wiesiołek

Wiesiołek – Na co może pomóc? Właściwości, działanie, stosowanie, zastosowanie, przeciwwskazania i efekty uboczne

Wiesiołek, inaczej nazywany wiesiołkiem dwuletnim, to roślina często spotykana na naszych polach i łąkach. Słynie z wielu właściwości leczniczych. Wiesiołek jest bogaty w witaminy i minerały, w tym witaminy A, C, witaminę E i K oraz magnez, wapń, żelazo i potas oraz selen i cynk. Jego liście zawierają również składniki aktywne, takie jak kwas linolowy i kwas gamma-linolenowy (GLA), który jest ważny dla zdrowia serca i pomaga w kontrolowaniu hormonów. Wiesiołek i preparaty na bazie wiesiołka pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu wg tradycyjnej medycyny, ze względu na właściwości lecznicze. Ta niepozorna roślina ma też bardziej poetycką nazwę – „świeca nocy”. Wzięła się ona od żółtych kwiatów, które zamykają się w ciągu dnia, a otwierają w nocy.

Wiesiołek, inaczej nazywany wiesiołkiem dwuletnim, to roślina z rodziny wiesiołkowatych (oenothera). Słynie ona z właściwości leczniczych i jest używana jako naturalne lekarstwo na różne dolegliwości.

Pozytywne działanie na zdrowie i urodę wykazują nasiona wiesiołka i olej z nasion wiesiołka, a także tabletki.

Wiesiołek dwuletni rozmnaża się poprzez nasiona, podział lub przez późnowiosenne sadzonki pędowe. Roślina bardzo łatwo się rozsiewa, jest odporna na mrozy i wrażliwa na podtapianie. Kwiaty wiesiołka mają ładny rozetkowy kształt i intensywnie żółty kolor. Wydzielają nocą cytrynowy zapach.

Olej z wiesiołka i same nasiona mają bardzo pozytywne opinie i można je kupić w większości aptek, punktach zielarskich oraz sklepach ze zdrową żywnością.

Wiesiołek jest szeroko stosowany w tradycyjnej medycynie na całym świecie. Jego właściwości lecznicze obejmują m.in.:

 • Obniżanie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi,

 • Wspieranie zdrowia serca i układu krążenia,

 • Działanie przeciwzakrzepowe,

 • Może zmniejszać bóle reumatyczne,

 • Poprawa zdrowia skóry i włosów w kosmetyce (nawilżenie skóry, odżywienie, zapobiega utracie wody),

 • Wiesiołek dwuletni przyspiesza przemianę materii (usprawnia procesy trawienne),

 • Leczniczo w chorobach stawów,

 • Łagodzenie objawów menopauzy (pozytywnie wpływa na wahania nastrojów),

 • Wspiera męską potencję,

 • Ukrwienie śluzówki macicy,

 • Poprawa zdrowia mózgu (lepsze funkcjonowanie mózgu) i funkcji poznawczych (poprawia pamięć),

 • Spowalnia procesy starzenia.

Podsumowując, wiesiołek jest wartym uwagi suplementem diety, który może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie jego właściwości zostały potwierdzone naukowo i zaleca się konsultację z lekarzem przed stosowaniem wiesiołka w celach leczniczych.

wiesiołek

Wiesiołek – właściwości lecznicze

Wiesiołek dwuletni (Oenothera) zawiera olej, który jest bogaty w kwas gamma-linolenowy (GLA) – kwas tłuszczowy z rodziny omega-6. GLA wykazuje wiele właściwości zdrowotnych, w tym:

 • Łagodzenie stanów zapalnych: GLA pomaga zmniejszyć stany zapalne w organizmie, dlatego jest stosowany we wspomaganiu leczenia chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroby serca, astma i inne.

 • Poprawa zdrowia skóry: olej można wykorzystać do smarowania skóry i leczenia skórnych stanów zapalnych, takich jak trądzik, egzema i łuszczyca.

 • Redukcja objawów PMS: GLA powszechnie stosuje się jako pomoc w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), takich jak bóle głowy, bóle brzucha, napięcie piersi i wahania nastroju (także w okresie menopauzy).

 • Wspomaganie w leczeniu chorób serca i cukrzycy: GLA może pomóc w zmniejszeniu stężenia cholesterolu we krwi, a także zwiększyć wrażliwość na insulinę u osób z cukrzycą.

 • Poprawa stanu włosów i paznokci: GLA może pomóc w pielęgnacji włosów – w utrzymaniu zdrowych i mocnych włosów oraz paznokci (olej z wiesiołka nakłada się na mokre włosy).

Warto pamiętać, że wiesiołek nie powinien być stosowany jako substytut leczenia zaleconego przez lekarza, a przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie jeśli stosuje się leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwdepresyjne lub ma się historię chorób wątroby.

