Zdrowa prostata wpływa na prawidłową pracę układu płciowego i moczowego. Aby wspomóc funkcjonowanie, można sięgnąć po zioła. Sprawdź, jakie będą pomocne.
Zioła na ból gardła i krtani – Jakie wybrać i które będą najlepsze
Strona główna - Blog - Zioła na ból gardła i krtani – Jakie wybrać i które będą najlepsze
- Opublikowano: 24.11.2022
Ból gardła i ból krtani to uciążliwe problemy, które każdy z nas dobrze zna. Często te dolegliwości bólowe mają charakter ostry lub przewlekły, przy równoczesnej chrypie i problemach z przełykaniem. Najczęściej stan zapalny gardła to pierwsze objawy infekcji dróg oddechowych. Na przeziębienie i kaszel dobrze jest zastosować zioła, które niekiedy działają przeciwzapalnie i odkażająco, jak szałwia lekarska czy rumianek pospolity. Z kolei dobrze nawilżyć gardło pomoże nam np. porost islandzki. Jakie jeszcze ziołowe napary lub olejki eteryczne stosować na błony śluzowe, czy też zapalenie gardła?
Spis treści
ToggleCo to są zioła na ból gardła?
Gdy mierzymy się z bólem gardła, naszym pierwszym sposobem na ukojenie, powinno być sięgniecie po odpowiednie zioła, które mogą wykazywać właściwości przeciwzapalne i właściwości odkażające (także właściwości ściągające). Wśród ziół na zapalenie gardła, w sklepach zielarskich występuje wiele preparatów, które mają różne składy i mechanizmy działania. Są to płukanki o działaniu odkażającym, herbatki, napary o np. działaniu zmniejszającym stan zapalny, a także pastylki na suchość gardła. Mogą one przynieść ulgę w przypadku bólu gardła, krtani oraz w problemach jamy ustnej.
Na co mogą pomóc zioła na ból gardła?
W przypadku ostrego bólu gardła szukajmy ziół o działaniu przeciwzapalnym i odkażającym. Warto sięgnąć po:
Szałwię lekarską (łac. Salvia officinalis). Liść szałwii ma w składzie olejek eteryczny, a w nim α, β – tujon, kamforę, borneol, cyneol, α-pinen. Olejek ten wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i odkażające. Wskazaniem do stosowania wyciągów z szałwii jest nieżyt jamy ustnej i gardła.
Tymianek pospolity (łac. Thymus vulgaris). Tymianek, a w zasadzie zawarty w nim olejek eteryczny, to istne bogactwo substancji czynnych, takich jak tymol, karwakol, linalol, cymen, terpinen, limonen, kwas rozmarynowy i flawonoidy. To one są odpowiedzialne za właściwości odkażające i przeciwzapalne, które pomagają w walce z przeziębieniem.
Rumianek pospolity (łac. Matricaria chamomilla). Działanie wspierające zdrowie gardła wykazują składniki olejku eterycznego zawartego w rumianku: α-bisabolol, farnezan, chamazulen, natomiast flawonoidy i kumaryny mogą działać odkażająco i przeciwzapalnie.
Nagietek lekarski (łac. Calendula officinalis). Dzięki wielu składnikom, jak saponozydy, triterpeny, czy flawonoidy, nagietek jest skuteczny w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła.
Rośliny czosnkowate (łac. Alliace). Zaliczamy do nich cebulę, czosnek oraz pora. Te rośliny mogą niszczyć bakterie i wykazywać działanie odkażające. To wszystko za sprawą pochodnych związków siarki, jak np. aminokwas alliina.
Zioła na gardło to dobry sposób w przypadku pierwszych objawów, ale pamiętajmy, że ból gardła może być zwiastunem poważniejszych chorób, np. anginy. Dlatego też warto skonsultować nasz stan zdrowia z doświadczonym lekarzem.
Jak działają zioła na ból gardła?
Domowe sposoby na ból gardła pozwalają złagodzić te dolegliwości, ale nie zapominajmy o tym, by zadbać również o nasze otoczenie. Na gardło zły wpływ ma np. suche powietrze, dlatego warto zaopatrzyć się w skuteczny nawilżacz powietrza. Wracając jednak do ziół – możemy je podzielić na poniższe podkategorie.
