Buzdyganek naziemny

Buzdyganek naziemny – Działanie, właściwości i skutki uboczne

Jedną z metod pozwalających skutecznie zadbać o wzmocnienie osłabionego organizmu jest ziołolecznictwo, używanie roślin mających sprawdzone, potwierdzone badaniami właściwości lecznicze. Wiele z nich było i nadal jest stosowanych w tradycyjnej medycynie naturalnej Dalekiego Wschodu, między innymi buzdyganek naziemny, Tribulus terrestris, pozytywnie wpływający na różne aspekty męskiego zdrowia.

Zanim zajmiemy się dokładnym opisem działania buzdyganka naziemnego, powinniśmy dowiedzieć się, czym jest, gdzie rośnie i w jakich miejscach uprawia się go na skalę przemysłową. Tribulus terrestirs to jednoroczna roślina z licznej rodziny parolistowatych, mająca łodygi dorastające do 30 cm i owłosione liście, a jej charakterystyczne, pięciopłatkowe kwiaty przekształcają się w niewielkie owoce. W naturze rośnie przede wszystkim w ciepłych regionach Azji, Australii oraz Afryki, ale na naszym kontynencie, poza ogrodami, jest niestety praktycznie niespotykana.

Jej właściwości prozdrowotne odkryto już kilka tysięcy lat temu, w Indiach, Chinach, Japonii i Korei, gdzie zyskała opinię silnego, naturalnego afrodyzjaku, również obecnie z korzenia i owoców buzdyganka naziemnego sporządza się wyciągi dodawane do preparatów leczniczych. Zawiera je np. prawie każdy suplement diety zalecany dla mężczyzn, pozytywnie wpływający na osłabioną potencję, płodność i podniesienie zbyt niskiego poziomu testosteronu.

Buzdyganek naziemny

Buzdyganek naziemny – właściwości Tribulus terrestris

Skoro buzdyganek naziemny wpływa aż tak korzystnie na nasze zdrowie, to musi być tego jakaś przyczyna. W tym przypadku decyduje o tym jego skład, pełen substancji odżywczych, bez których praktycznie nie możemy się obejść, zalecanych dla każdego, kto preferuje zdrowy tryb życia i zrównoważony sposób żywienia. Substancje te bezpośrednio wpływają na działanie zioła, a zalecana dzienna ilość Tribulus terrestris zawiera:

 • saponiny sterydowe;

 • flawonoidy;

 • aminokwasy;

 • fenolokwasy;

 • alkaloidy;

 • witaminę C:

 • minerały: potas, fosfor, wapń i żelazo.

To właśnie powyższe związki chemiczne sprawiają, że buzdyganek wielopłaszczyznowo oddziałuje na organizm, dla przykładu obecność saponin nadaje mu właściwości przeciwwirusowe, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwzapalne oraz działanie moczopędne, eliminujące zaburzenia oddawania moczu i zapewniające komfort układu moczowego.

Równie korzystna jest zawartość flawonoidów, a składnik ten ma działanie przeciwutleniające, przeciwmiażdżycowe, poprawiające przepływ krwi i antywirusowe. Witamina C pomaga z kolei usunąć wolne rodniki, dzięki niej buzdyganek naziemny wzmacnia odporność, osłabione ściany naczyń krwionośnych, dodaje energii niezbędnej do wysiłku fizycznego.

Buzdyganek naziemny – działanie

Gdy podsumujemy własności nadawane buzdygankowi naziemnemu przez te składniki ekstrakt, jaki z niego sporządzono, ma działanie wręcz kompleksowe, którego pozytywy odczujemy bardzo szybko. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, to możemy skorzystać z konsultacji lekarskiej, lecz zarówno badania, jak i opinie wielu specjalistów, w pełni potwierdzają wyjątkowo szerokie działanie prozdrowotne Tribulus terrestris, a zastosowanie znajduje:

Buzdyganek naziemny na płodność

Buzdyganek jest coraz częściej używany we wspomaganiu leczenia niepłodności, zazwyczaj jako suplement diety. Ma na to wpływ między innymi jego działanie przeciwutleniające, zapewniające ochronę przed destrukcyjnym wpływem wolnych rodników, stanowiących zagrożenie również dla prawidłowego funkcjonowania narządów rozrodczych.

Utrzymanie wysokiego poziomu testosteronu wpływa korzystnie na produkcję wyższej jakości nasienia, zwiększając jednocześnie ilość, ruchliwość i żywotność plemników. Na rynku dostępne są liczne odpowiadające za to produkty mające w składzie Tribulus terrestris, przeważnie łatwe do połknięcia kapsułki.

