Zielares krwawnik pospolity

Krwawnik pospolity – Właściwości lecznicze, zastosowanie oraz efekty stosowania

Krwawnik pospolity (Millefolii herba) to popularna roślina, która naturalnie występuje na terenie Europy, Azji i w Ameryce Północnej. W Polsce można ją spotkać na pastwiskach, ugorach i łąkach. Znalazła dla siebie zastosowanie nie tylko w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie, ale również kuchni i kosmetyce. Ma tak różnorodne właściwości, że w zasadzie powinna stać się naturalnym elementem w każdym domu. Dzięki niej można poprawić nie tylko swoje zdrowie, ale również wygląd i smak przyrządzanych przez siebie potraw. Jakie dobrodziejstwa niesie ze sobą krwawnik pospolity? Sprawdź!
Krwawnik pospolity to roślina z rodziny astrowatych. Osiąga maksymalną wysokość na poziomie około 80 centymetrów, co czyni ją zielem raczej niskim. Charakterystyczną cechą, która pomaga go rozpoznać jest delikatne owłosienie na łodygach i liściach. Liście krwawnika mogą być podwójne lub potrójne. Są drobne i delikatne. Zakończone są białym szpicem. Kwiaty krwawnika również są białe, podobnie, jak jego owoce. Kwiaty krwawnika są drobne i gęsto usiane. Taki typ ukwiecenia określany jest mianem baldachimu. Pęki baldachimów kwiatów krwawnika tworzą piękny, biały dywan na łące.
Zielares krwawnik pospolity

Czy krwawnik pospolity jest trujący?

Warto jednak wiedzieć, że choć ziele krwawnika pospolitego niesie ze sobą wiele pozytywnych właściwości i ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, to spożywanie go na surowo może wywołać zatrucie. Objawami tego zatrucia są bóle głowy, uczucie oszołomienia, wysypka. Stąd też nie zaleca się spożywanie go bezpośrednio po zbiorach. Krwawnik może się okazać bardzo dobroczynny i pomocny, ale wyłącznie po odpowiednim przetworzeniu i spożywaniu go zgodnie z zaleceniami.

Właściwości Krwawnika Pospolitego

Najwięcej dobra można czerpać z kwiatów i liści krwawnika pospolitego. Ziele może być przeznaczone zarówno do stosowania zewnętrznego, jako okłady, w kremach i maseczkach, jak i do stosowania wewnętrznego w postaci naparów, nalewek, herbatek.
To, co zapewnia prozdrowotne właściwości krwawnika, to zawarte w nim substancje. Wśród nich można by wymienić chociażby:
 • olejek tetyczny;
 • cholina;
 • magnez;
 • cynk;
 • potas;
 • kwasy organiczne;
 • sole mineralne;
 • witamina A, C, K;
 • chamazulen;
 • taniny;
 • flawonoidy.
Mikroelementy uzupełniają dietę i pomagają w uzupełnieniu niedoborów. Taniny mają działanie ściągające (odpowiadają też za gorzki smak ziela i przyrządzonych z niego naparów), a flawonoidy dają właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i rozkurczowe.
Zawarty w krwawniku chamazulen działa hamująco na reakcje alergiczne i stany zapalne. Ważnym składnikiem krwawnika jest też achilleina. Trzeba z nią jednak uważać, gdyż w dużych ilościach jest szkodliwa dla organizmu. Jeżeli jednak występuje jedynie w ilościach śladowych pomaga w zahamowaniu krwawień wewnętrznych i zewnętrznych.
Ponadto, spożywanie odpowiednio przygotowanego krwawnika wpływa na pobudzenie wydzielania soków trawiennych, ma działanie moczopędne, przeciwartretyczne i odkażające.
Zielares krwawnik pospolity

Jak działa Krwawnik Pospolity?

Krwawnik pospolity ma przede wszystkim działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwkrwotoczne. Wykazuje też pozytywne działanie na układ trawienny. Pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, co nie tylko ułatwia procesy trawienia, ale również pobudza apetyt.
Jego właściwości oraz sposób działania powodują, że świetnie sprawdza się jako suplement diety stosowany na ogólne wzmocnienie i wsparcie swojego organizmu. Może też okazać się bardzo pomocny zarówno w procesie leczenia już występujących chorób. Wspomaga nie tylko farmakoterapię, ale również dodaje sił w walce z dolegliwościami.
Działa również przeciwkrwotocznie i rozkurczowo, co sprzyja w wielu różnorodnych sytuacjach. Pozwala zapobiegać poważnym dolegliwościom bólowym, a w razie ich wystąpienia łagodzi i przyspiesza proces dochodzenia do zdrowia.

