zioła na zaparcia

Zioła na zaparcia – Jakie skuteczne zioła wybrać? Działanie, stosowanie i przeciwwskazania

Zaparcia to niedogodność, która bywa przyczyną dużego dyskomfortu. Zazwyczaj występują u osób, które mają zaburzoną perystaltykę jelit, choć ich przyczyny mogą być różne. Stres, nieodpowiednia dieta, przyjmowanie zbyt małych ilości płynów, wszystko to może sprawić, że przewód pokarmowy nie będzie działał, jak powinien. Na szczęście w większości przypadków w leczeniu zaparć wystarczą środki bez recepty i zmiana trybu życia. Pomocne bywają także herbatki ziołowe. Ich skuteczność jest wysoka, zwłaszcza jeżeli do naszego tygodniowego planu dojdzie regularna aktywność fizyczna i zastosujemy dietę bogatą w błonnik. Zobaczmy, które zioła pomogą w przypadku zaparć.

Przyczyny zaparć mogą być różne, jednak w większości przypadków związane są z trybem życia. Nieodpowiednia dieta, zbyt mała ilość spożywanych płynów i siedzący tryb życia zaburzają perystaltykę jelit i mogą doprowadzić do kłopotów z wypróżnianiem.

Zaparcia mogą być spowodowane także niektórymi schorzeniami i zaburzeniami w budowie anatomicznej, między innymi:

 • zaburzeniami natury neurologicznej, np. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, neuropatia cukrzycowa;

 • dysfunkcjami w budowie anatomicznej jelita grubego i w unerwieniu jelit;

 • guzami jelit;

 • hemoroidami;

 • chorobami, takimi jak niedoczynność tarczycy czy cukrzyca;

 • zaburzeniami czynnościowymi, np. kurczem zwieraczy;

 • schorzeniami ginekologicznymi, np. endometrioza, nowotwory jajników, macicy;

 • stosowaniem niektórych leków (przeciwbólowych, przeciwpadaczkowych, przeciwdepresyjnych, obniżających ciśnienie).

zioła na zaparcia

Jak skutecznie zapobiegać zaparciom?

Zaparcia to problem, któremu w większości przypadków można zapobiegać. Zmiana trybu życia to najlepszy sposób na to, aby uregulować rytm wypróżnień. Naturalne sposoby na zaparcia to między innymi:

 • odpowiednia dieta – należy wdrożyć produkty bogate w błonnik. Warto postawić na owoce suszone (np. suszone śliwki) i pieczywo razowe. W diecie powinny znaleźć się świeże owoce i warzywa, a także pestki, orzechy czy nasiona słonecznika. Należy zrezygnować z produktów zapychających, takich jak słodycze, używki, napoje gazowane;

 • odpowiednie nawodnienie – trzeba pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody. Nawodnienie sprawi, że masy kałowe nie będą zbite, co ułatwi ich wydalenie;

 • stosowanie probiotyków, które pomogą uregulować pracę przewodu pokarmowego;

 • uregulowanie trybu życia – szybkie tempo życia, częste przebywanie w stresie, nieregularne posiłki – każda z tych rzeczy może być przyczyną zaparć;

 • systematyczna aktywność fizyczna.

Czym są zioła na zaparcia?

Jeżeli przyczyny zaparć nie wynikają z żadnych poważniejszych schorzeń, można sobie z nimi poradzić, stosując preparaty ziołowe w postaci herbat. Odpowiednio dobrane mieszanki usprawniają pracę przewodu pokarmowego i przywracają prawidłowe funkcjonowanie w jelicie grubym. Systematycznie stosowane, pomagają usunąć toksyczne produkty przemiany materii, które mogą zalegać w organizmie, utrudniając regularne wypróżnianie.

Na co mogą pomóc zioła na zaparcia?

Stosowanie ziół ma na celu zredukować problem zaparć. W przypadku, gdy kłopoty z wypróżnianiem nie są spowodowane poważniejszymi schorzeniami, odpowiednio dobrane mieszanki ziół, spożywane regularnie, mogą mieć związek ze wzrostem ruchów perystaltycznych i złagodzeniem dyskomfortu.

Jak działają zioła na zaparcia?

