łysiczka lancetowata

Łysiczka lancetowata – Właściwości, działanie, zastosowanie medyczne, objawy po spożyciu, gdzie rośnie i z czym ją można pomylić?

Łysiczka lancetowata to jeden z najbardziej znanych grzybów psylocybinowych. Zawiera alkaloidy o właściwościach psychodelicznych, w tym psylocybinę i śladowe ilości psylocyny. Ponieważ ma właściwości psychoaktywne i zmienia świadomość, jej sprzedaż w całej rzeszy państw jest nielegalna. Łysiczka lancetowata rośnie w wielu miejscach globu, w tym w licznych krajach Europy, w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej i Australii. W Polsce jest jedynym występującym grzybem psylocybinowym. Jak wygląda łysiczka, gdzie rośnie, jak działa oraz jakie efekty uboczne wywołuje i dlaczego trzeba na nią uważać?

Łysiczka lancetowata (Psilocybe semilanceata) to jeden z najpowszechniej występujących grzybów psylocybinowych (czyli grzybów halucynogennych). Zwana jest też niekiedy magicznym grzybem lub czapką wolności. Inne używane nazwy to: kołpaczek lancetowaty, cierniówka lancetowata, bedłka lancetowata, a także grzybki-halucynki, psylocyby, psylocybki. Ma działanie psychoaktywne i zaliczana jest do grupy psychodelików, czyli substancji wpływających na zmianę percepcji i sposobu odczuwania oraz pogłębienie świadomości.

Łysiczka lancetowata jest jedynym grzybem psylocybinowym rosnącym w Polsce, jednak spotykana jest u nas stosunkowo rzadko. Pojawia się również w innych miejscach w Europie, w tym w Czechach, Bułgarii, Austrii, Belgii, na Wyspach Owczych. Dużo częściej łysiczka lancetowata występuje w Ameryce, Australii i Nowej Zelandii. Jak wygląda łysiczka lancetowata?

Łysiczka lancetowata to gatunek grzybów należący do rodziny podziemniczkowatych (Hymenogastraceae). Ma niewielki kapelusz (jego średnica wynosi około 1-2 cm). Jest on wodochłonny i zmienia barwę w zależności od poziomu wilgotności. Kapelusz ma odcień jasnobrązowy albo oliwkowy. Dodatkowo kapelusz charakteryzuje się ciemnymi oliwkowymi albo sinozielonymi plamami (przeważnie w obrębie brzegów). Grzyb wysuszony przybiera kolor kremowo-słomkowy, żółto-brązowy albo brunatny. Kapelusz łysiczki ma powierzchnię gładką, śliską, wilgotną (czasem jest też nieco lepka). Na szczycie kapelusza znajduje się spiczasty garb.

Trzon łysiczki lancetowatej jest cienki (ma średnicę ok. 1-3 mm), smukły i długi. Może osiągać wysokość nawet 10 cm. Chociaż nie grzeszy masywnością, jednocześnie jest bardzo elastyczny, mocny i trudny do złamania. Jego powierzchnia jest gładka lub wzdłużnie włókienkowata. Ma zabarwienie kremowe, żółtawe lub jasnobrązowe i wypełniony jest w środku jasnym miąższem. Miąższ grzyba, będąc w stanie suchym, ma odcień kremowy lub beżowy, a będąc w stanie wilgotnym, szarobrązowy. U podstawy nóżka ma odcień niebieskawy.

Co warto dodać, nóżka łysiczki lancetowatej nie jest jednorodna na całej długości, zawsze jest w jednym miejscu trochę grubsza. Zapach świeżej łysiczki jest delikatny, lekko grzybowy, smak – neutralny. Owocniki starsze mogą mieć lekkie marszczenia na brzegach.

łysiczka lancetowata

Czy posiadanie łysiczki lancetowatej w Polsce jest nielegalne – Status prawny

W Ustawie o Przeciwdziałaniu Narkomanii Grzyby psylocybinowe, w tym łysiczka lancetowata, nie są wyszczególnione jako substancje zakazane. Nie znaczy to jednak, że ich posiadanie, lub tym bardziej sprzedaż, jest zgodna z prawem. O czym należy pamiętać, łysiczka lancetowata zawiera substancje psychoaktywne – psylocybinę oraz jej metabolit – psylocynę, które odpowiadają one za działanie odurzające tego grzyba. Obydwie te substancje widnieją na liście substancji zakazanych. Siłą rzeczy posiadanie i sprzedaż grzybów, które mają w składzie owe substancje, jest nielegalne.

O czym jednak trzeba powiedzieć, zakaz posiadania i rozprowadzania nie dotyczy zarodników tych grzybów, gdyż nie zawierają one psylocybiny. Z tego samego powodu (brak substancji psychoaktywnych) zakazem nie są także objęte nasiona konopi indyjskich.

