Kocanka

Kocanka piaskowa – Właściwości, zastosowanie, jak stosować i kiedy zbierać

Wśród znanych nam dzisiaj roślin leczniczych kocanka piaskowa zajmuje ważne i wyjątkowe miejsce. Dlaczego? Jej stosowanie wpływa na poprawę zdrowia i urody. Kocanka niesie wiele pozytywnych zmian w obrębie organów wewnętrznych, poprawia zdrowie i ogólną kondycję organizmu, a dodatkowo jest świetnym kosmetykiem naturalnym. Medycyna ludowa od lat docenia jej właściwości i działanie. Czas, by poznać ją nieco lepiej.

Kocanka piaskowa jest niewielką wieloletnią rośliną należącą do rodziny astrowatych. Pochodzi z obszaru Morza Śródziemnego, Azji Środkowej i Chin. Dziś występuje również w Polsce. Lubi gleby piaszczyste, odłogi, leśne polany i wydmy. Zyskała też wiele różnorodnych przydomków. Znana jest pod nazwą kociełapki, szarota żółta, nieśmiertelnik żółty, suchokwiat lub suchołuska kwiatowa.

W Polsce kocanka została objęta częściową ochroną. Oznacza to, że można ją zbierać wyłącznie w celach leczniczych, na terenach wyznaczonych do tego przez konserwatora przyrody i w ilościach wskazanych przez niego.

Kocanka nie rośnie wysoko. Osiąga zwykle od 10 do 30 cm wzrostu. Jej kwiaty mają pomarańczowo – żółto – złocistą barwę i są zebrane w koszyczki. Kwitnie od lipca do października. Nadziemne części rośliny mają popielaty kolor i pokryte są srebrzystymi włoskami. Kocanka bywa mylona z wrotyczem. Jest jednak sposób na ich rozróżnienie. Kocanka ma popielatą łodygę, a wrotycz jest zielony.

Kocanka

Kiedy, jak i gdzie zbierać kocankę piaskowa?

Właściwości lecznicze i spożywcze mają kwiatostany kocanki piaskowej. I choć kwitnie ona od lipca do października, to w celach leczniczych powinna być zbierana z początkiem kwietnia. Dojrzałe kwiaty kocanki rozpadają się bowiem podczas suszenia, dlatego właśnie zbiory powinny odbywać się nieco wcześniej. Kocankę suszy się w cieniu, w temperaturze 35 stopni. Dla uzyskania jednego kilograma suszu potrzeba aż czterech kilogramów świeżych kwiatostanów.

Zbiera się ją zwykle w miejscach do tego wyznaczonych, z uwagi na to, że objęta jest częściową ochroną. Rośnie na glebach piaszczystych, odłogach i nieużytkach i tam też powinno się jej szukać.

Kocanka piaskowa – właściwości zdrowotne

Z uwagi na skład ziele kocanki ma wiele właściwości leczniczych. W kwiatach znajdują się bowiem flawonole, flawanony, olejki eteryczne, triterpenoidy, garbniki oraz woski. Taki skład sprawia, że kocanka wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Spowalnia procesy starzenia, chroni komórki organizmu przed działaniem wolnych rodników oraz pomaga w zwalczaniu stanów zapalnych.

Z tego też względu wykazuje właściwości przeciwzapalne oraz rozkurczowe, żółciotwórcze i żółciopędne, hepatoochronne oraz odtruwające.

Systematyczne stosowanie rośliny powoduje zwiększone wydzielanie soków trawiennych, a tym samym ułatwia procesy trawienia, przyspiesza metabolizm oraz zapobiega uczuciu ociężałości w żołądku. Działa antybakteryjnie i moczopędnie.

Działanie rozkurczowe rośliny powoduje, że kocanka działa rozluźniająco i odprężająco, a przy tym pomaga pozbyć się bólu żołądka i jelit w stanach skurczowych. Zmniejsza napięcie jelit i dróg żółciowych. Działanie żółciotwórcze i żółciopędne wpływa na procesy trawienia, a hepatoochronne wpływa pozytywnie na wątrobę. Oczyszcza ją i otacza ochroną. Kocanka regeneruje wątrobę po zatruciu większością substancji toksycznych zawartych między innymi w pokarmach. Ponadto pomaga w odtruwaniu i oczyszczaniu całego organizmu.

