Masło shea

Masło Shea – Co to jest i jakie ma właściwości, zastosowanie oraz działanie

Masło shea pozyskiwane z orzechów masłosza, to przede wszystkim naturalny surowiec, który świetnie sprawdza się stosowany do pielęgnacji ciała. Może być bazą dla stworzenia własnych, domowych kosmetyków, ale również łatwo znaleźć go w produktach drogeryjnych. Jest stosowane do pielęgnacji skóry twarzy i całego ciało. Doskonale odżywia włosy i regeneruje zniszczony naskórek. W tych regionach Afryki, z których pochodzi, stosuje się je również w kuchni. Można na nim smażyć, wzmacnia smak i zapach potraw i ma naturalne pochodzenie, więc nie ma w sobie składników syntetycznych. Co jeszcze warto wiedzieć o tym produkcie? Na czym polegają jego zalety i kto powinien rozważyć jego stosowanie?

Naturalne masło shea można też spotkać pod jego francuską nazwą masło karite. Jest to olej roślinny, który pozyskiwany jest z nasion drzewa masłowego – masłosza Parka. Naturalnie występuje ono w środkowej i zachodniej Afryce, gdzie uważane jest za święte drzewo. I tylko z tych drzew można pozyskiwać surowiec, ponieważ nie ma nigdzie upraw masłosza parki.

Roślina jest długowieczna – rośnie nawet do 300 lat. Dorasta do 15 – 20 metrów wysokości. Raz w roku owocuje, a proces dojrzewania owoców trwa nawet kilka miesięcy. W owocu znajduje się nasienie o wielkości ok. 2,5 cm. To właśnie z niego pozyskiwany jest olej. Nasienie składa się w 50% z tłuszczu, a to powoduje, że jest bardzo wydajnym źródłem tego oleju roślinnego.

Z dwudziestu kilogramów owoców (tyle, ile rośnie na jednym drzewie) można wyprodukować około 4 kg masła shea. Masło ma specyficzny zapach.

Masło shea

Masło shea – właściwości

Naturalne masło shea, choć świetnie nadaje się do różnych dań, znacznie bardziej znane jest ze swoich kosmetycznych zastosowań. Nic w tym dziwnego. Może być wykorzystywane w swojej naturalnej postaci, jako baza do kosmetyków domowej roboty, ale również spotyka się je w produktach drogeryjnych. Wszystko dlatego, że masło shea właściwości ma bardzo szerokie.

Skutecznie i szybko regeneruje skórę, co powoduje, że sprawdza się w stosowaniu na rany i blizny. Wspiera procesy gojenia i znikania. Regeneruje i nawilża spierzchnięte usta.

Masło shea jest bogatym źródłem witaminy A i E, a to natomiast sprawia, spowalnia procesy starzenia, opóźnia pojawienie się zmarszczek i chroni skórę przed działaniem wolnych rodników. Uelastycznia skórę całego ciała.

Łagodzi podrażnienia i stanowi doskonałe zabezpieczenie prze szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, jak wiatr, mróz i słońce).

Warto również dodać, że masło karite natłuszcza, odżywia i nawilża skórę dzięki obecności między innymi nienasyconych kwasów tłuszczowych. Sprawdza się w przypadku każdego rodzaju skóry i cery. Jeżeli jednak stosowane jest w formie kosmetyku drogeryjnego, to warto wybrać produkt przeznaczony do rozwiązania konkretnego problemu. Wówczas w jego składzie, poza masłem shea znajdą się również inne substancje, które wzmocnią pożądany efekt.

Cenną zaletą masła shea jest to, że ma ono właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, dzięki obecności kwasów pochodnych kwasu cynamonowego). Działa kojąco, wzmacniająco i przeciwzmarszczkowo. Wiele z tych właściwości zawdzięcza obecności witamin A, E oraz F (ta witamina przynosi ukojenie i ulgę po intensywnym wysiłku fizycznym). Masło shea nie powoduje podrażnień, łagodzi i odżywia, a do tego poprawia kondycję skóry w miejscach szczególnie „trudnych”, jak usta, łokcie, kolana czy pięty. Jest szczególnie polecany do suchej skóry, ale również fantastycznie sprawdza się w przypadku wrażliwej skóry.

