Naturopatia jest formą medycyny niekonwencjonalnej, która opiera się na stosowaniu metod i produktów zgodnych z naturą, przynosząc wiele korzyści zdrowotnych.
Zielona glinka - Właściwości, działanie, stosowanie, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania
Strona główna - Blog - Zielona glinka – Właściwości, działanie, stosowanie, zastosowanie, skutki uboczne i przeciwwskazania
- Opublikowano: 14.07.2023 - Aktualizacja: 07.08.2023
Glinka zielona (Green clay) to substancja powszechnie znana i ceniona w kosmetyce. Specjaliści od medycyny naturalnej zalecają jej stosowanie w celu pielęgnacji włosów i cery. Glinka reguluje wydzielanie sebum, dlatego świetnie nadaje się do nakładania na cerę tłustą. Produkt wykazuje właściwości oczyszczające, a niektórzy specjaliści twierdzą, że dzięki zawartym składnikom spowalnia procesy starzenia. Glinka kosmetyczna może być stosowana także wewnętrznie, ponieważ oczyszcza organizm. Czym jest zielona glinka i jakie są jej właściwości.
Spis treści
ToggleZielona glinka – co to takiego i jak wygląda?
Glinka zielona to produkt naturalny, który wydobywany jest z podziemnych złóż, a następnie poddawany procesowi suszenia i sproszkowany. Dzięki temu, że podczas suszenia wykorzystywane są promienie słoneczne, w gotowym produkcie pozostają śladowe ilości cennych minerałów, wpływających korzystnie na organizm człowieka.
Ze względu na pochodzenie wyróżniamy dwa rodzaje glinki zielonej:
glinka montmorillonite, tzw. francuska glinka pochodząca z Francji; w jej składzie występują sole mineralne i związki chemiczne, takie jak: związki wapnia, krzemu, żelaza, manganu oraz fosforany;
glinka illite; wydobywana jest w USA i cechuje się nieco mniejszą zawartością minerałów, choć wciąż wykazuje właściwości prozdrowotne.
Zieloną glinkę znano już w starożytności. Aktualnie najczęściej wykorzystuje się sproszkowaną wersję produktu i stosuje ją do wykonywania maseczek na twarz czy jako wcierkę na skórę głowy. W zielonej glince znajdziemy szereg wartości odżywczych o właściwościach detoksykujących, dzięki czemu glinka może być stosowana również do picia. Dzięki obecności mikroelementów glinka działa na skórę odżywczo i dogłębnie oczyszcza.
Z czego składa się zielona glinka?
Działanie lecznicze glinki w dużej mierze zależy od jej składu, który może różnić się w zależności od tego, w jakim miejscu produkt był wydobywany. W większości przypadków udział procentowy składników odżywczych w glince wygląda następująco:
tlenek krzemu (ok. 40%);
tlenek glinu (ok. 25%);
tlenki żelaza, wapnia i potasu (ok. 8% każdy).
W glince znajdziemy także pewne ilości pierwiastków śladowych, takich jak związki magnezu, sodu, manganu, tytanu i fosforu. Glinka zawiera także związki organiczne rozkładu roślin, takie jak: chlorofile odpowiedzialne za zielony kolor substancji.
Zielona glinka – właściwości
Skład zielonej glinki może się różnić w zależności od miejsca wydobycia, a to znaczy, że różnić mogą się również właściwości glinki zielonej. Warto zwrócić uwagę na barwę glinki, im intensywniejszy zielony kolor, tym droższy produkt, ponieważ moc koloru określa wysoką zawartość substancji odżywczych. W kosmetyce szerokie zastosowanie ma przede wszystkim glinka francuska, czyli wspomniana wcześniej glinka montmorillonite. W jej składzie znajdziemy ponad 20 składników mineralnych, w tym niezbędne organizmowi: krzem, magnez, wapń, potas, sód, cynk, mangan czy selen. Jest to chłonna glinka, rekomendowana przede wszystkim do stosowania w formie maseczki na cerę mieszaną i tłustą.
Glinka zielona wykazuje właściwości oczyszczające, ściągające, tonizujące i regenerujące, Można ją stosować jako dodatek do szamponu czy masek na włosy, a picie wody z glinką zieloną może przyczynić się do szybszego usunięcia toksyn z organizmu.
Jakie są właściwości zielonej glinki do picia?
