zioła na oczy

Jakie zioła na poprawa wzroku i stany zapalne oka wybrać? Działanie i stosowanie

Zmysł wzroku jest niezwykle istotny dla naszego codziennego funkcjonowania. Już samo pogorszenie wzroku znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie. O oczy, tak samo jako o każdy organ naszego ciała, można i należy dbać. Troska o narząd wzroku przyniesie efekt w postaci lepszego widzenia. Na rynku dostępne są różnorodne krople i preparaty, które pomagają w higienie oczu. To sztuczne łzy czy krople witaminowe. Warto jednak wiedzieć, że narząd worku mogą wspierać również niektóre zioła. Ich systematyczne stosowanie to forma profilaktyki, ale również sposób na uporanie się z przejściowymi infekcjami. Zobacz, jak możesz pomóc swoim oczom w naturalny sposób.

W przypadku zdiagnozowanej wady wzroku, zioła nie wiele mogą pomóc. Nie cofną zmian i nie są w stanie przywrócić prawidłowego widzenia. Jednak ich stosowanie może zatrzymać dalsze pogłębianie wady, może zapobiec jej wystąpieniu oraz zregenerować oczy po całym dniu, w którym narażone były na duży wysiłek.

Ponadto, zioła poprawiające wzrok mogą pomóc wyleczyć różnego rodzaju dolegliwości oczu, regenerują tkankę, poprawiają ukrwienie oczu, a tym samym pozytywnie wpływają na ostrość widzenia. Nie świadczy to o poprawie wzroku jako takiego, ale mniej zmęczone i lepiej odżywione oczy po prostu lepiej spełniają swoje funkcje.

zioła na oczy

Jak wybrać dobre zioła na oczy?

Zioła na poprawę wzroku to takie, które mają działanie odprężające i rozkurczowe. Dodatkowo mogą pozytywnie wpływać na przepływ krwi, szczególnie w naczyniach włosowatych. To również te rośliny lecznicze o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwzapalnym i przeciwwirusowym. Mogą się wśród nich znaleźć te o działaniu tonizującym czy antyseptycznym.

Dobre na oczy będą również zioła o działaniu przeciwobrzękowym, ściągającym i oczyszczającym.

Jeżeli chcesz wybrać dobre zioła na wzrok możesz skorzystać z gotowych mieszanek lub preparatów ziołowych, a możesz też skonsultować się z lekarzem okulistą, który podpowie Ci, w jaki sposób poszczególne zioła wspierają dobry wzrok.

Nie bez znaczenia jest też problem, który chcesz za pomocą ziół rozwiązać. Czy potrzebujesz wsparcia, ponieważ Twoje oczy są zmęczone i wymagają regeneracji, czy pojawiła się infekcja (np. zapalenie spojówek) i chcesz po prostu się z nią uporać.

Jakie zioła do przemywania oczu wybrać?

Przemywanie oczu wyciągami z ziół pomoże je zregenerować i odżywić. To świetny sposób, by zapobiegać potencjalnym infekcjom i przynieść ulgę zmęczonym oczom. Możesz do tego celu wykorzystać koszyczki rumianku. Roślina ta działa łagodząco, więc może przynieść ulgę w przypadku podrażnienia oczu.

Korzyści zdrowotne może też przynieść Ci świetlik łąkowy. Prawdopodobnie ma właściwości przeciwbakteryjne i może przynieść ulgę w przypadku zapalenia spojówek. Może też być pomocny w przypadku podrażnienia powiek i stanów zapalnych oczu.

Zwróć jednak uwagę, by wybrane preparaty ziołowe były wysokiej jakości i przygotowane przez sprawdzonych producentów. To zapewni Ci bezpieczeństwo ich stosowania.

Jakie zioła do opuchliznę oczu wybrać?

Po całym dniu pracy, szczególnie przed komputerem, oczy mogą być opuchnięte i zmęczone. Sprawdzą się wówczas okłady z rumianku, które pomogą w zredukowaniu obrzęku i przyniosą oczom prawdziwą, odczuwalną ulgę. Zanim jednak rozpoczniesz stosowanie okładów, sprawdź, czy nie masz uczulenia na rumianek pospolity. Jest to roślina, która może przynieść Ci wiele dobrego, ale niestety, bardzo często też uczula. Stąd właśnie taka kontrola jest konieczna.

Czarna herbata może również przynieść ulgę zmęczonym i opuchniętym oczom. Ma ona właściwości ściągające i odprężające dla oczu.

