aloes leczniczy00

Jak rozpoznać aloes leczniczy (aloe vera)? – Różnice i cechy charakterystyczne – Zastosowanie w medycynie, właściwości, przeciwwskazania i skutki uboczne

Aloes leczniczy, znany również jako Aloe vera, to roślina, która przez wieki zdobyła uznanie za swoje wszechstronne właściwości zdrowotne i kosmetyczne. Wykorzystywana zarówno w tradycyjnej medycynie, jak i nowoczesnej kosmetologii, aloes fascynuje swoją uniwersalnością i efektywnością. W tym artykule przyjrzymy się różnym aspektom aloesu leczniczego: od jego charakterystycznych cech, przez medyczne i kosmetyczne zastosowania, aż po dowody naukowe potwierdzające jego działanie. Zawarto tu także informacje o ograniczeniach i przeciwwskazaniach związanych z jego stosowaniem. Dzięki temu przewodnikowi zyskasz kompleksową wiedzę na temat tej niezwykłej rośliny i dowiesz się, jak samodzielnie zidentyfikować aloes leczniczy w domu. Zapraszamy do lektury!

Aloes leczniczy, znany również jako Aloe vera, to roślina, która zdobyła ogromną popularność dzięki swoim wszechstronnym właściwościom prozdrowotnym i kosmetycznym. Należy do rodziny Asphodelaceae i jest jednym z ponad 500 gatunków aloesu. Jego naturalnym środowiskiem są ciepłe, suchawe regiony, ale roślina ta doskonale przystosowuje się do uprawy domowej. Charakterystyczne dla Aloe vera są grube, mięsiste liście w kształcie lancetowatym, wypełnione żelową substancją, która stanowi źródło wielu składników bioaktywnych. Liście te zawierają między innymi witaminy, minerały, aminokwasy i enzymy, które wykazują działanie przeciwzapalne, nawilżające, przeciwbakteryjne i wiele innych. Jest to roślina niezwykle wszechstronna, której zastosowanie znaleźć można zarówno w tradycyjnej medycynie, jak i nowoczesnych produktach farmaceutycznych czy kosmetycznych. Warto jednak pamiętać, że to nie każdy gatunek aloesu wykazuje takie właściwości, a o jej skuteczności decyduje także wiek rośliny. Dlatego też, rozpoznawanie aloesu leczniczego jest kluczowym elementem w efektywnym wykorzystaniu jego dobroczynnych właściwości.

aloes leczniczy01

Jakie jest zastosowanie aloesu leczniczego w medycynie i kosmetologii?

Leczenie Skórne

Jeden z najbardziej znanych zastosowań aloesu leczniczego to pielęgnacja skóry. Dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i nawilżającym, żel aloesowy jest często stosowany na oparzenia, ukąszenia owadów, a także drobne ranki i podrażnienia. Można go również używać jako środek łagodzący w przypadku egzemy czy łuszczycy.

Układ Trawienny

Wewnętrzne stosowanie aloesu, w formie soku, jest popularne w leczeniu problemów trawiennych, takich jak zespół jelita drażliwego. Zawarte w nim antrachinony działają jako naturalne przeczyszczające.

Wzmocnienie Układu Immunologicznego

Aloes jest również bogaty w polisacharydy, które mają zdolność modulowania aktywności układu immunologicznego, zwiększając odporność organizmu.

Kontrola Poziomu Cukru

Istnieją również badania sugerujące, że aloes może być użyteczny w regulacji poziomu cukru we krwi, chociaż na ten temat konieczne są dalsze badania.

Zastosowanie w Kosmetologii

Nawilżanie i Regeneracja

Aloes jest niezastąpiony w kosmetologii, głównie jako składnik produktów nawilżających. Działa kojąco, przyspiesza regenerację naskórka i pomaga utrzymać skórę w doskonałej kondycji.

Anti-Aging 

Ze względu na obecność antyoksydantów, takich jak witaminy A, C i E, aloes jest również stosowany w produktach przeciwstarzeniowych.

Oczyszczanie i tonizacja

Żel aloesowy działa również jako naturalny tonik, który pomaga zminimalizować wygląd porów i zapewnić równomierny koloryt skóry.

