olejek arganowy

Olejek arganowy do włosów i twarzy – Właściwości, zastosowanie, działanie i jak stosować

Ważnymi atrybutami naszej atrakcyjności są z pewnością zdrowe, zadbane włosy i skóra twarzy. Pierwsze zawsze powinny być mocne, niełamliwe, lśniące i puszyste, a twarz gładka, bez szpecących ją wyprysków, trądziku, przebarwień oraz widocznych zmarszczek. Zarówno o włosy, jak i twarz musimy dbać przez całe życie, a skutecznie może nam w tym pomóc olej arganowy, nie bez konkretnych powodów nazywany eliksirem młodości. Jest to najlepszy naturalny sposób, aby długo zachować młodzieńczy wygląd i cieszyć się nim aż do późnej starości.

Olejek arganowy, znany także pod egzotycznie brzmiącą nazwą płynne złoto Maroka, jest naturalną, roślinną substancją pozyskiwaną z drzewa arganowego (Argania spinosa). Rośnie ono w naturze tylko na odległych, pustynnych obszarach Maroka, a sama Argania spinosa jest jednocześnie rzadkim w tym rejonie, cennym źródłem drewna opałowego. Dorasta do 10 m wysokości, wyglądem, zwłaszcza rozłożystą koroną, przypomina nieco drzewko oliwne, jej niewielkie, kilkucentymetrowe liście są podłużne i zaokrąglone na końcach. Cechą charakterystyczną drzewa arganowego są też długie, ostre ciernie.

Źródłem olejku są orzechy drzewa arganowego, owalne owoce długości 2-4 cm, pokryte skórką o kwaśnym smaku, po zebraniu poddawane obróbce na dwa sposoby. Z surowych nasion orzechów wyciskanych na zimno uzyskuje się olejek arganowy znajdujący szerokie zastosowanie w kosmetyce, a z prażonych orzechów olej dla przemysłu spożywczego. Ma on delikatny orzechowy zapach i kolor zależny od sposobu produkcji, od jasnozłotego, aż po ciemnopomarańczowy. Stosowany w kuchni doskonale podkreśla smak i aromat wielu potraw.

Jako ciekawostkę możemy podać, że drzewa arganowe rodzą pierwsze owoce dopiero po 50 latach, dlatego specjaliści określają ten olejek jako najtrudniejszy do pozyskania olej roślinny na świecie. Cała produkcja olejku arganowego odbywa się wieloetapowo, rozpoczyna się zebraniem owoców arganii żelaznej, najlepiej w okresie od czerwca do sierpnia, następnie przez kilka tygodni suszy się je na słońcu, aż zmienią kolor na ciemnobrązowy. Dopiero wtedy z orzechów można wydobyć nasiona i poddać je dalszej, opisanej wyżej obróbce, a produkt pozyskiwany w ten sposób będzie zawsze najwyższej jakości.

olejek arganowy

Olejek arganowy – właściwości

Jeśli chodzi o cenne, prozdrowotne właściwości, olejek arganowy ma ich mnóstwo, wpływając korzystnie nie tylko na kondycję skóry i włosów, lecz w znacznym stopniu poprawiając też ogólny stan zdrowia. Jest to możliwe dzięki temu, że znajdują się w nim substancje, których odżywcze działanie poprawia funkcjonowanie różnych układów i organów naszego organizmu. Odpowiada za to obecność takich związków jak:

  • witamina E, tak samo, jak olej nazywana eliksirem młodości, stosowana w kosmetykach używanych do codziennej pielęgnacji twarzy i pielęgnacji ciała. Właściwie dobrane dawki witaminy E mają działanie antyoksydacyjne, usuwające z organizmu wolne rodniki;

  • kwasy tłuszczowe, Omega-6 i kwas oleinowy Omega-9, zaliczane do nienasyconych kwasów tłuszczowych. Cechuje je wyjątkowo szeroki zakres działania, wpływają bowiem na układ nerwowy, układ krwionośny i regulują gospodarkę hormonalną. Oprócz tego kwasy tłuszczowe wzmacniają naturalną odporność i oczywiście skórę, włosy i paznokcie;

  • alkohole trójterpenowe, przyspieszające gojenie się ran, redukujące ewentualny stan zapalny skóry głowy;

  • związki fenolowe, także łagodzące stany zapalne;

  • sterole roślinne, pozytywnie wpływające na układ krwionośny, poprawiające przepływ krwi i natlenienie skóry głowy, dające podstawę do prawidłowego wzrostu włosów;

  • skwalen, uczestniczący w syntezie witaminy D, wykazujący również pewne działanie ograniczające rozrost komórek rakowych;

  • kwas linolowy, także obecny w kosmetykach robionych na bazie oleju arganowego ze względu na swoje własności przeciwzapalne i hamujące procesy starzenia się skóry.