Obecne w surowcu polifenole działają jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, dlatego też masło karite świetnie chroni przed działaniem promieniowania UV. Fitosterole wykazują bardzo duże podobieństwo do warstwy lipidowej naskórka, a to powoduje, że wzmacniają ją i uszczelniają.

Masło shea – zastosowanie w kosmetyce

Z uwagi na swój skład masło shea ma liczne zastosowania w kosmetyce. Przede wszystkim, jako składnik balsamów do ust czy samodzielny balsam, zapewnia długotrwałe nawilżenie warg i ich skuteczną ochronę.

Masło shea sprawdza się również, jako preparat do stosowania na zrogowaciały naskórek łokci, kolan i stóp. Zmiękcza go, świetnie nawilża i odżywia. Ciekawą metodą aplikowania np. w przypadku stóp, jest nałożenie masła shea tuż przed włożeniem butów. Ciepło, które wytworzy się podczas chodzenia sprawi, że preparat lepiej się wchłonie, jego działanie będzie skuteczniejsze, a do tego uchroni przed powstaniem odcisków.

Stosowane w mroźne dni uchroni przed szkodliwym działaniem niskiej temperatury. Zabezpieczy przed zimnem i mrozem. Latem zaś stanie się naturalnym filtrem przeciwsłonecznym, a nałożone po opalaniu odżywi wysuszoną słońcem skórę.

Masło shea można zastosować na blizny i rozstępy. Dzięki temu zmniejszy się ich widoczność. Jeżeli zaś będzie systematycznie wsmarowywane w skórę w czasie ciąży, uczyni ją bardziej elastyczną i rozciągliwą, co pozwoli uchronić się przed wystąpieniem rozstępów spowodowanych szybkim naciąganiem skóry z powodu rosnącego brzucha. Po narodzinach dziecka masło shea można natomiast stosować do pielęgnacji noworodka i niemowlaka. Nawilży jego delikatną skórę i uchroni dziecko przed odparzeniami pupy.

Ciekawym zastosowaniem dla masła shea jest jego połączenie z kosmetykami do makijażu. Nałożenie go na czyste powieki sprawia, że cień dłużej się utrzymuje, a nałożone na twarz, jako podkład, pozwala uniknąć nierówności i przebarwień. Ciekawostką jest również to, że masło shea przedłuża trwałość perfum. Wysmaruj nim miejsce, które chcesz spryskać perfumami, a zapach zostanie z Tobą na dłużej.

Ten naturalny tłuszcz roślinny można również nałożyć na nogi po goleniu. Staną się gładsze, a ewentualne podrażnienia złagodzone. Masło wzmacnia paznokcie, łagodzi świąd po ukąszeniach, a w razie kataru nawilża podrażnioną skórę wokół nosa.

Jego dodatkową zaletą jest to, że łagodzi stany zapalne związane z osteoporozą oraz reumatyzmem.

Masło shea na włosy

Masło shea świetnie się sprawdza jako produkt do codziennej pielęgnacji włosów. Może być stosowane jako maseczka lub serum na suche końcówki. Wzmocni włosy i zabezpieczy je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Stosowane na skórę głowy odżywia ją i świetnie nawilża. Sprawdzi się szczególnie w przypadku skóry suchej i łuszczącej się. Tym samym pomoże w walce z łupieżem.

Sprawdzi się szczególnie w przypadku włosów zniszczonych, przesuszonych i często poddawanych zabiegom modelowania włosów z użyciem lokówki czy prostownicy.

Dodatkowo warto je stosować jako odżywkę wspierającą przy zabiegach fryzjerskich. Ochroni włosy przed szkodliwym działaniem wysokiej temperatury oraz drażniącymi składnikami farby do włosów.

Pod wpływem masła karite włosy stają się odżywione, wygładzone i nawilżone. Efekty koloryzacji są utrwalone, a cebulki włosów wzmocnione.

