Nie bez powodu szczaw kędzierzawy, czyli kobylak, wraca do grona popularnych ziół. Jest receptą na osłabienie organizmu i brak sił witalnych, przeciwdziała anemii i oczyszcza krew.
Zioła na trudno gojące się rany – Jakie wybrać? Właściwości, działanie, stosowanie i przeciwwskazania
Strona główna - Blog - Zioła na trudno gojące się rany – Jakie wybrać? Właściwości, działanie, stosowanie i przeciwwskazania
- Opublikowano: 16.12.2022
Zranienia to bardzo powszechne zdarzenia. Niektóre osoby mają jednak tendencję do wydłużonego i utrudnienia gojenia się ran. W takich przypadkach pomocne mogą okazać się leki, a także naturalne praktyki, czyli przyjmowanie ziół. Jakie rośliny wspierają gojenie ran?
Spis treści
ToggleCzym są zioła na trudno gojące się rany?
Zioła na trudno gojące się rany to rośliny, które mogą przyczynić się do znacznie szybszej regeneracji tkanek. Wykorzystuje się je zwykle zewnętrznie, w formie specjalnych okładów. Zioła na trudno gojące się rany stosowano już setki lat temu, kiedy to nie było jeszcze leków.
Niektóre zioła ułatwiające gojenie ran mogą pomóc zapobiegać infekcjom bakteryjnym. Wspierają w regeneracji i mogą przyczynić się do uchronienia organizmu przed kolejnymi powikłaniami. W medycynie ludowej stosowano je zarówno w przypadku rozległych ran, jak i drobnych zadrapań czy oparzeń.
Na co mogą pomóc zioła na trudno gojące się rany?
Zioła na trudno gojące się rany zawierają różne substancje. Niektóre z nich mogą przyczynić się do ograniczenia obrzęków, bólu oraz stanów zapalnych. Rośliny tego typu są wykorzystywane przez osoby, którym zależy na przyspieszenie gojenia i zabliźniania się ran. Zgodnie z medycyną tradycyjną napary z ziół były używane także w celu przemywania oparzeń czy zadrapań.
Zioła na trudno gojące się rany są jedynie dopełnieniem farmaceutyków. W przypadku poważnych problemów z regeneracją tkanek i infekcji niezwłocznie należy bowiem skontaktować się z lekarzem i korzystać z przepisanych przez niego leków.
Jak zioła mogą wpłynąć na trudno gojące się rany?
Zioła są wykorzystywane w drobnych otarciach naskórka, zadrapaniach, oparzeniach, a także poważniejszych urazach. Mogą one pomóc oczyścić ranę oraz przyspieszyć regenerację tkanek. Niektóre z nich wspierają organizm w walce ze stanami zapalnymi i potencjalnymi infekcjami. Od lat preparaty roślinne są chętnie wykorzystywane także przez osoby, którym zależy na choć częściowym uśmierzeniu bólu.
Każda roślina zawiera zupełnie inne substancje, dlatego może pomóc w odmiennych dolegliwościach. Najczęściej zioła łączy się w bardziej złożone mieszanki. Fitoterapia nigdy nie może zastąpić leków i konsultacji ze specjalistą.
Jakie są właściwości ziół na trudno gojące się rany?
Zioła na trudno gojące się rany są wykorzystywane już od lat. Wspierają one organizm m.in. w walce z obrzękami, stanami zapalnymi, zaczerwienieniem czy bólem. Niektórych z nich nie można jednak stosować na otwarte rany. Istnieją bowiem rośliny, które znacznie lepiej sprawdzają się na końcowych etapach leczenia. Mogą one pomóc w zmniejszeniu widoczności blizn, a nawet wspierać przy trądziku, uczuleniach i innych zmianach skórnych.
Jakie zioła wybrać na trudno gojące się rany?
W preparatach ziołowych na trudno gojące się rany pojawiają się różne rośliny. Poznaj najpopularniejsze z nich.
Rozmaryn lekarski
Rozmaryn lekarski to nie tylko przyprawa. Wykorzystuje się go w formie liści, olejku eterycznego czy naci. Wspiera w oczyszczaniu ran i otarć. Z rośliny tej przygotowuje się napar. Olejek rozmarynu można wykorzystać natomiast do przecierania ran nawet dwa razy dziennie.
Mirra
Mirra to substancja doskonale znana już tysiące lat temu. Wykorzystuje się ją do oczyszczania ran. Z rośliny tej można wykonać także okład.
Mirra pozwala na wykorzystywanie również w przypadku uszkodzeń błony śluzowej w jamie ustnej. Może ona pomóc w ograniczeniu dolegliwości związanych z infekcjami dziąseł.