Zastosowanie Krwawnika

Z uwagi na tak szerokie właściwości i działanie, krwawnik pospolity znalazł dla siebie bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest zarówno w medycynie naturalnej, farmakoterapii oraz kosmetologii, jako składnik wielu kremów i odżywek.
W medycynie naturalnej wykorzystywany bywa samodzielnie lub w towarzystwie innych ziół i roślin. W farmakoterapii uzupełnia skład leków, wzmacnia ich działanie i przyspiesza uzyskanie pożądanych efektów. Natomiast jako kosmetyk świetnie sprawdza się jako krem do cery tłustej i trądzikowej oraz wrażliwej i dojrzałej.

Krwawnik na trawienie

Krwawnik bardzo często stosowany jest jako preparat na trawienie. Najczęściej wykorzystuje się tutaj napar z krwawnika. Pobudza trawienie, wydzielanie żółci i soków trawiennych, wzmaga apetyt, zwiększa przyswajanie składników odżywczych z pożywienia i reguluje perystaltykę jelit (ruchy robaczkowe, których celem jest przesuwanie masy pokarmowej światłem jelita cienkiego dalej, aż do jelita grubego; odpowiedzialne są za nie mięśnie gładkie jelit).
Z uwagi na jego działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne znalazł zastosowanie w przypadku takich chorób układu trawiennego, jak:
 • nieżyt żołądka;
 • wrzody;
 • niestrawność;
 • zaparcia;
 • hemoroidy;
 • wzdęcia;
 • nudności.

Krwawnik na rany

Z uwagi na właściwości przeciwkrwotoczne ziele krwawnika świetnie sprawdza się do stosowania go na rany i oparzenia. Hamuje krwawienie wewnętrzne i zewnętrzne, a jednocześnie działa odkażająco, czyli oczyszcza ranę z ewentualnych czynników infekujących. Może być stosowany jako okład lub składnik kremów i maści. Wpływa na szybsze gojenie się ran, wrzodów, zadrapań, stanów zapalnych skóry i błon śluzowych. Dodatkowo działa ściągająco i antyseptycznie.

Krwawnik na stany zapalne

Z uwagi na swoje właściwości krwawnik bardzo często stosowany jest w leczeniu stanów zapalnych gardła i jamy ustnej. Świetnie sprawdza się napar z krwawnika w leczeniu chorób dziąseł, bólu gardła czy uporczywego kaszlu.
Okazuje się, że sprawdza się również, jako środek leczniczy na zapalenie spojówek i nadmierne łzawienie.

Krwawnik na problemy kobiece

Kobiety, które w sposób dotkliwy odczuwają swoje miesiączki lub ciężko znoszą menopauzę, powinny rozważyć włączenie herbaty z krwawnika do swojej codziennej diety. Jego regularne stosowanie reguluje cykl menstruacyjny i zmniejsza dolegliwości bólowe. Warto przypomnieć, że krwawnik ma działanie rozkurczające – to zaś pozwala na zmniejszenie dolegliwości, które wynikają ze skurczów macicy, do których dochodzi w czasie miesiączki. Jednocześnie łagodzi objawy menopauzy, co również ma niebagatelne znaczenie.

Krwawnik w kosmetyce

Jak wcześniej wspomniano, ziele krwawnika jest często składnikiem kremów dla cery trądzikowej i dojrzałej. Dzieje się tak dlatego, ponieważ jego regularne stosowanie przynosi efekty w postaci zmniejszenia porów oraz wygładzenia zmarszczek. Do tego, krwawnik ma działanie odkażające i przeciwbakteryjne – oczyszcza więc pory i sprzyja gojeniu się zmian skórnych. Warto przypomnieć, że zawiera również w sobie cynk – a ten pierwiastek jest ważnym składnikiem kremów gojących i dla cery trądzikowej. Stąd właśnie taka popularność krwawnika w tych kremach.
Warto rozważyć również stosowanie krwawnika w postaci okładów na buzię zmienioną przez trądzik. Oczyści ją, odkazi. Właściwości antybakteryjne pomogą zmniejszyć dolegliwości i zapobiegną rozprzestrzenianiu się kolejnych. Dodatkowo zaś działanie ściągające pozostawi skórę napiętą a pory pozamykane, co uniemożliwi dostawanie się do nich kolejnych zanieczyszczeń.

Krwawnik Pospolity — przeciwwskazania do stosowania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania ziela krwawnika jest wiek. Dzieci i młodzież do dwunastego roku życia nie powinny mieć z nim bezpośredniego kontaktu. Podobnie rzecz wygląda w przypadku kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Nie ma wystarczających badań, które potwierdzałyby bezpieczeństwo jego stosowania w tych trzech grupach (dzieci, kobiety w ciąży, karmiące), dlatego lepiej zachować ostrożność. Można też zwrócić się do lekarza z prośbą o konsultację. Wówczas to lekarz podejmie decyzję na bazie swojej wiedzy i doświadczenia.

Skutki uboczne stosowania Krwawnika

Skutki uboczne stosowania krwawnika wynikają najczęściej z jego przedawkowania. Nadmierne spożywanie tej rośliny prowadzi do zatrucia, a to objawia się bólami głowy i lekkim oszołomieniem. W momencie zaobserwowania u siebie podobnych objawów lub w przypadku wystąpienia wysypki, trzeba natychmiast przerwać suplementację – niezależnie od sposobu przyjmowania krwawnika.