Wszystkie te substancje sprawiają, że użycie olejku arganowego niesie ze sobą liczne korzyści zdrowotne, a spośród wielu jego właściwości leczniczych szczególnie warto podkreślić:

  • eliminację wolnych rodników;

  • regulację ciśnienia krwi;

  • redukcję poziomu szkodliwej frakcji LDL cholesterolu we krwi;

  • działanie przeciwbólowe;

  • ochronę skóry i włosów przed promieniowaniem słonecznym;

  • mocniejszy i sprawniejszy układ immunologiczny;

  • mniejsze ryzyko chorób serca i rozwoju nowotworów;

  • sprawniej działający układ nerwowy;

  • zapobieganie infekcjom o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym, w tym także skóry;

  • redukcję widoczności zmarszczek powstałych np. w wyniku procesów starzenia się skóry;

  • wyrównanie kolorytu skóry i dokładniejsze jej nawilżenie;

  • lepsze nawilżenie i odżywienie włosów, powstrzymanie procesu ich wypadania;

  • ochronę skóry suchej przed pękaniem;

  • pomoc w redukcji blizn, cellulitu i usunięciu zmian trądzikowych.

Olejek arganowy – zastosowanie

Regularne stosowanie olejku arganowego, suplementacja organizmu płynnym złotem Maroka, cieszy się stale rosnącą popularnością. Używa się go przede wszystkim w procesie produkcji różnych rodzajów kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i włosów, olejek arganowy, jaki zawierają, nawilża skórę głowy, wzmacnia osłabione końcówki włosów i cebulki włosa, podstawę jego prawidłowego wzrostu. Kosmetyki z jego zawartością są więc używane przy wielu zabiegach fryzjerskich.

Oprócz tego odżywia skórę twarzy, łagodzi podrażnienia pojawiające się na niej np. w wyniku oddziaływania promieniowania UV, dodatkowo chroni skórę przed wpływem innych, równie niekorzystnych czynników, wilgoci i zanieczyszczeń powietrza. Możemy stosować olejek arganowy także branży spożywczej, w kuchni, gdzie to płynne złoto nadaje potrawom wyjątkowego, egzotycznego aromatu i smaku. Pamiętajmy jednak, że olej z orzechów z drzewa arganowego nie nadaje się do smażenia, ale można z niego zrobić np. dressing do sałatek lub przepyszną marynatę do mięs.

olejek arganowy

Olejek arganowy do włosów

Nie da się ukryć, że olej arganowy najszersze zastosowanie znajduje jednak w kosmetyce, między innymi przy różnego rodzaju zabiegach fryzjerskich, zwłaszcza do codziennej pielęgnacji włosów wysokoporowatych. Wymagają one wyjątkowo starannego odżywienia, do czego najlepiej stosować olej arganowy, w czystej postaci albo odżywki mającej go w składzie. Profesjonalni fryzjerzy mają na to gotowy przepis:

  1. Wetrzyj niewielką ilość olejku arganowego lub odżywki w osłabione końcówki włosów.

  2. Owiń głowę ręcznikiem i pozostaw taki okład na około poł godziny.

  3. Następnie umyj głowę szamponem i dokładnie spłucz ją ciepłą wodą.

  4. Dla uzyskania najlepszych efektów połącz olej arganowy z szamponem redukującym ilość produkowanego sebum, zapobiegającym nadmiernemu przetłuszczaniu się włosów.

Można również przeprowadzić dłuższy zabieg olejowania włosów, nakładając olejek na około 2 godziny. Stosując regularnie olejek arganowy na włosy, zauważymy, jak skutecznie je regeneruje i wzmacnia, dzięki czemu stają się grubsze, mocniejsze, lśniące i bardziej puszyste.

Olejek arganowy do twarzy

Pielęgnacja płynnym złotem Maroka pozytywnie wpływa także na skórę twarzy, zwłaszcza wrażliwą i skłonną do podrażnień lub atopii. Kosmetyki z olejem arganowym szybko łagodzą zaczerwienienia, przeciwdziałając ich nawrotowi, zapewniając jednocześnie skórze odpowiednie odżywienie. Olej arganowy regeneruje skórę, wygładza pojawiające się zmarszczki, a ponadto dokładnie nawilża aż do jej najgłębszych warstw, chroniąc przed ponownym przesuszeniem.

Jego użycie jest bardzo proste, wystarczy tylko dodać kilka kropel olejku do swojego ulubionego kremu na dzień lub na noc, a następnie delikatnie wmasować go aż do całkowitego wchłonięcia. Olejek arganowy do twarzy nie tworzy na niej tłustej warstwy i nie zatyka porów, dzięki czemu chroni ją przed trądzikiem.

Olejek arganowy do ciała

Codzienna pielęgnacja olejkiem arganowym jest zalecana nie tylko na skórę głowy, twarz czy w przypadku osłabionych włosów. Tak samo często używa się go do masażu ciała, czemu sprzyjają jego właściwości wygładzające i ujędrniające, gwarantowane przez takie składniki odżywcze, jak witamina E i kwasy tłuszczowe Omega. Olej arganowy łatwo rozprowadza się na skórze, wchłania praktycznie w stu procentach, nie zostawia tłustych plam i filmu, nawilża skórę, zmiękcza ją, odżywia i pomaga zmniejszyć widoczność rozstępów oraz cellulitu.