Buzdyganek naziemny na spalanie tkanki tłuszczowej i rozbudowę mięśni

Wyciąg z buzdyganka naziemnego powinien znaleźć zastosowanie także jako element kuracji odchudzającej, przyspiesza bowiem spalanie nadmiaru odkładającej się tkanki tłuszczowej. Powinny go również docenić osoby chcące rozbudować swoją masę lub rzeźbę mięśniową, przy spożyciu zalecanej dziennej porcji pomaga utrzymać właściwe napięcie mięśni i odczuwalnie podnosi poziom energii, dzięki czemu bez trudu wykonamy każdy plan treningowy.

W szybszej redukcji masy ciała pomoże działanie przeciwcukrzycowe buzdyganka naziemnego, produkt ten przeciwdziała wahaniom glukozy, pomaga zapanować nad apetytem i zapobiega w ten sposób podjadaniu. Zalecany jest także osobom z chorobami nerek, wspomaga bowiem ich pracę, a co z tym idzie, oczyszczenie organizmu z toksyn, niezwykle istotne z punktu widzenia odchudzania i rozbudowy mięśni.

Buzdyganek naziemny

Buzdyganek naziemny na redukcję poziomu DHT

To kolejne niezwykle ważne zastosowanie Tribulus terrestris, o którym trzeba wspomnieć, ponieważ redukuje wysoki poziom DHT, czyli testosteronu przekształconego w wyniku działania enzymu 5-alfa reduktazy w szkodliwą odmianę, dihydrotestosteron. Nadmiar DHT osłabia mieszki i cebulki włosowe, prowadząc do przyspieszonego wypadania włosów, powoduje androgenową odmianę łysienia, dotykającą nie tylko mężczyzn, ale i kobiety. Może się również stać przyczyną rozwoju trudnych w leczeniu schorzeń skóry, począwszy od jej stanów zapalnych aż po różne odmiany trądziku.

Buzdyganek naziemny – przeciwwskazania

Zaletom i korzyściom, jakie dla zdrowia daje regularnie stosowany ekstrakt z owoców buzdyganka naziemnego, nie da się zaprzeczyć, lecz istnieją dosyć istotne przeciwwskazania co do jego użycia. Niestety, nie jest to produkt przeznaczony dla każdego, kto przestrzega zróżnicowanej diety, jego użycie wymaga niekiedy zasięgnięcia konsultacji lekarskiej i nie jest zalecany:

 • kobietom w ciąży i karmiącym piersią;

 • dla małych dzieci;

 • przy zaburzeniach miesiączkowania, szczególnie tych, których przyczyny są trudne do zdiagnozowania;

 • osobom z wrzodową chorobą żołądka, może u nich powodować nasilenie objawów, prowadząc do silnych bólów brzucha.

Buzdyganek naziemny – skutki uboczne

Wiemy już, że ta roślina jest przeznaczona do spożycia tylko dla osób dorosłych, lecz nawet one muszą liczyć się z możliwością wystąpienia skutków ubocznych. Mimo że Tribulus terrestris zawiera liczne składniki odżywcze niezbędne dla naszego zdrowia, to jego przedawkowanie może spowodować:

 • dolegliwości ze strony układu pokarmowego, nudności, biegunkę i wymioty;

 • indywidualne reakcje uczuleniowe na substancje wchodzące w skład używanego produktu;

 • ginekomastię, czyli przerost sutka.

W przypadku uczulenia musimy liczyć się z reakcjami skórnymi, takimi jak zaczerwienienia, podrażnienia naskórka czy pojawiające się na nim wypryski. W niektórych przypadkach silna reakcja alergiczna może być spowodowana nie przez sam buzdyganek, lecz przez jedną ze sztucznych substancji wypełniających używany produkt np. kapsułki na podniesienie libido.

Buzdyganek naziemny – zastosowanie

Wymienione wyżej właściwości i działanie buzdyganka naziemnego powodują, że doskonale sprawdza się jeszcze w dwóch jakże ważnych aspektach wzmocnienia osłabionego zdrowia, a specjaliści wskazują na następującą zależność:

Buzdyganek naziemny a potencja

Można śmiało powiedzieć, że jest to podstawowe zastosowanie wyciągu z owoców buzdyganka naziemnego, nie bez konkretnych powodów uważanego za naturalny afrodyzjak. Sprzyjają temu jego składniki, między innymi saponiny sterydowe poprawiające funkcjonowanie układu moczowo-płciowego. Usuwają przy tym inną przyczynę zaburzeń libido, za niski poziom testosteronu, intensyfikując procesy produkcji tego hormonu płciowego, co jest możliwe dzięki wydajniejszej syntezie hormonu luteinizującego. Poprawie ulega przepływ krwi, w tym i do męskich narządów rozrodczych, można więc liczyć na mocną, długotrwałą erekcję i brak jej ewentualnych zaburzeń.