Na opuchlizny sprawdzi się również wspomniany wcześniej świetlik. Jego dobroczynny wpływ na wzrok i oczy jest szybko zauważalny.

Okład z rumianku na oczy

Rumianek jest bogatym źródłem olejku eterycznego, a to powoduje, że może mieć właściwości antyseptyczne, czyli odkażające. Oznacza to, że jego stosowanie może oczyścić oczy z drobnoustrojów i mikroorganizmów chorobotwórczych i nie dopuścić do rozwoju infekcji. W razie gdyby się już pojawiła, rumianek pomoże się z nią szybciej uporać.

Dodatkową zaletą rumianku jest bogata zawartość flawonoidów, kumaryn, witaminy C i soli mineralnych. To wszystko odżywia, regeneruje i wzmacnia oczy. Roślina może łagodzić podrażnienia i zaczerwienienia oczu, działać kojąco, łagodzić stan zapalny, eliminować wolne rodniki oraz wzmacniać naczynia włosowate oka.

Okład z piołunu na oczy

Piołun może się okazać przydatny, gdy Twoje oczy są zaczerwienione lub rozwija się jakiś stan zapalny. Najlepiej zastosować wtedy okład z piołunu. W tym celu należy zaparzyć herbatę z ziela, ale taką mocniejszą niż ta do picia. Po jej zaparzeniu należy esencję wystudzić i zamoczyć w niej waciki. Przykłada się je na powieki na około 10 minut. Taka kuracja przyniesie ulgę i sprawi, że Twoje oczy będą zregenerowane i wypoczęte.

Okład z herbaty na oczy

Czarna herbata zawiera w sobie substancje o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Dlatego też może się okazać bardzo pomocna w naturalnej kuracji na oczy. Okład można przygotować z torebek do zaparzania herbaty. Wystarczy zalać je wrzątkiem i poczekać aż ostygną. Okłady mogą być stosowane na ciepło, trzeba wtedy poczekać aż lekko przestygną, żeby nie oparzyć powiek. Mogą też być stosowane na zimno, wtedy dodatkowo należy schłodzić je w lodówce.

Okłady z herbaty mogą przynieść ukojenie w przypadku zapalenia spojówek, suchości w oczach czy zmęczenia. Ciepłe okłady stosuje się w przypadku opuchnięć, urazów, krwiaków, a taże przy zmęczonych i zaczerwienionych oczach. Zimne okłady natomiast sprawdzą się jako wsparcie na worki pod oczami i zmęczenie.

Jakie zioła na poprawę wzroku wybrać?

Z wiekiem wzrok ulega pogorszeniu. Wpływ na to ma wiele czynników. To zarówno kwestie genetyczne, jak i środowiskowe. Nie bez znaczenia jest też działalność wolnych rodników. I choć na geny czy wolne rodniki mamy mały wpływ, to na czynniki środowiskowe już większy. Tu szkodzić może wielogodzinna praca przed ekranami (nie tylko komputerów), wielogodzinna jazda samochodem, klimatyzacja, czy zanieczyszczone powietrze.

W obliczu narażenia na działanie tych czynników, warto zadbać o swoje oczy poprzez zioła, które w swoim składzie zawierają naturalna luteinę, taurynę i beta – karoten. Korzystne efekty przyniesie też dostarczanie do organizmu witaminy A i C.

Pomocne mogą okazać się również te rośliny, w których obecne są antyoksydanty – zwalczą wolne rodniki, a tym samym ograniczą ich destrukcyjny wpływ na oczy.

Wśród nich na uwagę zasługują: acerola, aronia i ekstrakt z borówki.

Warto też wiedzieć, że zioła, które mogą pomóc w utrzymaniu dobrego wzroku można podzielić na trzy główne grupy. Są to:

  • zioła na stany zapalne oczu;

  • zioła na profilaktykę wad wzroku;

  • zioła na suche i zmęczone oczy.

Poniżej znajdziesz nie tylko przykłady ziół z poszczególnych grup, ale również krótki opis ich działania.

Zioła na stany zapalne oka

Wśród ziół, które zapobiegają stanom zapalnym znajduje się przede wszystkim świetlik. To również chaber bławatek, nagietek czy babka lancetowata.

Świetlik lekarski

Świetlik lekarski zawiera w sobie wiele roślinnych substancji o pozytywnym wpływie na zdrowie człowieka. To między innymi garbniki, flawonoidy, glikozydy irydoidowe czy kwasy fenolowe.