Pięciornik kurze ziele
Pięciornik kurze ziele jest stosowany w drobnych otarciach wewnątrz jamy ustnej. Wspiera w walce ze stanami zapalnymi. Istnieje możliwość stosowania okładów okluzyjnych z tego zioła na zewnętrzne rany.
Arnika
Koszyczek arniki jest pełen flawonoidów, fitosteroli, karotenoidów, saponin, triterpenów i soli mineralnych. Wspiera w walce z obrzękami, stanami zapalnymi i bólem. Może też przyczynić się do szybszej regeneracji tkanek.
W formie naparu stosowanego zewnętrznie arnika może pomóc przyspieszyć gojenie siniaków, zwichnięć i opuchnięć. W przypadku wysypek najczęściej korzysta się z niej w połączeniu z nagietkiem. Z arniki powstaje też maść, jednak nie należy stosować jej na otwarte rany.
Nagietek lekarski
Nagietek lekarski wspiera w walce ze stanami zapalnymi. Może też przyczynić się do wytworzenia warstwy ochronnej na skórze i szybszego gojenia się ran. Nagietek może pomóc w zapobieganiu infekcjom grzybiczym i zwalczaniu tych już istniejących. Wykorzystuje się go na stany zapalne, podrażnienia, odleżyny i uszkodzenia skóry. Najczęściej przygotowuje się napary lub okłady z nagietka.
Tasznik pospolity
Tasznik pospolity wspiera organizm w ograniczaniu krwawień. Przyjmuje się go w formie naparów, pitych nawet 3 razy dziennie.
Lepiężnik różowy
Lepiężnik różowy wspiera w gojeniu oparzeń. Wykorzystuje się go w formie okładów, z rozgniecionych liści.
Kasztanowiec
Kasztanowiec od lat jest wykorzystywany do tworzenia preparatów, które mogą pomóc w walce ze stanami zapalnymi i bakteriami. Wspierają pracę naczyń krwionośnych. Mogą przyczynić się do zwiększenia ich elastyczności, a co za tym idzie – poprawienia krążenia. Roślina ta wspiera także w regeneracji tkanek.
Kasztanowiec jest wykorzystywany przy krwiakach, obrzękach pourazowych, stłuczeniach, zmianach skórnych, wrzodach, oparzeniach, odmrożeniach oraz hemoroidach. Trzeba jednak pamiętać, że preparatów z dodatkiem tej rośliny nie można stosować na błonę śluzową, otwarte rany i zmiany popromienne.
Żywokost
Żywokost może przyczynić się do wygojenia rany bez pozostawionych blizn. W jego skład wchodzi alantoina. Wspiera ona rozrost tkanek, co jest niezwykle ważne podczas regeneracji skóry. Żywokost jest wykorzystywany zewnętrznie, bezpośrednio na otwarte rany. Istnieje również opcja przygotowania z niego okładów. W tym celu stosuje się sproszkowany korzeń. Żywokost może też łagodzić krwawiące hemoroidy.
Ziele nostrzyka
Ziele nostrzyka, czyli meliloti herba, jest wykorzystywane do oczyszczania świeżych ran. Może pomóc w regeneracji skóry. Często wchodzi w skład mieszanek stosowanych na żylaki. Ziele nostrzyka można dodawać także do kąpieli, które mogą pomóc poprawić stan skóry.
Jak stosować zioła na trudno gojące się rany? – porcjowanie
Zioła na trudno gojące się rany są stosowane w zupełnie inny sposób, w zależności od gatunku. Niektóre z nich przyjmuje się zewnętrznie, a inne – wewnętrznie. Istnieją rośliny, których nie można stosować na otwarte rany.
Niektóre zioła, jak wspomniany wyżej żywokost, są natomiast stosowane zewnętrznie, bezpośrednio na krwawiące rany. Mogą one bowiem pomóc w zasklepieniu się tkanek i ograniczeniu krwawienia.
W przypadku naparów zawsze konieczne jest przestrzeganie wskazań producenta. Zazwyczaj przygotowuje się je poprzez zalanie około 10 g suszu gorącą wodą, czyli podobnie jak herbatę. Taki napój można pić nawet kilka razy dziennie. W ten sposób przyjmuje się np. tasznik pospolity.
Kiedy warto stosować zioła na trudno gojące się rany? – zastosowanie
Ziołowe preparaty są chętnie wybierane przez osoby, które mają tendencję do długiego gojenia się ran. Nie mogą one jednak zastąpić leków. Gdy rośliny zawodzą, a problem dalej jest tak samo nasilony, konieczne okazuje się skontaktowanie ze specjalistą.
