Zielares skrzyp polny

Skrzyp polny – Właściwości, zastosowanie, działanie – Jak parzyć i stosować na włosy

Skrzyp polny (Equisetum arvense) to roślina bardzo popularna w Europie, która rośnie dziko na wilgotnych łąkach, w ogródkach i na pastwiskach. Jednocześnie jest to również jedna z najstarszych roślin. Jest niezwykle odporny na usuwanie. Potrafi odrodzić się nawet z najmniejszego korzenia, co powoduje, że dla wielu jest to wyłącznie uporczywy chwast. Tymczasem ma bardzo liczne właściwości lecznicze. Poprawia nie tylko samopoczucie, ale również włosy, cerę i paznokcie. Ma bogate zastosowanie zarówno w medycynie naturalnej, ziołolecznictwie i kosmetyce.
Obecnie na świecie znanych jest około piętnastu gatunków skrzypu. Największe osiągają nawet półtora metra wysokości. Najpopularniejsze jednak odmiany dorastają zwykle do kilkudziesięciu centymetrów. Łodyga skrzypu jest pusta w środku. Pędy płodne rośliny rozgałęziają się i mają zieloną barwę. Gdy się o siebie ocierają, słychać bardzo charakterystyczne skrzypienie.
Wysuszone pędy skrzypu polnego, zebrane razem, wyglądają jak koński ogon, co również stanowi jego cechę charakterystyczną.

Właściwości skrzypu polnego

Właściwości lecznicze skrzypu polnego wynikają w dużej mierze z dużej zawartości krzemu w jego składzie. Krzem jest bardzo istotnym pierwiastkiem dla zdrowia człowieka, ponieważ jest składnikiem budulcowym komórek organizmu. Pozytywnie wpływa na nerki, nadnercza, serce, krew, skórę, włosy i paznokcie.
Można go stosować w schorzeniach dróg moczowych takich, jak
 • dna moczanowa;
 • kamica moczowa;
 • gościec;
 • skaza moczanowa.
Ponadto, w swoim składzie skrzyp zawiera również:
 • żelazo;
 • mangan;
 • kobalt;
 • sole potasu;
 • sole wapnia;
 • sole fosforu;
 • witaminę C;
 • kwasy organiczne (kwas krzemowy);
 • flawonoidy;
 • saponiny;
 • garbniki;
 • sterole roślinne.
Taki skład to prawdziwy koktajl zdrowia. Taki skład skrzypu polnego powoduje, że jego spożywanie uzupełnia niedobór mikroelementów w organizmie.
Ponadto skrzyp usprawnia pracę wątroby i ma właściwości odtruwające, zwiększa objętość moczu. Wspiera człowieka podczas doświadczania nerwobóli i w bólach artretycznych.
Tak zróżnicowany zestaw minerałów poprawia stan tkanki łącznej, a co za tym idzie również kości. Działa profilaktycznie przeciwko miażdżycy. Składniki mineralne wpływają na obniżenie ciśnienia krwi, uszczelnienie naczyń krwionośnych i wzmocnienie układu immunologicznego. Działa przeciwkrwotocznie – co przekłada powoduje, że można go stosować w przypadku bardzo obfitych miesiączek, krwawienia z żylaków odbytu, wrzodów żołądka, owrzodzeń okrężnicy, dwunastnicy, a także krwawienia z płuc i nosa. Zmniejsza też potliwość stóp.
Zawarte w skrzypie flawonoidy mają działanie uspokajające i przeciwdrgawkowe. Zostało to potwierdzone w czasie badań prowadzonych na szczurach. To jednak nie koniec właściwości leczniczych skrzypu.
Ziele skrzypu polnego pobudza przemianę materii, ma działanie przyspieszające gojenie ran po uszkodzeniach mechanicznych, działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Może być stosowany do płukania jamy ustnej.
Ma też właściwości kosmetyczne. Znacząco i zauważalnie poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci. Zatrzymuje wypadanie włosów, oczyszcza skórę trądzikową i skłonną do czyraków, wzmacnia i utwardza paznokcie.

