Nadmierny apetyt to zmora wielu osób dążących do szczupłej sylwetki. Żeby go okiełznać, wystarczy kilka prostych zmian w sposobie odżywiania i regularne picie odpowiednich ziół.
Wierzba biała – Właściwości, działanie, zastosowanie, jak stosować i jakie są przeciwwskazania
Strona główna - Blog - Wierzba biała – Właściwości, działanie, zastosowanie, jak stosować i jakie są przeciwwskazania
- Opublikowano: 16.03.2023
Wierzba biała to jedna z roślin wykorzystywanych w tradycyjnym ziołolecznictwie. Pierwsze zapisy o tym surowcu pojawiły się już w I wieku naszej ery. Co warto wiedzieć o wierzbie białej? W walce z jakimi dolegliwościami wykorzystuje się tę roślinę?
Spis treści
ToggleWierzba biała – co to takiego?
Wierzba biała to roślina określana również jako Salix alba, White Willow, wierzba srebrna, pospolita i bliździa. Należy do rodzaju wierzba, przynależącego do rodziny wierzbowatych. Roślina ta pojawia się na niemal całym w świecie. W Polsce rośnie bardzo pospolicie. Pojawia się na skrajach lasów i w miejscach o wilgotnym podłożu. Najczęściej są to tereny wokół potoków, stawów i rzek, a także te leżące w zasięgu wód powodziowych.
Wierzba biała dzieli się na kilka rodzajów. W Polsce bardzo często spotkać można odmianę znaną jako wierzba płacząca. Popularnością cieszy się też wierzba purpurowa.
Wierzba biała może osiągać wysokość nawet 30 metrów i żyć przez 100 lat. Charakteryzuje się dość prostym pniem o średnicy sięgającej do metra. Jej kora jest szara i bruzdowata. Wierzba biała ma smukłe, lancetowate liście, cechujące się ciemnozielonym wierzchem i biało-szarym spodem. Wierzba kwitnie wczesną wiosną, wypuszczając tzw. bazie, czyli włochate, białe kulki. Roślina ta niekiedy pojawia się też w przydomowych ogrodach, jako piękna dekoracja i źródło cienia w okresie letnim. Liście wierzby przebarwiają się jesienią na kolor żółty.
Wierzba biała – właściwości kory
Surowcem zielarskim wykorzystywanym w tradycyjnym ziołolecznictwie jest kora wierzby białej. Może ona pomóc poradzić sobie z gorączką i wzmocnić organizm. Zawiera dużą ilość garbników, które wspierają w walce z infekcjami bakteryjnymi i stanami zapalnymi.
Kora wierzby jest bogata również w związki czynne, które mogą pomóc uszczelnić naczynia włosowate i zapobiec nadmiernej krzepliwości krwi. Roślina ta jest powszechnie stosowana podczas przeziębienia, reumatoidalnego zapalenia stawów, nieżytów błon śluzowych czy problemów ze strony układu pokarmowego. Wyciąg z kory wierzby białej znajduje zastosowanie również przy produkcji naturalnych kosmetyków do cery naczynkowej, tłustej i dojrzałej.
Kora wierzby białej pozwala na przygotowanie naparów i odwarów. Na rynku znaleźć można także tabletki, syropy, płyny do kąpieli czy maści z dodatkiem tego surowca.
Wierzba biała – wartości odżywcze
Wierzba biała jest wykorzystywana w tradycyjnym ziołolecznictwie ze względu na zawartość cennych substancji odżywczych. Do najważniejszych z nich można zaliczyć:
glikozydy fenolowe,
glikozydy salicylowe,
garbniki,
kwasy fenolowe,
sole mineralne.
Wśród składników zawartych w korze wierzby białej wyróżnić można także żywice. Wszystkie te substancje są cenione przez zwolenników medycyny alternatywnej. Mogą przyczynić się do zwalczenia wielu dolegliwości.
Wierzba biała – zastosowanie
Wierzba biała jest stosowana w walce z różnymi dolegliwościami. Może pomóc poradzić sobie z bólem, stanami zapalnymi, gorączką i infekcjami bakteryjnymi. Wskazania do stosowania kory wierzby to także:
stany zapalne stawów,
uporczywy trądzik,
trudno gojące się rany,
przeziębienie,
grypa,
infekcje bakteryjne i wirusowe,
bezsenność,
nerwobóle,
migreny,
napięcie przedmiesiączkowe.
