Bukowica zwyczajna ma cenne właściwości. Wspomaga m.in. walkę ze stanami zapalnymi, dolegliwościami bólowymi, a także wspiera regenerację skóry. Dowiedz się więcej.
Olejek neem – Właściwości zdrowotne, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania i jak stosować?
Strona główna - Blog - Olejek neem – Właściwości zdrowotne, działanie, zastosowanie, przeciwwskazania i jak stosować?
- Opublikowano: 26.01.2023
Olejek neem to świetny dodatek do pielęgnacji ciała, włosów i aromaterapii. Produkowany jest z miodli indyjskiej (azadirachta indica), a jego skład powoduje, że ma bardzo szerokie zastosowanie. Jest bogatym źródłem składników odżywczych i substancji aktywnych, co powoduje, że jego działanie jest bardzo zróżnicowane.
Spis treści
ToggleOlejek neem – co to takiego?
Olejek neem, zwany również olejem margosa, jest tłoczony na zimno z nasion miodli indyjskiej (azadirachta indica). Roślina ta pochodzi z Indii i Sri Lanki. Powszechnie znana jest pod nazwą drzewa neem.
Ten naturalny olej neem jest żółty i ma bardzo nieprzyjemny zapach. W smaku jest gorzki. Od setek lat stosowany jest jako środek leczniczy w medycynie ajurwedyjskiej i Południowo – Wschodniej Azji.
Olejek neem – właściwości
Właściwości lecznicze olejku neem biorą się głównie z zawartych w nim składników. Badania wykazały, że produkt ten zawiera w sobie ponad 100 składników biologicznie czynnych. Główne z nich to triterpeny, a szczególnie:
azadirachtyna;
nimbolid;
salannina;
azadiron;
nimbina.
Nie tylko nasiona i pochodzący z nich olejek neem mają właściwości zdrowotne. Surowcem zielarskim są też liście rośliny, w których znajdują się proteiny, kwercetyna, marogzyn, salanina, węglowodany, minerały (wapń, fosfor, magnez) i żywice. Zawiera też spore ilości witaminy c.
Z uwagi na to, miodla indyjska jest uważana za roślinę o właściwościach bakteriobójczych, antyoksydacyjnych, przeciwwirusowych i przeciwzapalnych.
Mówi się o niej, że może też wykazywać działanie:
przeciwnowotworowe;
hepatoprotekcyjne;
przeciwcukrzycowe;
przeciwmalaryczne;
przyspieszające gojenie ran;
depigmentacyjne;
przeciwstarzeniowe;
przeciwtrądzikowe;
przeciwłupieżowe.
Olejek pozyskiwany z nasion miodli indyjskiej może też działać nawilżająco. Przez to, że może wnikać w głębokie warstwy skóry, zapobiega jej wysuszaniu, a co za tym idzie również pękaniu i podrażnianiu. To wszystko sprawia, że sprawdzi się w stosowaniu w przypadku skóry suchej.
Działanie oleju neem może przynieść też pozytywne rezultaty w przypadku różnorodnych chorób skóry. Można go stosować w przypadku łuszczycy, egzemy czy trądziku. Może się sprawdzić w przypadku trądziku, grzybicy stóp, opryszczki, brodawek, ran po oparzeniu, odleżyn i innych infekcji skórnych.
Takie działanie wynika prawdopodobnie z tego, że olejek neem ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i antyseptyczne.
Olejek może również pozytywnie wpływać na spowolnienie starzenia się skóry, dzięki właściwościom antyoksydacyjnym. Kosmetyki z dodatkiem olejku neem mogą wpływać na usuwanie przebarwień, poprawiać kondycję skóry głowy i włosów, usuwać łupież i przyspieszać wzrost włosów.
Olejek neem – zastosowanie zdrowotne
Tłoczony na zimno olej neem może być stosowany zarówno jako kosmetyk, jak i preparat leczniczy. Znajduje zastosowanie w leczeniu trądziku, łupieżu, czy też do pielęgnacji jamy ustnej, gdzie redukuje płytkę nazębną oraz spowalnia rozwój stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Pomaga zwalczyć grzybicę stóp i przyspiesza gojenie ran.
Może być stosowany również w leczeniu pasożytów zewnętrznych, jak wszawica czy świerzb.
Olejek neem do roślin – zastosowanie w ogrodnictwie
Ciekawostką jest fakt, że naturalny olej neem z miodli indyjskiej doskonale sprawdza się również w ogrodnictwie, jako naturalny środek ochrony roślin. Jest uważany za najmniej toksyczny produkt stosowany w pielęgnacji roślin. Odstrasza insekty, a także pomaga w ich zwalczaniu, gdy populacja nie jest jeszcze za bardzo rozwinięta. Przemywanie nim liści sprawia, że pięknie i efektownie błyszczą.