Masło shea na twarz

Masło shea świetnie sprawdzi się w przypadku skóry suchej lub bardzo przesuszonej. Nie zaleca się natomiast stosowania go w czystej postaci na twarz skłonną do trądziku i nadmiernej produkcji sebum. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej zastosować kosmetyki nawilżające z dodatkiem shea.

Nakładane pod oczy zmniejszy widoczność cieni i obrzęków. Natomiast stosowane punktowo na zmiany trądzikowe czy stany zapalne złagodzi ich przebieg dzięki właściwościom antybakteryjnym, które zawdzięcza pochdonym kwasu cynamonowego. Jeżeli zostanie zastosowane na rany po gojącym się trądziku, przyspieszy ich gojenie i zmniejszy ryzyko powstawania blizn potrądzikowych. Masło ma właściwości nawilżające, więc efekt jego stosowania bardzo szybko można zauważyć. Jest to naturalny kosmetyk, który świetnie sprawdza się do pielęgnacji twarzy. Nie podrażnia skóry i jest w pełni naturalne. Dodatkowo działa przeciwzmarszczkowo.

Masło shea

Kto powinien szczególnie używać masła shea?

Masło shea jest szczególnie polecane osobom, które mają podrażnioną i suchą skórę. Zaleca się je również osobom, ze skórą wrażliwą i swędząca.

Sprawdzi się w przypadku kobiet w ciąży i niemowląt. Jest produktem naturalnym, więc nie stanowi zagrożenia, nie ma w sobie chemicznych, syntetycznych składników. Jest bezpiecznym kosmetykiem, który pomoże zapobiegać rozstępom, a w przypadku ich wcześniejszego wystąpienia zmniejszy ich widoczność. To naturalny emolient, który nawilża i odżywia skórę, również niemowląt. W przypadku najmłodszych pomaga też uchronić się przed pieluszkowym odparzeniem skóry.

Masło karite zalecane jest także osobom dojrzałym. Z uwagi na właściwości antyoksydacyjne, spowalnia proces starzenia się skóry, zmniejsza zmarszczki, wygładza łagodniejsze bruzdy i stymuluje produkcję kolagenu, który pozwala utrzymać jędrność i elastyczność skóry. Chroni przed działaniem promieniowania słonecznego, które przyspiesza starzenie się skóry.

Jakie masło shea wybrać – rafinowane czy nierafinowane?

Masło shea nierafinowane jest bogatsze w składniki antyoksydacyjne, odżywcze oraz witaminy. Zachowuje swój naturalny delikatny zapach i jest prawdziwym źródłem zdrowia dla skóry i włosów. Może jednak wywoływać podrażnienia i alergie. Masło rafinowane jest pod tym względem bezpieczniejsze. Ma dłuższy termin przydatności do użycia i neutralny zapach. Co ważne, traci również sporą część substancji odżywczych. Dzieje się tak dlatego, że proces rafinacji przebiega w wysokiej temperaturze (90 stopni Celsjusza), a taka niszczy większość składników odżywczych.

Jak działa masło shea i na co pomaga?

Czyste masło shea nierafinowane działa przede wszystkim poprzez swój skład, który jest naprawdę bardzo wartościowy. Dzięki temu odżywia skórę głowy, zapobiega powstawaniu łupieżu, wzmacnia cebulki włosów i odżywia same włosy. Stają się dzięki temu mocne, pełne blasku i gładkie.

Ponadto świetnie natłuszcza skórę i odżywia cerę, sprawdza się więc do codziennej pielęgnacji twarzy. Właściwości antybakteryjne pomagają pozbyć się trądziku i chronią przed powstaniem blizn potrądzikowych. Do tego, spowalnia procesy starzenia, zwalcza stany zapalne i podrażnienia, a stosowane pod oczy zmniejsza obrzęki i rozjaśnia cienie. Poprawia wygląd skóry i jej kondycję.

