Kondycję kosmyków można poprawić, stosując wybrane zioła na włosy. Sprawdź, jakie rośliny zapobiegają wypadaniu włosów, a które wzmacniają pasma i pielęgnują skórę głowy
Żarnowiec miotlasty – Właściwości, działanie, zastosowanie i skutki uboczne
Strona główna - Blog - Żarnowiec miotlasty – Właściwości, działanie, zastosowanie i skutki uboczne
- Opublikowano: 24.03.2023
Żarnowiec miotlasty (sarothamnus scoparius) znany jest w Polsce już od wielu, wielu lat. Suche pędy żarnowca wykorzystywane były do produkcji mioteł, a młode gałązki dodawano niegdyś do piwa. Obecnie roślina jest hodowana głównie w celach ozdobnych oraz do umacniania wydm w miejscowościach nadmorskich. Warto jednak wiedzieć, że wykazuje ona również szereg właściwości prozdrowotnych. Prawdopodobnie może działać moczopędnie i przeciwzapalnie. Zobacz, jakie jeszcze właściwości przypisuje się żarnowcowi, jak go stosować oraz jakie środki ostrożności zachować.
Spis treści
ToggleŻarnowiec miotlasty – co to takiego i jak wygląda?
Jak wspomniano, żarnowiec miotlasty obecnie uprawiany jest głównie jako roślina ozdobna lub wzmocnienie wydm. Roślina ta jest niewielkim krzewem o wyprostowanych pędach, który osiąga do 1,5 m wysokości. Należy do rodziny bobowatych, a pierwotnie pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. Obecnie żarnowiec miotlasty występuje na terenie całej Europy centralnej. W Polsce można go znaleźć na słonecznych zboczach oraz w nadmorskich miejscowościach na piaszczystych terenach.
Nie bez powodu żarnowiec miotlasty wykorzystywany jest jako roślina ozdobna. Ma żółte kwiaty, które kształtem przypominają motyle. Okres kwitnienia przypada na maj i czerwiec. Liście żarnowca miotlastego, które znajdują się na szczycie, mają z reguły kształt eliptyczny i są niepodzielone. Te, które są położone niżej maja kształt trójlistkowy, sama blaszka liściowa od spodu pokryta jest zaś delikatnymi włoskami.
Pędy żarnowca miotlastego mają ciemnozielony kolor i są bardzo cienkie. Po okresie kwitnienia roślina wydaje owoce. Są to czarne strąki długości około 5 centymetrów. Strąki początkowo zielone są jedwabisto owłosione. Z czasem zmieniają kolor i stają się później brunatnoczarne, pękające.
Surowcem zielarskim, z którego przygotowuje się różnego rodzaju preparaty zdrowotne jest ziele żarnowca miotlastego (sarothamni scoparii herba). Zbiera się je poprzez obcięcie szczytowych części pędów.
Żarnowiec miotlasty – właściwości
Ta piękna roślina zawiera w sobie liczne składniki o prozdrowotnym wpływie na organizm człowieka. Wśród nich są miedzy innymi alkaloidy chinolizydynowe, takie jak: sparteina, lupanina czy sarotaminina. W kwiatach żarnowca można znaleźć tyraminę i dopaminę, a całe ziele bogate jest we flawonoidy oraz w mniejszym stopniu kwas kawowy, olejek eteryczny i kumaryny.
W tym składzie na szczególną uwagę zasługuje sparteina. Przypuszcza się, że jej obecność w organizmie człowieka może zmniejszać siłę i częstotliwość skurczu mięśnia sercowego. Warto też wspomnieć, że alkaloidy mogą pobudzać skurcze macicy, szczególnie w czasie ciąży. Należy o tym pamiętać, ponieważ przedwczesne skurcze mogą wywołać zbyt wczesną akcję porodową, a to może doprowadzić do poronienia.
Obecne w roślinie flawonoidy mogą wykazywać działanie moczopędne. To zaś może się przełożyć na zmniejszenie obrzęków oraz zwiększenie dobowej ilości wydalanego moczu.
Żarnowiec miotlasty – zastosowanie
Z uwagi na opisany powyżej skład i właściwości, żarnowiec miotlasty znalazł dla siebie kilka ważnych zastosowań.
Przede wszystkim należy wspomnieć, że sadzonki rośliny stosowane są do wzmacniania nadmorskiego wydmowego brzegu.
W tradycyjnej medycynie ludowej wyciągi z żarnowca stosowane były w dolegliwościach wątroby i nerek. Często też wykorzystywano je do łagodzenia objawów schorzeń reumatycznych. Alkaloidy, które znajdują się w żarnowcu wykorzystywane są również do wzmacniania pracy serca oraz obniżania ciśnienia tętniczego. Znajdująca się w roślinie sparteina stosowana była jako preparat przeciwarytmiczny.
