetowata – właściwości

Popularność babki lancetowatej wynika z dobroczynnych właściwości, które wykazują korzystny wpływ na ludzki organizm. Doskonale radzi sobie z niektórymi chorobami, co ma związek z mnóstwem cennych składników aktywnych.

To właśnie cenne substancje odpowiadają za takie właściwości lecznicze jak:

  • przeciwzapalne,

  • przeciwgorączkowe,

  • przeciwkaszlowe,

  • moczopędne,

  • ściągające,

  • przeczyszczające,

  • przeciwkrwotoczne,

  • hemostatyczne.

Babka lancetowata – zastosowanie

Bogactwo cennych składników aktywnych sprawia, że babka lancetowata zastosowanie ma bardzo szerokie.

Wskazaniem do stosowania babki lancetowatej jest m.in. niedomagający układ oddechowy. Preparaty na bazie tej rośliny pomagają w łagodzeniu kaszlu – nie tylko suchego, ale i mokrego. Dzieje się tak, ponieważ aktywne składniki przyczyniają się do rozrzedzania śluzu, co ułatwia oczyszczanie dróg oddechowych. Jednocześnie chroni śluzówkę, w efekcie czego łagodzi podrażnienia gardła.

Z uwagi na obecność flawonoidów, babka lancetowata wspomaga układ immunologiczny. Poprzez swoje działanie immunostymulujące, zabezpiecza przed infekcjami oraz pobudza do pracy leukocyty.

Przeciwzapalne właściwości babki lancetowatej powodują, że znajduje ona zastosowanie jako wsparcie w leczeniu:

  • stanów zapalnych jamy ustnej,

  • stanów zapalnych powiek i spojówek.

Preparaty z babką lancetowatą działają przeciwzapalnie, łagodząc m.in. zapalenia żołądka. Wspomagają także funkcjonowanie przewodu pokarmowego, wzmagając wydzielanie soków żołądkowych.

Działanie przeczyszczające sprawia, że babka lancetowata może być skuteczna w eliminowaniu zaparć. To zasługa obecnych pektyn, które – wykazując działanie podobne do błonnika pokarmowego – wspierają perystaltykę jelit.

Babka lancetowata często traktowana jest jako naturalny opatrunek. Może być stosowana zewnętrznie w przypadku:

  • oparzeń,

  • owrzodzeń,

  • odmrożeń.

Warto przy tym podkreślić, że babka lancetowata, stosowana miejscowo, niegdyś stosowana była jako środek na ukąszenia skorpionów. Obecnie można ją wykorzystywać do łagodzenia podrażnień wywołanych ugryzieniami / ukąszeniami / użądleniami innych owadów. Okład z babki lancetowatej pomaga zmniejszyć obrzęk i dolegliwości bólowe.

Babka lancetowata na żołądek

Babkę lancetowatą uważa się za remedium na problemy żołądkowe. Poprzez pobudzenie wydzielania soków żołądkowych, świetnie sprawdzi się w zwalczaniu stanów zapalnych. Działa korzystnie na wrzody żołądka i jednocześnie chroni śluzówkę przed szkodliwym działaniem soków trawiennych.

Babka lancetowata na żylaki

Jak podaje leksykon roślin leczniczych, babka lancetowata uszczelnia naczynia krwionośne oraz wspomaga przepływ krwi. Z tego powodu stosowana jest jako środek na żylaki. Często występuje z innymi składnikami aktywnymi (np. kasztanowcem, miłorzębem japońskim), aby wspomóc prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia.

Babka lancetowata na zmarszczki

Babkę lancetowatą można stosować na problemy skórne, ponieważ wspiera regenerację naskórka. Wiele osób wykorzystuje ją w walce ze zmarszczkami. To zasługa obecnych flawonoidów o działaniu antyoksydacyjnym. Przeciwdziałając aktywności wolnych rodników, pomagają opóźnić procesy starzenia. Działają przeciwstarzeniowo, przyczyniając się do odmłodzenia skóry i zachowania na dłużej młodzieńczego wyglądu.