Korę wierzby stosuje się też w walce z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, jak biegunki. Suplementy diety z dodatkiem tego surowca są wykorzystywane w celu wsparcia układu sercowo-naczyniowego i zmniejszenia ryzyka zawału mięśnia sercowego. Kora wierzby może pomóc poradzić sobie z zakrzepami i miażdżycą, zmniejszając zlepianie się płytek krwi.
Wierzba biała – zastosowanie w kosmetyce
Ekstrakt z wierzby białej jest składnikiem wielu kosmetyków. Wszystko ze względu na zwartość dużej ilości kwasu salicylowego, wykorzystywanego w walce z trądzikiem. Roślina ta może pomóc nawilżyć skórę i ją wygładzić. Ekstrakt z wierzby białej jest polecany zwłaszcza skórze tłustej i trądzikowej.
Wierzba biała zawiera również kwasy fenolowe, które mogą pomóc odmłodzić skórę i skutecznie ją nawilżyć. Kosmetyki z tą rośliną mogą być używane do płukania włosów przy łupieżu tłustym czy okładania ciała w miejscach dotkniętych infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.
Na co może pomóc wierzba biała?
Wierzba biała może przyczynić się do poprawienia odporności w stanach przeziębienia lub grypy. Wspiera w przypadku problemów ze strony układu pokarmowego. Na stosowanie tej rośliny decydują się osoby, które są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia zawału lub miażdżycy. Wierzba biała może pomóc poradzić sobie z migreną, nerwobólami, reumatyzmem, dolegliwościami związanymi z napięciem przedmiesiączkowym oraz trudno gojącymi się ranami. Roślina ta często wchodzi w skład kosmetyków do pielęgnacji włosów i cery. Może pomóc zwalczyć łupież i trądzik.
Kora wierzby przy bólu i problemach skórnych
Kora wierzby przez niektórych jest nazywana naturalną aspiryną. Może pomóc poradzić sobie z dolegliwościami charakterystycznymi dla grypy i przeziębienia. Wykorzystuje się ją także w walce z migreną i nerwobólami. Kosmetyki i napary z wierzby białej mogą być stosowane również przy problemach skórnych. Są chętnie wybierane przez osoby, które borykają się z łupieżem, trądzikiem i trudno gojącymi się ranami.
Wierzba biała a odchudzanie
Kora wierzby wchodzi w skład wielu preparatów na odchudzanie. Wszystko ze względu na wysoką zawartość salicyny. To składnik, który w organizmie ludzkim ulega przekształceniu w kwas salicylowy. Substancja ta wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego. Może przyczynić się do przyspieszenia rozkładu węglowodorów i tłuszczów. Wspiera spalanie kwasów tłuszczowych i pocenie się.
Kora wierzby jak roślinna aspiryna – ile w tym prawdy?
Kora wierzby jest nazywana roślinną aspiryną. Wszystko ze względu na zawartość kwasu salicylowego, który może pomóc poradzić sobie ze stanami zapalnymi, bólem, gorączką i reumatyzmem. Stosuje się go także w przypadku nieżytów jelit i chorób układu pokarmowego. Kora wierzby może przyczynić się też do zwiększenia ilości wydzielanego moczu i szybszego usuwania szkodliwych produktów przemiany materii z organizmu.
Wierzba biała jest więc wykorzystywana w podobnych przypadkach co aspiryna. Surowiec ten cieszy się zainteresowaniem wśród osób, które preferują naturalne metody walki ze wspomnianymi dolegliwościami.
Jak stosować wierzbę białą – porcjowanie kory wierzby
Wierzbę białą najczęściej przyjmuje się pod postacią naparu. Aby go przygotować, należy zalać 1 łyżkę stołową suszu z kory tej rośliny szklanką wrzątku i pozostawić pod przykryciem na 15 minut. Taką herbatę można przyjmować maksymalnie dwa razy dziennie. W podobny sposób przygotowuje się też odwar, choć wymaga on zalania łyżki suszu aż 1,5 litra wody i gotowania mieszanki przez 30 minut.
Wierzba biała jest dostępna również pod postacią gotowych suplementów diety w tabletkach, maściach, kapsułkach, herbatkach do zaparzenia czy nawet plastrach. Takie produkty zawsze muszą być stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, lekarza lub farmaceuty. Informacje o dopuszczalnych porcjach zwykle znajdują się w ulotce gotowych preparatów.
Herbata z wierzby białej – jak ją przygotować?
