muira puama

Muira puama – Właściwości, działanie, zastosowanie i skutki uboczne

Muira puama to kolejny dowód na to, że lasy deszczowe Amazonii są pełne naturalnych bogactw wspierających ludzkie zdrowie. Roślina ta jest znana od stuleci rdzennej ludności zamieszkującej tereny Brazylii. Ceni sią ją przede wszystkim za to, że wspomaga funkcje seksualne. Jednak lista dolegliwości, z którymi może pomóc uporać się ta wyjątkowa roślina jest bardzo długa. Jakie efekty przynosi stosowanie muira puama? I jakie są jej właściwości? Wyjaśniamy.

Muira puama (Ptychopetalum olacoides) to drzewo lub krzew z rodziny oliwkowatych (Olacaceae) rosnące w wilgotnych amazońskich lasach. Porasta głównie tereny Brazylii, ale występuje też w Kolumbii, Wenezueli oraz Peru.

To niepozorne drzewko osiąga do 5 m wysokości. Kiedy kwitnie porastają je białe kwiaty zgromadzone w pęki po cztery lub sześć sztuk. Wyróżnia je delikatny, słodki zapach przypominający woń jaśminu. Na gałęziach muira puama znajdują się krótkie liście o długości do 3 cm – od spodu są ciemnobrązowe, a ich górna powierzchnia jest jasnozielona. Natomiast korzeń drzewa jest twardy na zewnątrz, włóknisty w środku i ma jasnobrązowy kolor. W smaku jest cierpki i lekko słony.

Muira puama jest nazywana też marapuama, marapama, mauirata Pau-Homen, Potenzholz lub drzewem potencji. Nazwy te odnoszą się do tego, że roślina ta – według Indian i części badaczy – wzmacnia funkcje seksualne.

Muira puama dotarła na Stary Kontynent dopiero w latach 20. XX wieku. Mimo że początkowo była traktowana wyłącznie jako naturalny afrodyzjak, to z czasem odkryto, jak wiele cennych dla zdrowia składników się w niej znajduje. Jej właściwości badano zwłaszcza w latach 60. i 80. ubiegłego stulecia. Dziś jako surowiec zielarski wykorzystuje się korę i korzenie tej rośliny.

Roślina ta nie wyróżnia się mocnym smakiem. Ekstrakt z kory korzenia ma ziołowo-ostry posmak. Jest niemal bezwonny i ma jasnobrązowy kolor.

Muira puama już setki lat temu została nazwana przez tubylcze plemiona Ameryki Południowej drzewem potencji. Także i dziś w opinii Indian roślina ta podnosi libido, pozytywnie wpływa na sprawność seksualną – i to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Wieki temu muira puama była wykorzystywana przez Indian również do leczenia dysfunkcji seksualnych oraz by wzmocnić organizm. Miała ona dodawać energii mężczyznom wyruszającym na długie wędrówki i polującym na zwierzęta.

Dziś uważa się, że jej wpływ na organizm może być o wiele większy. Naukowcy wskazują, że wspomaga ona pamięć i mogłaby być stosowana u osób chorych na demencję. Muira puama wspiera system nerwowy, dlatego być może zostanie wykorzystana w leczeniu i innych chorób neurodegeneracyjnych.

muira puama

Muira puama – właściwości

W korzeniach i korze muira puama znajdują się cenne dla zdrowia składniki. Są to długołańcuchowe kwasy tłuszczowe, kumaryna, alkaloidy, sterole, a także olejki eteryczne zawierające kamforę, kumulen oraz kariofylen. Dlatego roślina ta:

 • wspomaga funkcjonowanie układu pokarmowego;

 • może pomóc zredukować stres i napięcie nerwowe;

 • wspiera walkę z bólami różnego pochodzenia;

 • wspomaga działanie układu hormonalnego, nerwowego, ochronę komórek mózgu oraz krążenie krwi;

 • może pomóc uporać się z objawami depresji;

 • wspomaga wytrzymałość fizyczną;

 • wspomaga funkcje umysłowe – pamięć i koncentrację.

Muira puama – zastosowanie

Ta roślina z Ameryki Południowej jest chętnie wykorzystywana przez koncerny farmaceutyczne do produkcji suplementów diety mających wspierać potencję i wspomagać poprawę życia seksualnego. Produkty te powstają z myślą o mężczyznach i kobietach.

