wiesiołek

Wiesiołek – Na co może pomóc? Właściwości, działanie, stosowanie, zastosowanie, przeciwwskazania i efekty uboczne

Wiesiołek, inaczej nazywany wiesiołkiem dwuletnim, to roślina często spotykana na naszych polach i łąkach. Słynie z wielu właściwości leczniczych. Wiesiołek jest bogaty w witaminy i minerały, w tym witaminy A, C, witaminę E i K oraz magnez, wapń, żelazo i potas oraz selen i cynk. Jego liście zawierają również składniki aktywne, takie jak kwas linolowy i kwas gamma-linolenowy (GLA), który jest ważny dla zdrowia serca i pomaga w kontrolowaniu hormonów. Wiesiołek i preparaty na bazie wiesiołka pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu wg tradycyjnej medycyny, ze względu na właściwości lecznicze. Ta niepozorna roślina ma też bardziej poetycką nazwę – „świeca nocy”. Wzięła się ona od żółtych kwiatów, które zamykają się w ciągu dnia, a otwierają w nocy.

Wiesiołek, inaczej nazywany wiesiołkiem dwuletnim, to roślina z rodziny wiesiołkowatych (oenothera). Słynie ona z właściwości leczniczych i jest używana jako naturalne lekarstwo na różne dolegliwości.

Pozytywne działanie na zdrowie i urodę wykazują nasiona wiesiołka i olej z nasion wiesiołka, a także tabletki.

Wiesiołek dwuletni rozmnaża się poprzez nasiona, podział lub przez późnowiosenne sadzonki pędowe. Roślina bardzo łatwo się rozsiewa, jest odporna na mrozy i wrażliwa na podtapianie. Kwiaty wiesiołka mają ładny rozetkowy kształt i intensywnie żółty kolor. Wydzielają nocą cytrynowy zapach.

Olej z wiesiołka i same nasiona mają bardzo pozytywne opinie i można je kupić w większości aptek, punktach zielarskich oraz sklepach ze zdrową żywnością.

Wiesiołek jest szeroko stosowany w tradycyjnej medycynie na całym świecie. Jego właściwości lecznicze obejmują m.in.:

 • Obniżanie poziomu cholesterolu i ciśnienia krwi,

 • Wspieranie zdrowia serca i układu krążenia,

 • Działanie przeciwzakrzepowe,

 • Może zmniejszać bóle reumatyczne,

 • Poprawa zdrowia skóry i włosów w kosmetyce (nawilżenie skóry, odżywienie, zapobiega utracie wody),

 • Wiesiołek dwuletni przyspiesza przemianę materii (usprawnia procesy trawienne),

 • Leczniczo w chorobach stawów,

 • Łagodzenie objawów menopauzy (pozytywnie wpływa na wahania nastrojów),

 • Wspiera męską potencję,

 • Ukrwienie śluzówki macicy,

 • Poprawa zdrowia mózgu (lepsze funkcjonowanie mózgu) i funkcji poznawczych (poprawia pamięć),

 • Spowalnia procesy starzenia.

Podsumowując, wiesiołek jest wartym uwagi suplementem diety, który może przynieść wiele korzyści dla zdrowia. Jednak należy pamiętać, że nie wszystkie jego właściwości zostały potwierdzone naukowo i zaleca się konsultację z lekarzem przed stosowaniem wiesiołka w celach leczniczych.

wiesiołek

Wiesiołek – właściwości lecznicze

Wiesiołek dwuletni (Oenothera) zawiera olej, który jest bogaty w kwas gamma-linolenowy (GLA) – kwas tłuszczowy z rodziny omega-6. GLA wykazuje wiele właściwości zdrowotnych, w tym:

 • Łagodzenie stanów zapalnych: GLA pomaga zmniejszyć stany zapalne w organizmie, dlatego jest stosowany we wspomaganiu leczenia chorób zapalnych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, choroby serca, astma i inne.

 • Poprawa zdrowia skóry: olej można wykorzystać do smarowania skóry i leczenia skórnych stanów zapalnych, takich jak trądzik, egzema i łuszczyca.

 • Redukcja objawów PMS: GLA powszechnie stosuje się jako pomoc w łagodzeniu objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), takich jak bóle głowy, bóle brzucha, napięcie piersi i wahania nastroju (także w okresie menopauzy).

 • Wspomaganie w leczeniu chorób serca i cukrzycy: GLA może pomóc w zmniejszeniu stężenia cholesterolu we krwi, a także zwiększyć wrażliwość na insulinę u osób z cukrzycą.

 • Poprawa stanu włosów i paznokci: GLA może pomóc w pielęgnacji włosów – w utrzymaniu zdrowych i mocnych włosów oraz paznokci (olej z wiesiołka nakłada się na mokre włosy).

Warto pamiętać, że wiesiołek nie powinien być stosowany jako substytut leczenia zaleconego przez lekarza, a przed jego zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, szczególnie jeśli stosuje się leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwdepresyjne lub ma się historię chorób wątroby.

