mandragora

Mandragora – Właściwości, działanie, zastosowanie i przeciwwskazania

Mandragora lekarska (mandragora officinarum) owiana jest wieloma ciekawymi legendami. Mówi się o niej, że jest to magiczna roślina, która ma niezwykłe właściwości. Ciekawostką jest fakt, że korzeń przypomina ludzką postać. Jedna z legend odnosi się właśnie do tego, że gdy ktoś chce temu człowiekowi pod ziemią przerwać spoczynek, ten wydaje z siebie zabójczy krzyk. Stąd też wziął się przydomek: roślina, która krzyczy. Mandragora lekarska jest też od lat wykorzystywana w medycynie naturalnej. Jej historia jest bardzo ciekawa. Zobacz, jakie są fakty na temat mandragory, czy rzeczywiście ma niezwykłe właściwości i jak ją prawidłowo stosować?

Mandragora to roślina, należąca do rodziny psiankowatych, która pod ziemią ma średniej wielkości korzeń, przypominający kształtem człowieka. Nad ziemią znajduje się niewielka łodyga, którą otacza kępka liści, ułożonych w rozetę.

Kwiaty rośliny są niewielkie, pojedyncze, a ich korona swoim kształtem przypomina dzwon złożony z pięciu płatków. Kolory wahają się od filetowego aż po zielonkawożółty. Roślina owocuje. Kuliste owoce to mięsiste i pomarańczowe jagody.

Jest to roślina, która należy do sześciu gatunków o właściwościach halucynogennych. Naturalnie pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i Himalajów.

mandragora

Mandragora w wierzeniach magicznych

Do ciekawostek należy fakt, że figurki rzeźbione z korzenia mandragory były starannie przechowywane przez ich właścicieli i traktowane jak talizmany, mające przynosić szczęście. Trzymano je w szkatułach odziane w najlepsze tkaniny, a raz w tygodniu kąpano je w winie. Co więcej, po śmierci właściciela figurkę dziedziczył najstarszy syn, ale w zamian miał ojcu dać w zaświaty chleb i pieniądze.

Wierzono też, że mandragora dodana do posiłku przygotowanego dla mężczyzny i podanego w wigilię św. Agnieszki (21. stycznia) miała sprawić, że wybranek natychmiast zakocha się w częstującej go kobiecie. Ponadto, panowało przekonanie, że mandragora lekarska może pozytywnie wpłynąć na potencję i płodność.

W średniowieczu wierzono, że mandragora wiąże się z demonami, szatanem i bóstwami śmierci. Miała symbolizować szaleństwo.

Mandragora – właściwości

Mandragora lekarska (mandragora officinarum) zawiera w sobie specyficzne substancje czynne. Są nimi alkaloidy tropanowe. Wśród nich warto by wymienić chociażby: atropinę, hioscyjaminę skopolaminę i kuskohigrynę. Są to substancje psychoaktywne, które mogą wywołać halucynacje, stany narkotyczne czy delirium. A przy przedawkowaniu mogą nawet wywołać podrażnienie dróg oddechowych.

Surowcem zielarskim są liście, owoce i korzeń rośliny. Rozsądne i zgodne z zaleceniami stosowanie mandragory może przynieść też bardzo pozytywne efekty. Przypuszcza się, że roślina ta ma właściwości przeciwbólowe, może uspokajać układ nerwowy i wspomagać usuwanie zaparć.

W medycynie naturalnej mandragora lekarska stosowana była jako afrodyzjak, w leczeniu problemów układu nerwowego, a nawet na wrzody.

Trzeba jednak pamiętać, że jest to roślina trująca, dlatego jej stosowanie może być bezpieczne wyłącznie przy zastosowaniu bardzo precyzyjnie odmierzonych dawek. Z tego właśnie względu warto bardzo uważać z jej wdrażaniem i nie dawkować rośliny samodzielnie.

Badania prowadzone na roślinie potwierdziły jej właściwości antyoksydacyjne. Ponadto, wykazały, że może mieć właściwości stymulujące układ odpornościowy oraz zdolność do hamowania niektórych enzymów.

Roślina stosowana w celach leczniczych może być użyta jako środek przeciwbólowy czy sposób na poradzenie sobie z zawrotami głowy. Trzeba jednak pamiętać, że większych ilościach może być bardzo niebezpieczna.

mandragora

Mandragora – zastosowanie

Ze względu na swój skład i działanie substancji aktywnych, mandragora officinarum znalazła zastosowanie w ziołolecznictwie i medycynie naturalnej. Można wykorzystywać ją w wielu różnorodnych dolegliwościach.

Najczęściej stosowana jest w różnorodnych nerwobólach, parestezjach, czy też bólach głowy i szyi, w tym również w migrenach.

Jej przeciwbólowe i antyoksydacyjne działanie znalazło zastosowanie w leczeniu zapalenia kości i stawów, skurczach czy niewydolności wątroby.