Ziele kocanki ma też liczne właściwości pielęgnacyjne, które mogą być wykorzystane w kosmetyce. Przede wszystkim obkurcza naczynka krwionośne, dzięki czemu są mniej widoczne i nie dochodzi do tworzenia się tak zwanych pajączków na twarzy. Ma właściwości regeneracyjne, antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe. Dzięki temu doskonale nadaje się do oczyszczania i przemywania twarzy. Redukuje stany zapalne i reakcje alergiczne, które objawiają się na skórze. Ogromną zaletą kocanki są również jej właściwości natłuszczające, wygładzające i nawilżające skórę. Dzięki niem można wzmocnić barierę lipidową naskórka i opóźnić procesy starzenia widoczne na skórze.

Kocanka piaskowa – zastosowanie

Z uwagi na opisane powyżej właściwości kocanki oraz ze względu na jej skład, roślina ta znalazła bardzo szerokie zastosowanie w medycynie ludowej, ziołolecznictwie i kosmetykach naturalnych.

Można ją stosować w przypadku problemów z jelitami, woreczkiem żółciowym i drogami żółciowymi. Jeżeli pojawiają się objawy, świadczące o ich nieprawidłowej pracy, kocanka może się okazać bardzo pomocna. Ponadto poprawi perystaltykę jelit oraz wzmacnia i regeneruje miąższ wątroby. Jakie jeszcze jest zastosowanie kocanki piaskowej?

Kocanka piaskowa jest też dobrym suplementem diety w sytuacji nieżytu układu pokarmowego czy w problemach z trawieniem. W związku z tym, że wspiera wydzielanie soków trawiennych, usprawnia przemianę materii i wpływa na lepsze wchłanianie składników odżywczych z pożywienia.

Działa moczopędnie, więc sprawdzi się w przypadku problemów związanych z układem moczowym. Roślina oczyszcza i odtruwa organizm, więc sprawdzi się jako środek spożywany po zakończeniu niezdrowej diety, czy przyjmowaniu leków. Usuwa z organizmu toksyny i inne substancje szkodliwe. Sprawdza się w przypadku niewydolności wątroby. Stosowanie kocanki piaskowej przynosi ulgę w stanach zapalnych dróg żółciowych oraz w przypadku kamicy żółciowej.

Okazuje się, że kocanka może być pomocna dla osób, które cierpią na artretyzm, stymuluje też funkcje trzustki oraz daje pozytywne zmiany w przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów i reumatyzmu.

Jako środek stosowany zewnętrznie kocanka może być stosowana w przypadku cery naczynkowej, suchej i zniszczonej. Zmniejsza widoczność naczynek i wybroczyn, nawilża, odżywia i regeneruje skórę. Poprawia jej barierę lipidową, działa antybakteryjnie i oczyszczająco.

Kocanka

Jak działa kocanka piaskowa i na co pomaga?

Kocanka piaskowa działa głównie poprzez swój skład, który odpowiada za jej działanie lecznicze. Pomaga na kilka obszarów ludzkiego organizmu, które nie tylko wspiera w prawidłowym funkcjonowaniu, ale również pomaga w przywróceniu im zdrowia i pełnej sprawności.

Kocanka piaskowa działa między innymi na schorzenia wątroby. Oczyszcza ją po zatruciach substancjami toksycznymi oraz wpływa na regenerację komórek wątroby. Polecana jest przy schorzeniach tego narządu. To nie jedynie jej właściwości lecznicze.

Doskonale sprawdza się w zaburzeniach pracy pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Działa rozluźniająco i wspiera prawidłowe wydzielanie żółci. Sprawdzi się w sytuacji zapalenia dróg żółciowych i pęcherzyka żółciowego, po operacjach dróg żółciowych oraz przy kamicy żółciowej.

Kocanka piaskowa wspiera pracę trzustki, która odpowiedzialna jest za produkcję insuliny. Ta zaś odpowiada za prawidłowy poziom cukru we krwi. Pośrednio więc kocanka działa na utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi.

Roślina jest też doskonałym wsparciem w przypadku problemów z trawieniem i przy zatruciach. Oczyszcza organizm i wspiera usuwanie substancji toksycznych. Ponadto, stymuluje wydzielanie enzymów trawiennych, pobudza perystaltykę jelit i przyspiesza metabolizm.

Ma działanie moczopędne, czym przyczynia się do poprawy w zakresie funkcjonowania układu moczowego. Pomaga w stanach zapalnych i infekcjach.

Działa też pozytywnie na skórę. Zmniejsza obrzęki i wybroczyny. Obkurcza naczynka krwionośne. Wpływa pozytywnie na wygląd i kondycję skóry. Nawilża, natłuszcza i odżywia.