Stosowane na wysuszoną skórę również łagodzi podrażnienia i stany zapalne, ujędrnia i wygładza skórę. Pobudza produkcję kolagenu oraz łagodzi świąd np. po ukąszeniach. Chroni przed zimnem i promieniowaniem UV. Zapobiega powstawaniu rozstępów, a w razie ich wystąpienia zmniejsza ich widoczność. Wspiera w walce z cellulitem i w zmaganiach z suchą skórą.

Jak stosować masło shea?

Czyste masło shea może być wykorzystywane samodzielnie lub jako baza do własnych kosmetyków domowej roboty. Można też wykorzystać gotowe produkty drogeryjne, w których ten surowiec się znajduje. Sposób jego zastosowania zależy od tego, jakie efekty chcesz uzyskać i na co ma zadziałać.

Masło shea do kąpieli

Dodając jedną łyżkę masła shea do kąpieli sprawisz, że całe Twoje ciało zostanie nawilżone i odżywione. Złagodzisz też ewentualne podrażnienia. Wanna powinna być napełniona w 1/3 głębokości.

Masło shea na włosy

Chcąc poprawić kondycję włosów należy rozpuścić masło shea w kąpieli wodnej. Tak przygotowany produkt wetrzeć we włosy, które następnie należy otulić ręcznikiem. Po kilkunastu minutach maskę należy dokładnie spłukać a włosy umyć delikatnym szamponem. To naturalny sposób pielęgnacji włosów.

Masło shea do rąk i paznokci

Wmasuj dokładnie masło w dłonie, szczególnie zwracając uwagę na okolice paznokci. Następnie nałóż bawełniane rękawiczki i poczekaj aż masło dokładnie się wchłonie. Zabieg można powtarzać 2 – 3 razy w tygodniu.

Masło shea do stóp

Rozgrzej w dłoniach masło shea a następnie dokładnie rozmasuj na stopach. Załóż skarpetki, by lepiej się wchłonęło w skórę. Uzyskasz efekt regeneracji zmęczonej skóry, zmiękczenie naskórka oraz szybsze gojenie popękanej skóry stóp. Zabieg można wykonywać raz w tygodniu.

Masło shea jako krem ochronny na zimę

Masło rozgrzej w dłoniach i nanieś na skórę twarzy. Szczególnie pamiętać o nosie, uszach i ustach.

Masło shea jako balsam do ust

Odrobinę masła shea nałóż delikatnie na spierzchnięte usta. Efekt nawilżenia utrzymuje się przez bardzo długi czas. To świetna alternatywa dla pomadek ochronnych.

Masło shea podczas odchudzania

Odchudzanie może spowodować, że skóra stanie się wiotka i obwisła. Dlatego stosuj masło karite jako balsam ujędrniający. Masuj nim uda, brzuch i pośladki, by odzyskały jędrność i elastyczność.

Masło shea i zapobieganie rozstępom

W czasie intensywnego rozciągania skóry mogą pojawić się na niej rozstępy. Dzieje się to szczególnie podczas ciąży. Smaruj codziennie uda, pośladki, brzuch i piersi, by nadać skórze więcej elastyczności, co zapobiegnie rozstępom. Ponadto masło pięknie nawilża wymagającą w tym okresie skórę.

Masło shea do opalania

Rozsmaruj masło równomiernie na skórze na kilka minut przed opalaniem. Dzięki temu unikniesz poparzeń, a opalenizna będzie ładna i równomierna.

Z czego składa się masło shea?

W składzie masła shea jest wiele wartościowych składników. Wśród nich warto wymienić chociażby:

  • nasycone kwasy tłuszczowe;

  • nienasycone kwasy tłuszczowe;

  • jednonienasycony kwas oleinowy;

  • nasycony kwas stearynowy;

  • kwas palmitynowy;

  • kwas linolenowy;

  • polifenole.

To również wiele witamin:

  • witamina A (nawilżenie skóry, opóźnienie procesów starzenia);

  • witamina E (naturalny antyoksydant, stymuluje organizm do produkcji kolagenu);

  • witamina F (odbudowa naturalnego płaszcza lipidowego skóry).