Olejek arganowy na brwi i rzęsy

Stosowanie olejku arganowego sprawdza się również w przypadku codziennej pielęgnacji brwi i rzęs, na które działa podobnie, jak na pozostałe włosy. Nawilża je, regeneruje uszkodzone cebulki włosów, sprawia, że stają się gęste, zapobiega wypadaniu włosków i pogrubia je na całej długości.

Jak działa olejek arganowy i na co pomaga?

Powyższe przykłady pokazują, że działanie olejku arganowego można uznać za wręcz kompleksowe, doskonale nadaje się bowiem do wielu zastosowań, przede wszystkim kosmetycznych. Jego bogaty skład i rozliczne właściwości sprawiają, że nie tylko wzmacnia osłabione włosy, pozytywnie wpływa też na skórę, głowy, twarzy i całego ciała. Suplementacja olejku arganowego niesie ze sobą liczne korzyści zdrowotne, dostarcza niezbędnych substancji odżywczych, zawartych w nim w odpowiednich proporcjach, których braki natychmiast odbijają się niekorzystnie na naszym stanie zdrowia.

olejek arganowy

Jak stosować olejek arganowy – dawkowanie

Jeśli chcemy uzyskać pełnię efektów wzmocnienia skóry lub włosów, olejek arganowy musimy stosować zgodnie z zalecaniami opisanymi w ulotce dołączonej do danego produktu mającego go w składzie. Przeważnie wystarczy tylko kilka kropel, jednakowo w przypadku, gdy nakładamy olej arganowy na włosy czy skórę, aby zawarte w nim substancje aktywne od razu zaczęły działać.

Olejek arganowy – przeciwwskazania

Jedną z podstaw skuteczności działania oleju arganowego jest to, że musi pochodzić wyłącznie z zaufanych źródeł gwarantujących jego najwyższą czystość i jakość. Dobrym miejscem, gdzie możemy taki kupić, są apteki, sklepy zielarskie i ze zdrową żywnością. Olej arganowy może niestety powodować pewne skutki uboczne, istnieją również przeciwwskazania co do jego użycia. Przeszkodą może być przede wszystkim reakcja alergiczna na jego działanie, dlatego nie jest polecany dla alergików, a jeśli nie jesteśmy pewni, czy możemy go stosować, powinniśmy przedtem zasięgnąć opinii lekarza.

Olejek arganowy – efekty stosowania

Warto na koniec krótko podsumować efekty pielęgnacji ciała, skóry i włosów z użyciem olejku arganowego. Skóra będzie gładka, bez śladu szpecących ją wyprysków, zmian trądzikowych, dogłębnie nawilżona, mniej widoczne będą też zmarszczki. Pielęgnacja olejkiem arganowym włosów skutkuje ich wzmocnieniem, pogrubieniem, przywróceniem naturalnego głębokiego blasku. Olej podobnie działa w przypadku rzęs i brwi, a masaż ciała ujędrni je, zredukuje rozstępy i nada skórze wyjątkowej elastyczności.

Olejek arganowy – skutki uboczne

Jeśli chodzi o skutku uboczne, to olejek arganowy, przy nadmiarze nakładanym na włosy lub skórę, może powodować wspomniane reakcje alergiczne. Właśnie dlatego warto najpierw nałożyć niewielką ilość olejku na mniej eksponowany fragment skóry i sprawdzić, w jaki sposób na nią zadziała.

Dlaczego warto stosować olejek arganowy?

Dla jego licznych właściwości, olejek arganowy sprzyja naszej skórze i włosom, dzięki czemu są zdrowsze, lepiej odżywione i zachwycają swoim młodzieńczym wyglądem, który uda się zachować przez długie lata. Warto go zastosować także w kuchni, nada zupełnie nowa jakość ulubionym potrawom, wprowadzając do nich nutkę egzotyczności i na pewno będą lepiej smakować domownikom i odwiedzającym nas gościom.

KATEGORIE

ZDROWA DIETA

ZDROWA DIETA

PRZEPISY

PRZEPISY

OLEJE

OLEJE

MIODY

MIODY

SUPERFOODS

SUPERFOODS

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

ZDROWA ŻYWNOŚĆ

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Odkryj sekrety masła orzechowego! Czy jest tak zdrowe, jak mówią? Dowiedz się więcej o jego korzyściach i zagrożniach. Naucz się jak wybrać najlepszy typ dla zdrowia.
Ananas to smaczny owoc, który ma wiele cennych właściwości. Substancje w nim zawarte wspierają m.in. płodność, libido, układ trawienny. Dowiedz się o nim więcej.
Kumin rzymski to przyprawa wykorzystywana w kuchni. Wykazuje wiele cennych właściwości, głównie wspierając pracę przewodu pokarmowego. Dowiedz się więcej.
Algi morskie są bogate w składniki odżywcze. Zawarte w nich substancje wspierają m.in. odporność, odchudzanie, proces detoksykacji. Pomagają pielęgnować skórę. Dowiedz się więcej.
Poznaj naturalną moc rumianku! Odkryj, jak łatwo przygotować nasiadówkę, która łagodzi ból i zapalenia. Sprawdź, jak te proste kroki mogą przynieść ulgę.