Odkryj moc kory dębu! Przeczytaj nasz artykuł i poznaj 13 niezwykłych zastosowań tego naturalnego cuda we wspomaganiu zdrowia i pielęgnacji. Zaskocz się!
Rumianek – Właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania
Strona główna - Blog - Rumianek – Właściwości lecznicze, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania
- Opublikowano: 05.07.2022 - Aktualizacja: 13.07.2022
Rumianek to roślina lecznicza powszechnie wykorzystywana w medycynie naturalnej oraz kosmetyce. Nie wymaga szczególnych warunków do uprawy, przez co jest niezwykle łatwo dostępna niemal na każdym kontynencie. Szczególnie cenione są przeciwzapalne właściwości rumianku, ale to nie jedyne, co może nam zaoferować ta roślina. Dlaczego warto z niej skorzystać?
Spis treści
ToggleRumianek — co to jest i jak wygląda?
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) to niewielkich rozmiarów roślina kwitnąca, jednoroczna. Nie potrzebuje szczególnych warunków, dlatego do wzrostu wystarczą obszary takie jak łąki, pola oraz przydomowe ogrody. Wysoki potencjał leczniczy rumianku sprawia, że hoduje się go także na większą skalę w gospodarstwach określanych jako plantacje. Rumianek rośnie na terenie całej Europy, Azji, Australii oraz Ameryki Północnej.
Swobodnie rosnący rumianek kwitnie w okresie od maja aż do miesięcy jesiennych. Rumianek hodowlany zaczyna swój wzrost w czerwcu. To pospolita roślina zielarska i właściwie każdy wie, jak wygląda rumianek. Roślina posiada żółto-białe koszyczki, drobne, zielone listki oraz łodygi sięgające nawet 60 cm wysokości.
Dla celów zdrowotnych stosuje się kwiatowe koszyczki rumianku, które zawierają cenne olejki eteryczne oraz inne związki aktywne odznaczających się dobroczynnym wpływem na zdrowie. Rumianek jest więc jedną z najcenniejszych roślin leczniczych o różnorodnych właściwościach biologicznych.
Jak działa rumianek
Rumianek pospolity jest niezwykle popularną rośliną leczniczą. Ma to związek zarówno z jego łatwą dostępnością, jak i z wszechstronnym działaniem, które oferuje.
Prozdrowotne własności, o których mówi się najczęściej w kontekście rumianku to przede wszystkim:
Działanie przeciwskurczowe – dzięki zawartości chamazulenu oraz α-bisabololu rumianek działa łagodząco na skurcze w obrębie przewodu pokarmowego, wzdęcia oraz bóle miesiączkowe. Napar z rumianku sprawdza się także w przypadku kolek u niemowląt oraz małyh dzieci.
Działanie przeciwzapalne i antyseptyczne – ekstrakt z rumianku pomaga zredukować ilość wydzielanej histaminy, aktywizuje działanie makrofagów oraz leukocytów, dzięki czemu może działać silnie przeciwgrzybiczo i bakteriobójczo. To cecha pomocna zwłaszcza przy łagodzeniu stanów zapalnych w przewodzie pokarmowym oraz drogach moczowych. Fakt, że rumianek działa przeciwzapalnie doskonale sprawdza się także przy stanach zapalnych pojawiających się w okolicach intymnych oraz przy stanach zapalnych dróg oddechowych.
Działanie uspokajające – spiroeter oraz związki kumaryny występujące w naparach z rumianku pozwalają się odprężyć i łagodzą nerwy. Roślina zawiera także bioflawonoid zwani apigeniną, który ułatwia zrelaksowanie się i wpływa wspaniale na zdrowy sen.
Właściwości lecznicze rumianku
Swoje cenne właściwości rumianek zawdzięcza substancjom takim jak: flaonoidy, fenolokwasy, fitosterole, garbniki katechinowe, cholina, witamina C, związki kumarynowe, sole mineralne. Rumianek to także bogactwo olejków eterycznych, decydujących o charakterystycznym aromacie wydzielanym przez tę roslinę.