Substancje te mogą mieć właściwości ściągające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Z tego względu ziele świetlika może się sprawdzić w zapaleniu spojówek o podłożu bateryjnym i alergicznym. Można go stosować również przy wystąpieniu jęczmienia czy zapaleniu brzegów powiek. Roślina może też być stosowana przy podrażnieniu i łzawieniu oczu.

Stosowanie świetlika łagodzi podrażnienia spojówek, poprawia ostrość widzenia i pomaga przy zmęczeniu oczu oraz nadwrażliwości na promienie słoneczne.

Świetlik dostępny jest jako krople i żel do oczu. Można go stosować w postaci naparów stosowanych zewnętrznie.

Kwiat chabru bławatka

Kwiat chabru bławatka to bogactwo glikozydów antocyjanowych, flawonoidów i magnezu. Z tego względu roślina ta może łagodzić stany zapalne oraz podrażnienia powstające na skutek działania ostrego światła i promieniowania monitorów. Dodatkowe korzyści można czerpać z obecności w roślinie witamin, minerałów i garbników. Antocyjany mogą stymulować mikrokrążenie w oczach, szczególnie w obrębie tęczówki. Przypuszcza się, że chronią naczynia włosowate, a także łagodzą obrzęki i zaczerwienienie. Dodatkowo mogą stymulować odtwarzanie rodopsyny, co przekłada się na poprawę jakości widzenia.

Nagietek

Nagietek może mieć właściwości łagodzące i regenerować oczy szczególnie po długim czasie spędzonym przed ekranem komputera. Może mieć właściwości przeciwzapalne, a więc sprawdzi się w stanach zapalnych oczu. Jako składnik kropli działa nawilżająco i łagodząco. Można go stosować, gdy czujesz, że Twoje oczy są swędzące, podrażnione i zmęczone.

Babka lancetowata

Babka zawiera w swoim składzie glikozyd aukubina, który może się sprawdzić w leczeniu zapalenia spojówek. Dodatkowo, roślina ta może działać przeciwzapalnie na błony śluzowe i uszczelniać naczynia włosowate. Wzmocnienie naczyń krwionośnych zapobiega ich pękaniu, a więc oczy nie są przekrwione i zaczerwienione. Dodatkowo, szczelność naczyń zapewnia też lepszy przepływ krwi, a ta odżywia oczy i usuwa z nich szkodliwe substancje metaboliczne.

Pyłek pszczeli

Pyłek pszczeli to źródło witamin i wielu innych wartościowych substancji. W zasadzie to źródło zdrowia dla człowieka. Nic więc dziwnego, że może przyczynić się również do poprawy wzroku. Jednym z licznych wartościowych składników pyłku jest ryboflawina. To właśnie ona może przyczynić się do poprawy jakości i ostrości widzenia.

zioła na oczy

Zioła używane przy profilaktyce wad wzroku

Wzrok można wspierać rownież w innym aspekcie – nie tylko poprzez zwalczanie stanów zapalnych i uczucia zmęczenia. W profilaktyce wad wzroku warto sięgnąć przede wszystkim po owoce z dużą zawartością antyoksydantów, witaminy A i luteiny. Zobacz, jakie rośliny mogą okazać się dla Ciebie pomocne.

Borówka czernica

Owoce borówki czernicy zawierają w sobie antocyjany, garbnik, węglowodany, kwasy organiczne i witaminy. Taki skład może przynieść wiele korzyści, szczególnie dla oczu. Z tego też powodu owoc borówki czernicy stosowany jest często przy licznych schorzeniach oczu, takich jak:

  • retinopatie cukrzycowe,

  • nadciśnienie śródgałkowe;

  • zaburzenia widzenia o zmierzchu;

  • osłabienie wzroku;

  • stany zapalne i drobne krwawienia;

  • zaćma.

Można go stosować w postaci suplementów i preparatów naturalnych, jednak większą skutecznością odznaczają się świeże lub mrożone owoce.

Porzeczka czarna

Porzeczka czarna to popularny i często wykorzystywany owoc. Ma przyjemny, słodki smak. Warto wiedzieć, że ma też bardzo pozytywny wpływ na oczy i wzrok. Jeżeli będzie systematycznie spożywana może trwale usunąć problem suchego oka. Jednocześnie jej przyjmowanie zwiększa zdolności akomodacyjne oka (przystosowanie do widzenia w ciemności) i może spowolnić rozwój jaskry.