Jak stosować kocankę piaskową?

Kocanka piaskowa może być stosowana wewnętrznie jako napar lub ekstrakt. Znane i dość powszechne są również jej zastosowania zewnętrzne.

  • Kocanka piaskowa – stosowanie wewnętrznie

Kocanka może być stosowana w postaci naparów i nalewek. Napar ma działanie żółciopędne i pobudza trawienie.

  • Kocanka piaskowa – stosowanie zewnętrzne

Zewnętrznie kocanka może być stosowana jako inhalacja lub bezpośrednio na skórę. Inhalację przygotowuje się bardzo prosto. Wystarczy dodać kilka kropli olejku z kocanki piaskowej na gorącą wodę i wdychać opary. Jeżeli ma być stosowana bezpośrednio na skórę, warto połączyć ją z innym olejkiem, migdałowym lub kokosowym.

Kocanka piaskowa – przeciwwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania tej rośliny jest niedrożność dróg żółciowych. Kocanka działa stymulująco na produkcję żółci, więc w połączeniu z niedrożnością może tylko spowodować nasilenie objawów. Jej wdrożenie do diety warto więc skonsultować z lekarzem.

Z suplementacji powinny też zrezygnować osoby, które są uczulone na rośliny astrowate. W przeciwnym razie może dojść do silnej reakcji alergicznej.

Nie zaleca się stosowania kocanki piaskowej przez kobiety w ciąży i karmiące piersią. Nie ma bowiem jednoznacznych badań, które potwierdziłyby bezpieczeństwo takiej suplementacji.

Kocanka

Kocanka piaskowa – skutki uboczne

Kocanka piaskowa zasadniczo nie daje skutków ubocznych, jeżeli stosowana jest zgodnie ze wskazaniami i zaleceniami oraz gdy respektowane są przeciwwskazania do jej stosowania.

W przeciwnym razie może dojść do niepożądanych efektów. W przypadku cierpiących na niedrożność dróg żółciowych może dojść do nasilenia objawów, a w przypadku osób uczulonych, pojawi się reakcja alergiczna. Może to być świąd i zaczerwienienie skóry, obrzęk, nudności, wymioty, bóle brzucha i biegunka.

Dlaczego warto stosować kocankę piaskową?

Warto stosować kocankę piaskową z uwagi na jej dobroczynne właściwości i pozytywny wpływ na działanie ludzkiego organizmu. Oczyszcza, odtruwa, regeneruje i pomaga w wielu dolegliwościach. Poprawia procesy trawienia, usprawnia funkcjonowanie wątroby, trzustki, układu moczowego i układu pokarmowego. Wspiera funkcjonowanie wielu narządów i poprawia ogólną kondycję organizmu.

Do tego świetnie wpływa na skórę. Nawilża, natłuszcza, regeneruje i odżywia. Obkurcza naczynka krwionośne, redukuje wybroczyny, obrzęki i siniaki.

Jakie są odmiany kocanki?

Kocanka to ogólna nazwa grupy roślin z rodziny astrowatych. Warto wiedzieć, że dostępne są jej różne odmiany. Jedna z nich to zaprezentowana tutaj kocanka piaskowa, a druga to kocanka włoska. Ta druga świetnie sprawdza się do pielęgnacji twarzy. Olejek z kocanki włoskiej ma silne właściwości przeciwbakteryjne, sprawdzi się więc w przypadku cery trądzikowej.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj, jak skutecznie działa zawarty w zielonych warzywach chlorofil, który ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, pobudza produkcję krwi oraz przeciwdziała starzeniu!
Jak działają naturalne spalacze tłuszczu? To mityczne substancje cudotwórcze, czy realne i skuteczne suplementy diety? Czy są bezpieczne? Które są najlepsze i czy mają skutki uboczne?
Krzem to pierwiastek życia. Wspomaga walkę z infekcjami, wspiera pracę układu kostnego, pomaga w utrzymaniu włosów i paznokci w dobrej kondycji. Dowiedz się więcej.
Kolagen jest bardzo ważnym i znaczącym białkiem w ludzkim organizmie, choć z czasem jego produkcja znacząco spada; zobacz, czy jesteś w grupie, która może czy nie może go suplementować.
Triphala to preparat wykorzystywany w medycynie ajurwedyjskiej od wieków. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak może wspomóc funkcjonowanie organizmu.