Dlaczego warto stosować Krwawnik Pospolity?

Krwawnik to naturalnie występująca roślina, dlatego jego stosowanie jest korzystne dla zdrowia – nie jest syntezowany chemicznie i nie zawiera konserwantów. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to zachowanie środków bezpieczeństwa – spożywanie go po odpowiednim przetworzeniu i nie stosowanie wśród osób, których dotyczą przeciwwskazania.
Warto go stosować nie tylko ze względu na naturalne pochodzenie, ale również z uwagi na jego właściwości. Ma działanie przeciwkrwotoczne, co powoduje, że hamuje drobne krwawienia wewnętrzne i zewnętrzne. Działa odkażająco na rany przyspiesza też ich gojenie, również tych drobnych, do których dochodzi we wnętrzu organizmu (np. w ścianie jelit). Usprawnia procesy trawienne i wpływa na wzmożenie apetytu. Wspomaga w leczeniu schorzeń oczu, przy wrzodach żołądka i leczeniu hemoroidów. Łagodzi stany zapalne.
Działa też przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Ma działanie rozkurczowe i antyseptyczne. Wzmacnia osłabiony organizm.

Jak stosować Krwawnik Pospolity — Dawkowanie i Sposób przygotowania?

Roślinę można stosować zewnętrznie i wewnętrznie. Najczęstszą formą stosowania ziela krwawnika jest napar. Przygotowuje się go przez zalanie jednej łyżki suszonego ziela szklanką wrzątku. Po dwudziestu minutach ziele należy odcedzić, a całość wypić w ciągu jednego dnia, dzieląc napar na dwie porcje. Napar przydaje się w przypadku przeziębienia, ma silne działanie antybakteryjne i łągodzące.
Inną formą wykorzystania krwawnika jest kąpiel. Przygotowuje się ją przez zalanie 100 g suszonego ziela trzema szklankami zimnej wody. Taka mikstura musi odstać dwanaście godzin. Następnie wlewa się ją do wanny. Kąpiel nie może trwać dłużej niż 20 minut a woda nie może być gorąca.
W przypadku zmian skórnych na twarzy można przygotować maseczkę. Dwie łyżeczki krwawnika zalewa się wodą i czeka aż napęcznieje. Po tym czasie należy dodać łyżkę miodu. Przygotowaną maseczkę można nakładać na całą twarz lub zmienione miejsca. Powinna pozostać na skórze przez dwadzieścia minut. Po tym czasie należy ją zmyć.
Jeżeli stosowane są suplementy diety z krwawnikiem, to przy ich dawkowaniu należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta lub lekarza, żeby pilnować bezpieczeństwa stosowania. Należy też zwrócić uwagę na datę ważności podaną na opakowaniu.

Efekty stosowania Krwawnika Pospolity

Efektem stosowania krwawnika jest piękniejsza i zdrowsza skóra. Poprawiają się procesy trawienia i poprawia przyswajanie substancji odżywczych. Wzmaga apetyt. Miesiączki i menopauza przebiegają łagodniej. Nie dochodzi do nadmiernych krwawień zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych, a drobne krwawienia szybko są opanowywane. Organizm jest bardziej odporny i silny. Nie dokuczają bóle związane ze skurczami (np. bóle miesiączkowe). Przyspiesza gojenie ran.

Jak uprawiać Krwawnik?

Krwawnik naturalnie występuje na łąkach, ugorach i pastwiskach, ale można też go uprawiać. W tym celu najlepiej wybrać miejsce słoneczne i suche. Poradzi sobie również w miejscu częściowo zacienionym. Dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych i średnio żyznych. Lubi podłoża, które nie są bogate w składniki odżywcze. Nie lubi natomiast miejsc gliniastych i kwaśnych.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Poznaj 19 czynników wypłukujących krzem i jak możesz temu przeciwdziałać. Zobacz proste sposoby na utrzymanie optymalnego poziomu krzemu dla Twojego zdrowia!
Lizyna należy do aminokwasów egzogennych, więc trzeba ją dostarczać z zewnątrz, ważne, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie - daje pozytywne efekty, a niedobory mogą stanowić zagrożenie.
Chlorella to niezwykła alga o wyjątkowych właściwościach, wykorzystywanych od wieków w medycynie alternatywnej. Sprawdź, w jaki sposób może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
Probiotyki nie tylko przy antybiotkach! Zobacz co trzeba wiedzieć o probiotykach. Sprawdź w jakich sytuacjach stosowanie probiotyków jest pomocne!
Kompendium wiedzy o biału serwatkowym. Dzięki niemu poznasz jego rózne rodzaje, właściwości, działąnie skutki uboczne i przeciwwskazania. Dowiedz sie więcej i używaj go świadomie.