Zioła na ból gardła – działanie odkażające
Rośliny wykazujące działanie odkażające i antyseptyczne zawierają intensywne olejki eteryczne (np. ziele tymianku, liście szałwii, liść eukaliptusa, liść mięty pieprzowej). Działają one przeciwdrobnoustrojowo w stosunku do bakterii wywołujących stany zapalne górnych dróg oddechowych. Aby wpłynąć pozytywnie na gardło, można stosować napary do płukania, np. z szałwii.
Warto stosować także czyste olejki eteryczne i podawać je w postaci inhalacji, ale równie dobrze możemy skorzystać z pastylek do ssania. Dobrych efektów możemy się spodziewać po takich składnikach, jak olejek goździkowy, olejek tymiankowy, olejek eukaliptusowy, olejek z drzewa herbacianego lub olejek miętowy.
Poleca się także olejek pozyskiwany z oregano. Jest on niezwykle intensywny, dlatego wystarczy kilka kropel rozpuszczonych w wodzie. Preparaty zawierające ten olejek są wskazane w przeziębieniu i grypie, ale także w problemach skórnych (łuszczyca, łupież, czy grzybica).
Zioła na ból gardła – działanie przeciwzapalne
Bardzo dobre efekty możemy otrzymać za sprawą jednego z najpopularniejszych ziół na stany zapalne gardła – rumianku pospolitego. Koszyczki rumianku są znane na całym świecie i to z nich sporządza się napary do picia i do płukania gardła. W dodatku zawarte w roślinie azuleny wpływają na zahamowanie histaminy, czyli wykazują działanie przeciwuczuleniowe.
Inny dobry sposób na gardło, w szczególności jako napar do płukania, to krwawnik pospolity. Ta roślina olejkowa jest skuteczna w stanach zapalnych błon śluzowych, w tym jamy ustnej i gardła. Można ją stosować także w przypadku nieregularnych miesiączek, ale także jako zioło na migrenowe bóle głowy.
Zioła nawilżające gardło
Kiedy dopada nas chrypka lub kaszel, a nasze gardło i krtań są bolesne i wysuszone, warto sięgnąć po rośliny o działaniu nawilżającym. Najlepsze wśród nich to prawoślaz lekarski, porost islandzki, podbiał pospolity, babka lancetowata, a także malwa czarna i dziewanna wielkokwiatowa. Zawarte w nich śluzy powlekają błony jamy ustnej i gardła, wpływając kojąco na dolegliwości. Często przyjmuje się je w postaci tabletek do ssania.
Jakie są właściwości ziół na ból gardła?
W łagodzeniu problemów z gardłem dobrze jest korzystać ze wspomnianej już szałwii, która wykazuje działanie przeciwzapalne oraz tymianku, który jest dobrą osłoną na błonę śluzową, a także podbiału, który działa ściągająco i antybakteryjnie. Nie zapominajmy o rumianku, rzepiku, czy lukrecji. Właściwości tych ziół potrafią w naturalny sposób wspierać nasz organizm w walce z bólem gardła i krtani.
Jakie są popularne zioła wspomagające nawilżenie gardła?
Gardło, które boli, potrzebuje stałego nawilżenia. Dobrze jest stosować różne napary, herbaty, syropy i pastylki. Najlepiej, jeśli w ich składzie znajdziemy poniższe rośliny:
-Korzeń prawoślazu (łac. Althaea officinalis). Związki śluzowe w prawoślazie powlekają przesuszoną i podrażnioną błonę gardła, działając na nią osłonowo. To dlatego możemy odczuć wyraźną poprawę i ukojenie.
-Podbiał pospolity (łac. Tussilago farfara). Zawartość śluzów w roślinie wpływa na poprawę stanu gardła. Staje się ono lepiej nawilżone i chronione. Garbniki w podbiale wykazują właściwości ściągające.
-Porost islandzki (łac. Lichen islandicus). Skuteczny i często spotykany w składzie pastylek na gardło porost zawiera polisacharydy, pochodne celulozy, śluzy, kwasy porostowe i sole mineralne. Dzięki temu wykazuje działanie nawilżające, a także przeciwzapalne i bakteriostatyczne.
Jakie są popularne zioła na ostry ból gardła?
Podsumujmy działanie kilku ważnych ziół, które wspierają nasze gardło.