Zastosowanie skrzypu polnego

Z uwagi na tak różnorodne właściwości, ziele skrzypu znalazło też szerokie zastosowanie w ziołolecznictwie, medycynie naturalnej oraz kosmetyce.
Pod kątem leczniczym skrzyp można stosować w przypadku dny moczanowej. Jego działanie powoduje, że zwiększa się objętość moczu, a to pomaga w usuwaniu z organizmu szkodliwych moczanów, ale bez ryzyka odwodnienia. Jego wspierające działanie na układ moczowy powoduje, że przynosi ulgę i pomaga również w leczeniu innych dolegliwości tego układu.
Może być też stosowany przez kobiety, które uskarżają się na obfite miesiączki. Obfite krwawienie powoduje nie tylko boleśniejszą menstruację, ale również znacznie osłabia organizm. W takiej sytuacji stosowanie skrzypu polnego sprawia, że krwawienie jest nieco łagodniejsze, a menstruacja przebiega spokojniej i mniej dolegliwie. Właściwości przeciwkrwotoczne, które są tu przedstawiane, sprawdzą się również w przypadku osób, które cierpią na żylaki odbytu i owrzodzenia narządów, wchodzących w skład układu pokarmowego człowieka.
Ciekawostką jest fakt, że regularne spożywanie skrzypu polnego ogranicza potliwość stóp. Jest to możliwe, ponieważ nadmiar potu zostaje usunięty z organizmu wraz z moczem, a nie przez powierzchnię skóry. Stąd właśnie mniejsza potliwość.
Roślina pozytywnie wpływa na proces gojenia się ran, do których dochodzi na skutek urazów mechanicznych, oparzeń czy stanów zapalnych.
Łagodzi dolegliwości przy chorobach skórnych, jak na przykład łuszczyca czy łojotokowe zapalenie skóry. Ogólnie sprawdza się przy stanach zapalnych skóry.

Skrzyp polny na włosy

W kosmetyce natomiast stosowany jest na wzmocnienie włosów i paznokci oraz poprawę kondycji skóry. Osoby, których skóra jest skłonna do trądziku i czyraków mogą stosować skrzyp polny do oczyszczania cery. Poprawia stan skóry i czyni ją ładniejszą, pomaga w stanach zapalnych. Szampony i maseczki z ze skrzypem stosowane na włosy, zapobiegają ich wypadaniu, wzmacniają i powodują, że włosy stają się grubsze i gęstsze. Może też przyspieszyć porost włosów. Suplementy ze skrzypem pozytywnie wpływają na paznokcie. Dzięki nim stają się ona twardsze, mniej podatne na pęknięcia i złamania.
Zielares skrzyp polny

Jak działa i dlaczego warto stosować skrzyp polny?

Ziele skrzypu to naturalne źródło wielu mikroelementów i substancji pozytywnie działających w organizmie człowieka. Z uwagi na to warto stosować go w razie różnorodnych dolegliwości, jak i dla uzyskania pozytywnych efektów estetycznych.
Wspomniano już wcześniej, że pozytywnie działa na nerki i cały układ moczowy. To powoduje, że nie tylko przynosi ulgę w dolegliwościach tego układu, ale również pomaga im zapobiegać. Działa więc profilaktycznie.
Obniża ciśnienie krwi i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych. To sprawia, że układ krwionośny działa znacznie sprawniej i wydajniej, a natleniona krew skuteczniej dociera do wszystkich komórek ciała. Jednocześnie, wzmacnianie naczyń krwionośnych daje efekty estetyczne. Pomaga w likwidowaniu „pajączków” na twarzy. Pajączki to wykwity skórne, które powstają na skutek pękających naczynek krwionośnych, znajdujących się pod skórą twarzy. W momencie, gdy naczynia krwionośne są wzmocnione, rzadziej pękają, a to pozwala zapobiegać tym zmianom.
W przypadku doświadczania bolesnych i obficie krwawiących miesiączek warto stosować skrzyp polny na wyciszenie dolegliwości i zmniejszenie krwawienia. To przeciwkrwotoczne działanie skrzypu polnego sprawdza się również w przypadku owrzodzeń i żylaków odbytu.
Skrzyp polny warto również stosować ze względów estetycznych. Zmniejsza wypadanie włosów, czyni je mocniejszymi, silniejszymi i powoduje, że są gęstsze. Skóra staje się gładka i jest dobrze oczyszczona, a paznokcie są twarde, mocne i mniej podatne na złamania.

Jak stosować Skrzyp polny

Skrzyp polny można stosować na wiele różnorodnych sposobów. Najbardziej popularna jest herbata ze skrzypu polnego. Jej stosowanie daje wielowymiarowe efekty. Do dyspozycji są również płukanki na włosy (działają miejscowo), okłady (miejscowo) i tabletki, czyli suplementy diety ze skrzypem polnym. Można też stosować suszony skrzyp polny jako dodatek do koktajli i dań lub pić sok ze skrzypu.
Wiele zależy od tego, jakie efekty chce uzyskać osoba stosująca skrzyp polny. Herbata, dodatek do potraw czy sok działają od wewnątrz – można więc wykorzystać praktycznie wszystkie, opisane wcześniej, właściwości skrzypu. Okłady sprawdzą się w przypadku ran i miejsc chorobowo zmienionych. Płukanka pomaga tylko na włosy.

Jak zaparzyć herbatę za skrzypu polnego

Najpopularniejszą formą przyjmowania skrzypu polnego jest przygotowana z suszu herbata. Jak to zrobić? Potrzeba do tego około jednej łyżeczki suszu, który należy zalać wrzącą wodą i odstawić na 10 – 15 minut. To czas niezbędny do zaparzenia wartościowej herbaty.