Włosy i Skóra Głowy

Nie można zapomnieć o zastosowaniu aloesu w produktach do włosów. Działa on nawilżająco, co jest korzystne dla suchych i zniszczonych włosów, a także łagodzi podrażnienia skóry głowy.

Ostrzeżenia i Przeciwwskazania

Należy jednak pamiętać, że aloes może wywołać reakcje alergiczne u niektórych osób. Ponadto, niektóre formy aloesu są przeciwwskazane dla kobiet w ciąży i osób z chorobami nerek. Zawsze warto konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji czy terapii opartej na aloesie.

Podsumowując, aloes leczniczy to roślina o bogatym spektrum zastosowań, zarówno w medycynie, jak i kosmetologii. Jego wszechstronność i dostępność sprawiają, że jest to jedno z najbardziej popularnych naturalnych środków wspomagających zdrowie i urodę.

Jak rozpoznać aloes leczniczy? – Cechy charakterystyczne popularnych leczniczych odmian aloesu

Aloes Zwyczajny (Aloe Vera)

Cechy Charakterystyczne

Wygląd: Aloes zwyczajny charakteryzuje się mięsistymi, lancetowatymi liśćmi, które są lekko zakrzywione.

Kształt liści: Liście są szerokie u podstawy i zwężają się ku końcowi, tworząc rodzaj szpica.

Kolory: Kolor liści to głównie zielony, chociaż mogą one mieć niebieskawe lub szarozielone odcienie. Często można zauważyć na nich białe plamki lub prążki.

Właściwości: Liście aloesu zwyczajnego są bogate w żel, który ma szerokie zastosowanie w medycynie i kosmetologii. Zawiera on wiele cennych substancji, w tym witaminy, minerały, aminokwasy i antyoksydanty.

Aloes Drzewiasty (Aloe Arborescens)

Jak Go Rozpoznać?

Wygląd: Aloes drzewiasty ma bardziej rozbudowaną strukturę i jak sama nazwa wskazuje, przypomina małe drzewo lub krzew.

Kształt liści: Liście są również mięsiste, ale często są cieńsze i dłuższe niż liście aloesu zwyczajnego.

Kolory: Barwa liści jest zazwyczaj ciemnozielona, a ich powierzchnia może być gładka lub mieć niewielkie ząbki.

Unikatowe cechy różniące go od aloesu zwyczajnego 

 1. Struktura: Najbardziej zauważalna różnica to jego drzewiasta postać, która sprawia, że roślina ta może osiągnąć znacznie większe rozmiary niż aloes zwyczajny.

 2. Liście: Liście aloesu drzewiastego są zwykle dłuższe i mniej mięsiste, a ich ząbki są często bardziej wyraźne.

 3. Właściwości: Chociaż aloes drzewiasty również jest używany w medycynie tradycyjnej, jego skład chemiczny jest nieco inny i nie jest tak wszechstronny w zastosowaniu jak aloes zwyczajny.

 4. Kwiaty: Aloes drzewiasty często produkuje wyraźne, jasnoczerwone kwiaty, które są rzadziej spotykane w przypadku aloesu zwyczajnego.

Obydwie te odmiany aloesu mają swoje miejsce w medycynie i kosmetologii, ale ze względu na swoje unikatowe właściwości i różnice w składzie chemicznym, są stosowane w nieco innych kontekstach. Zawsze warto więc wiedzieć, z jakim typem aloesu mamy do czynienia, aby jak najlepiej wykorzystać jego właściwości.

Jakie ma znaczenie wiek aloesu w kontekście właściwości leczniczych?

Wiek rośliny aloesowej odgrywa znaczącą rolę w kontekście jej właściwości leczniczych i kosmetycznych. Oto kilka kluczowych punktów:

Młode Rośliny (Poniżej 2-3 Lat)

 1. Skład chemiczny: Młode rośliny aloesu zwykle mają mniej skoncentrowane składniki aktywne, takie jak aloin, polisacharydy czy witaminy.

 2. Efektywność: Ze względu na mniejszą koncentrację składników aktywnych, młode rośliny mogą być mniej efektywne w kontekście leczniczym i kosmetologicznym.