Wiesiołek – zastosowanie

Wiesiołek (Oenothera) to roślina, której olej pozyskiwany z nasion ma wiele zastosowań leczniczych. Olej z wiesiołka składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6, a w szczególności ma kwas gamma-linolenowy (GLA). W związku z tym olej z wiesiołka jest stosowany jako suplement diety w celu łagodzenia objawów związanych z zapaleniem stawów, trądzikiem, egzemą, łuszczycą, zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) oraz do wspomagania leczenia chorób serca, cukrzycy i innych stanów chorobowych (też na lepszą pracę mózgu). Wiesiołek dwuletni jest czasami stosowany jako roślina ozdobna ze względu na swoje piękne, jaskrawożółte kwiaty.

Jak działa wiesiołek i na co może pomóc?

Wiesiołek dwuletni (Oenothera biennis) to roślina pochodząca z Ameryki Północnej. Olej z wiesiołka, który jest produkowany z nasion wiesiołka, jest bogaty w kwasy tłuszczowe, zwłaszcza kwas gamma-linolenowy (GLA).

Należy on do nienasyconych kwasów tłuszczowych, których organizm ludzki nie potrafi syntetyzować samodzielnie, dlatego muszą być dostarczane z dietą lub jako olej z wiesiołka czy suplementy na bazie wiesiołka.

Wiesiołek może mieć korzystny wpływ na organizm człowieka na wiele sposobów. Poniżej przedstawiamy kilka najważniejszych zastosowań rośliny:

 1. Skóra i włosy – kwas gamma-linolenowy może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i włosów poprzez wpływ na produkcję sebum oraz poprawę elastyczności skóry.

 2. Menopauza – wiesiołek ma pozytywny wpływ na łagodzenie objawów menopauzy, takich jak uderzenia gorąca i suchość pochwy.

 3. Depresja i lęk – kwas GLA może pomóc w zmniejszeniu objawów depresji i lęku.

 4. Bóle stawów – niektóre badania wskazują, że wiesiołek może pomóc w łagodzeniu bólu stawów u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Czy wiesiołek może pomóc na torbiele w piersiach?

Nie ma wystarczających badań naukowych, które potwierdzałyby skuteczność wiesiołka w leczeniu torbieli piersiowych. Chociaż kwas GLA zawarty w oleju z wiesiołka może pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych i bólu, to nie ma pewności, czy może on wpłynąć na torbiele w piersiach.

Jeśli zauważasz jakiekolwiek zmiany w piersiach, w tym torbiele, należy skonsultować się z lekarzem. Lekarz może zalecić odpowiednie badania diagnostyczne, takie jak mammografia, USG piersi, biopsja lub punkcja torbieli, aby określić dokładnie, co powoduje torbiele i jakie leczenie będzie najlepsze w Twoim przypadku.

wiesiołek

Jak stosować wiesiołek – dawkowanie

Dawkowanie wiesiołka zależy od wieku, zdrowia ogólnego i celu stosowania. Zalecane dawki mogą się różnić w zależności od producenta i formy suplementu (np. oleju z wiesiołka, kapsułek, proszku). Warto zawsze zapoznać się z etykietą produktu i skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Oto kilka ogólnych zaleceń dotyczących dawkowania wiesiołka:

 • Olej z wiesiołka: zwykle zaleca się spożywanie 1-2 łyżek stołowych oleju wiesiołkowego dziennie. Olej można spożywać samodzielnie lub dodać do sałatek lub potraw.

 • Kapsułki na bazie wiesiołka: zwykle zaleca się przyjmowanie 1-2 kapsułek dziennie, popijając szklanką wody. Zawsze należy dokładnie zapoznać się z etykietą produktu i stosować się do zaleceń producenta.

 • Proszek z wiesiołka: dawkowanie proszku z wiesiołka może się różnić w zależności od producenta i formy suplementu. Zwykle zaleca się spożywanie 1-3 łyżeczek proszku dziennie, mieszając go z wodą lub sokiem.

Wiesiołek – przeciwwskazania

Mimo że wiesiołek wpływa pozytywnie na organizm, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące jego stosowania. Nie należy stosować wiesiołka w przypadku:

 • Nadwrażliwości na składniki rośliny, gdyż może to powodować reakcje alergiczne.

 • Przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, ponieważ wiesiołek może wpływać na układ krwionośny i zwiększać ryzyko krwawienia.

 • Chorób wątroby, ponieważ może on wpływać na funkcjonowanie wątroby i zwiększać ryzyko jej uszkodzenia.

 • Ciąży i w razie karmienia piersią, ponieważ olej z wiesiołka może powodować skurcze macicy i wpływać na rytm serca płodu.

 • Zaburzeń krzepliwości krwi, ponieważ olej z wiesiołka może wpływać na skład krwi i zwiększać ryzyko krwawienia.

Warto pamiętać, że przed rozpoczęciem stosowania wiesiołka, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Wiesiołek – skutki uboczne i działania niepożądane

Wiesiołek i olej z wiesiołka są zwykle uważane za bezpieczne dla zdrowych ludzi, ale w niektórych przypadkach mogą powodować skutki uboczne i działania niepożądane:

 • Problemy żołądkowo-jelitowe: po stosowaniu oleju z wiesiołka mogą wystąpić bóle brzucha, wzdęcia, biegunka, nudności i wymioty.