Buzdyganek naziemny a nadciśnienie

Tribulus terrestris warto również stosować przy chorobach serca i układu krążenia, pomaga przede wszystkim złagodzić objawy nadciśnienia tętniczego i zapobiec ich powrotowi w przyszłości. Niebagatelne znaczenie ma tu obniżenie poziomu cholesterolu we krwi, jego „złej” frakcji LDL, której ilość rośnie np. w wyniku nieprzestrzegania odpowiednio zbilansowanej, zróżnicowanej diety. Dlatego warto prowadzić zdrowy tryb życia, pozytywnie wpływający na stan mięśnia sercowego, a jego ważną częścią powinny stać się produkty lecznicze mające w składzie właśnie to zioło.

Buzdyganek naziemny

Buzdyganek naziemny – stosowanie i dawkowanie

Wiemy już, że stosowanie produktów mających w składzie wyciągi z buzdyganka naziemnego może wydatnie podreperować nadwątlone zdrowie, lecz jest to możliwe tylko w przypadku, jeśli będziemy ściśle przestrzegać zalecanej dziennej ilości do spożycia. Dawkowanie jest niezależne od tego, na jaki typ produktu z Tribulus terrestris się zdecydujemy, samodzielnie sporządzony wywar czy na bardziej praktyczne w użyciu kapsułki.

Maksymalna dzienna ilość, jaką możemy spożyć, to od 250 do 750 mg, dlatego należy dokładnie zapoznać się z ulotką, zanim zakupimy konkretny suplement diety, którą można pobrać ze strony internetowej producenta, opisującą także najważniejsze cechy produktu i sposób użycia. W ulotce znajdziemy też inne, potrzebne informacje, dowiemy się między innymi, że kapsułki należy przechowywać w temperaturze pokojowej, w sposób niedostępny dla dzieci, aby nie mogły po nie sięgnąć.

Buzdyganek naziemny – efekty stosowania

Opisany powyżej skład i działanie charakteryzujące to zioło, są wystarczającą zachętą do tego, aby kupić i używać produkt leczniczy go zawierający. Dla jeszcze niezdecydowanych warto w kilku podpunktach podsumować wszystkie pozytywne efekty, jakie dzięki temu uda się uzyskać. Dostarczając osłabionemu organizmowi niezbędne substancje odżywcze, możemy liczyć na:

 • utrzymanie właściwego poziomu testosteronu;

 • zachowanie bezpiecznego poziomu cholesterolu we krwi, co stanowi ważny element profilaktyki i leczenia chorób serca oraz układu krążenia;

 • prawidłową potencję, libido wysokie jak nigdy wcześniej;

 • wyższą płodność, na co wpływa zdecydowanie większa żywotność plemników;

 • wysoki poziom energii, przydatnej do aktywności fizycznej, seksu i wielu codziennych czynności;

 • wydajniejsze spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej odkładającej się w różnych częściach ciała;

 • przyspieszenie wzrostu tkanki mięśniowej;

 • szybszą regenerację po wysiłku, fizycznym i umysłowym.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj wyjątkowe działanie najsłynniejszych i najbardziej skutecznych substancji, które potrafią przywrócić pełną równowagę organizmu oraz jego fizyczno psychiczny dobrostan!
Elektrolity dbają o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu oraz stoją na straży dobrej pracy mięśni i układu nerwowego, dlatego warto systematycznie je uzupełniać.
Maślan sodu to substancja ciesząca się rosnącą popularnością wśród osób, które borykają się z nadmiernymi kilogramami. Dowiedz się więcej na temat jego o suplementacji.
Zauważyłeś łamliwe włosy czy słabe paznokcie? Może to być sygnał niedoboru biotyny! Dowiedz się, jak ta witamina wpływa na zdrowie i jak jej brak może się objawiać. Nie przegap!
Węgiel aktywny to doskonały i skuteczny środek na biegunki i zaparcia, sprawdzi się również w przypadku zatruć i może być wsparciem w leczeniu przeziębień.