Aronia czarnoowocowa

Aronia jest bogatym źródłem antocyjanów. Dzięki temu jej owoce prawdopodobnie wzmacniają naczynia krwionośne, zmniejszają ich kruchość, a tym samym przyczyniają się do lepszego ukrwienia oka, szczególnie jego tęczówki. To zaś może się przełożyć na większą ostrość widzenia, szczególnie po zmroku.

Bez czarny

Czarny bez, podobnie jak opisane powyżej rośliny lecznicze, rownież jest bogatym źródłem antocyjanów. Jego spożywanie może więc przynieść poprawę wzroku, usprawnić akomodację oka oraz wpłynąć pozytywnie na odżywienie oka, a co za tym idzie również na ostrość widzenia. Czarny bez może być spożywany w postaci soku lub nalewki. Dostarcza też wielu witamin i minerałów.

Kwiat hibiskusa

Kwiat hibiskusa zawiera w sobie antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki i redukują skutki stresu oksydacyjnego. Wolne rodniki są przyczyną wielu stanów zapalnych i chorób oczu. Wpływają na pogorszenie widzenia. Właśnie dlatego wdrożenie antyoksydantów ma tak duże znaczenie. Okłady i maści z hibiskusem mogą poprawić stan skóry wokół oczu, przynieść odprężenie i regenerację.

Owoce i sok z żurawiny

Owoce i sok z żurawiny najczęściej stosowane są na problemy z układem moczowym. Mało kto wie, że mogą też sprawdzić się w przypadku problemów ze wzrokiem. Skład rośliny pomaga, głównie diabetykom, w zapobieganiu typowym dla cukrzycy schorzeniom oczu, jak na przykład zaćma. Dodatkowo może działać przeciwalergicznie, więc pomoże w łzawieniu spowodowanym alergią.

Sok z marchwi

Sok z marchwi jest bogatym źródłem luteiny, betakarotenu i zeaksantyny. Wszystkie te substancje mogą pozytywnie wpływać na funkcjonowanie oczu i poprawę wzroku. Dodatkowo w marchwi znajdują się też duże ilości witaminy A, a ona również przyczynia się do lepszego widzenia.

Systematyczne spożywanie soku z tego popularnego warzywa może się przyczynić do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej i zaćmy.

Zioła szwedzkie na oczy wg receptury Marii Treben

W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszyć się zaczęły zioła opracowane według receptury Marii Treben. Są to tak zwane zioła szwedzkie. Mieszanka składa się z jedenastu gatunków i można stosować ją w formie naparów do przemywania oczu, jak i herbatek do picia.

Okazuje się, że zioła szwedzkie mogą działać kojąco na oczy, likwidować podrażnienia i nawilżać. Dodatkową korzyścią z ich przyjmowania jest dostarczanie do organizmu wielu wartościowych substancji biologicznie czynnych. Jakie zioła wchodzą w skład tej mieszanki i jak działają na oczy. Sprawdź to.

Manna (Glyceria)

W składzie mieszanki znajduje się manna. To źródło wielu witamin i minerałów. Przede wszystkim są to witaminy z grupy B oraz jod.

Rabarbar ogrodowy (Rheum rhaponticum)

Rabarbar zawiera w sobie korzystne dla wzroku antocyjany i karotenoidy. Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje betakaroten, luteina i zeaksantyna. Ich spożywanie może wpłynąć pozytywnie na wzrok, poprawić szczelność naczyń włosowatych oraz usprawnić pracę poszczególnych tkanek tworzących oko.

Kamforowiec (Cinnamomum camphora)

Kamforowiec poprawia krążenie krwi, a to przekłada się na lepsze odżywienie oka. Krew odprowadza też szkodliwe substancje przemiany materii, co przekłada się na lepsze i sprawniejsze funkcjonowanie oczu.

Szafran (Crocus)

Szafran przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, a co za tym idzie usprawnia przepływ krwi. W ten sposób dochodzi do znacznie bardziej efektywnego odżywienia oczu oraz ich oczyszczenia ze zbędnych produktów przemiany materii. To zaś przekłada się na wyostrzenie widzenia i jego lepszą jakość.