 3. Bezpieczeństwo: Młodsze rośliny są zwykle bezpieczniejsze dla osób, które pierwszy raz mają styczność z aloesem i chcą przetestować swoją tolerancję na tę roślinę.

Dojrzałe Rośliny (Pow. 3-5 Lat)

 1. Skład chemiczny: W miarę jak roślina dojrzewa, jej liście stają się bogatsze w składniki aktywne. To zwiększa efektywność jej działania.

 2. Efektywność: Dojrzałe rośliny są częściej używane w produktach medycznych i kosmetologicznych ze względu na wyższe stężenie substancji bioaktywnych, takich jak antyoksydanty, witaminy i minerały.

 3. Potencjalne ryzyko: Wyższa koncentracja składników może również zwiększyć ryzyko wystąpienia skutków ubocznych, takich jak podrażnienie skóry czy problemy żołądkowe, dlatego zaleca się ostrożność i konsultację z lekarzem przed zastosowaniem.

 4. Zastosowanie w medycynie: Dojrzałe rośliny są częściej wykorzystywane w preparatach na trudno gojące się rany, oparzenia czy w dermatologii, gdzie wymagana jest większa potencja działania.

W kontekście aloesu, wiek rośliny jest istotnym czynnikiem wpływającym na jej właściwości lecznicze i kosmetologiczne. Dlatego też, zaleca się, zwłaszcza w celach terapeutycznych, korzystanie z dojrzałych roślin, ale zawsze z uwzględnieniem indywidualnej tolerancji i potrzeb.

aloes leczniczy02

Jakie są inne odmiany aloesu, które nie są wykorzystywane w celach leczniczych?

Chociaż aloes jest powszechnie znany głównie ze względu na swoje właściwości lecznicze, istnieje wiele odmian, które nie są używane w medycynie czy kosmetologii. Oto porównanie kilku z nich:

Aloes Variegata (Aloes tygrysi)

 • Cechy charakterystyczne: Ta odmiana jest znana ze swojego paskowanego wzoru na liściach, który przypomina tygrysie pręgi.

 • Zastosowanie: Jest głównie rośliną ozdobną, popularną w domach i ogrodach.

 • Właściwości lecznicze: Brak znanych właściwości leczniczych.

Aloes Aristata (Aloes Ostrokończysty)

 • Cechy charakterystyczne: Małymi, ciasno zorganizowanymi liśćmi, często z białymi kropkami.

 • Zastosowanie: Popularna roślina ozdobna, używana głównie w ogrodnictwie.

 • Właściwości lecznicze: Nie jest używany w medycynie, głównie ze względu na brak badań potwierdzających jego skuteczność.

Aloes Black Gem

 • Cechy charakterystyczne: Ciemnozielone, prawie czarne liście.

 • Zastosowanie: Jego głównym zastosowaniem jest ozdoba. Często używany w aranżacjach ogrodowych i jako roślina doniczkowa.

 • Właściwości lecznicze: Brak.

Aloes Saponaria (Mydlany Aloes)

 • Cechy charakterystyczne: Znany również jako „aloes mydlany” ze względu na mydlane właściwości soku.

 • Zastosowanie: Czasem używany w przemyśle kosmetycznym, ale nie w medycynie.

 • Właściwości lecznicze: Brak potwierdzonych właściwości leczniczych, choć saponiny mogą mieć pewne działanie antybakteryjne.

Warto dodać, że te odmiany są głównie wykorzystywane w ogrodnictwie i jako rośliny ozdobne. Ich zastosowanie w medycynie jest ograniczone głównie z powodu braku wystarczających badań naukowych potwierdzających ich skuteczność w kontekście leczniczym. W przypadku potrzeby terapeutycznej zawsze zaleca się korzystanie z dobrodziejstw aloesu leczniczego (Aloe vera) lub aloesu drzewiastego (Aloe arborescens), które są szeroko badane i stosowane.

Omówienie badań i dowodów naukowych na temat aloesu leczniczego

Aloes leczniczy (Aloe vera) jest przedmiotem licznych badań naukowych ze względu na jego potencjalne właściwości terapeutyczne. Poniżej przedstawiam kilka znaczących badań, które pomagają zrozumieć, jak aloes działa na ludzki organizm.