Sprawdzi się na mączliki, mszyce, tarczniki, wciornastki, przędziorki i wiele, wiele innych drobnych insektów, które niszczą nasze rośliny. Wystarczy spryskać je roztworem oleju z wodą, by na długo zapomnieć o problemie.
Roztwór oleju neem pomoże również w przypadku plamistości liści, ich rdzewieniem oraz szarą pleśnią.
Olejek neem – zastosowanie w kosmetyce
Przemysł kosmetyczny również korzysta z dobrodziejstw, jakie daje olej neem. Surowiec wchodzi w skład naturalnych kosmetyków, odżywek do włosów, szamponów czy balsamów do ciała. Może też być wykorzystywany do aromaterapii oraz masażu ciała.
Tłoczony na zimno olej neem może spowalniać procesy starzenia poprzez stymulowanie produkcji kolagenu. Kolagen odpowiedzialny jest za utrzymanie sprężystości, napięcia i elastyczności skóry. Stosowanie oleju neem sprawi, że zmarszczki będą pojawiały się później i wolniej. Jednocześnie będą mniej głębokie. Doskonale nadaje się do pielęgnacji skóry dziecka. W przypadku osób dorosłych zmniejsza ilość wydzielanego sebum, a to chroni przed powstawaniem wyprysków i efektem błyszczącej skóry. Ma też działanie antybakteryjne, więc oczyszcza pory i dodatkowo zabezpiecza przed infekcjami. Może być stosowany również w walce z suchą skórą, przywracając jej elastyczność, ze względu na zawarty w nim kwas oleinowy.
Stosowany do pielęgnacji paznokci olej neem pomoże w ich odżywieniu. Ma właściwości przeciwgrzybicze, co sprawia, że działa profilaktycznie i zapobiega rozwojowi grzybicy. Sprawdzić się może do kąpieli stóp.
W połączeniu z innym olejem kosmetycznym, jak na przykład z pestek moreli czy ze słodkich migdałów bio może się sprawdzić, jako preparat do łagodzenia objawów łuszczycy i egzemy. Pomoże też zwalczyć łupież.
Mieszanka oleju z nasion dzikiej róży z olejem neem może posłużyć do stosowania na drobne skaleczenia i rany. Zmiany trądzikowe najlepiej potraktować olejem neem z domieszką oleju z drzewa herbacianego.
Surowiec stosowany na włosy wzmacnia je od cebulek, stymulując ich wzrost i przywracając świeży wygląd.
Olejek neem na włosy
Olejek stosowany do pielęgnacji włosów reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu włosy wolniej się przetłuszczają i nie dochodzi do pojawiania się łupieżu. W razie, gdy problem już jest, olejek pomaga szybko pozbyć się go. Ten naturalny olej doskonale wzmacnia włosy i nawilża suchą skórę głowy. Zwiększa działanie kosmetyku stosowanego na codzień.
Po zastosowaniu oleju z tego niezwykłego drzewa włosy są lśniące, gładkie i miękkie. Zyskują zdrowy wygląd i dłużej utrzymują świeżość.
Jak działa olejek neem i na co może pomóc?
Olej neem z miodli indyjskiej może mieć działanie antybakteryjne, a to powoduje, że sprawdzi się jako produkt do leczenia różnorodnych chorób skóry. Prawdopodobnie sprawdzi się w przypadku egzemy, łuszczycy i trądziku. Oczyszcza skórę, nawilża ją i działa łagodząco.
W przypadku egzemy nie wyleczy przyczyn schorzenia, ale może przynieść ulgę w dolegliwościach. Złagodzi stany zapalne i zmniejszy ból. Dodatkowo, egzema niszczy naturalną warstwę ochronną skóry, czyli płaszcz lipidowy. Olej z miodli indyjskiej pomaga w jego odbudowaniu.
Łuszczycy również nie wyleczy, ale pomoże w pielęgnacji dotkniętej nią skóry. Złagodzi stan zapalny, złagodzi podrażnienia oraz nawilży skórę.
Olej z drzewa neem pomoże również w trądziku. Jest to możliwe, ponieważ może mieć działanie antybakteryjne i reguluje wydzielanie sebum. Może zwalczyć infekcje bakteryjne, zapalenie i zaczerwienienie. Dodatkowo chroni przed powstawaniem blizn potrądzikowych.