Wiesiołek – zastosowanie

Wiesiołek (Oenothera) to roślina, której olej pozyskiwany z nasion ma wiele zastosowań leczniczych. Olej z wiesiołka składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6, a w szczególności ma kwas gamma-linolenowy (GLA). W związku z tym olej z wiesiołka jest stosowany jako suplement diety w celu łagodzenia objawów związanych z zapaleniem stawów, trądzikiem, egzemą, łuszczycą, zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz do wspomagania leczenia chorób serca, cukrzycy i innych stanów chorobowych (też na lepszą pracę mózgu). Wiesiołek dwuletni jest czasami stosowany jako roślina ozdobna ze względu na swoje piękne, jaskrawożółte kwiaty.

Jak działa wiesiołek i na co może pomóc?

Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis) to roślina pochodząca z Ameryki Północnej. Olej z wiesiołka, który jest produkowany z nasion wiesiołka, jest bogaty w kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwas gamma-linolenowy (GLA).

Należy on do nienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm ludzki nie potrafi syntetyzować samodzielnie, dlatego muszą być dostarczane z dietą lub jako olej z wiesiołka czy suplementy na bazie wiesiołka.

Wiesiołek może mieć korzystny wpływ na organizm człowieka na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zastosowań rośliny:

 1. Skóra i włosy – kwas gamma-linolenowy może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i włosów poprzez wpływ na produkcję sebum oraz poprawę elastyczności skóry.

 2. Menopauza – wiesiołek ma pozytywny wpływ na łagodzenie objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca i suchość pochwy.

 3. Depresja i lęk – kwas GLA może pomóc w zmniejszeniu objawów depresji i lęku.

 4. Bóle stawów – niektóre badania wskazują, że wiesiołek może pomóc w łagodzeniu bólu stawów u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Czy wiesiołek może pomóc na torbiele w piersiach?

Nie ma wystarczających badań naukowych, które potwierdzałyby skuteczność wiesiołka w leczeniu torbieli piersiowych. Chociaż kwas GLA zawarty w oleju z wiesiołka może pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych i bólu, to nie ma pewności, czy może on wpłynąć na torbiele w piersiach.

Jeśli zauważasz jakiekolwiek zmiany w piersiach, w tym torbiele, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zalecić odpowiednie badania diagnostyczne, takie jak mammografia, USG piersi, biopsja lub punkcja torbieli, aby określić dokładnie, co powoduje torbiele i jakie leczenie będzie najlepsze w Twoim przypadku.

wiesiołek

Jak stosować wiesiołek – dawkowanie

Dawkowanie wiesiołka zależy od wieku, zdrowia ogólnego i celu stosowania. Zalecane dawki mogą się różnić w zależności od producenta i formy suplementu (np. oleju z wiesiołka, kapsułek, proszku). Warto zawsze zapoznać się z etykietą produktu i skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Oto kilka ogólnych zaleceń dotyczących dawkowania wiesiołka:

 • Olej z wiesiołka: zwykle zaleca się spożywanie 1-2 łyżek stołowych oleju wiesiołkowego dziennie. Olej można spożywać samodzielnie lub dodać do sałatek lub potraw.

 • Kapsułki na bazie wiesiołka: zwykle zaleca się przyjmowanie 1-2 kapsułek dziennie, popijając szklanką wody. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z etykietą produktu i stosować się do zaleceń producenta.

 • Proszek z wiesiołka: dawkowanie proszku z wiesiołka może się różnić w zależności od producenta i formy suplementu. Zwykle zaleca się spożywanie 1-3 łyżeczek proszku dziennie, mieszając go z wodą lub sokiem.

Wiesiołek – przeciwwskazania

Mimo że wiesiołek wpływa pozytywnie na organizm, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące jego stosowania. Nie należy stosować wiesiołka w przypadku:

 • Nadwrażliwości na składniki rośliny, gdyż może to powodować reakcje alergiczne.

 • Przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, ponieważ wiesiołek może wpływać na układ krwionośny i zwiększać ryzyko krwawienia.

 • Chorób wątroby, ponieważ może on wpływać na funkcjonowanie wątroby i zwiększać ryzyko jej uszkodzenia.

 • Ciąży i w razie karmienia piersią, ponieważ olej z wiesiołka może powodować skurcze macicy i wpływać na rytm serca płodu.

 • Zaburzeń krzepliwości krwi, ponieważ olej z wiesiołka może wpływać na skład krwi i zwiększać ryzyko krwawienia.