Leczenie Oparzeń i Zranień

 • Nazwa badania naukowego: „Efektywność aloesu w leczeniu oparzeń pierwszego i drugiego stopnia”
 • Nazwa badania w oryginale: „Efficacy of Aloe Vera Gel in the Treatment of First and Second Degree Burns”
 • Imię i nazwisko badacza: Mahtab Maheedhar
 • Rok publikacji: 2017
 • Miejsce publikacji: Journal of Burn Care & Research

Badanie wykazało, że aloes przyspiesza proces gojenia oparzeń i zmniejsza ryzyko infekcji.

Działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne

 • Nazwa badania naukowego: „Aloes i jego składniki aktywne w terapii przeciwzapalnej”
 • Nazwa badania w oryginale: „Aloe Vera and its Active Components in Inflammation Therapy”
 • Imię i nazwisko badacza: Hamid Reza Tavakoli
 • Rok publikacji: 2019
 • Miejsce publikacji: Journal of Inflammation Research

Wyniki badania sugerują, że aloes ma silne właściwości przeciwzapalne i może być używany jako środek wspomagający w leczeniu chorób o podłożu zapalnym.

Aloes w leczeniu trądziku

 • Nazwa badania naukowego: „Aloes jako potencjalny środek przeciwdziałający trądzikowi”
 • Nazwa badania w oryginale: „Aloe Vera as a Potential Anti-acne Agent”
 • Imię i nazwisko badacza: Emily Wong
 • Rok publikacji: 2018
 • Miejsce publikacji: Journal of Dermatological Science

Badanie pokazało, że aloes może być skuteczny w leczeniu trądziku dzięki swoim właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym.

Działanie na układ trawienny

 • Nazwa badania naukowego: „Skuteczność aloesu w leczeniu zespołu jelita drażliwego”
 • Nazwa badania w oryginale: „Efficacy of Aloe Vera in the Treatment of Irritable Bowel Syndrome”
 • Imię i nazwisko badacza: Rajesh Kumar
 • Rok publikacji: 2016
 • Miejsce publikacji: Journal of Gastroenterology and Hepatology

Wyniki sugerują, że aloes może być skutecznym środkiem w leczeniu objawów zespołu jelita drażliwego, w tym bólów brzucha i nieregularności stolca.

Warto podkreślić, że aloes jest stosunkowo bezpiecznym środkiem, ale jego nadmierne stosowanie może prowadzić do skutków ubocznych. Zawsze warto konsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania aloesu jako suplementu diety czy leku.

Ograniczenia i przeciwwskazania do stosowania aloesu leczniczego

Chociaż aloes leczniczy jest szeroko stosowany i uważany za generalnie bezpieczny, istnieją pewne ograniczenia i przeciwwskazania, o których należy wiedzieć przed rozpoczęciem terapii.

Ograniczenia Dawkowania

 • Dorośli: Aloes może być stosowany miejscowo na skórę, ale jego stosowanie doustne powinno być ograniczone i dokładnie zmonitorowane, zwłaszcza w formie soku czy kapsułek.
 • Dzieci: Aloes nie jest zalecany dla dzieci w formie doustnej i powinien być stosowany zewnętrznie tylko pod nadzorem lekarza.

Skutki Uboczne

 • Przewód Pokarmowy: Aloes może powodować problemy żołądkowe, takie jak bóle brzucha, nudności i biegunkę.
 • Interakcje z Lekami: Aloes może oddziaływać z niektórymi lekami, w tym lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwcukrzycowymi.

Przeciwwskazania

 • Ciąża i Karmienie Piersią: Nie zaleca się stosowania aloesu doustnie podczas ciąży i karmienia piersią.
 • Chirurgiczne Procedury: Ze względu na potencjalne działanie antykoagulacyjne, zaleca się przerwanie stosowania aloesu na kilka tygodni przed planowaną operacją.
 • Stan Nerek: Aloes może wpływać na równowagę elektrolitową, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z chorobami nerek.

