Rutwica lekarska wykazuje cenne właściwości prozdrowotne. Pomaga m.in. obniżyć poziom cukru we krwi, zwalczyć zaburzenia gospodarki hormonalnej. Dowiedz się więcej.
Miłorząb japoński – Ginkgo biloba: Właściwości, działanie i skutki uboczne stosowania
Strona główna - Blog - Miłorząb japoński – Ginkgo biloba: Właściwości, działanie i skutki uboczne stosowania
- Opublikowano: 02.08.2022
Miłorząb japoński to roślina o nieprzecenionych właściwościach prozdrowotnych. Co więcej — zgodnie z medycyną ludową ginkgo biloba jest naturalnym środkiem na długowieczność. Ogromne bogactwo składników odżywczych i antyoksydantów sprawia, że roślina ta jest szeroko wykorzystywana w leczeniu chorób układu krwionośnego i neurologicznego. Komu zaleca się stosowanie miłorzębu japońskiego? Jakie preparaty i suplementy z miłorzębem wybierać?
Spis treści
ToggleMiłorząb japoński — czym jest ginkgo biloba
Miłorząb japoński lub też miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba L.) to roślina z rodziny miłorzębowych. Jako dziko rosnące drzewo miłorząb japoński można spotkać już tylko w Chinach, gdzie porasta góry prowincji Zhejiang. W innych miejscach na świecie — w Europie, Ameryce Północnej, i wschodniej Azji (Japonia, Korea) – roślinę tę hoduje się dla celów ozdobnych lub do zastosowania leczniczego.
Miłorząb japoński jest rośliną wieloletnią, która może żyć nawet do 2000 lat. W środowisku naturalnym może osiągać nawet 40 metrów wysokości oraz ponad 4 metry szerokości, licząc średnicę pnia. Wykazuje bardzo wysoką odporność na negatywne czynniki zewnętrzne, w tym także wysokie mrozy, szkodniki, zanieczyszczenie powietrza i choroby. Surowcem pozyskiwanym z drzewa ginkgo biloba są jego liście o widlastym unerwieniu. Rosną sezonowo — pojawiają się na wiosnę, a jesienią zmieniają barwę na żółtą i ostatecznie odpadają. Zawierają one drogocenne substancje odżywcze, które mają pozytywny wpływ na układ neurologiczny i sercowo-naczyniowy.
Obecnie miłorząb japoński wykorzystuje się szeroko do celów prozdrowotnych. Najczęściej spotkać go można pod postaciami takimi jak: herbata, tabletki, suplementy diety oraz pocięte liście ginkgo biloba.
Miłorząb japoński — właściwości ginkgo biloba
Gingko biloba w ludowych przekonaniach jest uznawany za drzewo zapewniające długowieczność. Wynika to ze składu rośliny, będącego bogactwem niezwykle cennych dla zdrowia składników odżywczych i substancji aktywnych.
Miłorząb japoński – właściwości zdrowotne:
– Antyoksydacyjne. Liczne właściwości prozdrowotne gingko biloba wynikają w dużej mierze z obecności antyoksydantów, które hamują procesy starzenia oraz chronią organizm przed stresem oksydacyjnym. Regularne dostarczanie przeciwutleniaczy do organizmu pozwala ochronić się przed wieloma chorobami, a w przypadku zachorowania okazuje się niezwykle pomocny przy leczeniu różnych dolegliwości.
– Neuroprotekcyjne. Parametry rośliny wpływają na lepsze zastosowanie tlenu oraz glukozy przez mózg i są stosowane w terapii zaburzeń krążenia mózgowego. Neuroprotekcyjne właściwości miłorzębu japońskiego dotyczą także wspierania funkcji poznawczych, w tym także poprawę pamięci i koncentracji.
– Przeciwzakrzepowe. Dzięki właściwościom miłorzębu japońskiego zmniejsza się przepuszczalność naczyń krwionośnych, a krew może przepływać swobodniej. Miłorząb dwuklapowy może odgrywać także ważną rolę w przeciwdziałaniu procesów miażdżycowych: rozszerza naczynia krwionośne i uniemożliwia nadmierne kumulowanie się złogów na ich ścianach.
– Przeciwzapalne. Flawonoidy występujące w składzie miłorzębu japońskiego łagodzą stany zapalne i mogą łagodzić bóle różnego pochodzenia.
Miłorząb japoński — zastosowanie ginkgo biloba
Miłorząb japoński posiada bardzo szerokie możliwości zdrowotne i lecznicze. Obszary, w których gingko biloba znalazł największe zastosowanie:
Łagodzenie objawów i hamowanie postępowania demencji. Miłorząb poprawia krążenie mózgowe oraz ukrwienie i dotlenienie komórek nerwowych. Zalecany jest często jako wsparcie w redukcji zaburzeń neurosensorycznych oraz przy oznakach niewydolności mózgu.