Arcydzięgiel litwor (Angelica archangelica)

Arcydzięgiel jest bogatym źrodłem wielu cennych składników, które przyczyniają się do lepszego widzenia. Na uwagę zasługują olejki eteryczne, kwasy organiczne, kumaryna, witamina B, witamina C, pektyna i tanina. Ich obecność powoduje, że naczynia krwionośne są lepiej uszczelnione. Zapobiega to ich pękaniu. Oczy nie są zaczerwienione, a za to lepiej odżywione. Roślina łagodzi też podrażnienia spojówek i brzegów powiek.

Dziewięćsił (Carlina)

Jest to roślina, która może mieć działanie przeciwbakteryjne. Z tego względu zaleca się jej stosowanie również przy zapaleniu spojówek. Można ją stosować w postaci herbatki do picia, co sprawia, że wzmacnia organizm od środka.

Ostryż (Curcuma)

Przypuszcza się, że kurkuma może być bardzo dobrym wsparciem w leczeniu zapalenia spojówek, zespołu suchego oka czy też jaskry. Obecnie trwają badania, których celem jest zweryfikowanie tych właściwości. W medycynie naturalnej jest ona jednak stosowana już od lat.

Balsamowiec mirra (Commiphora habessinica)

Balsamowiec może się sprawdzić jako ziele służące do usuwania obrzęków. Dlatego też, jeżeli masz oczy zmęczone, opuchnięte z powodu długiej jazdy samochodem, niewyspania czy długiego wpatrywania się w ekran, możesz zastosować balsamowiec i zregenerować swój narząd wzroku.

Bylica piołun (Artemisia absinthium)

Bylica piołun może się okazać bardzo pomocna w leczeniu chorób oczu. Może zapobiegać zaćmie i spowalniać jej rozwój. Wszystko za sprawą zawartych w niej składników aktywnych biologicznie.

Driakiew (Scabiosa)

Uzupełnieniem mieszanki jest driakiew, która zawiera w sobie liczne substancje wzmacniające i odżywiające człowieka. To również źródło roślinnych substancji biologicznie czynnych, o korzystnym wpływie na człowieka.

Popularne zioła na oczy, które warto pić codziennie

Niektóre spośród ziół wymienionych i opisanych powyżej można z powodzeniem stosować codziennie, jako formę profilaktyki. Poniżej znajduje się krótki opis tych, które bezpiecznie mogą być przyjmowane każdego dnia.

Borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum)

Szklanka soku z borówki amerykańskiego może być spożywana każdego dnia. Dzięki temu może wpłynąć na poprawę wzorku, szczególnie na widzenie nocne z uwagi na bogactwo antocyjanów.

Babka lancetowata (Plantago lanceolata)

Napary i ekstrakty z liści babki lancetowatej są wartościowym źródłem glikozydu aukubiny. Wykazuje on działanie kojące. Stosowanie babki pomaga usuwać obrzęki i wory pod oczami. Dodatkowo może się przyczynić do uszczelnienia naczyń włosowatych. Sprawdzi się w przypadku oczu zmęczonych i dotkniętych zapaleniem spojówek. Może być stosowana zewnętrznie.

Nagietek lekarski (Calendula officinalis)

Nagietek sprawdzi się w leczeniu zmęczonych i podrażnionych oczu. Może się przydać w przypadku dolegliwości związanych z nadmiernym łzawieniem.

Gorzknik kanadyjski (Hydrastis canadensis)

Przemywanie oczu gorzknikiem kanadyjskim może się sprawdzić w przypadku stanu zapalnego i podrażnień oczu. Picie herbatki z gorzknika dodatkowo wzmocni organizm, podniesie odporność i zapewni dostawę wielu cennych substancji.

Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla)

Prawdopodobnie rumianek ma działanie bakteriobójcze. Może być stosowany w postaci naparu do wypicia, jak i do przemywania oczu. Dodatkową korzyścią z jego stosowania może być fakt, że rumianek może koić podrażnienia i pomagać na zmęczone oczy.

zioła na oczy

Jak działają zioła na oczy?

Zioła na widzenie działają przede wszystkim poprzez zawarte w nich składniki aktywne. Te najpopularniejsze działa przeciwzapalnie i łagodząco. Nie bez znaczenia są również zioła, które działają przeciwobrzękowo. Pomagają usunąć uczucie piasku pod powiekami, zmęczenie oczu i wrażenie suchości.

Jeżeli chcesz zadbać o swój wzrok wybieraj tylko najlepsze zioła ze sprawdzonych źródeł.

Jak stosować zioła na zapalenie oczu?