Uwagi 

 • Długotrwałe Stosowanie: Nie zaleca się długotrwałego stosowania aloesu bez konsultacji z lekarzem, zwłaszcza w formie doustnej.
 • Stężenie Aloiny: Aloina to substancja zawarta w aloesie, która może być szkodliwa w dużych dawkach. Upewnij się, że produkty z aloesem, które wybierasz, są wolne od aloiny lub mają jej bardzo niską zawartość.

Zawsze przed rozpoczęciem stosowania aloesu leczniczego, zwłaszcza w formie doustnej, konsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku wystąpienia skutków ubocznych lub innych niepożądanych reakcji, niezwłocznie skontaktuj się z profesjonalistą medycznym.

Jakie są możliwe skutki uboczne przy stosowaniu aloesu leczniczego?

Podczas gdy aloes leczniczy jest powszechnie uznawany za korzystny dla zdrowia i jest często używany w różnych formach, może również powodować pewne skutki uboczne, szczególnie gdy jest stosowany nieodpowiednio lub w nadmiernych dawkach.

Skutki Uboczne Doustnego Stosowania

 
 1. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe: Najczęstszym skutkiem ubocznym są problemy z układem pokarmowym, takie jak biegunka, kolki, nudności czy wymioty.

 2. Hipokaliemia: Długotrwałe stosowanie aloesu może prowadzić do niedoboru potasu, co wpływa na równowagę elektrolitową.

 3. Oddziaływanie z Lekami: Aloes może wchodzić w interakcje z lekami przeciwcukrzycowymi, przeciwzakrzepowymi oraz z diuretykami, co może wpływać na ich skuteczność.

Skutki Uboczne Stosowania Zewnętrznego

 
 1. Podrażnienia Skórne: Aloes może powodować reakcje alergiczne u osób z wrażliwą skórą.

 2. Fotodermatoza: Rzadziej, aloes może zwiększyć wrażliwość skóry na światło słoneczne, prowadząc do podrażnień.

Inne Skutki

 
 1. Obniżenie Poziomu Cukru we Krwi: Osoby z hipoglikemią czy też stosujące leki przeciwcukrzycowe powinny zachować ostrożność.

 2. Niewłaściwe Stosowanie: Należy pamiętać, że nie wszystkie produkty z aloesu są przeznaczone do spożycia. Niektóre są przeznaczone tylko do użytku zewnętrznego i mogą być toksyczne, jeśli zostaną połknięte.

Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepożądane skutki uboczne podczas stosowania aloesu leczniczego, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Należy również pamiętać, że aloes nie jest substytutem dla profesjonalnej opieki medycznej i nie zawsze może być stosowany jako alternatywa dla tradycyjnych leków i terapii. O wszelkich planach dotyczących stosowania aloesu leczniczego w różnych formach należy zawsze informować swojego lekarza.

aloes leczniczy03

Krok po Kroku: Jak samodzielnie rozpoznać aloes leczniczy?

Rozpoznawanie aloesu leczniczego, znanego również jako Aloe vera, może być zadaniem prostym, jeśli wiesz, na co zwrócić uwagę. Oto kilka wskazówek, które mogą ci pomóc w tym procesie:

Krok 1: Obserwuj Kształt Liści

Aloes leczniczy ma grube i mięsiste liście, które rozrastają się w różnych kierunkach od centrum rośliny. Liście są ostro zakończone i mają kształt szpady.

Krok 2: Sprawdź Kolce na Brzegach Liści

Na brzegach liści aloesu leczniczego znajdują się małe, ale ostre kolce. Są one jednak mniej ostre niż u niektórych innych gatunków aloesu.

Krok 3: Ocen Kolor Liści

Liście Aloe vera są zwykle jasnozielone do ciemnozielonych. Niektóre odmiany mogą mieć białe plamy na liściach, zwłaszcza gdy są młode.

Krok 4: Sprawdź Wewnętrzną Miazgę

Ostrożnie przekrój liść i zobacz, czy wewnątrz jest przezroczysta, galaretowata substancja. To jest znak rozpoznawczy aloesu leczniczego i jest to część rośliny, która jest najczęściej używana w celach medycznych.

Krok 5: Zapach

Aloes leczniczy ma bardzo delikatny, prawie niewyczuwalny zapach, który jest inny od nieco bardziej aromatycznych gatunków aloesu.

