zioła na nerwicę

Zioła na nerwicę – Jakie skuteczne zioła wybrać? Właściwości, działanie, stosowanie i przeciwwskazania

Nerwica potrafi być bardzo problematyczna i znacznie obniżyć komfort życia. Sposobów na radzenie sobie z tym problemem jest wiele. Oprócz stałej opieki psychiatrycznej niektóre osoby stosują naturalne preparaty na bazie ziół. W jaki sposób mogą one wesprzeć organizm chorego na nerwicę?

Nerwica jest uznawana za zaburzenie psychiczne. Objawia się ona problemami emocjonalnymi, uczuciem lęku i innymi dolegliwościami, które są reakcją obronną organizmu. Nieleczona nerwica może przyczynić się do uszkodzenia układu nerwowego.

Nerwica może być uwarunkowana genetycznie, ale nie musi. Obecnie wiele osób żyje zbyt szybko, obciążając swój organizm. Towarzyszy im przewlekły stres, który oddziałuje negatywnie na wiele organów. Ciągłe napięcie może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń psychicznych, w tym właśnie nerwicy.

zioła na nerwicę

Jakie są objawy nerwicy?

Nerwica objawia się w dość charakterystyczny sposób. Do najczęściej pojawiających się symptomów można zaliczyć:

 • zbytnią nerwowość,

 • przygnębienie,

 • ciągłe napięcie,

 • uczucie niepokoju,

 • drażliwość,

 • bezsenność,

 • uczucie lęku,

 • kołatanie serca,

 • bóle brzucha,

 • wymioty i nudności,

 • zwiększona częstotliwość oddawania moczu,

 • zatwardzenia,

 • ból głowy,

 • pocenie się lub marznięcie,

 • zaburzenia miesiączkowania.

Oczywiście objawy nerwicy mogą różnić się w zależności od uwarunkowań organizmu danej osoby. W celu zdiagnozowania problemu warto udać się do specjalisty. Nerwicę lękową leczy się bowiem z wykorzystaniem farmakoterapii. Wsparciem mogą być naturalne zioła, ale tylko w ściśle określonych przypadkach.

Co to są zioła na nerwicę?

Zioła na nerwicę lękową mogą pomóc poradzić sobie z niektórymi objawami tego zaburzenia. Nie są one alternatywą dla leczenia farmakologicznego i pozostawania pod stałą opieką psychiatry. Mogą jednak wesprzeć organizm w walce z odczuwanymi dolegliwościami. Wiele z nich może przyczynić się do poprawienia funkcjonowania układu nerwowego oraz polepszenia nastroju. Są to naturalne surowce roślinne, które wspierają w trudnym okresie walki z chorobą. Występują one w formie gotowych preparatów, a także suszu. Zwykle w skład środków tego typu wchodzi nawet kilka różnych gatunków roślin.

W czym mogą pomóc zioła na nerwicę?

Zioła na nerwicę mogą pomóc w walce z wieloma dolegliwościami związanymi z nerwicą. Większość z nich wspiera w okresie zwiększonego stresu i niepokoju. Mogą one pomóc uspokoić cały organizm i lepiej się zrelaksować. W medycynie tradycyjnej wykorzystuje się również zioła, które wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Mogą one przyczynić się do szybszego zasypiania, wyciszając wieczorami.

Jak zioła na nerwicę wspierają organizm?

Zioła na nerwicę zawierają różne substancje, a więc w odmienny sposób wspierają ludzki organizm. Wśród nich można wyróżnić rośliny przyjmowane przez osoby, które borykają się z problemami trawiennymi związanymi ze stresem. Takie zioła wspierają trawienie, wyciszenie oraz rozluźnienie mięśni.

Istnieją też zioła, które mogą pomóc wzmocnić serce i cały układ nerwowy. Preparaty ziołowe wspierają też zasypianie i relaks. Niekiedy nerwica niesie za sobą także dolegliwości bólowe. Z tego powodu w mieszankach ziołowych znaleźć można zioła, które wspierają w walce z bólem wielu organów – głowy, brzucha czy serca.

Jakie są właściwości ziół na nerwicę?

Zioła na nerwicę są wykorzystywane w wielu celach. Stanowią one wsparcie leczenia farmakologicznego. Mogą pomóc w walce z objawami choroby, ale nigdy nie zastąpią leków przepisanych przez psychiatrę. Preparaty roślinne wspierają organizm, zwłaszcza układ nerwowy. Mogą one pomóc się wyciszyć i zasnąć.

