Poznaj lebiodkę pospolitą, czyli powszechnie występujące w kuchni i oregano, które wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, uspokajające czy antyoksydacyjne.
Lawenda – Właściwości, działanie, stosowanie, zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne
Strona główna - Blog - Lawenda – Właściwości, działanie, stosowanie, zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne
- Opublikowano: 21.02.2023
Lawenda to kwiat, który pojawia się w wielu ogrodach, a także w przestrzeniach miejskich. Nie wszyscy wiedzą, że roślina ta od lat jest wykorzystywana w tradycyjnej medycynie. Przy jakich dolegliwościach najczęściej stosuje się lawendę? Co warto o niej wiedzieć?
Spis treści
ToggleLawenda – co to takiego?
Lawenda to niewielki krzew, który kojarzy się z polami we francuskiej Prowansji. Pojawia się w ogrodach, a także w miejskich kwietnikach. Ma charakterystyczny, fioletowy kolor i wyrazisty zapach. Kwiaty lawendy są wydłużone i składają się z wielu mniejszych elementów w kształcie koszyczków. W ich wnętrzu znajdują się niewielkie nasiona.
Wyróżnia się kilka odmian lawendy. Największą popularnością cieszy się Lavandula officinalis, czyli lawenda lekarska. To roślina z rodziny jasnowatych, o niebiesko-fioletowej lub szaro-brunatnej koronie. Pozyskuje się z niej kwiaty, z których następnie powstają wyciągi i oleje.
Uprawa lawendy nie jest trudna. Roślina ta rozwija się najszybciej na stanowiskach ciepłych i osłoniętych od wiatru. Lawendę sadzi się w ogrodach oraz na polach, zwłaszcza jeśli chodzi o uprawę przemysłową. Najczęściej w takiej formie można znaleźć ją w słonecznych regionach Francji.
Rozmnażanie lawendy również nie jest trudne. Krzew wypuszcza pędy z korzeniami, które wystarczy oddzielić od rośliny matecznej. Lawenda rośnie dość szybko, dlatego jest surowcem tanim i wykorzystywanym w wielu preparatach – suplementach diety i kosmetykach.
Lawenda – właściwości
Kwiaty lawendy są pełne olejków eterycznych. Surowiec ten jest wykorzystywany w aromaterapii i kosmetologii. Ma charakterystyczny, świeży i przyjemny zapach. Kwiaty i nasiona lawendy są używane również do produkcji suplementów diety, które mogą pomóc poradzić sobie z napięciem nerwowym czy problemami z wydzielaniem żółci.
Olejki eteryczne zawarte w kwiatach lawendy mogą pomóc złagodzić dolegliwości żołądkowe na tle nerwowym, a także ułatwić zasypianie i wyregulować rytm dobowy. Na rynku pojawiają się mieszanki olejków z różnych roślin, w tym właśnie z lawendy. Można rozpylić je w sypialni przed snem. Wyciąg z tej rośliny dodaje się też do kominków zapachowych.
Komu szczególnie polecana jest lawenda?
Preparaty z lawendą są polecane osobom, które cierpią na niestrawność, zaparcia i brak apetytu. Sprawdzają się też w przypadku silnych bólów miesiączkowych i reumatyzmu. Mogą pomóc ograniczyć dolegliwości związane z migreną i przeziębieniem. Wspierają w walce z infekcjami bakteryjnymi i stanami zapalnymi. Roślina ta sprawdzi się więc w przypadku osób, które często chorują.
Lawenda kojarzy się też z preparatami na uspokojenie. Wspomaga łagodzenie przewlekłego napięcia nerwowego. Nie jest jednak zamiennikiem terapii prowadzonej pod kontrolą lekarza.
Lawenda – zastosowanie
Lawenda jest wykorzystywana w walce z wieloma dolegliwościami. Stosuje się ją w stanach przewlekłego stresu czy przy wzdęciach. Wyciąg z lawendy może wesprzeć walkę z problemami z funkcjonowaniem jelit i dróg żółciowych, a także pomóc przy skurczach mięśni gładkich przewodu pokarmowego.
Lawenda na zdrowie
Lawendę wąskolistną i leczniczą wykorzystuje się w medycynie alternatywnej. Wspiera w walce z problemami ze strony układu pokarmowego. Wspomaga w walce z niestrawnością i zaparciami. Lawendę stosuje się też przy silnych bólach menstruacyjnych.
Olejek lawendowy może pomóc zwalczyć infekcje bakteryjne. Jest wykorzystywany przy przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli, zatok, gardła i migdałków. Ekstrakt z lawendy można stosować także podczas inhalacji.