Rumianek na ból gardła
To jedno z najbardziej pospolitych ziół o szerokim prozdrowotnym zastosowaniu. Ponieważ zawiera duże ilości olejków eterycznych, jak chamazulen, alfa-bisabolol i spiroeter, a także flawonoidy, fenolokwasy, fitosterole, garbniki, związki kumarynowe i śluzowe, a ponadto choliny, wykazuje skuteczne działanie o charakterze przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Pomaga na różne infekcje jamy ustnej i gardła, włącznie z zakażeniami grzybiczymi i zapaleniem dziąseł. Aby przygotować płukankę, wykorzystujemy łyżkę ok. 1,5 g koszyczków rumianku i parzymy pod przykryciem przez 10 minut. Po przecedzeniu płuczemy gardło ciepłym naparem 3-4 razy dziennie.
Szałwia lekarska
Jej łacińska nazwa wywodzi się od słowa „salvere” oznaczającego „leczyć”. To nie przypadek, bo szałwia ma szerokie zastosowanie w lecznictwie. Olejki eteryczne w szałwii (tujol, cyneol, borneol, pinen, kamfora), taniny, flawonoidy, a także garbniki, związki żywicowe, witaminy (z witaminą A, witaminą C i witaminami z grupy B na czele) i minerały (magnez, potas, sód, cynk, żelazo, wapń), to prawdziwa skarbnica składników wspierających zdrowie jamy ustnej, gardła, krtani, migdałków i dziąseł. Jest stosowana w postaci naparu. Łyżkę suszu 1-1,5 g zalewamy około 150 ml wrzątku i parzymy przez 10 minut. Po ostudzeniu płuczemy gardło naparem z szałwii 3-5 razy dziennie.
Kora dębu na ból gardła
Kora dębu przydaje się w stanach zapalnych gardła, ponieważ wykazuje właściwości ściągające, przeciwbakteryjne (także przeciw gronkowcom) i wirusostatyczne (dzięki wysokiej zawartości garbników i polifenoli). Płukankę przygotowujemy z pomocą 2 łyżek kory zalanych chłodną wodą. Całość doprowadzamy do wrzenia i gotujemy pod przykryciem przez około 5 minut. Studzimy i cedzimy, a następnie płuczemy usta i gardło od 3 do 5 razy dziennie.
Tymianek na ból gardła
Jak wiemy, tymianek zjawiskowo pachnie dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych (jak tymol), garbników, fenolokwasów, flawonoidów i saponin. Roślina ta wykazuje właściwości osłaniające na gardło i jest stosowana przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjne. Do płukania gardła wykorzystujemy łyżkę ziela zalaną wrzątkiem. Parzymy w szklance przez około 10 minut, a następnie napar studzimy i przecedzamy. Możemy wymieszać z łyżką oliwy z oliwek i płukać na ciepło gardło 2-3 razy dziennie. To dobry sposób na łagodzenie dolegliwości i nawilżenie, ale pamiętajmy, że przyjmowany w zbyt dużej ilości tymianek może wywołać wymioty i nudności.
Rzepik na ból gardła
Wspierający układ trawienny rzepik pospolity, ma wszechstronne zastosowanie także w przypadku infekcji gardła i jamy ustnej. To wszystko za sprawą wysokiej zawartości garbników, flawonoidów, fitosteroli, olejków eterycznych, choliny, witamin (B1, PP, K) i soli mineralnych. Dzięki tym składnikom rzepik może wykazywać właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i regenerujące na błony śluzowe. Przygotowujemy płukankę z pomocą 2 łyżek ziela, które zalewamy 200 ml ciepłej wody. Następnie całość gotujemy pod przykryciem bez doprowadzenia do wrzenia przez około 10 minut, a po przestudzeniu i przecedzeniu płuczemy naparem gardło 3-4 razy dziennie.