Ze względu na działanie psychoaktywne, posiadanie i rozprowadzanie łysiczki lancetowatej jest w Polsce nielegalne. Jest ona zakazana również w takich krajach jak Kanada, USA czy Wielka Brytania. Jednak istnieją też miejsca, gdzie jest legalna, a są to między innymi: Austria, Holandia, Brazylia, Jamajka.

Kiedy rośnie łysiczka lancetowata?

Łysiczka lancetowata, jak większość grzybów, lubi ciepło i wilgoć i rośnie jesienią. Napotkać ją można w naturze od sierpnia do listopada. Najwięcej grzybów pojawia się w październiku.

Gdzie szukać łysiczki lancetowatej? – Występowanie

Grzyby psylocybinowe nie rosną ani w lasach iglastych, ani liściastych. Chętnie za to pojawiają się na otwartych terenach, głównie na łąkach. Bardzo lubią tereny podmokłe, często skrywają się w kępach traw i pośród mchów. Nierzadko spotykane są też na zboczach gór. Często rosną w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk.

Łysiczki lancetowatej najlepiej szukać: na polach i łąkach, w miejscach podmokłych, na byłych pastwiskach, na obrzeżach zarośli i lasów, w trawach, w mchach, na górskich halach, w miejscach wypasu owiec lub krów, przy wiejskich ścieżkach, na polanach.

Jak rozpoznać łysiczkę lancetowatą? – Z czym ją można pomylić?

Łysiczka lancetowata, zarówno ze względu na wygląd, jak i miejsce wzrostu, nierzadko bywa mylona z innymi grzybami, szczególnie z kołpaczkami. Co prawda jest do nich podobna, ale na pewno nie identyczna, istnieje kilka konkretnych różnic.

I łysiczka lancetowata, i kołpaczki mają długi trzon, ale trzon łysiczek jest elastyczny i trudny do przerwania, a trzon kołpaczków jest słaby i łamliwy. Nóżki łysiczki są niejednorodne pod względem grubości i w jednym miejscu wygięte. Inaczej sprawa wygląda u kołpaczków – ich nóżki są na całej długości jednolite i proste.

Kołpaczki mają też większe rozmiary niż łysiczki lancetowate. Co więcej, blaszki łysiczki są ciemniejsze. Warto też zwrócić uwagę na kapelusz – u łysiczki jest on w kształcie stożka i ma specyficzny szpic na szczycie. Kapelusz kołpaczków pozbawiony jest tej charakterystycznie uwydatnionej końcówki.

Łysiczka lancetowata – właściwości

Zawarta w łysiczce lancetowatej psylocybina to jeden z najbardziej rozpowszechnionych i znanych psychodelików. Substancja ta zmienia sposób postrzegania, myślenia i doświadczania oraz powoduje wyostrzenie i uwydatnienie wrażeń zmysłowych (osoba po zażyciu psylocybiny może na przykład widzieć bardziej jaskrawe, żywsze kolory, słyszeć bardziej natężone dźwięki, odbierać jakąś sytuację jako zabawniejszą niż jest w rzeczywistości, odczuwać silniejsze zespolenie z naturą itp.).

Chociaż łysiczkę lancetowatą każdy kojarzy głównie z właściwościami narkotycznymi, jej działanie jest znacznie szersze. Dozowana w odpowiednich ilościach może być pomocna w niwelowaniu objawów niektórych schorzeń. Wynika to z faktu, iż łysiczka oddziałuje na niektóre neuroprzekaźniki. Może na przykład pobudzać wydzielanie serotoniny, a tym samym korzystnie wpływać na nastrój, co wspomaga zwalczanie zaburzeń depresyjnych. Może też być pomocna w innych przypadkach, w tym u osób borykających się z przewlekłymi bólami.

łysiczka lancetowata

Łysiczka lancetowata – zastosowanie medyczne

Kolejne badania nad wpływem łysiczki lancetowatej na ludzki organizm wykazują, że grzyb ten ma niemały potencjał prozdrowotny. W przypadku niektórych chorób umiarkowane dawki łysiczki lancetowatej skutkują poprawą samopoczucia u pacjenta i zmniejszeniem nasilenia niektórych symptomów.