Z właściwości drzewa potencji korzystają także niektórzy sportowcy – zwłaszcza ci, którzy trenują szybkościowo-siłowe i siłowe dyscypliny. Naturalny produkt z tą rośliną w składzie może pomóc zwiększyć siły witalne i wesprzeć produkcję testosteronu.

Muira puama można także stosować zewnętrznie. Nacieranie naparem ciała może pomóc przynieść ulgę w bólu. Jedno z indiańskich plemion żyjących w Amazonii nad rzeką Rio Negro do dziś przygotowuje na bazie tej rośliny kąpiele i toniki przeciwbólowe.

Jak działa muira puama i na co może pomóc?

Stosowanie muira puama wspomaga walkę z powszechnie występującymi dolegliwościami. Może pomóc:

 • zapobiegać łysieniu i przedwczesnemu wypadaniu włosów;

 • w przypadku dolegliwości żołądkowych;

 • wyciszyć się i zrelaksować;

 • podnieść libido i sprawność seksualną;

 • zwiększyć satysfakcję z życia intymnego;

 • uporać się ze stanami lękowymi i z napięciem emocjonalnym;

 • zmniejszyć podatność organizmu na stres;

 • zwiększyć wydolność fizyczną organizmu;

 • poprawić samopoczucie, koncentrację i pamięć;

 • w przypadku bólów reumatycznych i miesiączkowych – uważa się, że muira puama może pomagać także na zaburzenia menstruacyjne.

Jak muira puama wpływa na potencję?

Tubylcze plemiona znad rzeki Rio Negro od stuleci korzystają z właściwości drzewa potencji. Indianie uważają, że roślina ta pozytywnie wpływa na długość erekcji, jakość współżycia i libido. Kiedy ten tropikalny afrodyzjak dotarł za Ocean, przyjrzano się mu między innymi pod kątem tego, czy rzeczywiście może wspomagać sprawność seksualną. Niestety naukowcy początkowo nie potwierdzili teorii tubylców z Amazonii.

Jednocześnie przeprowadzone przez nich badania dowiodły, że muira puama wspomaga witalność, dodaje energii i pobudza. Te jej właściwości mogą wspierać funkcje seksualne, dlatego niektórzy mimo opinii naukowców uważają ją za afrodyzjak.

Najnowsze badania przeprowadzane w Niemczech dowiodły, że drzewo potencji może jednak wspomagać czynność męskich hormonów płciowych. Według nich muira puama może również pomagać zapobiegać występowaniu przedwczesnego wytrysku.

muira puama

Jak stosować muira puama – dawkowanie

Dawkowanie muira puama jest zależne od tego, czy jest ona stosowana w formie naparu, nalewki, czy suplementu diety.

Napój na bazie alkoholu i suszu tej rośliny należy stosować od 2 do 3 razy dziennie, wypijając jednorazowo zaledwie 5 ml takiego specyfiku. W przypadku naparu jego dzienna porcja nie może przekraczać 2 szklanek. Natomiast suplement diety należy zawsze stosować tak, jak wskazał to jego producent. Zwykle połyka się 1 lub 2 kapsułki dziennie takiego produktu.

Jak zrobić napar z muira puama?

Do przygotowania porcji naparu potrzebna jest łyżka suszonej kory muira puama. Należy wsypać ją do małego garnka i zalać szklanką wody. Taki napój trzeba gotować na małym ogniu przez 15 minut. Po tym czasie przygotowany wywar należy zdjąć go z ognia, odstawić go na 5 minut, a następnie przecedzić.

Można również łączyć ją z innymi ziołami – dzięki czemu zmieniają się nie tylko walory smakowe napoju. Parząc ją z damianą można spodziewać się, że będzie ona w jeszcze większym stopniu wspierała sprawność seksualną. Taki napar przygotowuje się, łącząc jedną łyżkę muira puama z pół łyżeczki ziela damiany. Susz z drzewa potencji można też łączyć z żeń-szeniem, lapacho i catuabą.

Jak zrobić nalewkę z muira puama?

Aby przygotować nalewkę z muira puama, należy sięgnąć po trunek o zawartości alkoholu 70% i suszoną korę – składniki te należy połączyć w proporcjach 5:1. Całość należy macerować przez minimum 2 tygodnie. Po tym czasie nalewkę trzeba przefiltrować.