Warto pamiętać, że przed rozpoczęciem stosowania wiesiołka, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Wiesiołek – skutki uboczne i działania niepożądane

Wiesiołek i olej z wiesiołka są zwykle uważane za bezpieczne dla zdrowych ludzi, ale w niektórych przypadkach mogą powodować skutki uboczne i działania niepożądane:

 • Problemy żołądkowo-jelitowe: po stosowaniu oleju z wiesiołka mogą wystąpić bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, nudności i wymioty.

 • Skórne reakcje alergiczne: u niektórych osób może wystąpić wysypka skórna, swędzenie, pokrzywka lub obrzęk.

 • Krwawienie: wiesiołek może wpływać na krzepliwość krwi i wydłużać czas krwawienia. Osoby z takimi zaburzeniami lub stosujące leki przeciwkrzepliwe powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji wiesiołkiem.

 • Problemy z tarczycą: wiesiołek może wpłynąć na poziom hormonów tarczycy. Osoby z chorobami tarczycy powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem oleju z wiesiołka.

 • Interakcje z lekami: wiesiołek może wpływać na działanie niektórych leków, takich jak leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwdrgawkowe i niektóre leki przeciwbólowe.

wiesiołek

Wiesiołek – efekty stosowania

Stosowanie wiesiołka może mieć pozytywne efekty dla zdrowia oraz w kosmetyce, w zależności od celu suplementacji. Przypomnijmy niektóre z korzyści wynikających ze stosowania wiesiołka:

 • Zmniejszenie objawów PMS: wiesiołek jest często stosowany w celu łagodzenia objawów związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), takich jak bóle brzucha, bóle głowy, obrzęki i zmiany nastroju.

 • Zdrowie skóry: wiesiołek może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i nawilżającym. Olej wiesiołkowy może być stosowany bezpośrednio na skórę lub dodawany do kosmetyków.

 • Redukcja objawów zapalnych: wiesiołek zawiera kwasy tłuszczowe, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie, takich jak choroby reumatyczne.

 • Poprawa zdrowia serca, wątroby i wpływ na pracę nerek: wiesiołek może pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu i ciśnienia krwi, korzystnie wpływa na przemianę materii.

 • Poprawa jakości snu: wiesiołek może pomóc w poprawie jakości snu i łagodzeniu bezsenności.

Warto jednak pamiętać, że suplementacja wiesiołkiem nie zawsze jest konieczna i należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Dlaczego warto stosować wiesiołek?

Oto sześć przekonujących powodów, dla których warto rozważyć stosowanie wiesiołka:

 1. Zmniejszenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS): zawiera kwasy tłuszczowe omega-6, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów PMS, takich jak bóle brzucha, bóle głowy, napięcie piersi, wzdęcia i zmiany nastroju.

 2. Lepsze włosy i poprawa zdrowia skóry: Wiesiołek może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry, dzięki zawartości kwasu gamma, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia i elastyczności. Wiesiołek może pomóc w łagodzeniu objawów chorób, takich jak trądzik, egzema czy łuszczyca.

 3. Zmniejszenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów: Wiesiołek wykazuje właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, takich jak ból, sztywność i obrzęk.

 4. Poprawa zdrowia serca: Wiesiołek ma w składzie kwasy omega-6, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu we krwi i poprawie elastyczności naczyń krwionośnych. To może przyczynić się do poprawy zdrowia serca i układu krążenia.

 5. Poprawa jakości snu: Wiesiołek może pomóc w poprawie jakości snu i łagodzeniu bezsenności dzięki zawartości tryptofanu, który jest składnikiem białka niezbędnym do produkcji serotoniny i melatoniny, hormonów regulujących sen.

 6. Poprawa funkcji mózgu: Wiesiołek ma składniki odżywcze, takie jak kwas gamma-linolenowy (GLA), które mogą pomóc w poprawie funkcji mózgu, takich jak pamięć, koncentracja i nastrój.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Niacyna to niezwykle istotny składnik odżywczy dla organizmu człowieka, warto jednak wiedzieć, że jego przedawkowanie może przynieśc poważne skutki uboczne - sprawdź jakie!
Ziemia okrzemkowa to naturalny sposób na dokładne i efektywne oczyszczenie organizmu ze złogów, toksyn i pasożytów, zobacz, co jeszcze możesz zyskać dzięki diatomitowi.
Hupercyna A - przyjaciel Twojego mózgu. Badania wykazały, że stosowanie hupercyny poprawia koncentrację i zdolność uczenia się. Jakie jeszcze zastosowanie ma ta substancja?
Kolagen to ważny składnik ludzkiego ciała. Wiele osób decyduje się na jego suplementację, by poprawić wygląd włosów, skóry i paznokci. Jaki kolagen warto wybrać?
Kolagen: Jak dostarczyć go do organizmu, aby zachować jędrną skórę i zdrowe stawy? Lepiej dietą, czy suplementami?