przytulia czepna

Przytulia czepna – Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania i jak stosować

Przytulia czepna to niezwykle popularna roślina, która przez wielu jest uznawana za chwast. Jej pędy przyczepiają się do ubrań w charakterystyczny sposób. Roślina ta cechuje się jednak cennymi właściwościami zdrowotnymi, które były wykorzystywane już w starodawnej medycynie ludowej. Jak stosuje się przytulię czepną i w czym może pomóc jej regularne przyjmowanie?

Przytulia czepna, czyli galium aparine, to roślina powszechnie spotykana na łąkach, w lasach czy nawet na polach uprawnych. Przyczepia się ona do sierści zwierząt oraz ubrań. Ma drobne, zielone, podłużne listki oraz długie łodygi. W ogrodach jest uznawana za chwast, a niewiele osób wie o jej cennych właściwościach leczniczych.

Przytulia czepna to roślina jednoroczna, która wiosną odrasta samoistnie. Należy do rodziny marzanowatych, podobnie jak pozostałe 20 odmian tej rośliny naturalnie pojawiających się w Polsce. To właśnie dlatego niektóre osoby mają problemy z rozróżnieniem od siebie poszczególnych gatunków.

W skład przytulii czepnej wchodzą olejki eteryczne, które odpowiadają za jej charakterystyczny zapach. Wysuszone ziele przytulii pachnie sianem, jednak po przygotowaniu naparu woń ta delikatnie się zmienia. W skład rośliny wchodzą też związki odpowiedzialne za gorzki smak.

przytulia czepna

Różnice pomiędzy przytulią czepną a właściwą

W Polsce występuje pospolicie ponad 20 odmian przytulii. Wiele z nich wygląda dość podobnie, dlatego często pojawiają się problemy w odróżnieniu od siebie roślin. Najlepiej kierować się kwiatami – przytulia czepna ma je zwykle w kolorze białym lub zielonkawym, a przytulia właściwa – złotym. Oba gatunki są jednak bezpieczne dla ludzi i wykazują cenne właściwości lecznicze. Muszą być przyjmowane w odpowiednich dawkach, jednak sposób użycia obu roślin jest bardzo podobny.

Przytulia czepna – właściwości zdrowotne

Przytulia czepna jest wykorzystywana w naturalnym ziołolecznictwie ze względu na swoje cenne właściwości. Młode pędy i kwiaty tej rośliny są pełne cennych substancji, takich jak:

 • witamina C,

 • flawonoidy,

 • garbniki.

 • antrachinony,

 • glikozydy,

 • taniny,

 • saponiny,

 • kumaryna,

 • sole mineralne.

Składniki te wspierają przede wszystkim pracę układu krwionośnego, w tym krążenie krwi. Wiele z nich wykazuje też właściwości antyseptyczne i pomaga wzmocnić serce. Witamina C zawarta w roślinie przyczynia się także do poprawy odporności oraz zwiększenia produkcji kolagenu.

Z przytulii czepnej korzystają przede wszystkim osoby, które borykają się z problemami dotyczącymi układu krwionośnego. Regularnie przyjmowana roślina w odpowiedniej postaci może łagodzić dolegliwości związane z chorobami nerek, a także pomagać w stanach wyczerpania organizmu. Niektóre osoby decydują się na przyjmowanie suplementów i naparów z przytulii czepnej także w związku z hemoroidami czy żylakami.

Przytulia czepna – zastosowanie

Przytulia czepna wykazuje cenne właściwości zdrowotne, dlatego jest wykorzystywana do łagodzenia objawów różnych schorzeń. Najczęściej przyjmuje się ją w związku z nadciśnieniem, w celu zapobiegania miażdżycy. Oprócz tego może być wykorzystana do wspierania pracy układu limfatycznego – mają chronić przed anginą, zapaleniem migdałków, mononukleozą zakaźną oraz stanami zapalnymi. Powszechnie przytulię czepną wykorzystuje się też u osób borykających się z problemami z sercem, przewlekłym zapaleniem nerek oraz dolegliwościami ze strony pęcherza moczowego.

Regularne stosowanie przytulii czepnej może pomóc także w przypadku zatrzymywania nadmiaru wody w organizmie. Niektóre osoby wykorzystują ją też jako sposób na nadmierną potliwość. Co więcej, napary z przytulii pomagają w zatruciach pokarmowych, biegunkach czy nieżycie jelit. Mogą one wspierać procesy trawienne.