Zioła są chętnie wybierane przez miłośników naturalnych metod wspierania organizmu. Na każdą osobę mogą one wpływać w nieco inny sposób. Z tego powodu nie należy opierać na nich całej walki z nerwicą. W wielu przypadkach zioła mogą jednak wesprzeć organizm bez jego nadmiernego obciążenia.

zioła na nerwicę

Jakie są najsilniejsze zioła na nerwicę?

Niektóre zioła na nerwicę cieszą się większą popularnością niż inne. Są one dostępne w sklepach zielarskich oraz aptekach. W większości gotowych mieszanek pojawia się dziurawiec zwyczajny. Jest to najbardziej ceniona roślina wśród ziół, które mogą pomóc w walce z nerwicą.

Dziurawiec zwyczajny

Dziurawiec zwyczajny może pomóc w walce z problemami trawiennymi, stanami zapalnymi oraz infekcjami bakteryjnymi. Wspiera mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i ich funkcjonowanie. Istnieje jednak wiele przeciwwskazań do stosowania tego zioła.

Jakie są popularne zioła na nerwicę?

Niektóre zioła na nerwicę cieszą się większą popularnością niż inne. Wśród nich można wyróżnić następujące rośliny.

Kozłek lekarski

Kozłek lekarski jest stosowany przez osoby, które borykają się z lękiem, niepokojem i zaburzeniami emocjonalnymi. Może przyczynić się do ułatwienia zasypiania, a także uspokojenia organizmu. Kozłek lekarski zawiera m.in. walepotriaty, olejki eteryczne.

Chmiel zwyczajny

Chmiel zwyczajny może pomóc w zasypianiu. Stosują go osoby borykające się z depresją. Wspiera walkę z niepokojem i drgawkami. Można przyjmować go przed snem.

Kłącze pieprzu metystynowego – kava-kava

Kłącze pieprzu metystynowego może pomóc w walce z lękami i unormować stany emocjonalne.

Lawenda lekarska

Lawenda lekarska może pomóc uspokoić organizm. Wykorzystuje się ją np. w aromaterapii. Można dodawać ją też do kąpieli. Lawenda może również pomóc w walce z bezsennością.

Serdecznik pospolity

Serdecznik pospolity może przyczynić się do ułatwienia zasypiania oraz zrelaksowania organizmu. Zawiera flawonoidy, irydoidy i alkaloidy.

Melisa lekarska

Melisa lekarska jest bezpośrednio kojarzona z uspokojeniem. Może ona przyczynić się do zrelaksowania organizmu. Wspiera w okresie wzmożonego stresu i wspomaga zasypianie.

Ziele męczennicy cielistej

Męczennica cielista może pomóc uspokoić nerwy i złagodzić emocje. Korzystają z niej m.in. osoby borykające się z zaburzeniami lękowymi.

Kwiatostan lipy

Kwiatostan lipy może pomóc nie tylko w infekcjach górnych dróg oddechowych. Wspiera on także w stanach podwyższonego stresu, ułatwiając relaks.

Jak stosować zioła na nerwicę? – porcjowanie

Zioła na nerwicę mogą być stosowane jedynie w konkretnych ilościach. Warto kierować się zaleceniami umieszczonymi na ulotce. Konieczne jest też skonsultowanie się z lekarzem. Trzeba bowiem pamiętać, że często leczenie farmakologiczne uniemożliwia zastosowania preparatów ziołowych.

Warto wiedzieć również, że niektórych ziół nie powinno się stosować dłużej niż przez 4-6 tygodni. Zbyt długie przyjmowanie takich preparatów może bowiem powodować wypłukiwanie wybranych pierwiastków z organizmu, a nawet objawy alergii czy problemy trawienne.

Kiedy warto stosować zioła na nerwicę? – zastosowanie

Zioła na nerwicę mogą pomóc w walce z wieloma dolegliwościami. Sięgają po nie zwolennicy naturalnych preparatów. Takie rośliny należy jednak traktować jedynie jako wsparcie w leczeniu nerwic. Podstawą musi być bowiem konsultacja z lekarzem, który przepisuje odpowiednie farmaceutyki. Zioła mogą być jedynie formą wsparcia w zasypianiu i wyciszaniu organizmu.