Zioła na wzrok można stosować zarówno wewnętrznie w postaci herbatek, naparów i ekstraktów, jak i zewnętrznie. Prawdopodobnie najlepsze efekty uzyskuje się poprzez stosowanie bezpośrednie, zewnętrzne. Do przygotowania kompresów wystarczą waciki, a czasem nawet może to być sama saszetka z suszem.

Rozróżnia się kilka sposobów stosowania zewnętrznego ziół. Mogą to być okłady i przymoczki. Przymoczki to nałożone na kilka minut na skórę warstwy gazy jałowej, która jest nasączona naparem z ziół i delikatnie odciśnięta.

Z okładami zaś mamy do czynienia wtedy, gdy na warstwę gazy jałowej nałożona jest wata, a następnie kolejna warstwa gazy jałowej. Tak przygotowany kompres namacza się naparem z ziół i przykłada do skóry. Następnie należy go owinąć podziurawioną folią i położyć na wierzch opaskę z gazy.

Preparaty poprawiające wzrok nie powinny być stosowane do płukania oczu, ponieważ drobne fragmenty roślin mogły by podrażnić rogówkę oka.

Kiedy warto stosować zioła na oczy? – Zastosowanie

Zioła warto stosować codziennie (te wymienione powyżej), jako formę działania profilaktycznego. W ten sposób można zapobiec rozwijaniu się chorób oczu i zaburzeniom widzenia.

Można też je stosować doraźnie w razie dolegliwości. W przypadku uczucia zmęczenia, gdy masz suche oczy czy obrzęki (np. obrzęk powiek). Stosować je można również, gdy dojdzie do infekcji (zapalenie spojówek, jęczmień) czy podrażnienia oraz na niewyraźne widzenie.

Czy zioła na oczy są bezpieczne? – Przeciwwskazania

Zasadniczo zioła są bezpiecznym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że preparaty ziołowe najlepiej stosować z pewną dozą ostrożności i po konsultacji z lekarzem. Najbezpieczniejsze są te, które wykorzystywane są do okładów i przemywania. Jeżeli zaś chodzi o herbatki, to największa ostrożność powinny wykazywać kobiety w ciąży. W ich przypadku konieczna jest konsultacja lekarska.

Skutki uboczne stosowania ziół na oczy

W niektórych przypadkach stosowanie naturalnych preparatów może wywołać skutki uboczne. Wiąże się to przede wszystkim z alergiami. Najczęściej pojawia się pogorszenie ostrości widzenia, łzawienie, swędzenie oczu lub nadwrażliwość na światło. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do obrzęków.

Mogą też pojawić się nudności i niestrawność – w przypadku preparatów przyjmowanych wewnętrznie.

Dlaczego warto stosować zioła na na oczy?

Warto stosować zioła ponieważ to naturalna forma wsparcia Twojego organizmu. Dzięki nim gałka oczna jest odżywiona i zregenerowana, a to bezpośrednio przekłada się na jakość widzenia. Zdrowe oczy są warunkiem poprawnego odbierania obrazów, a rośliny lecznicze mogą pomóc nie tylko w utrzymaniu ich w zdrowiu, ale również w odzyskaniu równowagi nawet po infekcjach. Dzięki nim skóra wokół oczu również staje się jaśniejsza i zdrowsza, znikają obrzęki, zasinienia i „worki”. Takie preparaty mogą również wzmacniać Twój organizm od wewnątrz, a to sposób na uchronienie się przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak np. zanieczyszczenie środowiska.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

5 HTP znajduje się w składzie wielu suplementów diety przeznaczonych m.in. w walce z zaburzeniami nastroju, problemami ze snem. Dowiedz się więcej o jej właściwościach.
Tran jako cudowny środek na odporność i lepszą pamięć? Sprawdź jaki tran wybrać i zobacz dlaczego warto wypróbować wszystkie jego właściwości.
Kwas kaprylowy, najlepszy na choroby jelit i układu pokarmowego, działający przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Dostarczając go organizmowi, szybko poprawisz swój stan zdrowia.
Poznaj jedną z najważniejszych witamin i jej super skutki - witamina C na twarz to odkrycie, które pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, pozbyć się trądziku!
Wspieraj odporność organizmu za pomocą żeń szenia indyjskiego, czyli ashwaghandy, która zwiększa energię, poprawia ogólny stan zdrowia i zmniejsza stan zapalny, ból i niepokój!