Lawenda na komary
Lawenda uprawiana w okolicach tarasu i balkonu może pomóc poradzić sobie z komarami. Olejek eteryczny z tej rośliny jest bowiem toksyczny dla tych owadów. Lawenda wchodzi w skład naturalnych preparatów na komary, którymi spryskuje się ciało lub ubrania.
Lawenda na kleszcze
Lawenda może być wykorzystywana również w celu odstraszenia kleszczy. Zaleca się jednak uzupełnienie jej także chemicznymi preparatami, ze względu na duże zagrożenie, jakie niesie za sobą ugryzienie tego owada.
Lawenda w kuchni
Lawenda wąskolistna może być wykorzystywana także w kuchni. To roślina jadalna stosowana jako przyprawa. Pojawia się zwłaszcza w daniach francuskich, hiszpańskich i włoskich. Można jeść ją na surowo lub w formie suszonych listków czy ekstraktu. Lawenda pasuje do mięsa duszonego, pieczeni baraniej, dań z grilla, ryb, sałatek, sosów, win i octów winnych. Może być też piękną dekoracją słodkich deserów.
Ekstrakt z lawendy pojawia się m.in. w słodyczach, gumie do żucia, lodach, a nawet czekoladzie. Cukier lawendowy sprawdzi się świetnie podczas dosładzania wypieków. Na rynku znaleźć można też miód z tej rośliny, o charakterystycznej, bursztynowej barwie.
Lawenda w kosmetyce
Uprawy lawendy dostarczają niezbędny surowiec również branży kosmetycznej. Olejek eteryczny wspiera w walce z infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi. Poleca się go w przypadku cery trądzikowej, tłustej i dojrzałej. Kosmetyki z lawendą lekarską mogą pomóc ograniczyć wydzielanie łoju oraz zmniejszyć ujścia gruczołów łojowych. Roślina ta wschodzi w skład kremów i toników.
Jak działa lawenda i na co może pomóc?
Lawenda może pomóc w przypadku reumatyzmu, bólów mięśni, stawów i migreny, niestrawności, problemów żołądkowych czy przy przeziębieniu. Roślina ta jest od lat wykorzystywana w medycynie alternatywnej.
Lawenda na problemy skórne
Lawenda wchodzi w skład kosmetyków, których składniki wspomagają walkę z trądzikiem. Wspierają gojenie się ran oraz regenerację naskórka. Lawenda najczęściej pojawia się w tonikach oraz kremach dla cery wrażliwej i delikatnej. Roślina ta może być też stosowana do pielęgnacji skóry głowy.
Lawenda na infekcje i przeziębienia
Lawenda może być wykorzystywana przy przeziębieniach. Wspiera w walce z infekcjami bakteryjnymi i stanami zapalnymi. Może pomóc ułatwić oddychanie. Warto stosować ją podczas inhalacji.
Lawenda na bóle
Lawenda wchodzi w skład naturalnych preparatów ziołowych na bóle menstruacyjne, stawów i mięśni. Może pomóc poradzić sobie z tymi dolegliwościami.
Lawenda na układ trawienny
Lawenda jest stosowana także przy problemach ze strony układu trawiennego. Wspiera wydzielanie żółci i perystaltykę jelit. Może pomóc również ograniczyć skurcze mięśni gładkich w okolicach brzucha.
Lawenda na uspokojenie
Lawenda może pomóc w stanach przewlekłego stresu. Wspiera funkcjonowanie układu nerwowego. Jest wykorzystywana przez osoby, które mają problemy z zasypianiem.
Jak stosować lawendę – porcjowanie
Lawendę powinno się przyjmować w ilości po 1 g jednorazowo lub 3 g w ciągu doby. Zakłada się, że dzienna porcja może wynosić około 1,5 łyżeczki suszu.
Przyjmowanie zbyt dużych ilości lawendy może przyczynić się do wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych. Na wielkość porcji warto uważać zwłaszcza w przypadku naparów i nalewek. W razie wątpliwości co do bezpieczeństwa stosowania lawendy przez daną osobę warto skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Lawenda – przeciwwskazania
Lawendy nie powinny przyjmować osoby uczulone na rośliny z rodziny Lamiaceae. Olejku nie powinno się podawać także dzieciom poniżej 12. roku życia.
Lawendy nie powinny stosować też kobiety w ciąży. Jej kwiaty mogą być szkodliwe również dla osób borykających się z poważnymi chorobami żołądka, jelit, nerek oraz wątroby.