Rumianek można stosować doraźnie, w razie wystąpienia konkretnych dolegliwości oraz profilaktycznie, dla lepszego samopoczucia. Występuje w postaci naparów i wywarów, a także preparatów do stosowania zewnętrznego. Biorąc pod uwagę rozpiętość właściwości, które wykazuje rumianek, można zaryzykować stwierdzenie, że każdy powinien mieć go w swojej domowej apteczce. Na co dokładnie pomaga rumianek?
Rumianek na oczy. W przypadku podrażnienia, zmęczenia lub zapalenia spojówek, rumianek przynosi niemal natychmiastową ulgę. W tym celu należy zastosować waciki lub kompresy zamoczone w naparze z rumianku.
Rumianek na żołądek. Rumianek łagodzi skurcze żołądka, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Może być stosowany pomocniczo przy leczeniu wrzodów, nadkwaśności żołądka oraz przy przewlekłych problemach w obrębie tego narządu.
Rumianek na infekcje intymne. W ekstrakcie z koszyczka kwiatowego rumianku znajduje się azulen o działaniu bakteriobójczym, przeciwzapalnym i przeciwgrzybyczym. Dlatego też rumianek jest świetnym remedium na infekcje pochwy i sromu lub świąd penisa.
Rumianek na zaparcia oraz bóle brzucha. Roślina działa rokurczowo i przeciwzapalnie, dlatego wspiera zdrowe tempo trawienia. Napary można stosować zapobiegawczo lub też doraźnie przy problemach z niestrawnościami, uczuciem nadmiernej sytości lub skurczowym bólu brzucha.
Rumianek na atopowe zapalenie skóry. To jedna z najbardziej polecanych metod zwalczania AZS w domu. Wiąże się to z łagodzącym i przeciwzapalnym działaniem rumianku, dzięki któremu łatwiej jest pielęgnować skórę i wspomóc gojenie się ran.
Rumianek na hemoroidy. Działanie przeciwzapalne rośliny koi i regeneruje poszerzone sploty żylne. Szczególnie pomocne mogą okazać się okłady nasączone naparem z rumianku lub nasiadówki na bazie rumianku.
Rumianek na zapalenie pęcherza. Ziele zawiera dużą ilość związków o właśiwościach przeciwzapalnych, dlatego zarówno picie naparów z rumianku jak i wykonywanie nasiadówek może przynieść ulgę w dyskomforcie wywołanym przez zapalenie pęcherza moczowego.
Rumianek na grzybicę jamy ustnej. Ekstrakt z rumianku wykauje właściwości antybakteryjne, przez co doskonale sprawdza się w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Płukanie ust naparem rumianku przyspiesza lecenie chorób takich jak grybica, aftoza, owrzodzenia błon śluzowych, czy stany zapalne dziąseł.
Rumianek na zgagę. Częstym powodem występowania zgagi jest nadmierny stres oraz przewlekłe dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Rumianek reguluje procesy trawienne, a dodatkowo ma również działanie rozkurczowe i łagodzące.
Zastosowanie rumianku
Po rumianek sięga się zwykle w sytuacji wysokiego stresu oraz przy silnym napięciu nerwowym. Napar z koszyczków rumianku pozwala wyciszyć ciało oraz umysł i stopniowo uspokaja nadwyrężone nerwy.
Szerokie zastosowanie rumianku dotyczy także pielęgnacji skóry oraz łagodzenia infekcji lub stanów zapalnych. Warto wymienić także właściwości przyspieszające gojenie ran. Nie bez powodu w przemyśle kosmetycznym oferuje się obecnie wiele płynów, balsamów oraz kremów na bazie rumianku.
Kwiaty rumianku są również naturalnym sposobem zwalczania dolegliwości układu pokarmowego oraz układu moczowego. Dodatkowo, płukanki i pasty z rumankiem sa polecane przez stomatologów, którzy potwierdzają działanie przeciwbakteryjne i odkażające tej rośliny.
Rumianek wykazuje właściwości rozjaśniające, dlatego stosowany jest często do pielęgnacji włosów. Oprócz dobroczynnych właściwości leczniczych rumianek odgrywa także swoją rolę w kuchni – drobne koszyczki rumianku doskonale nadają się do ozdabiania potraw.
Jak zrobić napar z rumianku?