W zależności od rodzaju zioła, różne może być jego działanie. Większość roślin wykazuje właściwości drażniące w obrębie jelit, a dokładniej na ściany jelita grubego, przez co ruchy perystaltyczne ulegają zwiększeniu i dochodzi do szybszego przesuwania się zalegającej treści. Dzięki ziołom złogi mas kałowych ulegają zmiękczeniu poprzez zwiększenie napływu wody. Stosowanie naparów w efekcie powoduje wzmożenie częstotliwości wypróżniania i może łagodzić zaparcia.

Jakie są właściwości ziół na zaparcia?

Zioła, stosowane przy zaparciach, wykazują właściwości oczyszczające. Pomagają gromadzić wodę w masach kałowych, zmiękczając ich konsystencję. Większość ziół wspomaga przemianę materii i wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, co z kolei może przyczynić się do zwiększenia częstotliwości wypróżnień. W ziołowych wyciągach znajdziemy też substancje, które mogą wywołać efekt przeczyszczający.

Jakie są najskuteczniejsze zioła na zaparcia?

Do najczęściej stosowanych ziół w przypadku zaparć, zaliczamy liść senesu, jednak podobne właściwości ma także kora kruszyny, sok z liści aloesu czy korzeń rzewienia. Wśród głównych składników aktywnych zawartych w tych roślinach wyróżniamy związki antranoidowe o działaniu przeczyszczającym, które pobudzają ruchy jelit. Związki te mają wpływ na zatrzymanie wody w kale i mogą ułatwić wydalanie stolca.

zioła na zaparcia

Jakie są popularne zioła na zaparcia?

Kora kruszyny

Zioło wykazuje działanie przeczyszczające i żółciopędne. Korę kruszyny warto stosować w przypadku problemów z wypróżnianiem. Do składników łagodzących objawy zaparcia należą antrazwiązki, które pobudzają perystaltykę jelita grubego.

Senes

Senes to jedno z silniejszych ziół na zaparcia. Zawiera glikozydy antranoidowe, które działają przeczyszczająco. Liść senesu pobudza ruchy jelit i przyspiesza przesuwanie treści pokarmowej w jelitach. Pomaga zatrzymać wodę w kale. Jest częstym składnikiem preparatów przeczyszczających, ponieważ wspomniane glikozydy charakteryzują się dość szybkim działaniem.

Nasiona babki płesznik i babki jajowatej

Babka płesznik i babka jajowata to rośliny, które stały się rozpoznawalne między innymi ze względu na właściwości, łagodzące zaparcia. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka zawartość błonnika, który, w połączeniu z wodą, wydziela śluz, wspomagający rozrzedzanie mas kałowych i ułatwiający ich usuwanie.

Aloes

Aloes to bogactwo antrazwiązków, przede wszystkim aloiny A i B, alainozydów A i B. Wykazuje właściwości przeczyszczające i wspomaga procesy trawienia.

Olej rycynowy

Olej rycynowy zawiera estry glicerolu z kwasem rycynolowym. Kwas ten, kiedy zostanie uwolniony w jelicie cienkim, podrażnia jego ścianki i sprzyja większemu przenikaniu wody do jego światła. Wpływa to na upłynnienie treści pokarmowej i szybsze wypróżnienie.

Kora szakłaku amerykańskiego

Działa podobnie jak senes i kruszyna. Często stosowana jako środek przeczyszczający w przypadku zaparć.

Kłącze rzewienia

Może działać przeczyszczająco, gdy stosowane jest w większych dawkach. W zbyt małej dawce może mieć efekt odwrotny i wykazywać właściwości zapierające.

Kminek zwyczajny (Carum carvi)

Jest to jedno z najskuteczniejszych ziół łagodzących wzdęcia i działających rozkurczowo. Surowcem są nasiona, które można stosować doraźnie w formie naparu lub dodawać do potraw.

Koper włoski, fenkuł (Foeniculum vulgare)

Koper wykazuje podobne właściwości do kminku. Fenkuł zmniejsza napięcie mięśni gładkich brzucha, a więc może łagodzić silne bóle brzucha i wzdęcia. Wzmaga ruchy perystaltyczne jelit, co ułatwia wypróżnianie i łagodzi zaparcia.

Biedrzeniec anyż (Pimpinella anisum)

Główną substancją czynną tej przyprawy jest anetol. Zmniejsza skurcze i pomaga ograniczyć ilość zalegających gazów. Wykazuje działanie rozkurczające.

Mięta pieprzowa (Mentha piperita)

Napary z liści mięty wykazują działanie wiatropędne. Są też stosowane w celach poprawy trawienia.