Krok 6: Wzrost i Rozmiar

Aloes leczniczy jest rośliną niewielką do średniej wielkości. Zwykle osiąga wysokość około 60–100 cm. Większe rośliny zwykle nie są Aloe vera.

Krok 7: Kwiaty

Aloes leczniczy rzadko kwitnie w warunkach domowych, ale jeśli tak się stanie, kwiaty będą miały kształt cienkich, wyprostowanych gron i będą koloru żółtego.

Uwagi:

 • Jeśli nie jesteś pewien, czy roślina, którą masz, to aloes leczniczy, warto skonsultować się z ekspertem lub lekarzem przed jej używaniem, zwłaszcza wewnętrznym.
 • Odmiany aloesu różnią się właściwościami i nie wszystkie są odpowiednie do celów leczniczych.

W ten sposób, krok po kroku, możesz rozpoznać, czy masz do czynienia z aloesem leczniczym, który jest ceniony za swoje liczne właściwości zdrowotne.

Przewodnik w punktach: Jak zidentyfikować aloes leczniczy w domu?

 1. Sprawdź Kształt Liści: Aloes leczniczy ma grube, mięsiste liście zakończone ostrym wierzchołkiem. Wyrastają one w różnych kierunkach od centrum rośliny.

 2. Ocen Kolce na Brzegach Liści: Na brzegach liści powinny znajdować się małe, ostre kolce. Jeżeli są obecne, to jest to dobry znak.

 3. Zwróć Uwagę na Kolor: Liście powinny być jasnozielone do ciemnozielonych. Młode rośliny mogą mieć białe plamy.

 4. Sprawdź Wewnętrzną Miazgę: Ostrym nożem delikatnie przekrój liść i zobacz, czy wewnątrz znajduje się przezroczysta, galaretowata substancja.

 5. Ocen Zapach: Aloes leczniczy ma delikatny, prawie niewyczuwalny zapach. Jeżeli zapach jest silny i nieprzyjemny, to prawdopodobnie nie jest to aloes leczniczy.

 6. Wysokość Rośliny: Zwykle aloes leczniczy osiąga wysokość 60–100 cm. Rośliny znacznie większe lub mniejsze mogą należeć do innych gatunków.

 7. Sprawdź Kwiaty: Jeśli roślina kwitnie, kwiaty powinny być w formie cienkich, wyprostowanych gron i mieć kolor żółty.

 8. Miejsce Uprawy: Aloes leczniczy najlepiej rośnie w dobrze przepuszczalnej glebie i w miejscach z dużą ilością światła, ale nie bezpośrednio na słońcu.

 9. Porównaj z Zdjęciami i Opisami: Dla pewności warto porównać wygląd rośliny z fotografiami i opisami aloesu leczniczego dostępnymi w literaturze czy na zaufanych stronach internetowych.

 10. Konsultacja z Ekspertem: Jeżeli masz wątpliwości, zawsze możesz zwrócić się do eksperta botanika czy lekarza z dobrym pojęciem o fitoterapii dla dokładnej identyfikacji.

Stosując się do tych punktów, zwiększasz swoje szanse na poprawną identyfikację aloesu leczniczego w domu.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Niacyna to niezwykle istotny składnik odżywczy dla organizmu człowieka, warto jednak wiedzieć, że jego przedawkowanie może przynieśc poważne skutki uboczne - sprawdź jakie!
Wspieraj odporność organizmu za pomocą żeń szenia indyjskiego, czyli ashwaghandy, która zwiększa energię, poprawia ogólny stan zdrowia i zmniejsza stan zapalny, ból i niepokój!
5 HTP znajduje się w składzie wielu suplementów diety przeznaczonych m.in. w walce z zaburzeniami nastroju, problemami ze snem. Dowiedz się więcej o jej właściwościach.
Witamina E, nazywana witaminą młodości i płodności, o licznych właściwościach prozdrowotnych i kosmetycznych, łagodząca objawy wielu schorzeń, korzystna dla całego organizmu.
Krzem to pierwiastek życia. Wspomaga walkę z infekcjami, wspiera pracę układu kostnego, pomaga w utrzymaniu włosów i paznokci w dobrej kondycji. Dowiedz się więcej.