Melisa

Melisa – Właściwości, działanie, przeciwwskazania, ile razy dziennie i po jakim czasie działa

Melisa lekarska (Melissae folium) jest jedną z najbardziej znanych roślin zielnych. Znana i wykorzystywana od wieków w medycynie ludowej, wykazuje szereg dobroczynnych właściwości. Chociaż kojarzy się głównie ze wspomaganiem zasypiania i uspokojeniem, wspiera organizm na wielu innych płaszczyznach. Jakie są właściwości lecznicze melisy? Kiedy warto ją stosować?

Melisa lekarska często nazywana jest cytrynowym zielem. To roślina wieloletnia, która początkowo rosła w krajach śródziemnomorskich, w Azji, na obszarze Afryki Północnej.

Roślina ta osiąga wysokość kilkudziesięciu centymetrów. Wyróżnia się owłosioną łodygą i karbowanymi listkami w ciemnozielonym kolorze. Chociaż bardzo przypomina miętę, jej cechą charakterystyczną jest przyjemnie cytrusowy zapach.

Melisa – właściwości lecznicze

Melisa lekarska zawiera nie tylko olejki eteryczne, ale znacznie więcej składników aktywnych. Stanowi bogactwo garbników, flawonoidów, witaminy C, śluzów czy żywic. Jest źródłem kwasu rozmarynowego. Ponadto roślina zawiera też kwas chlorogenowy, oraz inne kwasy fenolowe, a także sole mineralne.

Za dobroczynne właściwości melisy odpowiadają wszystkie składniki aktywne. Dzięki ich zróżnicowaniu, melisa lekarska wykazuje m.in.:

  • właściwości uspokajające,

  • właściwości przeciwzapalne,

  • właściwości antyoksydacyjne,

  • właściwości rozkurczające.

To sprawia, że melisa znajduje zastosowanie przede wszystkim w medycynie. Wspomaga codzienne funkcjonowanie organizmu i pomaga uporać się z wieloma dolegliwościami. Jednak szczególnie ceniona jest za działanie uspokajające w stanach pobudzenia nerwowego.

Melisa

Melisa – działanie

Melisa wykazuje wielopłaszczyznowe działanie, za co odpowiadają cenne substancje.

Duże znaczenie ma działanie rozkurczające na mięśnie gładkie jelit, a także działanie wspomagające wydzielanie soków żołądkowych. Pozwala to złagodzić dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego oraz wspomóc procesy trawienne.

Działanie rozkurczające wykorzystywane jest także w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących menstruacji (w tym bóle brzucha).

Z uwagi na działanie antyoksydacyjne, melisa pomaga walczyć z wolnymi rodnikami. W ten sposób opóźnia procesy starzenia.

Zawarte w melisie lekarskiej kwasy fenolowe wykazują działanie przeciwzapalne. Dzięki temu roślinę można wykorzystać do wykonywania okładów na miejsca po ukąszeniach owadów.

Jako że melisa obfituje w substancje śluzowate, wspomaga działanie ochronne na błony śluzowe górnych dróg oddechowych.

Działanie uspokajające melisy sprawia, że jest ona wykorzystywana na ukojenie nerwów, jako wsparcie w przypadku bezsenności, stanów lękowych. Ponadto wspomaga leczenie nerwicy i stanów depresyjnych. Ziele melisy sprawdza się także w nerwicach wegetatywnych. Pomaga złagodzić migrenowe bóle głowy.

Uważa się, że melisa lekarska wykazuje działanie pobudzające produkcję pokarmu. Sprzyja temu również jej działanie uspokajające. Dlatego jest polecana kobietom karmiącym piersią.

Bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwwirusowe działanie melisy pomaga walczyć z wieloma problemami skórnymi. Sprawdzi się m.in. w przypadku opryszczki, grzybicy, opuchlizny wywołanej ukąszeniami owadów. Miejscowo można stosować np. olejek melisowy.

Roślina wspomaga także funkcje poznawcze. Niektóre badania wykazały, że napar melisowy wspomaga osoby zmagające się z chorobą Alzheimera poprzez złagodzenie objawów demencji starczej.

Po jakim czasie działa melisa?

Okazuje się, że dobroczynne właściwości melisy zaczynają „aktywować się” w krótkim czasie od spożycia naparu. Wystarczy zaledwie 30 minut, aby ukoić skołatane nerwy.