Skrzyp polny — przeciwwskazania do stosowania

Choć jest to bardzo wartościowa roślina, która niesie ze sobą wiele pozytywnych efektów, nie każdy może ją swobodnie stosować. Nie zaleca się jej spożywania osobom, które cierpią na zaburzenia pracy serca, choroby nerek i kłębuszkowe zapalenie nerek. Kobiety w ciąży i karmiące piersią również powinny skonsultować suplementację z lekarzem. Ich sytuacja nie pozwala na samodzielne wdrażanie ziół i suplementów do swojej diety.
Regularne picie herbaty ze skrzypu może poskutkować niedoborami witaminy B1. Dlatego też należy rozważyć jej suplementację lub co jakiś czas zrobić sobie przerwę, by uzupełnić ewentualne braki.

Skrzyp polny w ciąży i podczas karmienia piersią

Jak wspomniano, skrzyp polny nie jest zalecany kobietom w ciąży i karmiącym piersią. Ich stan oraz sytuacja, w jakiej się znajdują wymuszają na nich staranne analizowanie swojej diety i rozwagę we wdrażaniu do niej rozmaitych składników. Chodzi tu głównie o to, że skrzyp wypłukuje witaminę B1. Jest natomiast w pełni bezpieczny (w obydwu przypadkach) w formie płukanki do włosów. Jako taki nie jest zabroniony ani kobietom w ciąży, ani karmiącym piersią.
Warto tu również zaznaczyć, że lekarz może zalecić suplementację skrzypem, ponieważ nie jest on całkowicie zabroniony. Jest niewskazany do samodzielnego suplementowania.

Efekty stosowania skrzypu polnego — Na co pomaga

Stosowanie skrzypu polnego przynosi wiele pozytywnych efektów. Wśród nich można by wymienić piękne, gęste i błyszczące włosy, mocne paznokcie i piękniejszą cerę. Ponadto, sprawdza się przy obfitych miesiączkach, bo dzięki niemu kobiety mogą doświadczyć mniejszego krwawienia, a przez to również mniejsze będą dolegliwości i ogólne osłabienie.
Uszczelnia naczynia krwionośne i uelastycznia je, co przekłada się na lepsze i sprawniejsze krążenie krwi oraz ograniczenie występowania tak zwanych pajączków.
Stosowanie skrzypu poprawia funkcjonowanie układu moczowego, zmniejsza potliwość stóp i usprawnia metabolizm.
Działanie przeciwkrwotoczne powoduje, że rany i owrzodzenia nie są tak uciążliwe. A jego właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne sprawiają, że rany i oparzenia goją się szybciej i sprawniej.

Kto powinien stosować skrzyp polny

Skrzyp polny powinny stosować osoby, które uskarżają się na dnę moczanową, kamicę i choroby pokrewne. Warto również rozważyć jego wdrożenie do codziennej diety w przypadku osób, cierpiących na łuszczycę i łojotokowe zapalenie skóry, ponieważ działa na te dolegliwości łagodząco. Zaleca się go kobietom, uskarżającym się na obfite krwawienia menstruacyjne.
Warto również wdrożyć go ze względów estetycznych i kosmetycznych. Powinny więc zwrócić na niego uwagę osoby, które obserwują u siebie nadmierne wypadanie włosów, pajączki na twarzy oraz łamliwość paznokci. Dzięki niemu ich stan się z pewnością poprawi.
Jego suplementację powinny też rozważyć osoby, które doświadczają nadmiernej potliwości stóp. Wdrożenie go zatrzyma potliwość, a nadmiar potu i tak będzie usuwany z organizmu wraz z moczem.

Skutki uboczne stosowania skrzypu polnego

Głównym skutkiem ubocznym suplementacji jest wypłukiwanie witaminy B1. Dokładnie mechanizm ten nie polega na usuwaniu jej z organizmu, ale na blokowaniu jej wchłaniania. W efekcie mogą się pojawić niedobory tej witaminy. Sposobem na to jest dodatkowe suplmentowanie B1 podczas kuracji skrzypem polnym, rozszerzenie diety o produkty bogate w tę witaminę lub okresowe przerwy w kuracji na rzecz uzupełnienia niedoborów.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kwas foliowy kojarzy się głównie z kobietami w ciąży, a tymczasem jego znaczenie i zastosowanie jest znacznie szersze; pomaga w utrzymaniu sprawności mózgu, prawidłowej pracy serca i syntezie DNA.
Tran jako cudowny środek na odporność i lepszą pamięć? Sprawdź jaki tran wybrać i zobacz dlaczego warto wypróbować wszystkie jego właściwości.
Odkryj moc maści z witaminą F! Zyskaj gładką i zdrową skórę, poznaj jej wszechstronne zastosowanie, korzyści i ewentualne ryzyka. Dowiedz się więcej o witaminie F!
GABA - aminokwas, który sprawdzi się zwłaszcza u zestresowanych i przemęczonych. Gdzie znaleźć to źródło naturalnej harmonii i odprężenia?
Poznaj 19 czynników wypłukujących krzem i jak możesz temu przeciwdziałać. Zobacz proste sposoby na utrzymanie optymalnego poziomu krzemu dla Twojego zdrowia!