Kolendra siewna (Coriandrum sativum)

Łagodzi niestrawność i wzdęcia. Sprzyja sprawniejszym skurczom żołądka i jelit, może więc zmniejszać dolegliwości bólowe i dyskomfort, a także zmniejszać zaparcia.

Jak stosować zioła na zaparcia? – Dawkowanie

Zioła, redukujące zaparcia najlepiej zastosować wieczorem. Niezależnie od tego, czy stosujemy pojedyncze zioła, czy mieszankę, trzeba zwrócić uwagę na zalecane dawki każdego z nich. Działanie przeczyszczające produktów może być pożądane, jednak trzeba uważać, aby nie było zbyt nasilone, gdyż może doprowadzić do utraty cennych elektrolitów i substancji odżywczych. Najlepiej kupować zioła w aptece lub sklepie zielarskim, a o określone dawki zapytać pracownika sklepu lub farmaceuty. Często na opakowaniach można znaleźć też instrukcję użycia, do której warto się stosować.

zioła na zaparcia

Jak zaparzyć ziołową herbatę na zaparcia?

Zaleca się, aby parzyć zmielone suszone zioła. Do przygotowania naparu pół łyżki surowca wystarczy zalać szklanką wrzątku. Warto odczekać ok. 20-30 minut do uzyskania najlepszych właściwości ziół.

Kiedy warto stosować zioła na zaparcia? – Zastosowanie

Zioła warto wdrożyć do diety, kiedy pojawią się problemy z wypróżnianiem. W przypadku zaparć czujemy duży dyskomfort, który może wpłynąć na jakość codziennego funkcjonowania. Jeżeli po wizycie w toalecie występuje uczucie niepełnego wypróżnienia lub też nie potrafimy oddać stolca przez okres dłuższy, niż 2 dni, należy zacząć działać. W przypadku, gdy poprawa diety oraz picie większych ilości płynów, nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, można wspomóc się preparatami ziołowymi. Jeśli i takie działanie nie przyniesie efektów, należy skonsultować się z lekarzem.

Czy zioła na zaparcia są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Stosowania ziół na przeczyszczenie nie zaleca się kobietom w ciąży, ponieważ mogą powodować skurcze macicy. Podobnie rzecz wygląda u pań karmiących. Niektóre składniki ziół mogą bowiem przeniknąć do mleka matki. Oczywistym przeciwwskazaniem jest też nadwrażliwość na którąkolwiek z roślin, występujących w danej mieszance. Nie należy spożywać ziół, powodujących reakcje uczuleniowe.

Skutki uboczne stosowania ziół na zaparcia

Zioła stosowane w odpowiednich dawkach nie powinny powodować skutków ubocznych. Należy jednak pamiętać, że stosowanie preparatów o działaniu przeczyszczającym przez dłuższy czas, może doprowadzić do tzw. rozleniwienia jelit, czyli zahamowania naturalnych ruchów robaczkowych jelita. Dlatego zioła przeczyszczające zaleca się stosować nie dłużej niż przez okres 7 dni.

Dlaczego warto stosować zioła na zaparcia?

Stosowanie ziół na zaparcia to naturalna metoda złagodzenia dyskomfortu i uregulowania ilości wypróżnień. Zioła wykazują dużą skuteczność w łagodzeniu zaparć, a przy tym ich stosowanie w odpowiedniej dawce powinno być bezpieczne dla organizmu.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Dowiedz się, jak rozpoznać objawy niedoboru magnezu i dlaczego są ważne. Nasz artykuł pomoże Ci zadbać o zdrowie i zapobiegać poważnym problemom!
Kolagen to ważny składnik ludzkiego ciała. Wiele osób decyduje się na jego suplementację, by poprawić wygląd włosów, skóry i paznokci. Jaki kolagen warto wybrać?
Omułek zielonowargowy ma wiele korzyści dla zdrowia, ale jak każdy suplement, może mieć pewne działania niepożądane. Dowiedz się więcej o jego właściwościach i ryzykach!
Odkryj wpływ maślanu sodu na zdrowie i dowiedz się o jego 5 potencjalnych skutkach ubocznych. Czytaj teraz, by świadomie korzystać z maślanu!
Poznaj wyjątkowe działanie najsłynniejszych i najbardziej skutecznych substancji, które potrafią przywrócić pełną równowagę organizmu oraz jego fizyczno psychiczny dobrostan!