Zioła są chętnie wybierane przez zwolenników tradycyjnej ludowej medycyny. Niekiedy mogą one pomóc w zahamowaniu krwawienia czy przyspieszeniu regeneracji tkanek. Niektóre z nich wspierają także w gojeniu bez pozostawiania blizn.
Czy zioła na gojenie ran są bezpieczne? – przeciwwskazania
Zioła wykorzystywane w przypadku wysypek skórnych i trudno gojących ran są bezpieczne, jeśli porcjuje się je w odpowiedni sposób. Stosowane niewłaściwie, mogą przyczynić się do wystąpienia infekcji, podrażnień czy problemów żołądkowych. Niektóre rośliny mogą także powodować objawy uczulenia. Ziół na gojenie się ran nie powinni więc przyjmować alergicy, a także osoby, które na co dzień stosują leki zapisane przez lekarza.
Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na trudno gojące się rany?
Kobiety w ciąży mogą stosować niektóre zioła na gojenie się ran. Powinny uważać zwłaszcza na ziele krwawnika (Millefolii herba) czy dziurawca (Hyperici herba). Chęć przyjmowania jakichkolwiek preparatów naturalnych w trakcie ciąży i karmienia piersią zawsze należy skonsultować z lekarzem.
Skutki uboczne stosowania ziół na gojenie ran
Zioła na gojenie ran są bezpieczne tylko wtedy, gdy stosuje się je zgodnie z zaleceniami producenta. Używanie ich w niewłaściwy sposób może spowodować zaognienie problemu, a także wystąpienie stanów zapalnych. Rośliny niekiedy powodują też alergie. Objawia się ona swędzeniem, wysypką, a nawet bąblami, które przekształcają się następnie w otwarte rany.
Dlaczego warto stosować zioła na na trudno gojące się rany?
Zioła nie zastąpią leków stosowanych w leczeniu chorób skóry i ran, ale mogą znacznie pomóc. Sięgają po nie zwolennicy naturalnych preparatów. Rośliny tego typu wspierają organizm w regeneracji tkanek i walce ze stanami zapalnymi. Mogą pomóc przyspieszyć gojenie ran bez stosowania farmaceutyków. Zioła tego typu zwykle są też bardzo łatwo dostępne i tanie. Trzeba jednak pamiętać, że w poważnych infekcjach nie zastąpią one leków. Problemów z gojeniem ran nie można lekceważyć – w skrajnych przypadkach prowadzą one do zakażenia całego organizmu.
Jak przyśpieszyć gojenie się ran – domowe sposoby
Istnieje wiele tradycyjnych metod wspierających w gojeniu ran. Wśród nich wyróżnia się okłady, płukanki i samodzielnie przygotowane maści. Do ich stworzenia wykorzystuje się zioła, a także rośliny powszechnie uważane za przyprawy. Preparaty te nie są tak skuteczne jak lek o działaniu ściągającym stosowany w drobnych otarciach, ale mogą pomóc złagodzić wiele dolegliwości.
Wśród domowych metod radzenia sobie z trudno gojącymi się ranami można wyróżnić także kąpiele. Dodaje się do nich ekstrakty z niektórych ziół, a także naturalne olejki eteryczne.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Tarczyca bajkalska to bardzo cenna roślina, której działanie profilaktyczne pomoże utrzymać dobre zdrowie, spokój i energię przez dłuższy czas.
Poznaj skuteczne, domowe sposoby na hemoroidy. Odkryj, jak łagodzić ból i dyskomfort. Czytaj dalej i zmień swoje życie na lepsze już dziś.
Polecane dla Ciebie
Hupercyna A - przyjaciel Twojego mózgu. Badania wykazały, że stosowanie hupercyny poprawia koncentrację i zdolność uczenia się. Jakie jeszcze zastosowanie ma ta substancja?
Jak działają naturalne spalacze tłuszczu? To mityczne substancje cudotwórcze, czy realne i skuteczne suplementy diety? Czy są bezpieczne? Które są najlepsze i czy mają skutki uboczne?
Poznaj 32 źródła naturalnego wystepowania witaminy B6. Dowiedz się jakie jest jej dzienne zapotrzebowanie oraz jakie są przyczyny i skutki jej niedoboru oraz nadmiaru
Tran jako cudowny środek na odporność i lepszą pamięć? Sprawdź jaki tran wybrać i zobacz dlaczego warto wypróbować wszystkie jego właściwości.
Zastanawiasz się nad suplementacją magnezu? Dowiedz się, jak uniknąć ryzyka przedawkowania i zadbać o swoje zdrowie. Przeczytaj teraz i bądź bezpieczny.