pluskwica groniasta

Pluskwica groniasta przy menopauzie – Właściwości, działanie, zastosowanie, efekty, skutki uboczne i przeciwwskazania

Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) pochodzi z Ameryki Północnej, stąd jej pierwsze właściwości lecznicze odkryli Tubylczy Amerykanie. W medycynie ludowej i medycynie naturalnej stosuje się ją do łagodzenia dolegliwości związanych z menopauzą i PMS, a niegdyś używano jej także na problemy trawienne (np. wzdęcia), w razie ukąszenia węży oraz na wsparcie mięśni i stawów. Pluskwica groniasta obecnie jest popularnym składnikiem wielu kosmetyków i suplementów diety. Zobaczmy, jak się ją stosuje i skąd jej prozdrowotne właściwości.

Pluskwica groniasta należy do roślin z rodziny jaskrowatych. Cimicifuga racemosa rośnie dziko w Europie i Azji (jest też popularna w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie). Jest to gatunek wieloletni, który dorasta do 1-2 metrów wysokości. Liście pluskwicy groniastej są jasnozielone i skórzaste, a kremowobiałe kwiaty są zebrane w długie, groniaste kwiatostany. Kwitnie od lipca do września. Jak wspomnieliśmy, to roślina lecznicza, która jest stosowana w medycynie naturalnej, głównie w leczeniu problemów ginekologicznych (zawiera substancje estrogenne) i układu nerwowego.

Uprawiana też jako roślina ozdobna. Prosta w uprawie, mało wymagająca. Według najnowszych ujęć taksonomicznych gatunek ten włączony został do rodzaju Actaea i jego nazwa naukowa to obecnie Actaea racemosa. Inne nazwy pluskwicy groniastej to: biała perła, świecznica groniasta, pluskwica sercolistna, korzeń czarnego węża.

pluskwica groniasta

Jakie substancje czynne zawiera pluskwica groniasta?

Pluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) zawiera różne składniki aktywne, w tym:

 • Fitoestrogeny, takie jak formononetyna, które mogą pomóc złagodzić objawy menopauzy.

 • Triterpenoidy, które wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

 • Kumaryny, które mogą mieć działanie przeciwutleniające.

 • Saponiny, które odpowiedzialne są za działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe

 • Fitosterole, które odpowiedzialne są za działanie przeciwzapalne.

 • Kwas salicylowy, kwasy fenolowe, inne.

Należy jednak pamiętać, że ilości i proporcje tych substancji mogą się różnić w zależności od miejsca pochodzenia rośliny, metod uprawy i sposobu przetwarzania.

Pluskwica groniasta – właściwości

Właściwości lecznicze pluskwicy groniastej są związane z obecnością substancji chemicznych, takich jak fitoestrogeny, glikozydy triterpenowe i kumaryny. Stosowanie pluskwicy groniastej ma korzystny wpływ na wiele aspektów zdrowia:

 • korzeń pluskwicy jest skuteczny w przypadku bolesnych miesiączek,

 • może pomagać organizmowi, gdy występują objawy przekwitania: uderzenie gorąca, nadmierne pocenie się, suchość pochwy, kołatanie serca, szumy uszne, zawroty głowy, zaburzenia snu, stany napięcia, nerwowość i drażliwość,

 • jako wspomaganie utraty masy ciała, zwłaszcza w okresie menopauzy,

 • jako hormonalna terapia zastępcza,

 • pluskwica poprawia funkcje poznawcze,

 • jest dobra w leczeniu objawów naczynioruchowych,

 • wykazuje działanie łagodnie przeciwgorączkowe.

Pluskwica groniasta – zastosowanie

Zastosowanie roślin leczniczych takich jak korzeń pluskwicy pełen prozdrowotnych składników dotyczy wielu dolegliwości. Ważne jest tu przede wszystkim bezpieczeństwo stosowania pluskwicy groniastej. Przegląd badań klinicznych dostarcza wielu analiz, które wykazują pozytywny wpływ rośliny, stąd suplementy diety na niepokojące objawy związane z miesiączką często mają w składzie suszony korzeń pluskwicy.

Pluskwica groniasta jest szczególnie polecana kobietom, które przechodzą menopauzę, ponieważ ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także pomaga złagodzić objawy menopauzy, takie jak uderzenie gorąca, nocne poty i niepokój. Może być stosowana u młodych kobiet po usunięciu jajników lub macicy.

