chaber bławatek

Chaber bławatek – Właściwości, działanie, stosowanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Chaber bławatek to przede wszystkim piękny kwiat, który pojawia się na polach uprawnych. Od lat roślina ta jest jednak wykorzystywana również w medycynie alternatywnej. W jakim celu najczęściej stosuje się chabry bławatki? Czym cechują się te rośliny?

Chaber bławatek jest rośliną miododajną z rodziny astrowatych. Określa się go także jako modrak, chaber zbożowy, bławat, kardy, kwiatek wołoszek czy wasilek. Łodygi tej rośliny osiągają nawet 80 cm wysokości. Mają piękne, niebieskie kwiaty z postrzępionymi płatkami. Chaber bławatek wyrasta pomiędzy zbożami na polach uprawnych. Możliwe jest także posadzenie go we własnym ogródku. Chabry bławatki świetnie sprawdzą się bowiem jako dekoracja.

Chaber jest wykorzystywany jako roślina miododajna przy pasiekach, naturalny barwnik czy surowiec stosowany w medycynie alternatywnej. Istnieje również opcja dodania go do potraw – to piękna dekoracja do mięs czy sałatek.

chaber bławatek

Jak uprawiać chaber bławatek?

W Polsce chaber bławatek występuje dziko. Najczęściej pojawia się na polach uprawnych, gdzie rozsiewa się samoistnie. Z tego powodu przez rolników traktowany jest jako chwast polny. Istnieją jednak specjalne uprawy chabra bławatka. W takich miejscach pozyskuje się surowiec roślinny, który następnie można wykorzystać do produkcji suplementów diety.

Uprawa chabra bławatka musi przebiegać zgodnie z kilkoma zasadami. Zaleca się rozsiewanie nasion w rozstawie 20×15 cm. Można wysiewać je do gruntu w okresie od marca i kwietnia. Chabry kwitną natomiast w czerwcu, lipcu, sierpniu i wrześniu.

Uprawa chabra powinna odbywać się w warunkach słonecznych. Gleba nie może być natomiast za mokra. Z 1 g nasion bławatka wyrasta nawet 200 egzemplarzy roślin. Gotowe suplementy diety, a także suszone kwiaty są więc bardzo tanie. Z tego powodu od lat wykorzystuje się je w tradycyjnej medycynie ludowej.

Chaber bławatek – właściwości zdrowotne

Chaber bławatek może przyczynić się do zwiększenia ilości wydalanego moczu, a także wydzielanej żółci. Oprócz tego jest on wykorzystywany jako wsparcie z infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi oraz stanami zapalnymi. Roślina ta zawiera bowiem flawonoidy, w tym antocyjany, garbniki, sole mineralne oraz kwasy organiczne.

Trzeba jednak pamiętać, że kwiaty chabra porastające pola uprawne często nie nadają się do przyjmowania jako surowiec w medycynie alternatywnej. Stosowane sztuczne nawozy przyspieszające wzrost zbóż, a także środki chwastobójcze mogą przyczynić się do zanieczyszczenia chabrów niebezpiecznymi substancjami.

Chaber bławatek – zastosowanie lecznicze

Chaber bławatek jest wykorzystywany jako wsparcie organizmu w chorobach oczu, układu moczowego, nerek, wątroby i skóry. Najczęściej przygotowuje się z niego napar, podobny do herbaty. Można stosować go wewnętrznie i zewnętrznie. Chaber może bowiem pomóc poradzić sobie z problemami skórnymi.

Kwiat chabra jest wykorzystywany także przez osoby, które borykają się z trądzikiem, chorobami jamy ustnej i skóry głowy. Może on pomóc w walce z infekcjami bakteryjnymi i grzybami, odpowiedzialnymi za wiele z tych problemów.

Chaber bławatek – zastosowanie w kosmetyce

Kwiat bławatka jest wykorzystywany w kosmetyce. Może on pomóc w walce z trądzikiem i nadmiernym przetłuszczaniem się skóry. Z tego powodu wchodzi on w skład preparatów do cery problematycznej. Kwiat bławatka wspiera też funkcjonowanie naczynek krwionośnych. Może być stosowany jako dodatek do kąpieli. Wspiera w walce z podrażnieniami skóry i infekcjami grzybiczymi.