Dość szybkie działanie widoczne jest także w przypadku łagodzenia dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Wystarczy, że minie 20-30 minut od stosowania melisy, aby ból brzucha zmniejszył się, wzdęcia i niestrawność ustąpiły.

Czy można stosować melisę w ciąży?

Melisa lekarska, dzięki właściwościom uspokajającym, jest cenionym zielem od wieków. Z uwagi na swoje dobroczynne działanie wiele kobiet zastanawia się, czy stosowanie tej rośliny w ciąży jest dozwolone.

W przeciwieństwie do krwawnika pospolitego czy piołunu, nie istnieją badania wskazujące na negatywny wpływ melisy na organizm ciężarnej i jej dziecka. Możesz więc pić herbatki uspokajające na bazie tego zioła, ponieważ przyjmuje się, że melisa w ciąży jest bezpieczna.

Melisa w ciąży może być stosowana nie tylko z uwagi na jej działanie uspokajające. Szczególnie polecana jest w:

  • stanach depresyjnych,

  • problemach z zasypianiem,

  • stanach lękowych.

Może być stosowana na skołatane nerwy, na bóle głowy, w przypadku nudności i wymiotów.

Pamiętaj! Aby stosowanie melisy było bezpieczne, warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem rodzinnym lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Melisa

Melisa – przeciwwskazania

Chociaż roślina ta jest bezpieczna, stosować melisy nie mogą wszyscy. Na liście przeciwwskazań znajduje się nadwrażliwość na składniki aktywne. W przypadku alergii może dojść nie tylko do pojawienia się wysypki czy pokrzywki alergicznej, ale nawet zaburzeń oddychania czy zaburzeń świadomości.

Należy wiedzieć, że napar z melisy lekarskiej może wchodzić w interakcję z innymi lekami. Dotyczy to głównie leków pooperacyjnych, dlatego melisę lekarską należy odstawić na ok. 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem oraz zrezygnować z niej na ok. 2 tygodnie po operacji.

Jakie są skutki uboczne picia melisy?

Melisa jest bezpieczna, ale w nielicznych przypadkach może powodować skutki uboczne. Dotyczą one głównie przewodu pokarmowego oraz układu nerwowego.

Aby zminimalizować ryzyko tego, że spożywanie melisy spowoduje jakieś dolegliwości, najlepiej nie przekraczać zalecanej jej ilości.

Melisa – dawkowanie

Bezpieczeństwo przyjmowania melisy przekłada się na brak konkretnych wytycznych dotyczących maksymalnej dziennej ilości do spożycia.

Z tego powodu należy zapoznać się z zaleceniami konkretnego producenta. One mogą być różne w zależności od tego, czy melisa występuje w postaci naparu czy w postaci tabletek.

Zastosowanie melisy w kuchni

Chociaż melisa słynie ze swoich właściwości uspokajających i innych wspomagających codzienne funkcjonowanie organizmu, roślina jest na szeroką skalę wykorzystywana w kuchni.

Największy pożytek jest z jej liści. Dodawane są do wody, sorbetów czy nawet alkoholi – po to, aby nadać im orzeźwiającego charakteru. Można nimi wzbogacać także sałatki, twaróg, a nawet różnego rodzaju farsze.

Jej liście wykorzystywane są również do sporządzania nalewek. Taki napój nie tylko dobrze smakuje, ale też będzie wspomagał uspokajające działanie melisy.

Zastosowanie melisy w kosmetologii

W skład melisy wchodzi wiele składników aktywnych, które wspomagają utrzymanie zdrowej skóry. Między innymi dlatego roślina ta znalazła zastosowanie w kosmetologii.

Melisa jest polecana osobom ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się włosów, ponieważ reguluje wydzielanie sebum.

W aromaterapii zastosowanie znajduje olejek melisowy – olejek eteryczny, który wykazuje działanie odprężające. Wykorzystany do masażu, wspiera relaks.

Zawarty w kosmetykach kwas rozmarynowy sprawia, że melisa wspomaga pielęgnację skóry skłonnej do zmarszczek i trądziku.

Melisa – przedawkowanie. Nadmiar melisy w organizmie

Mimo że melisa jest bezpieczna w stosowaniu, jej przedawkowanie jest możliwe. Dotyczy to przede wszystkim spożywania naparów. Do objawów przedawkowania zaliczyć można m.in. bóle brzucha, bóle głowy, zawroty głowy, nudności.