Roślina ta jest również uważana za skuteczną w leczeniu problemów zdrowotnych, takich jak ból mięśni, bóle reumatyczne, stres, bezsenność, a także w leczeniu trądziku oraz w celach antynowotworowych.

Pluskwica groniasta jest dostępna w postaci suplementów diety, kapsułek, tabletek, naparów i herbat.

Zastosowanie korzenia pluskwicy groniastej przy menopauzie

Cimicifuga racemosa jest stosowana w przypadku menopauzy, ponieważ zawiera fitoestrogeny – substancje podobne do estrogenów, które występują naturalnie w roślinach. Fitoestrogeny mogą pomóc złagodzić objawy menopauzy, takie jak uderzenie gorąca, pocenie się czy stany lękowe.

Fitoestrogeny działają jak substytut estrogenów, które naturalnie ustają w organizmie kobiety podczas menopauzy. W ten sposób roślina pomaga uzupełnić brakujące estrogeny i tym samym zmniejsza objawy klimakterium.

Pluskwica groniasta ma też działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co jest szczególnie ważne dla kobiet odczuwających różne bóle związane z menopauzą. Roślina zawiera również triterpenoidy, które mogą mieć działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne, co może być korzystne dla kobiet cierpiących na bóle mięśni i stawów, związane z klimakterium.

pluskwica groniasta

Jak działa pluskwica groniasta i na co może pomóc?

 • Łagodzenie objawów menopauzy: Pluskwica groniasta jest szczególnie polecana kobietom, które przechodzą menopauzę, ponieważ wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, a także pomaga złagodzić objawy klimakterium, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty i niepokój.

 • Zmniejszenie bólu: Roślina ta jest również uważana za skuteczną w uśmierzaniu problemów zdrowotnych, takich jak ból mięśni, bóle reumatyczne, a także jest stosowana w leczeniu trądziku.

 • Łagodzenie stresu i bezsenności: Pluskwica jest również uważana za skuteczną w minimalizowaniu problemów zdrowotnych, takich jak stres, bezsenność.

 • Działanie przeciwnowotworowe: Roślina ta jest również stosowana pomocniczo w celach antynowotworowych, jednak nie ma jeszcze dostatecznej ilości badań potwierdzających jej skuteczność.

 • Należy pamiętać, że wiele z tych właściwości nie jest jeszcze w pełni potwierdzonych i wymaga dalszych badań. Przed użyciem pluskwicy należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ roślina ta może wchodzić w interakcje z lekami, takimi jak tamoksyfen.

Jak stosować pluskwicę groniastą – dawkowanie

Dawkowanie pluskwicy groniastej może się różnić w zależności od formy i produktu. Zaleca się stosowanie preparatów zawierających odpowiednią dawkę składników aktywnych.

Ogólnie zalecane dawki dla suplementów diety z pluskwicy groniastej to od 40 do 80 mg ekstraktu dziennie, podzielone na kilka dawek.

Jeśli chodzi o napary, zaleca się parzenie 1 łyżki suszu na szklankę wody, przez około 10 minut. Napar powinien być przyjmowany trzy razy dziennie.

Jeśli chodzi o ekstrakty, zalecane dawki wynoszą od 1 do 2 ml, trzy razy dziennie.

Należy jednak pamiętać, by przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji, skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Lekarz może dostosować dawkowanie do naszych indywidualnych potrzeb i uwzględnić ewentualne przeciwwskazania czy interakcje z innymi lekami.

Jak przygotować napar z pluskwicy graniastej?

Napar można przygotować na dwa sposoby. Pierwszy: 2 łyżeczki zioła zalewamy pół litrem wody i gotujemy przez 10 minut. Następnie studzimy i pijemy 1-2 łyżki stołowe trzy razy dziennie.

Możemy wykonać też odwar: jedną łyżeczkę wyciągu zalewamy pół litrem wrzątku i gotujemy przez 20 minut. Pijemy 1-2 łyżki stołowe trzy razy dziennie.

Pluskwica groniasta – przeciwwskazania

Przed jej użyciem należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ roślina ta może wchodzić w interakcje z lekami, takimi jak tamoksyfen.

Jeżeli chodzi o inne przeciwwskazania do stosowania pluskwicy groniastej, to wśród najistotniejszych wymienia się: stosowanie hormonalnej terapii zastępczej, nowotwory hormonozależne, schorzenia wątroby, choroby nerek. Nie powinno się stosować pluskwicy groniastej w czasie karmienia piersią i w okresie ciąży.