Przeciwdziałanie i leczenie niewydolności krążeniowej. Miłorząb japoński wpływa pozytywnie na tętnice oraz żyły. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i obniża aktywację oraz zlepianie się płytek krwi. Z tego powodu zastosowanie miłorzębu japońskiego wśród osób, które pragną poprawić krążenie krwi oraz zapobiec ewentualnemu rozwojowi choroby niewydolnościowej w tym obszarze jest dosyć powszechne.
Wsparcie dla centralnego układu nerwowego. Wyciąg z miłorzębu japońskiego pozwala utrzymać transport dopaminy i neuroprzekaźnika na odpowiednim poziomie. Poprawia także wrażliwość receptorów na serotoninę, co okazuje się pomocne w zachowaniu dobrego nastroju i zdrowego snu.
Jako przeciwutleniacz. Obecność flawonoidów pomaga zwalczyć wolne rodniki w naturalny i bezpieczny sposób. Silne właściwości przeciwutleniające prowadzą też do zahamowania utleniania frakcji LDL, co ułatwia utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu w organizmie.
Jako afrodyzjak. Poprawa krążenia i przepływu krwi w obrębie narządów płciowych może wpływać korzystnie na poprawę funkcji seksualnych. Uważa się również, że działanie polegające na stymulowaniu produkcji tlenku azotu może rozluźniać naczynia krwionośne i ułatwić mężczyznom osiągnięcie erekcji.
W terapii chorób nerwu wzrokowego. Miłorząb dwuklapowy sprawdza się szczególnie w terapii chorób niedokrwiennych nerwu wzrokowego. Pomaga zwiększyć szybkość późnorozkurczową w tętnicy gałki ocznej, nie powodując przy tym niepokojących skutków ubocznych.
W kosmetyce. Gingko biloba ma działanie ochronne, odżywcze i przeciwzapalne, co doskonale przydaje się w wielu kosmetykach poprawiających kondycję skóry. Preparaty zewnętrzne z miłorzębem japońskim zalecane są przede wszystkim dla osób pragnących powstrzymać starzenie się skóry oraz osobom, które chciałyby naturalnie zadbać o swoją skórę naczynkową.
Miłorząb japoński — działanie i na co stosować ginkgo biloba
Miłorząb zawiera bardzo duże ilości flawonoidów, czyli fitozwiązków wykazujących silne działanie antyoksydacyjne. Z tego powodu roślina wykazuje silne działanie detoksykacyjne, przeciwstarzeniowe i przeciwnowotworowe. Flawonoidy pomagają organizmowi naturalnie zwalczać i bronić się przed różnego typu chorobami cywilizacyjnymi.
Dodatkowo, laktony terpenowe występujące w miłorzębie japońskim poprawiają przepływ krwi i wpływają pozytywnie na cały układ krążenia oraz układ nerwowy, w tym także procesy poznawcze i myślowe.
Nie ma więc wątpliwości, że miłorząb japoński posiada wiele cennych właściwości i ma niezwykle wszechstronne działanie. Zaleca się stosować miłorząb japoński w przypadkach takich jak:
– Demencja degradująca lub naczyniowa
– Niewydolność krążeniowa
– Zaburzenia funkcji seksualnych u mężczyzn
– Choroby nerwu wzrokowego
– Spadki koncentracji i problemy z pamięcią
– Szumy uszne
– Problematyczna pielęgnacja skóry naczynkowej
– Niewłaściwy poziom cholesterolu
– Spadki nastroju
Miłorząb japoński — dawkowanie i jak stosować ginkgo biloba
Dokładne stosowanie miłorzębu japońskiego jest uzależnione od wybranej formy preparatu. Najbardziej popularne sposoby przyjmowania miłorzębu to: herbata, suszone liście do zaparzania, tabletki, suplement diety, krople. Na rynku znaleźć można obecnie także produkty wieloskładnikowe, które oprócz ekstraktu z ginkgo biloba zawierają także inne wyciągi (n. żeń-szeń).
Dawkowanie miłorzębu japońskiego w kapsułkach i kroplach należy dostosować do zaleceń podanych przez producenta konkretnego produktu na dołączonej do niego ulotce. Zazwyczaj rekomenduje się przyjmowanie 500-800 mg ginkgo biloba na dobę, najlepiej w podzielonych dawkach. Nie należy nigdy zwiększać dawkowania na własną rękę, ponieważ może to skutkować wystąpieniem niepożądanych skutków ubocznych. W razie jakichkolwiek wątpliwości, przed rozpoczęciem kuracji z ginkgo biloba warto skonsultować tę kwestię z lekarzem.
Miłorząb japoński — skutki uboczne
U osób nieznajdujących się w grupie ludzi z przeciwwskazaniami do stosowania produktów z miłorzębem japońskim oraz stosujących się do zaleceń co do dawkowania, skutki uboczne występują niezwykle rzadko.