W domowych warunkach z łatwością można przygotować herbatę z wierzby białej. Aby to zrobić, wystarczy kupić susz z kory tej rośliny i zalać łyżkę szklanką wrzącej wody. Taką mieszankę można pozostawić pod przykryciem na 10-15 min. Po tym czasie można ją przecedzić i spożyć.
Kora wierzby białej – przeciwwskazania
Przeciwwskazaniem do suplementacji kory wierzby białej jest przyjmowanie preparatów z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz środków przeciwzapalnych i przeciwzakrzepowych. Surowiec roślinny może nasilać ich działanie.
Wierzby nie powinny stosować też dzieci i niektóre kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią – przyszłe mamy powinny skonsultować chęć suplementacji z lekarzem prowadzącym. Przeciwwskazaniem do przyjmowania tej rośliny jest również astma oskrzelowa i choroby wątroby oraz nerek. Wierzby nie powinno się stosować także przy problemach z krzepliwością krwi oraz wrzodach żołądka i dwunastnicy.
Wierzba biała – skutki uboczne i działania niepożądane
Podczas stosowania kory wierzby może dojść do wystąpienia objawów charakterystycznych dla nadwrażliwości na substancję czynną. To m.in. problemy ze strony układu pokarmowego i problemy skórne, jak pokrzywka, obrzęk, wysypka i wykwity. Wierzba przyjmowana w połączeniu z niektórymi lekami może spowodować nasilenie ich działania, co stanowi zagrożenie dla organizmu.
Wierzba biała – efekty stosowania
Wierzba biała jest stosowana w walce z wieloma dolegliwościami. Może pomóc poradzić sobie z silnym bólem i objawami charakterystycznymi dla grypy oraz przeziębienia. Stosuje się ją w schorzeniach reumatycznych i przy bólach głowy. Wspiera w walce z problemami ze strony układu pokarmowego, jak np. biegunki.
Kosmetyki z wierzbą srebrną mogą natomiast pomóc poradzić sobie z trądzikiem czy łupieżem. Stosuje się je również na miejsca zmienione chorobowo czy trudno gojące się rany. To roślina bardzo uniwersalna, którą można przyjmować zgodnie z własnymi potrzebami.
Dlaczego warto stosować wierzbę białą?
Wierzba biała to jeden z łatwiej dostępnych surowców wykorzystywanych w medycynie alternatywnej. Roślina ta pojawia się naturalnie w Polsce. Można ją znaleźć w okolicach większości zbiorników wodnych. Susz z kory wierzby dostępny w aptekach pochodzi ze sprawdzonych źródeł. Może pomóc poradzić sobie z bólem, objawami przeziębienia i problemami skórnymi. To surowiec niezwykle uniwersalny – aplikuje się go zewnętrznie i przyjmuje wewnętrznie.
Wierzba biała jest chętnie stosowana też przez osoby w trakcie odchudzania. Może przyczynić się do przyspieszenia metabolizmu energetycznego. Spożywana w formie naparu wspiera wydalanie szkodliwych efektów przemiany materii z organizmu. Może pomóc usprawnić przebieg reakcji utleniania i redukcji, a także poradzić sobie z nadmierną krzepliwością krwi.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Kasztanowiec zwyczajny to popularny surowiec powszechnie stosowany w leczeniu żylaków, krwiaków i obrzęków. Najczęściej stosuje się go miejscowo w postaci okładów, żelu lub maści.
Regeneracja wątroby jest kluczowa dla zdrowia. Dowiedz się, jak zioła, dieta i zdrowe nawyki mogą wspomóc Twój organizm. Zacznij dbać o swoją wątrobę już dziś.
Polecane dla Ciebie
Sprawdź, jak ważną rolę pełni glukozamina w rozwoju oraz utrzymaniu w zdrowiu chrząstki w stawach i dlaczego wykazuje działanie uelastyczniające, regenerujące i przeciwbólowe!
L-glutamina - źródło zdrowia, odporności i sprawności fizycznej; sprawdź, dlaczego tak jest i jak działa
Kolagen rybi charakteryzuje się budową podobną do kolagenu ludzkiego. Dlatego cieszy się coraz większą popularnością. Poznaj jego właściwości i zastosowanie.
Żelazo jest mikroelementem, którego niedobór może doprowadzić m.in. do anemii. Pierwiastek wspomaga odporność i utrzymanie sprawności umysłowej. Dowiedz się więcej.
Poznaj tajemnice tauryny! Dowiedz się, jak ten kluczowy aminokwas wpływa na Twoje zdrowie, wytrzymałość i umysł. Przeczytaj nasz artykuł już teraz