Oraz:

  • fitosterole (ujędrnianie skóry, działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, łagodzące);

  • katechiny (działanie antybakteryjne, antywirusowe);

  • pochodne kwasu cynamonowego (działanie przeciwnowotworowe, ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV).

Masło shea

Masło shea – przeciwwskazania

Zasadniczo stosowanie masła shea na skórę jest całkowicie bezpieczne. Surowiec nie wywołuje alergii, nie podrażnia i nie daje innych odczynów. Wyjątkiem są jednak osoby, które mają na niego alergię. Dlatego też, przed pierwszym użyciem, warto zrobić sobie małą próbę alergiczną. Niewielką ilość masła shea nałożyć na niewielki obszar skóry i odczekać. W tym czasie należy obserwować reakcje skórne. Jeżeli nie dochodzi do podrażnień, można zastosować na całe ciało.

Masło shea jest bezpieczne nawet dla kobiet w ciąży, matek karmiących i maleńkich dzieci.

Masło shea – skutki uboczne

Mimo tego, że masło shea niesie ze sobą wiele pozytywnych efektów, może też wywołać różnorodne skutki uboczne. Najwięcej ich występuje, gdy do stosowania wykorzystuje się masło niskiej jakości.

Stosując czyste masło shea wysokiej jakości powinno być ich mniej. Jednak proces oczyszczania produktu odbywa się z wykorzystaniem różnorodnych chemikaliów, wśród nich znajduje się między innymi n-heksan. Ta substancja spożywana w niewielkich ilościach może powodować senność, uczucie zmęczenia, utratę apetytu, osłabienie mięśni i bóle głowy.

Natomiast obecność kwasu stearynowego może zwiększyć ryzyko krwawienia wśród osób, które i tak mają z tym problemy. Również przyjmowanie leków powodujących krwawienia powinno być powodem zwiększonej ostrożności. Ich połączenie z masłem shea też może zwiększyć ryzyko wystąpienia różnego rodzaju krwawień.

Dlaczego warto stosować masło shea?

Warto stosować masło shea ze względu na jego dobroczynne działanie i prozdrowotne właściwości. Nawilża skórę, łagodzi podrażnienia i wspiera w gojeniu ran. Pomaga w leczeniu blizn i zapobiega rozstępom oraz cellulitowi. Odżywia skórę głowy, zapobiegając jej łuszczeniu (chroni przed łupieżem), ponadto wzmacnia włosy, szczególnie przesuszone i często poddawane zabiegom fryzjerskim. Chroni przed mrozem i szkodliwym działaniem promieniowania UV. Stosowane punktowo leczy trądzik i stany zapalne, a jednocześnie zapobiega powstawaniu blizn potrądzikowych. Jest naturalnym środkiem pielęgnacyjnym, który bezpieczny jest nawet dla kobiet w ciąży i malutkich dzieci.

KATEGORIE

URODA
I PIELĘGNACJA

URODA
I PIELĘGNACJA

KOSMETYKI

KOSMETYKI

WELLNESS

WELLNESS

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Hortiterapia, stosowana już od XIX wieku w Wielkiej Brytanii i USA, ma na celu poprawę kondycji psychofizycznej poprzez obcowanie z przyrodą i wykonywanie prac ogrodowych.
Skwalan to substancja naturalna, która może nawilżyć i odżywić Twoją skórę, złagodzić podrażnienia i poprawić kondycję włosów; sprawdź, jak działa!
Zielona glinka znalazła swoje zastosowanie w kosmetyce szczególnie ze względu na właściwości oczyszczające i regulujące wydzielanie sebum.
Naturopatia jest formą medycyny niekonwencjonalnej, która opiera się na stosowaniu metod i produktów zgodnych z naturą, przynosząc wiele korzyści zdrowotnych.
Palenie drewienek Palo Santo to sposób na oczyszczenie umysłu, relaksację i wprowadzenie do domu dobrej aury. Kupując ten produkt, warto wziąć jednak pod uwagę aspekty ekologiczne.