Czosnek na ból gardła
Czosnek to również skuteczny sposób na poprawę stanu gardła, ponieważ ten naturalny antybiotyk wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Najlepiej jednak nie stosować go w surowej formie, ale stworzyć miksturę w postaci mleka, masła, miodu oraz wyciśniętego czosnku – tak też niektórym z nas podawano czosnek w dzieciństwie. Najlepiej pić taki płyn w małych ilościach dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
Jak stosować zioła na ból gardła? – Dawkowanie
Zioła na ból gardła można stosować w formie opisywanych przez nas płukanek lub naparów do picia. Ważne, by przygotowywać je zgodnie ze wskazówkami, tak by nie utraciły one swych drogocennych właściwości. Najczęściej korzystamy z danego składnika kilka razy dziennie, ale jeśli po kilku dniach nie uzyskamy poprawy, udajmy się po poradę do lekarza.
Kiedy warto stosować zioła na ból gardła?
W przypadku problemów z górnymi drogami oddechowymi dobrze jest sięgać po naturalne środki. Nie zapominajmy jednak, że w przypadku poważniejszych infekcji lepiej zastosować działanie farmakologiczne. Decyzję o tym powinien podjąć lekarz. Jeśli złapaliśmy klasyczne przeziębienie, mamy chrypkę, a nasze gardło boli przy przełykaniu – wybierzmy roślinne wsparcie, które może łagodnie poprawić nasz stan zdrowia.
Czy zioła na ból gardła są bezpieczne? – Przeciwwskazania
W przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik danego zioła lub preparatu, a także przy np. nieżycie żołądka lub przy regularnym stosowaniu leków należy zachować czujność. Na ogół zioła na gardło są bezpieczne, ale konsultujmy nasze wybory z doświadczonymi lekarzami lub farmaceutami.
Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą stosować zioła na ból gardła?
Kobiety w ciąży nie powinny płukać gardła szałwią i tymiankiem, ale zamiast tego mogą stosować roztwór soli kuchennej lub rozcieńczoną wodę utlenioną. Większość ziół stosowanych przez dorosłych możemy podawać dzieciom z wyjątkiem liści podbiału, które mogą zawierać śladowe ilości alkaloidów pirolizydynowych. Nie powinno się podawać olejku miętowego dzieciom poniżej 4 lat, bo może on wywołać bezdech z zamknięciem głośni.
Skutki uboczne stosowania ziół na ból gardła
Chociaż zazwyczaj zioła na infekcje gardła nie wywołują uciążliwych skutków ubocznych, to należy podawać je ostrożnie. Niekiedy mogą powodować bóle brzucha i nudności. W takiej sytuacji należy przerwać ich stosowanie, podobnie w przypadku uczulenia na jakikolwiek składnik.
Dlaczego warto stosować zioła na ból gardła i zapalenie gardła?
Korzystanie z naturalnych ziół to bezpieczny sposób na przezwyciężenie dolegliwości związanych z bólem gardła i krtani. Niekiedy jednak potrzeba silniejszych specyfików, szczególnie jeśli nasz stan nie ulega poprawie. Pamiętajmy, by zasięgać porad ekspertów, którzy pomogą nam zastosować adekwatne i skuteczne leczenie.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Dziewanna to ziele, które doskonale się sprawdzi w sezonie infekcyjnym, nie tylko pomoże w kaszlu mokrym i suchym, ale również zadziała osłonowo na błonę śluzową dróg oddechowych.
Koper włoski ma wiele korzyści zdrowotnych, ale może również powodować skutki uboczne. Sprawdź, kto powinien go unikać, jakie są interakcje, objawy przedawkowania i środki ostrożności!
Polecane dla Ciebie
Grzyby Reishi cieszą się popularnością jako składnik suplementów diety. Wspomagają pracę organizmu m.in. poprzez wsparcie odporności, łagodzenie objawów astmy. Sprawdź.
Kolagen to jedno z najważniejszych białek w ludzkim organizmie, odpowiedzialne między innymi za utrzymanie elastyczności skóry. Sprawdź, czy warto stosować kolagen do picia
Maślan sodu to naturalne wsparcie dla Twoich jelit, zobacz, w jakich sytuacjach warto go przyjmować i jak robić to bezpiecznie!
Jeśli chcesz wyregulować rytm dobowy i wysypiać się jak dziecko - sprawdź, jakie właściwości ma tryptofan, który wpływa korzystnie na problemy jelitowe oraz poprawę samopoczucia.
Sezam i olej sezamowy to nie tylko kuchenne zastosowanie, ale prozdrowotne działanie na krew, kości, skórę, włosy, odporność, czy tarczycę, a także moc cennych minerałów i witamin!