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów ziołowych często jest też przyjmowanie leków przepisanych przez specjalistów. Niektóre z nich wchodzą bowiem w reakcję z surowcami roślinnymi, co wpływa na nasilenie lub osłabienie ich działania.
Lawenda – skutki uboczne i działania niepożądane
Przekroczenie dopuszczalnej porcji olejku lawendowego stosowanego doustnie może spowodować zapalenie błon śluzowych żołądka i jelit. W skrajnych przypadkach uszkodzeniu mogą ulec także nerki i płuca. Zbyt duża porcja olejku lawendowego naniesiona na skórę niekiedy powoduje zaczerwienienie i miejscowe podrażnienie.
W przypadku osób uczulonych na lawendę często występuje wysypka, bąble lub duszności, w zależności od typu i stopnia nasilenia alergii.
Lawenda – efekty stosowania
Z kwiatów lawendy tworzy się naturalne suplementy diety i czyste olejki eteryczne, które mogą pomóc poradzić sobie z wybranymi dolegliwościami. Wyciągi z tej rośliny wspierają funkcjonowanie układu pokarmowego i nerwowego. Mogą być stosowane zewnętrznie i wewnętrznie. Często pojawiają się w preparatach na trądzik. Są polecane także osobom, które borykają się z pierwszymi oznakami starzenia.
Ważne jest jednak wybieranie lawendy ze sprawdzonych upraw. Roślina pojawiająca się w miastach czy ogrodach przy ruchliwych drogach może zawierać szkodliwe substancje. Surowce używane w suplementach diety i ekologicznych kosmetykach zwykle mają odpowiednie certyfikaty.
Dlaczego warto stosować lawendę?
Sadzonki lawendy pojawiają się w wielu ogrodach i domach. Roślina ta jest tania i łatwo dostępna. Nie ma dużych wymagań stanowiskowych, dlatego można uprawiać ją na własną rękę. Pojawia się w wielu polskich ogrodach, a także w gospodarstwach przemysłowych. To roślina o wielu zastosowaniach i pięknych kwiatach, które cieszą swoim wyglądem przez co najmniej kilka tygodni.
Lawenda jest chętnie wybierana przez osoby, które korzystają z medycyny alternatywnej. Może pomóc poradzić sobie z wybranymi dolegliwościami często bez stosowania leków. Ma piękny zapach i intensywny smak, który świetnie dopełnia wybrane dania. To surowiec bardzo często pojawiający się w ekologicznych kosmetykach do pielęgnacji twarzy.
Kwiat lawendy – przepis na napar i nalewkę
Lawenda nadaje się do tworzenia naparów i nalewek. W przypadku herbaty z tej rośliny wystarczy zalać około łyżeczkę suszu 250 ml wody i parzyć przez około 10 min. Nalewkę przygotowuje się z koło 200 g suszonych kwiatów, zalanych w całości 40-procentowym alkoholem. Taką mieszankę należy odstawić na około 2 tygodnie, codziennie wstrząsając. Po tym czasie wystarczy przecedzić nalewkę i przelać ją do mniejszych butelek. Należy stosować ją z umiarem, by nie przekroczyć maksymalnej dziennej porcji.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Łopian jest od wieków wykorzystywany w medycynie naturalnej oraz kosmetyce. Wspiera trawienie, pomaga regulować poziom cukru, a także wpływa pozytywnie na skórę i włosy.
Odkryj wzmacniające działanie kory amazońskiej lapacho, zwanej herbatą Inków, która zwalcza infekcje, stany zapalne, jest przydatna w przypadku wirusów, grzybów i drobnoustrojów.
Polecane dla Ciebie
Kolagen to białko młodości - i choć wiadomo, że świetnie wpływa na stawy, to nawet nie wiesz, jak szerokie ma zastosowanie i jak dobroczynnie działa.
Krzem to pierwiastek życia. Wspomaga walkę z infekcjami, wspiera pracę układu kostnego, pomaga w utrzymaniu włosów i paznokci w dobrej kondycji. Dowiedz się więcej.
Jak działają naturalne spalacze tłuszczu? To mityczne substancje cudotwórcze, czy realne i skuteczne suplementy diety? Czy są bezpieczne? Które są najlepsze i czy mają skutki uboczne?
Chrom jest pierwiastkiem, który wspiera prawidłową pracę organizmu. Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, pomaga utrzymać aktywność enzymów trawiennych. Sprawdź.
Laktoferyna to białko, które ze względu na dobroczynny wpływ na układ odpornościowy i silne właściwości antybakteryjne, jest coraz częściej stosowane w formie suplementów diety.