Jako ciekawostkę warto dodać, że suche pędy żarnowca wykorzystywano niegdyś do produkcji mioteł, a garbniki zawarte w roślinie stosowano do garbowania skór. Wspomniano już, że młode gałązki dodawane były też do piwa.
Jak działa żarnowiec miotlasty i na co może pomóc?
Żarnowiec działa przede wszystkim poprzez znajdujące się w nim substancje czynne, jak alkaloidy, garbniki czy flawonoidy.
Alkaloidy mogą wzmacniać pracę serca oraz obniżać ciśnienie krwi. Dodatkowo mogą być one odpowiedzialne za skurcze macicy, szczególnie w czasie ciąży. Ważnym aspektem działania żarnowca może być fakt, że prawdopodobnie zmniejsza on wrażliwość i przewodnictwo nerwowe w mięśniu sercowym. To właśnie może skutkować mniejszą częstotliwością i amplitudą skurczów.
Warto dodać, że w przypadku migotania przedsionków, częstoskurczu czy zaburzeniach krążenia obwodowego podaje się leki na bazie sparteiny, czyli substancji, którą pozyskuje się właśnie z ziela żarnowca.
Jeśli zaś chodzi o wspomniane wcześniej wywoływanie skurczów macicy, to należy pamiętać, że podawanie tego rodzaju alkaloidów możliwe jest wyłącznie w celu wywoływania skurczów porodowych. Przyjmowanie ich wcześniej może doprowadzić nawet do poronienia.
Flawonoidy natomiast prawdopodobnie działają moczopędnie. Zwiększają przez to dobową ilość wydalanego moczu oraz mogą przyczyniać się do zmniejszenia i złagodzenia obrzęków.
Jak stosować żarnowiec miotlasty – dawkowanie
Z uwagi na duże ilości alkaloidów nie zaleca się samodzielnego stosowania wyciągów z żarnowca. Można bowiem sprowadzić na siebie poważne zaburzenia pracy serca. Do tego na rynku dostępne są leki, których działanie jest znacznie bezpieczniejsze.
Jeżeli chcesz samodzielnie stosować wyciągi z żarnowca, wstrzymaj się i koniecznie porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem.
Żarnowiec miotlasty – przeciwwskazania
Skład rośliny powoduje, że jej stosowanie może nieść ze sobą niebezpieczeństwo. Przede wszystkim przeciwwskazaniem do jej stosowania jest ciąża – z uwagi na zdolność rośliny do wywoływania skurczów macicy. Drugim przeciwwskazaniem jest niekontrolowane nadciśnienie tętnicze.
Żarnowiec miotlasty – skutki uboczne i działania niepożądane
Żarnowiec może wywoływać skurcze macicy, które w kontekście wywołania akcji porodowej są pożądanym zjawiskiem, ale wcześniej stanowią jedno z działań niepożądanych, ponieważ może to doprowadzić do poronienia.
Może też dojść do zatrucia żarnowcem. W takich sytuacjach najczęściej występujące objawy to: wymioty, zawroty głowy, mdłości, bóle brzucha a nawet zaburzenia ze strony układu krwionośnego.
Dlaczego warto stosować żarnowiec miotlasty?
Z żarnowcem trzeba bardzo uważać. Jego kwiaty żółte i w kształcie motyli mogą stanowić piękną ozdobę w ogrodzie, ale samodzielne wykorzystywanie wyciągów z rośliny może przynieść poważne konsekwencje. Z tego względu należy zachować szczególną ostrożność i koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Może wzmocnić pracę serca oraz działać moczopędnie przez co może poprawić samopoczucie, ale duża ilość alkaloidów może spowodować negatywne skutki uboczne i stać się zagrożeniem dla zdrowia.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Zioła na atopowe zapalenie skóry nie wyleczą i nie rozwiążą problemu, ale mogą pomóc w złagodzeniu objawów i ich zneutralizowaniu.
Grzybica to dokuczliwa i wywołująca duży dyskomfort dolegliwość, której często trudno jest się pozbyć. Poznaj zioła, które mogą okazać się prawdziwym antidotum na grzybicę.
Polecane dla Ciebie
Poznaj 19 czynników wypłukujących krzem i jak możesz temu przeciwdziałać. Zobacz proste sposoby na utrzymanie optymalnego poziomu krzemu dla Twojego zdrowia!
Maślan sodu to naturalne wsparcie dla Twoich jelit, zobacz, w jakich sytuacjach warto go przyjmować i jak robić to bezpiecznie!
Melatonina to naturalny hormon snu, ale w razie zaburzeń jej wydzielania można skorzystać z syntetycznych odpowiedników, które przywrócą równowagę
L-glutamina - źródło zdrowia, odporności i sprawności fizycznej; sprawdź, dlaczego tak jest i jak działa
Witamina E, nazywana witaminą młodości i płodności, o licznych właściwościach prozdrowotnych i kosmetycznych, łagodząca objawy wielu schorzeń, korzystna dla całego organizmu.