Zioła wykorzystywane przez chorych na nerwicę wspierają także inne organy w ludzkim ciele. Mogą one pomóc usprawnić trawienie czy funkcjonowanie układu krwionośnego. Z tego powodu cieszą się one tak dużą popularnością wśród miłośników ziołolecznictwa i holistycznego podejścia do swojego organizmu.

zioła na nerwicę

Czy zioła na nerwicę są bezpieczne? – przeciwwskazania

Istnieje wiele przeciwwskazań do stosowania ziół na nerwicę. Wśród nich warto wyróżnić niektóre leki psychotropowe stosowane w leczeniu tej choroby. Zioła mogą bowiem wchodzić w reakcję z farmaceutykami, nasilając lub osłabiając ich działanie.

Zioła na nerwicę mogą być niebezpieczne także w przypadku kobiet w ciąży. W tym szczególnym okresie wszystkie zaburzenia nerwicowe muszą być konsultowane ze specjalistą, który podejmuje decyzję o zastosowaniu odpowiedniej terapii, bezpiecznej dla płodu.

Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą stosować zioła na nerwicę?

Niektóre zioła na nerwicę mogą być szkodliwe w ciąży i w okresie karmienia piersią. Mowa tu m.in. o dziurawcu. Jeśli chcesz stosować preparaty ziołowe w tym okresie lub podawać je dzieciom, zawsze skonsultuj się z lekarzem. W przypadku najmłodszych użytkowników może okazać się, że przyjmowanie ziół na nerwicę jest bezpieczne, ale tylko w odpowiednio mniejszych ilościach.

Skutki uboczne stosowania ziół na nerwicę

Istnieje wiele skutków ubocznych stosowania ziół na nerwicę. W nadmiarze rośliny te mogą powodować problemy żołądkowe, a także swędzenie czy wysypki. Jeśli dana osoba jest uczulona na konkretne zioło, może dojść do trudności z oddychaniem i zmian skórnych.

Zioła na nerwicę stosowane w połączeniu z lekami niekiedy powodują osłabienie lub wzmożenie ich działania. To sytuacja bardzo niebezpieczna, dlatego tak ważna jest ostrożność w farmakologicznym leczeniu nerwicy, wzbogacając terapię o naturalne preparaty.

Dlaczego warto stosować zioła na nerwicę?

Zioła na nerwicę mogą być wsparciem w tym trudnym zaburzeniu. Niektóre z nich mogą pomóc w zasypianiu i relaksie. Są one wybierane zwłaszcza przez osoby, które borykają się z przewlekłym stresem. Co więcej, sięgają po nie chorzy stawiający na naturalne suplementy diety. Zioła nigdy nie zastąpią leków o działaniu uspokajającym i przeciwnerwicowym, ale mogą być one wsparciem poza terapią farmakologiczną. Leczenie zaburzeń lękowych zawsze musi być bowiem prowadzone pod okiem psychiatry.

Wpływ diety na łagodzenie objawów nerwicy

Stosowanie odpowiednich ziół, a nawet leków nie będzie skuteczne w sytuacji, gdy dana osoba nie dba o swój organizm holistycznie. Konieczne jest bowiem praktykowanie odpowiedniej diety. W przypadku zaburzeń psychicznych zaleca się przyjmowanie dużych ilości witamin, zwłaszcza z grupy B. Warto wzbogacić swoją dietę o warzywa i owoce w jak największych porcjach. Leczeniu nerwicy nie sprzyjają wysoko przetworzone produkty, duże ilości cukru i alkohol.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Betulina jest pozyskiwana z kory brzozy. Ma wiele cennych właściwości, m.in. wspomaga łagodzenie stanów zapalnych, pomaga zapobiec powstawaniu kamieni nerkowych. sSprawdź.
Poznaj, jak skutecznie działa zawarty w zielonych warzywach chlorofil, który ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, pobudza produkcję krwi oraz przeciwdziała starzeniu!
Kwas kaprylowy, najlepszy na choroby jelit i układu pokarmowego, działający przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Dostarczając go organizmowi, szybko poprawisz swój stan zdrowia.
Kolagen: Jak dostarczyć go do organizmu, aby zachować jędrną skórę i zdrowe stawy? Lepiej dietą, czy suplementami?
Kolagen to ważny składnik ludzkiego ciała. Wiele osób decyduje się na jego suplementację, by poprawić wygląd włosów, skóry i paznokci. Jaki kolagen warto wybrać?