Z przytulii czepnej korzystają też osoby, które borykają się z chorobami skóry. Wówczas roślinę stosuje się zewnętrznie. Najczęściej pomaga ona w walce z łupieżem, wspiera gojenie się ran oraz wspomaga organizm w wychodzeniu z egzemy i łuszczycy.

Z przytulii przygotowuje się przede wszystkim napary, nalewki, a także odwary i wyciągi dodawane do kąpieli. Ziele można stosować też w formie wysuszonej, bez żadnej dodatkowej obróbki. Wówczas traktuje się je jako przyprawę i dodatek m.in. do sałatek.

Czy przytulia czepna jest szkodliwa?

Przytulia czepna jest w pełni bezpieczna dla ludzi, ale tylko pod warunkiem, że zbiera się ją z odpowiednich miejsc. Roślina wzrastająca na polach, gdzie uprawia się gatunki ozime, może zostać skażona środkami ochrony. Nie należy więc zbierać przytulii czepnej z takich okolic. Lepiej pozyskiwać ją z łąk znajdujących się z daleka od pól uprawnych, a także ogrodów, w których wykorzystuje się sztuczne nawozy i środki ochrony roślin.

przytulia czepna

Jak działa przytulia czepna i na co pomaga?

Przytulia czepna wykazuje właściwości, które pozwalają na radzenie sobie z takimi problemami, jak:

 • zaburzenia układu limfatycznego,

 • nadciśnienie,

 • zakrzepica,

 • choroby serca,

 • przewlekłe zapalenia nerek i pęcherza moczowego,

 • dolegliwości obejmujące mięśnie gładkie przewodu pokarmowego,

 • zatrzymanie lub nadmiar wody w organizmie,

 • w leczeniu kamicy nerkowej,

 • częste skurcze mięśni,

 • problemy skórne,

 • problemy ze snem.

Zastosowanie przytulii czepnej w każdym przypadku jest nieco inne. Roślinę tę można stosować m.in. jako napar. Niektóre osoby decydują się na przygotowanie z niej nalewek. W przypadku problemów skórnych zaleca się wykonywanie regularnych, zewnętrznych płukanek.

Przytulia czepna na każdy organizm działa nieco inaczej. Często aby zauważyć jej cenny wpływ na ludzkie zdrowie, konieczne jest stosowanie jej regularnie przez dłuższy okres. Właściwości i działanie rośliny zależą także od miejsca, w którym rośnie. Należy zbierać ją wyłącznie z bezpiecznych lokalizacji, w których nie pojawiają się substancje chemiczne.

Nie wszyscy mogą przyjmować przytulię czepną. Istnieją bowiem przeciwwskazania do stosowania preparatów z tą rośliną oraz samodzielnie przygotowanych naparów.

Jak stosować przytulię czepną – dawkowanie

Przytulia czepna galium aparine może występować w różnych postaciach. Wśród gotowych preparatów na bazie tej rośliny pojawiają się przede wszystkim:

 • maści,

 • kapsułki,

 • płukanki.

W tradycjach staropolskich ogromną popularnością cieszyły się też nalewki z przytulii czepnej. Najczęściej zaleca się jednak przyjmowanie tej rośliny w formie naparów. Można przygotować je ze sproszkowanego ziela. W podobny sposób wykonuje się też odwar.

Dawkowanie poszczególnych postaci przytulii czepnej znacznie się od siebie różni. Nalewki zwykle stosuje się zewnętrznie, nawet kilka razy dziennie. Napary czy odwary z tej rośliny pije się zwykle minimum 3 razy dziennie. W ich przypadku kluczowe jest odczekanie odpowiedniego czasu do wydzielenia się z ziela cennych składników.

Stosowanie przytulii czepnej musi zawsze przebiegać zgodnie ze wskazaniami producenta. Jeśli przygotowujesz napar samodzielnie, również należy przestrzegać maksymalnego dawkowania. Przyjmuje się, że jest to 1g dziennie.

Przytulia czepna – jak długo dawkować?

Przytulię czepną można pić codziennie, z zachowaniem odpowiedniego dawkowania, po 1g dziennie. W przypadku preparatów wcieranych miejscowo zaleca się kontynuowanie kuracji przez około 10 dni, w zależności od typu problemu i rodzaju skóry danej osoby. Gotowe preparaty z przytulią czepną zwykle zawierają ulotkę, na której znajdują się najważniejsze informacje o zalecanym dawkowaniu i maksymalnym czasie stosowania suplementu. Na ogół takich środków nie przyjmuje się długotrwale. Mogłoby to bowiem doprowadzić do wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Pomiędzy kolejnymi kuracjami warto więc zachować co najmniej kilka tygodni przerwy i obserwować swój organizm.