Niektóre z działań medycznych łysiczki lancetowatej:

 • jest pomocna w zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych (zmniejsza częstotliwość i natężenie natrętnych myśli i niechcianych przymusowych zachowań, które zakłócają normalne funkcjonowanie),

 • u osób zmagających się z depresją poprawia nastrój, zwalcza negatywne nastawienie i zmniejsza częstotliwość pojawiania się myśli samobójczych,

 • zmniejsza nasilenie i częstotliwość bólów głowy u osób zmagających się z migrenami i klasterowymi bólami głowy,

 • pomaga w utrzymaniu abstynencji u osób wychodzących z nałogów (np. z nikotynizmu czy alkoholizmu),

 • zmniejsza odczuwanie dolegliwości bólowych, reguluje nastrój, redukuje nasilenie lęków i polepsza kondycję psychiczną u osób w zaawansowanym stadium nowotworów,

 • może być pomocna w łagodzeniu objawów w nerwicach i w niektórych typach schizofrenii,

 • pomaga w dochodzeniu do siebie u osób zmagających się z zespołem stresu pourazowego.

Jak działa łysiczka lancetowata – Objawy po spożyciu

Skutki zażycia psylocybiny bywają różne, nie zawsze są przyjemne, szczególnie jeśli spożyjemy grzyby halucynogenne w zbyt dużej dawce. Również ich zbyt częste stosowanie jest niebezpieczne dla zdrowia.

Najczęstszymi objawami zażywania grzybów psylocybinowych są:

 • wyostrzenie zmysłów,

 • wzmożona wrażliwość na bodźce,

 • zaburzenia postrzegania i percepcji, deformacja otaczającej rzeczywistości,

 • zmienność nastroju,

 • poprawa humoru, napady śmiechu,

 • spowolnienie szybkości reakcji,

 • skurcze mięśni twarzy,

 • zmiana sposobu myślenia, pogłębienie świadomości,

 • zaburzenia widzenia,

 • uczucie błogości i jedności z naturą.

Łysiczka lancetowata – przeciwwskazania

Łysiczka lancetowata, jako grzyb oddziałujący na ośrodkowy układ nerwowy, a do tego zawierający substancje, które mogą być dla naszego organizmu toksyczne, może być w pewnych przypadkach bardzo niebezpieczna. Przeciwwskazania do jej stosowania to między innymi: ciąża, okres karmienia piersią, problemy z sercem, choroby wątroby, choroby psychiczne.

łysiczka lancetowata

Wpływ łysiczki lancetowatej na organizm – skutki uboczne i działania niepożądane

Grzyby halucynogenne mogą wywołać szereg niechcianych efektów ubocznych. Będące pod ich wpływem osoby mogą doznawać zarówno nieprzyjemnych objawów fizycznych (np. nudności, bóle brzucha), jak i psychicznych (np. stany lękowe).

Częste działania niepożądane:

 • niepokój, lęk,

 • psychozy,

 • uczucie dezorientacji,

 • ataki paniki,

 • utrata kontroli,

 • nadmierna ospałość lub odwrotnie – zbyt duże pobudzenie,

 • zaburzenia mowy,

 • zaburzenia ruchowe,

 • zawroty głowy,

 • uczucie zimna, dreszcze,

 • rozszerzenie źrenic,

 • przyspieszony puls,

 • nudności, wymioty,

 • biegunki,

 • bóle brzucha.

Możliwe powikłania po spożyciu łysiczki lancetowatej

Przy częstym zażywaniu łysiczka lancetowata może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Może między innymi prowadzić do powstawania tzw. flashbacków, czyli reminiscencji (nawrotów działania substancji nawet po paru tygodniach lub miesiącach po zażyciu). Może być też przyczyną poważnych zaburzeń psychicznych i trwałych zmian w osobowości.

Nie zachęcamy do brania żądnych substancji psychoaktywnych, ani do hodowania grzybów psylocybinowych. Psylocybina jest nielegalna na terenie Polski. Wszystkie teksty, zdjęcia i filmy na na stronie mają charakter edukacyjny, informacyjny lub są prywatnymi opiniami autora.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Regularne stosowanie kolagenu to patent na atrakcyjność i witalność. Dowiedz się, dlaczego kolagen nazywany jest eliksirem młodości i jak wybrać najlepszy kolagen do picia.
Witamina C spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie. W suplementach diety często spotkać można witaminę C w bardzo wysokich dawkach. Czy jej przedawkowanie jest groźne?
Laktoferyna to białko, które ze względu na dobroczynny wpływ na układ odpornościowy i silne właściwości antybakteryjne, jest coraz częściej stosowane w formie suplementów diety.
Poznaj 19 czynników wypłukujących krzem i jak możesz temu przeciwdziałać. Zobacz proste sposoby na utrzymanie optymalnego poziomu krzemu dla Twojego zdrowia!
Poznaj, jak skutecznie działa zawarty w zielonych warzywach chlorofil, który ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, pobudza produkcję krwi oraz przeciwdziała starzeniu!