Glinka zielona nadaje się także do picia. Wystarczy wymieszać proszek z wodą w celu usunięcia toksyn i metali ciężkich z organizmu. Zieloną glinkę do picia zaleca się także, aby wspomóc pracę układu pokarmowego. Okazuje się przydatna w przypadku wzdęć oraz zatruć. Glinka działa przeciwzapalnie i może być stosowana do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej. Przed przygotowaniem glinki do picia, należy się upewnić, że jest dobrze zmielona, a następnie dokładnie wymieszać z wodą. Warto wiedzieć, że glinki nie powinno się mieszać metalową łyżką, ponieważ przy kontakcie z metalem osłabiają się właściwości glinki zielonej.
Zielona glinka – zastosowanie zdrowotne
Dobra glinka stosowana zewnętrzne oczyszcza skórę i wykazuje działanie przeciwzapalne, przez co polecana jest osobom zmagającym się z trądzikiem i innymi stanami zapalnymi skóry. Główne zastosowanie produktu wiąże się właśnie z dodaniem glinki zielonej do różnego rodzaju masek aplikowanych bezpośrednio na skórę twarzy i całego ciała.
Picie glinki zielonej jest nieco mniej popularnym zastosowaniem produktu, jednak może mieć korzystne działanie dla pracy przewodu pokarmowego. Działanie wewnętrzne glinki nie jest potwierdzone badaniami naukowymi, jednak niektórzy specjaliści twierdzą, że taki zabieg pomaga oczyścić organizm z toksyn. Picia glinki nie zaleca się kobietom w ciąży i zażywającym leki antykoncepcyjne (ze względu na właściwości absorpcyjne glinka może zaburzyć działanie leku).
Zielona glinka – zastosowanie w kosmetyce
W kosmetyce terapię glinką zieloną nazywa się argilloterapią. Glinka zielona może być stosowana jako wsparcie terapii różnych schorzeń dermatologicznych, takich jak:
podrażnienia skóry;
trądzik;
stany zapalne skóry.
Glinka zielona reguluje wydzielanie sebum, a dodatkowo usuwa zrogowaciały naskórek, co sprawia, że poprawia wygląd skóry i sprawdza się w celu oczyszczania cery. Do wykonania maseczki wystarczy proszek zalać odrobiną wody i wymieszać. Otrzymaną papkę należy nakładać bezpośrednio na oczyszczoną, wilgotną skórę i pozostawić na ok. 15 minut. Glinka wykazuje lekkie działanie ściągające, dlatego po zmyciu maseczki zaleca się nałożyć krem lub balsam nawilżający. Maskę można stosować 2-3 razy w tygodniu, dostosowując częstotliwość zabiegu do potrzeb skóry.
Jak działa zielona glinka i na co może pomóc?
Zielona glinka stosowana w formie maseczki na twarz może:
usunąć nadmiar sebum;
zredukować bytujące w skórze toksyny;
odkazić skórę bez powodowania podrażnień skóry;
odżywić i przyczynić się do zmniejszenia widoczności drobnych zmarszczek.
Glinkę zieloną można wykorzystać również do pielęgnacji całego ciała, wystarczy łyżeczkę proszku zmieszać z ciepłą wodą. Stosowana w takiej formie przynosi wiele korzyści, między innymi:
wygładza skórę;
wspomaga procesy gojenia się ran;
łagodzi podrażnienia;
usuwa nadmiar sebum;
oczyszcza skórę z toksyn;
wyrównuje koloryt;
działa antyseptycznie;
zmniejsza widoczność porów;
ujędrnia i wpływa na spowolnienie procesów starzenia;
łagodzi stany zapalne.
Glinka zielona sprawdzi się w pielęgnacji różnych rodzajów skóry, szczególnie tłustej, gdyż normalizuje pracę gruczołów łojowych i sprzyja redukcji zmian trądzikowych.
Czy zielona glinka może pomóc na trądzik?
Maseczka z glinki zielonej bardzo często wykorzystywana jest w pielęgnacji cery tłustej i trądzikowej. Glinka zielona właściwości, której zmniejszają wydzielanie sebum to idealne rozwiązanie dla osób zmagających się z nawracającymi wypryskami. Glinka zielona nie tylko łagodzi zmiany, które już są na skórze, ale też zapobiega powstawaniu nowych. Co więcej, produkt oczyszcza pory i działa ściągająco, a także wyrównuje pH skóry i oczyszcza ją. Glinka poprawia też koloryt skóry i nadaje jej lepszej prezencji. Maskę z glinki zielonej zaleca się stosować nie częściej, niż dwa razy w tygodniu.
Czy zielona glinka może pomóc na zmarszczki?