Babka lancetowata na kaszel

Syrop z babki znany jest jako sposób na kaszel. Dlaczego? Wykazuje właściwości wykrztuśne i rozkurczowe, dzięki czemu doskonale radzi sobie zarówno z kaszlem mokrym, jak i kaszlem suchym.

Aktywne składniki sprawiają, że babka oczyszcza płuca – pomaga pozbyć się zalegającej w nich wydzieliny. Wiele osób stosuje więc syrop z babki jako wsparcie leczenia krztuśca, gruźlicy czy nawet dychawicy oskrzelowej.

babka lancetowata

Jak i kiedy zbierać babkę lancetowatą?

Za leczniczy surowiec uważa się liście babki, które należy zbierać w określonym czasie. Zgodnie z rekomendacjami, zaleca się je pozyskiwać w okresie od maja do września – to moment ich kwitnienia. Co istotne, mokre liście babki lancetowatej nie nadają się do zbiorów.

Pamiętaj! Liście babki lancetowatej zbieraj wyłącznie w miejscach, które nie są narażone na opryski środkami chemicznymi. Najlepsze będą więc tereny z dala od pól uprawnych oraz dróg. Nie są wskazane też trawniki, które mogą być opryskiwane w celu usunięcia chwastów. Udaj się natomiast na łąki i polany – z dala od zabudowań.

Zebrane liście należy rozłożyć pojedynczo – w ciepłym i zacienionym miejscu. W takim stanie muszą się suszyć naturalnie. Ważne jest to, aby zachowały swoją pierwotną barwę. Jeśli pod wpływem suszenia stały się żółte, należy je wyrzucić. Z tego powodu ważne jest to, aby uzbierać maksymalnie dużo liści – nie wszystkie po wysuszeniu będą się nadawały.

Jak zrobić syrop z babki lancetowatej?

Chociaż możesz skorzystać z gotowych suplementów diety, warto samodzielnie przygotować syrop z babki lancetowatej. Do jego przyrządzenia będziesz potrzebować:

  • zaledwie kilku garści świeżych liści babki lancetowatej,

  • 200 g miodu,

  • 500 g cukru,

  • wody.

Garść świeżych liści zmiel w maszynce lub zmiksuj blenderem. Umieść je w garnku, a następnie zalej wodą – w takiej ilości, aby przykryła całość. Dodaj cukier i mód, a następnie gotuj na palniku o średniej mocy. Cały czas mieszaj – aż do uzyskania wywaru o gęstej konsystencji.

Jeszcze gorący syrop z babki lancetowatej przelej do słoiczków i zakręć. Zapasteryzowane w ten sposób, umieść dnem do góry. Przechowuj w chłodnym miejscu.

Jak działa babka lancetowata i na co pomaga?

Babka pomaga m.in. na problemy skórne, problemy żołądkowe, zmęczone oczy, łagodzenie podrażnień śluzówki jamy ustnej. Ma też działanie przeciwpasożytnicze. Ponadto stosowana jest na kaszel, na gorączkę. Dzięki temu, że zawiera witaminę K, wzmaga krzepliwość krwi i pomaga uszczelnić naczynia krwionośne.

To remedium na wiele dolegliwości, dlatego jej zastosowanie jest tak szerokie.

Składniki aktywne w babce lancetowatej

Liście – jako że to one stanowią surowiec farmaceutyczny – znajdują się nie tylko związki mineralne, ale wiele innych ważnych substancji. Są to m.in.:

  • śluzy, np. arabinogalaktany, glukomannany,

  • składniki irydoidowe, np. asperulozyd, katalpol,

  • garbniki,

  • flawonoidy, np. luteolina,

  • kwasy organiczne, np. kwasy fenolowe,

  • enzymy proteolityczne.