Napary z koszyczków rumianku mają bardzo szerokie zastosowanie. Można wykonywać z nich płukankę do jamy ustnej, dodawać do kąpieli, wykorzystywać w formie okładu leczniczego oraz do irygacji nosa lub miejsc intymnych. Najczęściej jednak napary przyjmowane są w formie napoju o wszechstronnym działaniu zdrowotnym.
Aby przygotować domowy napar z rumianku, wystarczą tylko trzy proste kroki: należy zalać wrzątkiem dwie łyżki koszyczków kwiatowych rumianku, a następnie zakryć naczynie na około 10-15 minut. Po tym czasie można odcedzić napój od suszu i podawać w filiżance lub kubku.
Czy można pić rumianek codziennie?
Napar z rumianku jest uznawany za bezpieczny i nie została wskazana maksymalna ilość jego spożycia dziennego. Z całą pewnością warto jednak zachować rozsądny umiar i nie przekraczać przyjmowania więcej niż 5 filiżanek rumianku w ciągu dnia dzień.
Codzienne picie rumianku przez osoby niewykazujące niepokojących reakcji alergicznych stanowi naturalne wsparcie dla zdrowia i pomaga cieszyć się dobrym samopoczuciem oraz pięknym wyglądem skóry i włosów.
Rumianek — przeciwwskazania do stosowania
Rumianek pospolity jest rośliną o bardzo łagodnym działaniu. W ograniczonych ilościach może być przyjmowany nawet przez niemowlęta oraz kobiety w ciąży. Przeciwwskazania co do jego stosowania dotyczą więc niemal wyłącznie tych osób, które wykazują silne reakcje uczuleniowe i posiadają skórę skłonną do podrażnień. Także przyjmowanie niektórych preparatów farmaceutycznych może wykluczać przyjmowanie rumianku — ziele może wpływać na ich działanie poprzez osłabienie efektów farmakoterapii.
Stosując gotowe produkty z rumianku, należy zwrócić na sposób ich przechowywania zaproponowany przez producenta oraz datę przydatności do spożycia. Także naturalne preparaty z przekroczonym terminem ważności mogą wywoływać niepożądane skutki uboczne.
Efekty stosowania rumianku
Regularne przyjmowanie rumianku pozwala uzyskać wiele zadowalających rezultatów w kwestii zdrowia i lepszego samopoczucia:
- Lepsze trawienie bez wzdęć i zgagi.
- Wysoka ochrona przed bakteriami.
- Szybsze gojenie się ran i ulga przy podrażnieniach.
- Niwelowanie blizn, rozstępów i przebarwień.
- Rozjaśnienie cery oraz włosów.
- Naturalna pomoc w zwalczaniu infekcji.
- Mniejsze bóle miesiączkowe.
- Mocniejsze naczynia krwionośne
- Oczyszczenie i wygładzenie dla skóry.
- Ulga przy zapaleniu spojówek.
- Spokojniejszy sen.
Skutki uboczne i działania niepożądane picia rumianku
Kwiaty rumianku stanowią bogactwo wielu cennych dla zdrowia właściwości, a ich działanie określa się jako łagodne. Zaleca się jednak, aby rumianek stosowany był z umiarem, tym bardziej jeśli oprócz niego stosowane są także inne preparaty ziołowe lub środki farmaceutyczne.
Rumianek lekarski, wchodząc w interakcje różnymi środkami, może zmniejszać ich skuteczność lub przeciwnie — powodować zbyt intensywne rezultaty kuracji. Przykładem może być połączenie leku zwiększającego krzepliwość krwi ze zbyt dużymi ilościami preparatów z rumianku. Nie zaleca się także łączenia rumianku ze środkami o charakterze znieczulającym, ponieważ może to mieć niekorzystny wpływ na system nerwowy.
Zastosowanie rumianku w kosmetyce
Podobnie jak w przypadku zastosowania leczniczego, w kosmetyce również wykorzystuje się koszyczek rumianku. Przyglądając się etykietom różnych produktów można dostrzec, że koszyczek rumianku stanowi składnik aktywny kosmetyków. Szczególnie cenione w tym zakresie są przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz łagodzące właściwości rośliny. Największe zastosowanie rumianku dotyczy schorzeń skóry, dlatego ziele często dodaje się jako składnik aktywny do dermokosmetyków. Rumianek okazuje się pomocny zwłaszcza w przypadku suchej i podrażnionej skóry z przebarwieniami. Reguluje także pracę gruczołów łojowych i stanowi wsparcie w terapiach przeciwtrądzikowych. Rumianek spotkać można także w kremach do ciała, płynach do kąpieli oraz tonikach do twarzy.