Przytulia zawiera cenne olejki eteryczne, dlatego powszechnie dodaje się ją do kąpieli. W taki sposób może być ona stosowana niemal codziennie, bez większych ograniczeń. Kluczowe jest jednak sprawdzenie, czy nie masz alergii na przytulię czepną. Czasem uczulenia są utajone i pojawiają się dopiero po częstym kontakcie z alergenem, dlatego zaleca się umiar.

przytulia czepna

Przytulia czepna – przeciwwskazania

Przytulia czepna jest dość bezpieczną rośliną, jednak istnieje kilka przeciwwskazań do jej stosowania. Wśród nich można wyróżnić m.in. ciążę i okres karmienia piersią. Trzeba jednak pamiętać, by za każdym razem przyjmować przytulię zgodnie ze wskazanym dawkowaniem. Zawiera ona bowiem dużą ilość kumaryny. Nadmierne przyjmowanie przytulii może więc skutkować krwawieniami i bólami. Nie zaleca się stosowania preparatów z tą rośliną także u dzieci.

Przytulia czepna – skutki uboczne

Przytulia czepna galium aparine musi być przyjmowana w sposób rozsądny, z zachowaniem dawkowania równego 1g dziennie. W innym przypadku może dojść do wystąpienia krwawień wewnętrznych, bólów głowy czy nawet stanów narkotycznych. W nadmiernych ilościach przytulia jest bowiem uznawana za roślinę trującą. Należy przyjmować ją zawsze z zachowaniem bezpieczeństwa.

Dlaczego warto stosować przytulię czepną?

Przytulię czepną stosuje się przede wszystkim w związku z odczuwanymi dolegliwościami. Jej regularne przyjmowanie w wielu przypadkach pozwala na wyraźne poprawienie komfortu życia i uśmierzenie bólu, niestrawności czy pozbycie się problemów skórnych. Przytulia jest roślina bardzo uniwersalną, dlatego pomaga w walce z wieloma dolegliwościami jednocześnie.

Przytulia czepna – gdzie rośnie, kiedy zbierać i jak suszyć?

Przytulia czepna rośnie przede wszystkim na terenach podmokłych. Pojawia się również w lasach i prywatnych ogrodach. Najczęściej spotkać ją można na łąkach. Rośnie od wiosny aż do jesieni, a w okresie kwitnienia wypuszcza drobne kwiaty zapylane przez owady. Przytulię można zbierać przez cały rok – do przygotowania naparu wykorzystuje się bowiem młode pędy lub kwiaty.

Po zebraniu przytulii czepnej wystarczy ją wysuszyć, by mogła zachować swoje właściwości lecznicze na kolejne miesiące. W takiej formie pozwoli ona na przygotowanie naparu lub dodawanie do sałatek i innych posiłków. Ziele przytulii po okresie kwitnienia owocuje, a nasiona można wysuszyć. zmielić i przygotowywać podobnie do kawy.

Przytulia czepna – kiedy zbierać i jak ją przygotować?

Najlepsze właściwości lecznicze mają młode pędy przytulii czepnej oraz jej kwiaty. Oznacza to, że możliwe jest korzystanie z właściwości tej rośliny niemal przez cały sezon, od wiosny, aż do jesieni. Zebraną przytulię warto wysuszyć, by możliwe było stosowanie jej przez cały rok. Z tak przygotowanego ziela tworzy się m.in. napary, odwary czy nalewki.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Chlorella to niezwykła alga o wyjątkowych właściwościach, wykorzystywanych od wieków w medycynie alternatywnej. Sprawdź, w jaki sposób może wspomóc funkcjonowanie organizmu.
Witamina B2 wspomaga prawidłową pracę organizmu. Pomaga ograniczyć migreny, wspomaga układ odpornościowy. Jej niedobór skutkuje wieloma dolegliwościami. Dowiedz się więcej.
Sezam i olej sezamowy to nie tylko kuchenne zastosowanie, ale prozdrowotne działanie na krew, kości, skórę, włosy, odporność, czy tarczycę, a także moc cennych minerałów i witamin!
Elektrolity dbają o prawidłowy poziom nawodnienia organizmu oraz stoją na straży dobrej pracy mięśni i układu nerwowego, dlatego warto systematycznie je uzupełniać.
Zobacz jak dawkować MSM - Poznaj zalecenia co do dawkowania i najlepsze praktyki związane z przyjmowaniem MSM. by uniknąć skutków ubocznych.