Jak stosować babkę lancetowatą – dawkowanie

Częstotliwość przyjmowania preparatów z babki lancetowatej zależy od jego formy. I tak:

  • wywar zaleca się przyjmować 2 razy dziennie – w ilości 1/2 szklanki,

  • syrop z babki lancetowatej należy przyjmować nawet 3 razy dziennie – w ilości 4 ml (dzieci) i 8 ml (dorośli).

Babka lancetowata – przeciwwskazania

Chociaż babka lancetowata jest bezpieczna w stosowaniu, nie wszyscy mogą skorzystać z cennych właściwości tej rośliny.

Do przeciwwskazań zalicza się m.in.:

  • okres ciąży i karmienia piersią,

  • nadwrażliwość i alergię.

Jeśli preparaty na bazie tej rośliny zawierają alkohol, lepiej nie podawać ich dzieciom (szczególnie poniżej 3. roku życia). Każdorazowo warto skonsultować się z lekarzem.

babka lancetowata

Babka lancetowata – skutki uboczne i działanie niepożądane

Babka jest rośliną względnie bezpieczną, ale jej przyjmowanie w nadmiarze może nieść za sobą skutki uboczne. Zalicza się do nich m.in.:

  • łagodne biegunki,

  • obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.

Babka lancetowata – przepisy

Liście pozyskiwane z babki lancetowatej to podstawowy składnik, z którego można przygotować różnorodne preparaty wspomagające zdrowie.

Do przyrządzania naparów i odwarów będziesz potrzebować 1 łyżki suszonych liści. Aby przyrządzić napar, zalej je szklanką wrzącej wody i odstaw na 10 minut. Odwar uzyskasz, gotując suszone liście przez 3 minuty. Oba środki sprawdzą się świetnie w przypadku infekcji skórnych (do przemywania ran) czy jako płukanka gardła. Każdego dnia należy wypijać pół szklanki naparu / odwaru – nawet 3 razy dziennie.

Liście z babki lancetowatej mogą posłużyć jako okłady, np. po ukąszeniach owadów. Z uwagi na swoje działanie przeciwzapalne, taki okład będzie łagodził dolegliwości. Wystarczy tylko rozgnieść liście i wetrzeć w skórę.

Dlaczego warto stosować babkę lancetowatą?

Babka lancetowata jest rośliną od wieków wykorzystywaną w medycynie naturalnej z uwagi na cenne właściwości. Warto więc skorzystać z dobroczynnego działania, które skrywa się przede wszystkim w liściach babki.

Obecne w nich składniki mineralne (w tym sole sodu), witaminy oraz inne substancje aktywne wspierają prawidłowe funkcjonowanie, np. przewodu pokarmowego, układu oddechowego. Ponadto wspomagają gojenie ran, działają korzystnie na popękane naczynka.

To naturalne remedium na wiele problemów zdrowotnych. Można z niego korzystać zarówno w postaci gotowych już suplementów, jak również preparatów przyrządzonych w domu.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kwas alfa - liponowy to świetne wsparcie kuracji odchudzającej, ale również substancja działająca profilaktycznie przeciwko cukrzycy, miażdżycy stwardnieniu rozsianemu.
Odkryj tajemnice spiruliny, algi pełnej witamin i minerałów! Czy wspiera odchudzanie? Jak wpływa na włosy i skórę? Dowiedz się więcej i wzbogać swoją dietę!
Odkryj moc maści z witaminą F! Zyskaj gładką i zdrową skórę, poznaj jej wszechstronne zastosowanie, korzyści i ewentualne ryzyka. Dowiedz się więcej o witaminie F!
Siarka organiczna na zdrowe stawy i jędrną skórę. Gdzie znaleźć ten cenny związek i jak włączyć go diety? Zobacz dlaczego warto stosować MDM!
Poznaj możliwe skutki uboczne picia kolagenu. Dowiedz się czy można go przedawkować. Zobacz jak stosować go bezpiecznie by uniknąć interakcji i efektów ubocznych.