Rumianek wykazuje także korzystny wpływ na kondycję włosów. Regularne sięganie po napar z rumianku podczas mycia włosów może zapewnić im wysoką witalność i blask, przeciwdziała wypadaniu włosów, a niejednokrotnie skutkuje także otrzymaniem złocistych refleksów.
Czy rumianek może uczulać?
Rumianek lekarski może działać alergizująco. Zawiera silne alergeny, które mogą zadziałać krzyżowo z innymi roślinami takimi jak stokrotka, chryzantema, czy orzechy włoskie. Reakcje alergiczne mogą pojawić się u osób chorujących na astmę i reagujących silnie na pyłki drzew lub traw. Objawy takie jak biegunka, pokrzywka oraz napady astmy będą świadczyć o tym jednoznacznie.
Także przed zastosowaniem preparatów zewnętrznych zaleca się dokonanie próby kontaktowej na niewielkim obszarze skóry. Jeśli pojawi się świąd, rumień lub obrzęk, należy zrezygnować z produktów na bazie rumianku i zastosować leczenie farmakologiczne.
Czy rumianek można pić w ciąży?
Działanie rumianku jest na tyle delikatne, że stosować go mogą także kobiety w ciąży. Jeśli jednak ilość rumianku przyjmowanego w ciągu dnia jest większa, warto jego dawkowanie skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.
Rumianek w ciąży może okazać się szczególnie pomocny przy dolegliwościach takich jak: zaparcia, zgaga, hemoroidy, stany zapalne dziąseł, ból gardła. Biorąc pod uwagę ograniczone możliwości zastosowania preparatów leczniczych przez kobiety w ciąży, właściwości rumianku mogą okazać się niezwykle pomocne.
Domowe zastosowanie rumianku
Oprócz gotowych produktów dostępnych w aptekach, sklepach zielarskich lub marketach, bardzo dobre zastosowanie wykazują także preparaty wykonane samodzielnie, w domu. Kąpiel z dodatkiem wywaru z rumianku łagodzi podrażnienia na skórze i wykazuje działanie uspokajające. Napar do picia ze szklanką wrzątku oraz dodatkiem łyżki koszyczków rumianku pomaga przy wzdęciach oraz innych problemach trawiennych. Z kolei stosowanie okładów z rumianku do przemywania oczu dobrze sprawdza się w przypadku zapalenia spojówek lub uczucia przemęczenia w okolicach oczu.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Grzybica to dokuczliwa i wywołująca duży dyskomfort dolegliwość, której często trudno jest się pozbyć. Poznaj zioła, które mogą okazać się prawdziwym antidotum na grzybicę.
Naucz się skutecznie rozpoznawać aloes leczniczy. Dowiedz się o jego właściwościach zdrowotnych, przeciwwskazaniach i skutkach ubocznych stosowania.
Polecane dla Ciebie
Kwas alfa - liponowy to świetne wsparcie kuracji odchudzającej, ale również substancja działająca profilaktycznie przeciwko cukrzycy, miażdżycy stwardnieniu rozsianemu.
Poznaj, jak skutecznie działa zawarty w zielonych warzywach chlorofil, który ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, pobudza produkcję krwi oraz przeciwdziała starzeniu!
Betulina jest pozyskiwana z kory brzozy. Ma wiele cennych właściwości, m.in. wspomaga łagodzenie stanów zapalnych, pomaga zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych. sSprawdź.
Maślan sodu to naturalne wsparcie dla Twoich jelit, zobacz, w jakich sytuacjach warto go przyjmować i jak robić to bezpiecznie!
Poznaj 19 czynników wypłukujących krzem i jak możesz temu przeciwdziałać. Zobacz proste sposoby na utrzymanie optymalnego poziomu krzemu dla Twojego zdrowia!