Muira puama – przeciwwskazania

Kapsułki, napary czy nalewki z muira puama to naturalne specyfiki, jednak nie wszyscy mogą cieszyć się ich właściwościami. Nie zaleca się ich stosowania ciężarnym i kobietom karmiącym piersią oraz podawania ich dzieciom. Ponadto nie mogą ich spożywać osoby cierpiące na alergię na rośliny z rodziny rodziny olacaceae.

Muira puama – skutki uboczne i działania niepożądane

Działania niepożądane są zwykle związane z wypiciem zbyt dużej ilości naparu lub z przekroczeniem porcji suplementu, którą zalecił jego producent. W takich przypadkach można spodziewać się skutków ubocznych – należą do nich:

 • nadkwaśność żołądka;

 • ból głowy;

 • zgaga;

 • spadki ciśnienia.

muira puama

Muira puama – efekty stosowania

Susz z kory i korzenia tego amazońskiego drzewa może wspomóc zarówno zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Stosowanie suplementów czy naparów na bazie muira puama może pomóc mieć większą chęć na seks i wesprzeć funkcje seksualne. Ten, kto pije nalewkę, napar lub połyka kapsułki z tą rośliną w składzie może spodziewać się, że specyfiki te wspomogą funkcjonowanie jego układu nerwowego, funkcje umysłowe (pamięć i koncentrację) oraz walkę z napięciem nerwowym. Natomiast osoby cierpiące na bóle reumatyczne i kobiety boleśnie przechodzące menstruację, mogą stosować muira puama, by pomóc sobie uporać się z tymi uciążliwymi dolegliwościami.

Dlaczego warto stosować muira puama?

Przez długie lata drzewo potencji było niedoceniane – Indianie uważali, że jego kora i korzeń mają pozytywny wpływ jedynie na sprawność seksualną, wykorzystywali je do wspomagania witalności i by osiągnąć jasność umysłu. Dziś stosowanie muira puama to sposób na naturalne wsparcie układu nerwowego – naukowcy sądzą, że może ona pomagać zapobiegać chorobom neurodegeneracyjnym. Ponadto produkty na bazie muira puama mogą wspomóc walkę z typowymi dolegliwościami cywilizacyjnymi – napięciem nerwowy, przewlekłym stresem, rozdrażnieniem i depresją.

Gdzie kupić muira puama?

Muira puama jest dostępna na rynku w postaci suszu, proszku, nalewek, ekstraktów i kapsułek – suplementów diety. Wybierając jakikolwiek specyfiki na bazie tej rośliny, trzeba zachować czujność i nie kierować się jedynie jego atrakcyjną ceną. Jeżeli jest ona wyjątkowo niska, może to świadczyć o zafałszowaniu składu danego preparatu lub jego zanieczyszczeniu. Dlatego produkty z muira puama należy kupować w sprawdzonych sklepach zielarskich, które cieszą się dobrą opinią.

Ta wyjątkowa roślina z rodziny Olacaceae jest dziś ceniona nie tylko w Ameryce Południowej – jej zalety doceniono w wielu zakątkach świata. Może ona naturalnie wspomóc potencję, układ nerwowy i wytrzymałość fizyczną. Jednak by muira puama rzeczywiście wsparła zdrowie oraz samopoczucie, należy stosować ją z głową. Nie można przekraczać zalecanych porcji nalewek, naparów i suplementów – ponadto produkty te należy kupować wyłącznie w cieszących się dobrą reputacją sklepach.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Niacyna to niezwykle istotny składnik odżywczy dla organizmu człowieka, warto jednak wiedzieć, że jego przedawkowanie może przynieśc poważne skutki uboczne - sprawdź jakie!
Węgiel aktywny to doskonały i skuteczny środek na biegunki i zaparcia, sprawdzi się również w przypadku zatruć i może być wsparciem w leczeniu przeziębień.
Kwas alfa - liponowy to świetne wsparcie kuracji odchudzającej, ale również substancja działająca profilaktycznie przeciwko cukrzycy, miażdżycy stwardnieniu rozsianemu.
Odkryj tajemnice spiruliny, algi pełnej witamin i minerałów! Czy wspiera odchudzanie? Jak wpływa na włosy i skórę? Dowiedz się więcej i wzbogać swoją dietę!
Witamina C spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. W suplementach diety często spotkać można witaminę C w bardzo wysokich dawkach. Czy jej przedawkowanie jest groźne?