Prawdopodobnie sprawdzi się do leczenia chorób pęcherzyka żółciowego, hemoroidów, zaparć czy zapalenia okrężnicy. Przypuszcza się, że może być pomocnym lekarstwem w przypadku spastycznego zapalenia jelita grubego.

Pozostałe zastosowania to:

  • niewydolność trzustki;

  • wymioty;

  • nieżyt żołądka i jelit;

  • wrzody dwunastnicy;

  • dusznica bolesna;

  • częstoskurcze serca.

Takie bogactwo działania sprawia, że mandragora należy do roślin, które budzą bardzo duże zainteresowanie. Nie można jednak tracić z oczu również jej działań niepożądanych.

Jak działa mandragora i na co może pomóc?

Mandragora działa w dużym stopniu poprzez zawarte w niej substancje aktywne czyli alkaloidy i kumaryny.

Z tego względu może się okazać pomocna w przypadku schorzeń układu nerwowego (nerwobóle, parestezje), jak i dokładnie w bólach szyi, głowy, a nawet podczas migren.

Z uwagi na jej substancje aktywne może wspierać w niektórych chorobach i dolegliwościach układu trawiennego oraz sercowego.

Może pomóc w łagodzeniu bólu, szczególnie tego o pochodzeniu reumatycznym. Może też działać rozkurczowo.

Jak stosować mandragorę – dawkowanie

W przypadku dawkowania mandragory trzeba zachować szczególną ostrożność. Jej przedawkowanie może przynieść naprawdę poważne konsekwencje, łącznie ze śmiercią, spowodowaną przez paraliż układu oddechowego.

Samodzielne stosowanie ziela nie jest zalecane. W przypadku suplementów diety czy preparatów, które zawierają korzeń mandragory należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta produktu.

mandragora

Mandragora – przeciwwskazania

Nie zaleca się samodzielnego wykorzystywania mandragory. Nadal jest zbyt mało badań, które pokazywałyby, w jaki sposób bezpiecznie stosować tę roślinę i jak wykorzystywać jej właściwości.

Bezwzględnie (nawet w postaci gotowych produktów) nie powinny korzystać z niej kobiety w ciąży, karmiące piersią oraz dzieci.

Mandragora – skutki uboczne i działania niepożądane

Korzeń mandragory, jak i jej pozostałe elementy są bardzo trujące. To może prowadzić do wystąpienia wielu niepożądanych działań i skutków ubocznych.

Wśród nich wymienia się halucynacje, wymioty i problemy żołądkowe. Roślina może wywołać również stan delirium, w którym mogą występować takie objawy jak: uczucie dysocjacji, dezorientacja, zawroty głowy, trudności w mówieniu i skoordynowaniu ruchów czy nadwrażliwość na bodźce.

Dodatkowo, wśród skutków ubocznych spożycia korzenia mandragory wskazuje się też biegunkę i rozszerzenie źrenic.

Przedawkowanie rośliny może doprowadzić do paraliżu układu oddechowego.

Mandragora – efekty stosowania

Stosowanie mandragory może przynieść ulgę w bólu, szczególnie tym pochodzenia reumatycznego. Może uspokoić układ nerwowy i złagodzić bóle, powstające na jego podłożu (nerwobóle).

Odpowiednio stosowany korzeń mandragory może działać rozkurczowo, pomóc w dolegliwościach układu trawiennego (nieżyty żołądka i jelit, niewydolność trzustki czy też wrzody dwunastnicy).

Dlaczego warto stosować mandragorę?

Warto stosować mandragorę z uwagi na jej przeciwbólowe i rozkurczowe działanie, jak również z powodu jej antyoksydacyjnych właściwości. Może przynieść ulgę w bólu szyi i głowy. Prawdopodobnie może też skutecznie przeciwdziałać bólom migrenowym oraz wspomagać leczenie niektórych schorzeń układu trawiennego.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kolagen to jedno z najważniejszych białek w ludzkim organizmie, odpowiedzialne między innymi za utrzymanie elastyczności skóry. Sprawdź, czy warto stosować kolagen do picia
Kompendium wiedzy o biału serwatkowym. Dzięki niemu poznasz jego rózne rodzaje, właściwości, działąnie skutki uboczne i przeciwwskazania. Dowiedz sie więcej i używaj go świadomie.
Lizyna należy do aminokwasów egzogennych, więc trzeba ją dostarczać z zewnątrz, ważne, by utrzymać ją na odpowiednim poziomie - daje pozytywne efekty, a niedobory mogą stanowić zagrożenie.
Dowiedz się, jak rozpoznać objawy niedoboru magnezu i dlaczego są ważne. Nasz artykuł pomoże Ci zadbać o zdrowie i zapobiegać poważnym problemom!
N-acetylocysteina to substancja znana ze swoich właściwości przeciwutleniających, sprawdź, jak działa NAC i czy warto stosować suplement mający ją w składzie