Kwiaty bławatka mogą być używane także do produkcji kremów pod oczy, które wspierają w walce z podrażnieniami, zaczerwienieniami i sińcami. Napar z tej rośliny jest natomiast stosowany jako płukanka do włosów zwalczająca łupież.

chaber bławatek

Na co może pomóc chaber bławatek?

Roślina jednoroczna, jaką jest chaber, może pomóc z walce z wieloma dolegliwościami. Jest ona wykorzystywana zwłaszcza przez osoby, które mają problem ze zbyt skąpym oddawaniem moczu oraz trądzikiem. Z suszonych kwiatów przygotowuje się napar, który może pomóc poradzić sobie ze stanami zapalnymi, infekcjami bakteryjnymi oraz grzybicą w obrębie jamy ustnej i gardła. Z bławatka tworzy się też płukanki stosowane w zapaleniach błon śluzowych.

Chaber bławatek na układ moczowy

Kwiatek wołoszek, czyli popularny chaber, jest powszechnie wykorzystywany przez osoby borykające się z problemami ze strony układu moczowego. Może on bowiem pomóc pozbyć się infekcji i stanów zapalnych. Oprócz tego wspiera wydzielanie moczu.

Chaber bławatek na gardło

Chaber jest stosowany także w infekcjach w obrębie gardła. Może on pomóc poradzić sobie z infekcjami błon śluzowych. Z chabra korzysta się np. w trakcie przeziębienia.

Chaber bławatek na choroby jamy ustnej

Bławatek wspiera w zwalczaniu stanach zapalnych i infekcji bakteryjnych w obrębie jamy ustnej. Jest on stosowany przez osoby, które borykają się z zapaleniem gardła i błon śluzowych oraz grzybicą.

Chaber bławatek na trądzik

Chaber bławatek wchodzi w skład wielu preparatów przeciwtrądzikowych. Może on pomóc poradzić sobie z infekcjami bakteryjnymi i stanami zapalnymi. Na rynku pojawiają się takie kosmetyki z bławatkiem, jak toniki, żele do mycia twarzy czy kremy, także pod oczy.

Chaber bławatek na skórę

Bławatek wspiera kondycję skóry. Napary stosowane zewnętrznie mogą pomóc poradzić sobie z nadmiernym przetłuszczaniem oraz zmianami trądzikowymi. Można używać ich także bezpośrednio na skalp, w celu zwalczenia łupieżu.

Chaber bławatek na choroby oczu

Chaber bławatek może być wykorzystywany także przy chorobach oczu. Wspiera on zwłaszcza w walce z zapaleniem spojówek i brzegów powiek. Może pomóc również w przypadku podrażnień wywołanych przez zbyt długie korzystanie z monitora, a także alergeny. Bławatek cieszy się dużą popularnością m.in. wśród osób uczulonych na pyłki roślin.

Chaber bławatek na choroby skóry głowy

Kwiat cięty bławatka może pomóc poradzić sobie z łupieżem i grzybicą skóry głowy. Jest wykorzystywany także przy ŁZS, czyli łojotokowym zapaleniu skóry. Często roślina ta wchodzi w skład szamponów oraz odżywek.

Chaber bławatek a właściwości moczopędne

Napar z bławatka można przyjmować wewnętrznie. Wspiera on wydzielanie moczu. Może także pomóc poradzić sobie z obrzękami kończyn dolnych, wynikającymi z gromadzenia się wody w organizmie i problemów z jej wydalaniem.

Chaber bławatek na owrzodzenia i trudno gojące się rany

Chaber bławatek może pomóc poradzić sobie z owrzodzeniami i trudno gojącymi się ranami. Wspiera w walce ze stanami zapalnymi.

Jak stosować chaber bławatek – porcjowanie

Z chabra bławatka można przygotować napary, które stosuje się wewnętrznie lub zewnętrznie. Toników z tej rośliny można używać dwa razy dziennie. Podobnie jest także z płukankami czy kwiatami dodawanymi do kąpieli. Jeśli planujesz przyjmować napary z bławatka doustnie, pamiętaj o przestrzeganiu zasad umieszczonych w ulotce. Dobrym pomysłem jest też skonsultowanie się z lekarzem. W niektórych przypadkach może bowiem okazać się, że zalecana dawka jest mniejsza niż ta wskazana przez producenta suplementu diety.

chaber bławatek

Jak zrobić herbatę i nalewkę z bławatka?