Skutki uboczne a właściwości – miłorząb japoński i możliwe działania niepożądane:
Objawy, które mogą być odczytywane jako inne niż zamierzone dla przyjmowania miłorzębu to: ogólne osłabienie, bóle i zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia jelitowe, biegunka, nieprawidłowości w obrębie pracy serca, reakcje alergiczne skóry.
Każdy, kto nie ma całkowitej pewności co do swojego stanu zdrowia, przed zastosowaniem preparatów z ginkgo biloba l. powinien skonsultować się z lekarzem, aby ustalić odpowiednią dla siebie dawkę oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.
Miłorząb japoński — przeciwwskazania
Przeciwwskazania dotyczące stosowania miłorzębu japońskiego dotyczą osób które:
– mają podejrzenie cukrzycy lub leczą się na cukrzycę. Właściwości liści miłorzębu japońskiego mogą wpływać na poziom cukru we krwi, dlatego rozważając rozpoczęcie kuracji, najlepiej skonsultować to ze swoim diabetologiem.
– przyjmują przewlekle leki przeciwzakrzepowe. Właściwości miłorzębu japońskiego mogą prowadzić do niekontrolowanych krwawień, tak więc osoby chorujące na dolegliwości związane z krążeniem powinny zapytać lekarza o możliwość stosowania produktów z ginkgo biloba.
Miłorząb japoński nie powinien być także stosowany przez kobiety w ciąży. Jak do tej pory nie zebrano odpowiedniej ilości danych na temat dokładnego wpływu ginkgo biloba na zdrowie i rozwój dziecka.
Warto pamiętać, że ginkgo biloba może wpływać na działanie niektórych farmaceutyków. Warto zapoznać się z ulotkami wszystkich przyjmowanych produktów i wyeliminować ewentualne ewentualną niezgodność.
Kto potrzebuje najbardziej miłorzębu japońskiego?
Z właściwości ginkgo biloba skorzystają przede wszystkim osoby z: obniżonymi funkcjami poznawczymi, demencją, chorobą naczyń obwodowych, chorobami niedokrwiennymi serca, szumami usznymi.
Po preparaty zawierające miłorząb japoński można sięgać także prewencyjnie, aby spowolnić procesy starzenia i wesprzeć układ krążenia, ale także w przypadku, gdy odczuwamy spadki koncentracji, problemy z pamięcią, czy osłabienie odporności.
Herbata z miłorzębu japońskiego
Herbata z miłorzębu japońskiego wykazuje działanie przeciwzapalne. Może okazać się pomocna przy redukcji obrzęków i przeciwdziałaniu wolnym rodnikom. Spożywanie herbaty z ginkgo biloba zaleca się osobom, które uskarżają się na częste bóle głowy lub zauważają u siebie zaburzenia pamięci oraz koncentracji.
W przypadku herbat i suszonych liści najczęściej stosuje się następujące proporcje: 1 łyżka suszu na 500 ml wrzącej wody. Tak przygotowany napar powinien pozostawać pod przykryciem ok. 15 min. Zwykle zaleca się, by wywary z miłorzębu japońskiego pić 1-2 razy dziennie.
Miłorząb japoński (ginkgo biloba) w tabletkach
W aptekach oraz internetowych sklepach z naturalnymi preparatami leczniczymi można otrzymać obecnie wiele produktów zawierających ginkgo biloba extract. Zazwyczaj występuje on jako główny składnik danego preparatu, ale może pojawiać się także w towarzystwie innych dodatków. Decydując się na miłorząb japoński w tabletkach należy zawsze sprawdzać dokładny skład produktu, w tym także substancje czynne zawarte w zastosowanym ekstrakcie.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Przywrotnik to ziele znane już w VXIII w. Doceniano je za właściwości wspierające m.in. łagodzenie objawów menopauzy, dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Sprawdź.
Proces gojenia się ran można skutecznie przyspieszyć. Pomagają w tym rozmaite zioła, np. mirra, rozmaryn lekarski, arnika, kasztanowiec. Poznaj ich właściwości.
Polecane dla Ciebie
Krzem to pierwiastek życia. Wspomaga walkę z infekcjami, wspiera pracę układu kostnego, pomaga w utrzymaniu włosów i paznokci w dobrej kondycji. Dowiedz się więcej.
Magnez: komu grozi niedobó i jak go rozpoznać? Poznaj proste sposoby na włączenie magnezu do codziennej diety.
Zobacz jak dawkować MSM - Poznaj zalecenia co do dawkowania i najlepsze praktyki związane z przyjmowaniem MSM. by uniknąć skutków ubocznych.
Kolagen to jedno z najważniejszych białek w ludzkim organizmie, odpowiedzialne między innymi za utrzymanie elastyczności skóry. Sprawdź, czy warto stosować kolagen do picia
Witamina C spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. W suplementach diety często spotkać można witaminę C w bardzo wysokich dawkach. Czy jej przedawkowanie jest groźne?