 • Skórne reakcje alergiczne: u niektórych osób może wystąpić wysypka skórna, swędzenie, pokrzywka lub obrzęk.

 • Krwawienie: wiesiołek może wpływać na krzepliwość krwi i wydłużać czas krwawienia. Osoby z takimi zaburzeniami lub stosujące leki przeciwkrzepliwe powinny skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji wiesiołkiem.

 • Problemy z tarczycą: wiesiołek może wpłynąć na poziom hormonów tarczycy. Osoby z chorobami tarczycy powinny skonsultować się z lekarzem przed użyciem oleju z wiesiołka.

 • Interakcje z lekami: wiesiołek może wpływać na działanie niektórych leków, takich jak leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwdrgawkowe i niektóre leki przeciwbólowe.

wiesiołek

Wiesiołek – efekty stosowania

Stosowanie wiesiołka może mieć pozytywne efekty dla zdrowia oraz w kosmetyce, w zależności od celu suplementacji. Przypomnijmy niektóre z korzyści wynikających ze stosowania wiesiołka:

 • Zmniejszenie objawów PMS: wiesiołek jest często stosowany w celu łagodzenia objawów związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), takich jak bóle brzucha, bóle głowy, obrzęki i zmiany nastroju.

 • Zdrowie skóry: wiesiołek może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry dzięki swoim właściwościom przeciwzapalnym i nawilżającym. Olej wiesiołkowy może być stosowany bezpośrednio na skórę lub dodawany do kosmetyków.

 • Redukcja objawów zapalnych: wiesiołek zawiera kwasy tłuszczowe, które mogą pomóc w zmniejszeniu stanów zapalnych w organizmie, takich jak choroby reumatyczne.

 • Poprawa zdrowia serca, wątroby i wpływ na pracę nerek: wiesiołek może pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu i ciśnienia krwi, korzystnie wpływa na przemianę materii.

 • Poprawa jakości snu: wiesiołek może pomóc w poprawie jakości snu i łagodzeniu bezsenności.

Warto jednak pamiętać, że suplementacja wiesiołkiem nie zawsze jest konieczna i należy skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Dlaczego warto stosować wiesiołek?

Oto sześć przekonujących powodów, dla których warto rozważyć stosowanie wiesiołka:

 1. Zmniejszenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS): zawiera kwasy tłuszczowe omega-6, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów PMS, takich jak bóle brzucha, bóle głowy, napięcie piersi, wzdęcia i zmiany nastroju.

 2. Lepsze włosy i poprawa zdrowia skóry: Wiesiołek może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry, dzięki zawartości kwasu gamma, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu nawilżenia i elastyczności. Wiesiołek może pomóc w łagodzeniu objawów chorób, takich jak trądzik, egzema czy łuszczyca.

 3. Zmniejszenie objawów reumatoidalnego zapalenia stawów: Wiesiołek wykazuje właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów reumatoidalnego zapalenia stawów, takich jak ból, sztywność i obrzęk.

 4. Poprawa zdrowia serca: Wiesiołek ma w składzie kwasy omega-6, które mogą pomóc w obniżeniu poziomu złego cholesterolu we krwi i poprawie elastyczności naczyń krwionośnych. To może przyczynić się do poprawy zdrowia serca i układu krążenia.

 5. Poprawa jakości snu: Wiesiołek może pomóc w poprawie jakości snu i łagodzeniu bezsenności dzięki zawartości tryptofanu, który jest składnikiem białka niezbędnym do produkcji serotoniny i melatoniny, hormonów regulujących sen.

 6. Poprawa funkcji mózgu: Wiesiołek ma składniki odżywcze, takie jak kwas gamma-linolenowy (GLA), które mogą pomóc w poprawie funkcji mózgu, takich jak pamięć, koncentracja i nastrój.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

5 HTP znajduje się w składzie wielu suplementów diety przeznaczonych m.in. w walce z zaburzeniami nastroju, problemami ze snem. Dowiedz się więcej o jej właściwościach.
Co to jest inozytol? Poznaj go w odpowiedziach na najczęściej zadawane przez użytkowników pytania. Dowiedz się czym jest, jak działa, jak go stosować i jakie ma skutki uboczne i przeciwwskazania.
Poznaj tajemnice tauryny! Dowiedz się, jak ten kluczowy aminokwas wpływa na Twoje zdrowie, wytrzymałość i umysł. Przeczytaj nasz artykuł już teraz
Poznaj jedną z najważniejszych witamin i jej super skutki - witamina C na twarz to odkrycie, które pomaga wyrównać koloryt skóry, zniwelować przebarwienia, pozbyć się trądziku!
Grzyby shiitake to azjatycki patent na długowieczność, witalność i wysoką odporność. Oprócz właściwości zdrowotnych mają walory kulinarne. Są też sojusznikiem szczupłej sylwetki.