Z bławatka przygotowuje się napary, a także nalewki. Mogą być one następnie wykorzystywany jako wsparcie organizmu w walce z wieloma dolegliwościami.

Herbata

Najczęściej z bławatka przygotowuje się herbatę. Wystarczy zalać łyżeczkę suszu gorącą wodą i pozostawić do zaparzenia na około 15 min. Taki napar można przyjmować wewnętrznie lub stosować zewnętrznie.

Nalewka

Z bławatka można przygotować nalewkę. Świeże kwiaty zalewa się 500 ml czystej wózki, a następnie odstawia mieszaninę na 10 dni w ciemne miejsce. Po tym czasie należy odcedzić nalewkę i przelać ją do czystej butelki.

Chaber bławatek – przeciwwskazania

Wśród przeciwwskazań do stosowania chabra bławatka można wyróżnić alergię na rośliny z rodziny astrowatych. Z suplementacji powinny zrezygnować też kobiety w ciąży i karmiące piersią. Jeśli przyjmujesz leki na stałe, zawsze skonsultuj chęć stosowania preparatów roślinnych z lekarzem. Niektóre zioła mogą reagować z farmaceutykami, wzmacniając lub osłabiając ich właściwości lecznicze.

Chaber bławatek – skutki uboczne i działania niepożądane

U alergików przyjmowanie bławatka może doprowadzić do wystąpienia duszności, wysypek i bąbli. W przypadku kobiet w ciąży odradza się stosowania tej rośliny ze względu na brak badań dotyczących bezpieczeństwa tej rośliny dla płodu i niemowląt.

Wśród skutków ubocznych można wyróżnić również ewentualne reakcje z lekami zapisanymi przez specjalistę. Przyjmowanie jakichkolwiek suplementów diety w trakcie terapii farmakologicznej może przyczynić się do obniżenia jej skuteczności, a nawet nadmiernego obciążenia niektórych organów.

Chaber bławatek – efekty stosowania

Chaber bławatek może pomóc uporać się wieloma dolegliwościami. Zwykle jest on wykorzystywany jako wsparcie organizmu. Największą popularnością cieszą się napary i kosmetyki z tej rośliny stosowane zewnętrznie. Mogą one pomóc zadbać o odpowiedni stan cery i skóry głowy.

Chaber bławatek jest surowcem wykorzystywanym w medycynie alternatywnej. W przypadku poważniejszych chorób nie zastąpi on konsultacji lekarskiej oraz farmakoterapii. Jeśli borykasz się np. ze skąpym oddawaniem moczu, konieczne jest wykonanie badań. Napary z bławatka mogą być wówczas wsparciem leczenia zaleconego przez specjalistę.

Dlaczego warto stosować chaber bławatek?

Chaber bławatek jest surowcem naturalnym. Charakteryzuje się on dużą dostępnością – bez problemu rośnie w polskich warunkach, także w przydomowych ogrodach. Jest tani, a w jego skład wchodzi wiele cennych substancji. Roślina ta może wspierać organizm w walce z infekcjami bakteryjnymi, stanami zapalnymi, problemami skórnymi, podrażnieniami w obrębie oczu oraz zbyt skąpym wydalaniem moczu. To roślina niezwykle uniwersalna. Jest ona także uważana za dość bezpieczną. Wszystkie te cechy sprawiają, że bławatek cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników medycyny ludowej.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Zobacz jak dawkować MSM - Poznaj zalecenia co do dawkowania i najlepsze praktyki związane z przyjmowaniem MSM. by uniknąć skutków ubocznych.
Poznaj jedną z najważniejszych witamin i jej super skutki - witamina C na twarz to odkrycie, które pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, pozbyć się trądziku!
Odkryj, jak uzupełnić żelazo! Poznaj produkty bogate w ten minerał, objawy niedoboru i wskazówki, jak zadbać o jego optymalny poziom w ciele.
N-acetylocysteina to substancja znana ze swoich właściwości przeciwutleniających, sprawdź, jak działa NAC i czy warto stosować suplement mający ją w składzie
Spirulina to silny antyoksydant, a jego zastosowanie zaczyna się od redukcji tkanki tłuszczowej, poprzez działanie profilaktyczne, aż po zapobieganie nowotworom i chorobom neurodegeneracyjnym.