Melisa dla dzieci

Spożywanie melisy przez dzieci jest bezpieczne – nie trzeba obawiać się skutków ubocznych przy stosowaniu się do zaleceń. Szczególnie polecane są gotowe herbatki uspokajające, które eliminują nadmierne pobudzenie malucha.

Melisa

Herbata z melisy – ile razy dziennie można ją pić ?

Herbata z melisy to najpopularniejsza postać z uwagi na łatwość przyrządzenia. Wygodna forma sprawia, że chętnie po nią sięga wiele osób – także jako alternatywa dla klasycznej herbaty.

Chociaż trudno jest przedawkować melisę, nie należy jej nadmiernie przyjmować. Optymalna ilość to 1-2 herbatki dziennie.

Warto pamiętać o tym, aby za każdym razem przyrządzać świeży napar.

Jak przygotować napar z melisy i jak ją parzyć?

Warto poznać zasady stosowania melisy w formie naparu, aby w pełni wykorzystać jej dobroczynne właściwości.

Jeśli zamierzasz skorzystać z suszonych liści melisy, niewielką ilość wsyp do kubka i zalej wrzącą wodą. Odczekaj 20 minut i odcedź. Tak przygotowana herbatka w postaci naparu jest gotowa do spożycia.

Jeśli decydujesz się na herbatkę ekspresową, umieść ją w kubku, zalej wrzątkiem i odczekaj kilka minut. Usuń torebkę i delektuj się naparem.

Zastosowanie melisy w tabletkach

Chociaż to napar z melisy jest niezwykle popularny, coraz większym zainteresowaniem cieszą się tabletki. Mogą być one podawane w przypadku stanów zdenerwowania, trudności w zasypianiu. Pomocne są przy stanach pobudzenia nerwowego. Jako że melisa działa żółciopędnie i pobudza wydzielanie soku żołądkowego, tabletki mogą być stosowane w dolegliwościach pokarmowych.

Czy melisa uspokaja?

Uspokajające działanie melisy znane jest od wieków. To zasługa zawartego w roślinie olejku eterycznego, który łagodzi zdenerwowanie.

Uważa się, że takie działanie pojawia się już po 20-30 minutach od wypicia naparu.

Czy melisa obniża ciśnienie?

Okazuje się, że dobroczynne działanie melisy wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. To zasługa właściwości uspokajających. Przekłada się to na mniejsze ryzyko miażdżycy oraz innych chorób układu sercowo-naczyniowego.

Czy można podawać melisę niemowlakom?

Chociaż melisa jest bezpieczną rośliną, jej podawania nie zaleca się noworodkom. Natomiast można ją wprowadzać stopniowo – już po ukończeniu przez dziecko 4. miesiąca życia.

Czy można stosować melisę podczas karmienia piersią?

Stosowanie melisy lekarskiej w okresie karmienia piersią jest wskazane – i to z kilku powodów. Nie powoduje skutków ubocznych, a wspomaga laktację. To zasługa m.in. uspokajających właściwości melisy.

Cena melisy

Melisa jest popularnym surowcem zielarskim, dlatego cena preparatów zawierających tę roślinę nie jest wygórowana.

Najtańsze są suszone liście melisy – cena waha się w granicach kilku złotych za 100 gramów. Z podobnymi kosztami trzeba się liczyć w przypadku herbatek ekspresowych do zaparzania. Droższe będą tabletki – tutaj miesięczna kuracja wiąże się z kosztem ok. 20-30 zł.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Elektrolity dbają o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu oraz stoją na straży dobrej pracy mięśni i układu nerwowego, dlatego warto systematycznie je uzupełniać.
Odkryj, jak hipokalcemia wpływa na Twoje zdrowie. Przeczytaj nasz artykuł, by zrozumieć znaczenie wapnia i jak zapobiegać jego niedoborom.
Witamina B2 wspomaga prawidłową pracę organizmu. Pomaga ograniczyć migreny, wspomaga układ odpornościowy. Jej niedobór skutkuje wieloma dolegliwościami. Dowiedz się więcej.
Poznaj tajemnice tauryny! Dowiedz się, jak ten kluczowy aminokwas wpływa na Twoje zdrowie, wytrzymałość i umysł. Przeczytaj nasz artykuł już teraz
Odkryj tajemnice spiruliny, algi pełnej witamin i minerałów! Czy wspiera odchudzanie? Jak wpływa na włosy i skórę? Dowiedz się więcej i wzbogać swoją dietę!