W sprzedaży znajdziemy gotowe kosmetyki na zmarszczki, które w swoim składzie mają zieloną glinkę. Substancja ta chętnie wykorzystywana jest przez osoby po 25 roku życia, które chcą poprawić wygląd swojej skóry. Glinka wykazuje działanie odmładzające i wpływa korzystnie na elastyczność skóry oraz delikatnie ją wygładza, dzięki czemu może redukować widoczność drobnych zmarszczek. Maseczkę należy nakładać na oczyszczoną twarz na ok. 15 minut, nie częściej niż raz w tygodniu. Ważne, aby nie dopuścić do zaschnięcia glinki; można ją co jakiś czas spryskiwać wodą termalną.
Zielona glinka na włosy
Maseczka z zielonej glinki sprzyja poprawie kondycji włosów i skóry głowy. Warto glinkę zmieszać z olejem rycynowym. Do przygotowania maski wystarczy 4 łyżeczki glinki wymieszać z 10 ml olejku rycynowego i zalać letnią wodą (4 łyżeczki). Wymieszać do konsystencji pasty, nałożyć na głowę i pozostawić na ok. 15 minut. Następnie spłukać i przemyć włosy delikatnym szamponem.
Zielona glinka – przeciwwskazania kosmetyczne
Zieloną glinkę należy stosować zgodnie z zaleceniami. Trzeba pamiętać, że maseczka pozostawiona na skórze zbyt długo może doprowadzić do nadmiernej suchości skóry, wysypki oraz innych problemów skórnych. Stosowanie glinki zielonej nie jest zalecane osobom ze skłonnościami do alergii kontaktowych.
Glinka zielona – skutki uboczne i działania niepożądane
Skutki uboczne stosowania glinki w nieprawidłowy sposób to przesuszona skóra, podrażnienia oraz wysypka. Mogą pojawić się także reakcje alergiczne. W przypadku stosowania glinki do picia w nadmiernych ilościach mogą pojawić się problemy żołądkowo-jelitowe.
Jakie są efekty stosowanie zielonej glinki
Efekty stosowania zielonej glinki można zaobserwować już po pierwszym użyciu. Produkt sprzyja oczyszczeniu skóry i może przyczynić się do redukcji występujących na twarzy niedoskonałości. Systematyczne stosowanie maseczki hamuje powstawanie nowych zmian trądzikowych i sprzyja wygładzeniu oraz przywróceniu kolorytu cery, przez co twarz wydaje się rozświetlona i odmłodzona. Glinka zielona to naturalna substancja, która działa korzystnie na skórę głowy. Szczególnie polecana jest osobom zmagającym się z łojotokiem skóry głowy. Glinka pomaga przywrócić równowagę poprzez regulację pH skóry i redukcję nadmiaru sebum.
Dlaczego warto stosować zieloną glinkę?
Glinka zielona to produkt naturalny, który został doceniony przez kosmetologów ze względu na działanie oczyszczające i regulujące wydzielanie sebum. Sproszkowana glinka to tani, ale skuteczny produkt, który może przyczynić się do poprawy kondycji skóry i włosów. Glinka do picia może pomóc też w zatruciach pokarmowych i przy problemach z trawieniem. Warto postawić na ten składnik, który sprawdzi się w postaci maseczki, jak i jako dodatek do naturalnych szamponów czy maseczek kosmetycznych.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Aromaterapia to zabieg, który cieszy się rosnącą popularnością. Może pomóc złagodzić stres i odprężyć się po trudnym dniu. Zobacz, do czego można wykorzystać aromaterapię.
Hortiterapia, stosowana już od XIX wieku w Wielkiej Brytanii i USA, ma na celu poprawę kondycji psychofizycznej poprzez obcowanie z przyrodą i wykonywanie prac ogrodowych.
Polecane dla Ciebie
Skwalan to substancja naturalna, która może nawilżyć i odżywić Twoją skórę, złagodzić podrażnienia i poprawić kondycję włosów; sprawdź, jak działa!
Mentol wykazuje wiele cennych właściwości. Wspomaga przy bólach glowy, dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, infekcjach przeziębieniowych. Dowiedz się więcej.
Dziegieć to naturalna substancja od lat wykorzystywana w medycynie ludowej i kosmetyce naturalnej. Warto poznać szerokie właściwości zdrowotne tego składnika.
Palma sabałowa to roślina, na którą uwagę zwrócić powinni szczególnie mężczyźni - to właśnie ona może pomóc w problemach z przerostem prostaty i łysieniem - sprawdź, jak!
Aloes to roślina o wielu prozdrowotnych właściwościach, przynosi korzyści przy stosowaniu jej od wewnątrz, jak i w formie kosmetyku.