Pluskwica groniasta – skutki uboczne i działania niepożądane

Do możliwych działań niepożądanych zaliczamy przede wszystkim problemy z przewodem pokarmowym, niedociśnienie tętnicze, bóle głowy i zawroty głowy, nudności, krótkotrwałe reakcje alergiczne. Zachowajmy szczególną ostrożność u osób ze stwierdzonymi chorobami wątroby i pamiętajmy, że substancje czynne zawarte w pluskwicy mogą wchodzić w interakcje z lekami na nadciśnienie.

Do reakcji niepożądanych po przedawkowaniu należą: nudności, wymioty, występowanie drgawek (drżenie kończyn), rozszerzenie źrenic, zaburzenia widzenia, zwiększenie ciśnienia krwi. Pluskwica groniasta stosowana bez umiaru może w skrajnych przypadkach wywołać zgon (poraża ośrodek oddechowy).

pluskwica groniasta

Pluskwica groniasta – efekty stosowania

Prozdrowotne efekty można zauważyć po około dwóch tygodniach regularnego stosowania.

Pluskwica groniasta jest rośliną, która od wieków jest używana w lecznictwie tradycyjnym wielu krajów. W ostatnich latach zaczyna być coraz częściej badana i wykorzystywana w medycynie zachodniej.

Jej właściwości lecznicze są związane głównie z zawartością fitoestrogenów, kumaryny, triterpenów i saponin. Jest szczególnie polecana kobietom w okresie menopauzy, ponieważ ma działanie łagodzące jej objawy, takie jak uderzenia gorąca, nocne poty, niepokój, depresja i inne.

Właściwości pluskwicy groniastej pozwalają na:

 • zmniejszenie częstotliwości i nasilenia uderzeń gorąca,

 • poprawę jakości snu,

 • zmniejszenie objawów depresji,

 • łagodzenie bólów i skurczów mięśni,

 • poprawę stanu kości.

Dlaczego warto stosować pluskwicę groniastą?

Z pomocą korzenia pluskwicy można dostarczyć organizmowi wielu korzyści. Warto stosować ją z kilku powodów:

 1. Menopauza: Pluskwica groniasta jest szczególnie polecana kobietom w okresie menopauzy, ponieważ ma działanie łagodzące jej objawy, takie jak uderzenie gorąca, czy nocne poty.

 2. Poprawa jakości snu: Pluskwica groniasta może pomóc w poprawie jakości snu, co jest ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

 3. Walka z bólem: Pluskwica groniasta ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, co pozwala na skuteczne łagodzenie bólu i skurczów mięśni.

 4. Poprawa stanu kości: Pluskwica groniasta może pomóc w utrzymaniu dobrej jakości układu kostnego, co jest ważne dla zdrowia osób starszych.

 5. Poprawa zdrowia psychicznego: Pluskwica groniasta wykazuje działanie przeciwdepresyjne, co pozwala na poprawę zdrowia psychicznego.

Należy jednak pamiętać, że przed rozpoczęciem jakiejkolwiek kuracji z pluskwicy groniastej, warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ suplementacja może mieć interakcje z innymi lekami. Dodatkowo niektóre osoby mogą być uczulone na składniki tej rośliny.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kwas kaprylowy, najlepszy na choroby jelit i układu pokarmowego, działający przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie. Dostarczając go organizmowi, szybko poprawisz swój stan zdrowia.
5 HTP znajduje się w składzie wielu suplementów diety przeznaczonych m.in. w walce z zaburzeniami nastroju, problemami ze snem. Dowiedz się więcej o jej właściwościach.
Kwas hialuronowy to prawdziwy eliksir młodości; nie tylko wygładza zmarszczki i poprawia jędrność skóry, ale również istotnie wpływa na ruchomość stawów i ogólną kondycję organizmu.
Witaminy dla mężczyzn do dopasowany do potrzeb zestaw, który poprawi samopoczucie, przywróci zdrowie lub wzmocni odporność, zobacz, jakie witaminy są najważniejsze!
Cynk to pierwiastek odgrywający ważną rolę w organizmie. Wspomaga układ odpornościowy i nerwowy, wpływa na kondycję włosów, skóry i paznokci. Dowiedz się więcej.