Przypuszcza się, że olej neem może mieć też właściwości przeciwgrzybiczne. Wobec tego sprawdzi się, jako środek zwalczający grzybicę stóp i paznokci. Stosowanie go w olejowych kąpielach pomoże w pokonaniu grzybicy, a dodatkowo uchroni przed nawrotem schorzenia.
Z uwagi na obecność olejków eterycznych olej neem może też być wykorzystywany jako dodatek aromaterapeutyczny. Można go włączyć do masaży lub kąpieli. Wpłynie pozytywnie na nastrój i samopoczucie.
Produkt ma też istotne działanie na włosy i skórę głowy. Przede wszystkim reguluje pracę gruczołów łojowych, a to sprawia, że włosy znacznie dłużej zachowują zdrowy i świeży wygląd. Utrzymują swój blask, a także stają się gładsze. Można go stosować w połączeniu z innym olejem nośnikowym, na przykład olejem ze słodkich migdałów.
Wmasowany i wtarty w skórę głowy (należy go trzymać przez kilka godzin na głowie i dopiero zmyć) może pozytywnie wpływać na cebulki włosów. Tym samym pobudza wzrost włosów, odżywia je i wzmacnia. Zapobiega też powstawaniu łupieżu
Olej z miodli indyjskiej może też być stosowany do „zatrzymania czasu”. Zawiera w sobie stosunkowo dużo witaminy c, a ta uchodzi za antyoksydant. Z tego też powodu olej z drzewa neem spowalnia procesy starzenia, wygładza zmarszczki, poprawia elastyczność i sprężystość skóry, pomaga odzyskać jej zdrowy wygląd. Dodatkowo skutecznie poprawia nawilżenie skóry, ponieważ wnika do jej głębszych warstw.
Pomaga uchronić się też przed przebarwieniami. Zawarte w nim substancje hamują produkcje melaniny, która jest odpowiedzialna za przebarwienia. Stosowanie oleju zapobiega jej gromadzeniu, skóra odzyskuje równy i zdrowy koloryt.
Antyseptyczne właściwości powodują, że może przyczyniać się do sprawniejszego gojenia się niewielkich ran i skaleczeń.
Jak stosować olejek neem – dawkowanie
Olejek neem powinien być stosowany zewnętrznie. Zależnie od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i na co ma pomóc, to stosowanie będzie odmienne.
Na choroby skóry należy wymieszać go z innym olejem kosmetycznym, kremem lub balsamem i stosować do smarowania.
W celu zwalczania grzybicy można stosować go do kąpieli stóp lub całego ciała. Ważne jednak, by wcześniej został rozcieńczony.
Chcąc wzmocnić swoje włosy olejek należy wcierać w skórę głowy oraz we włosy, a następnie pozostawić na kilka godzin, by uzyskać lepsze efekty
Olejek neem – przeciwwskazania
Nie ma wyczerpujących badań, które by jednoznacznie informowały o niebezpieczeństwie stosowania olejku neem. Dlatego też, dla zachowania ostrożności nie zaleca się go kobietom w ciąży, karmiącym piersią oraz małym dzieciom.
Przeciwwskazaniem jest również alergia na olejek. Żeby to sprawdzić, jego niewielką ilość należy nałożyć na małą powierzchnię skóry i odczekać 24 godziny. Jeżeli po tym czasie nie wystąpi odczyn alergiczny – oznacza to, że można z niego korzystać. Warto również pamiętać, że nierozcieńczony olej może podrażniać skórę.
Olejek neem – skutki uboczne i działania niepożądane
Niektóre przeprowadzone badania wskazały na zatrucie olejkiem, dlatego też jego spożywanie nie jest zalecane. Należy go stosować wyłącznie zewnętrznie. Do najczęściej występujących objawów zatrucia, wykazanych w badaniach, należały:
wymioty;
toksyczność wątrobowa;
kwasica metaboliczna;
encefalopatia;
biegunka;
senność.
W przypadku stosowania zewnętrznego mogą natomiast wystąpić stany alergicznego zapalenia skóry lub zapalenie skóry głowy.
Dlaczego warto stosować olejek neem?
Warto stosować olej neem ponieważ może się przyczynić do poprawy kondycji skóry. Zwiększy jej nawilżenie, spowolni procesy starzenia, a w przypadku osób starszych, wygładzi zmarszczki i pomoże odzyskać w pewnym stopniu elastyczność skóry.
Pomoże złagodzić trądzik i inne problemy skóry. Ogranicza produkcję sebum. Dodatkowo reguluje pracę gruczołów łojowych, co ogranicza przetłuszczanie skóry głowy i włosów. Pielęgnuje. Stymuluje wzrost włosów. Odżywia paznokcie i pomaga uchronić się przed grzybicą.
Sprawdza się do masażu i aromaterapii, pomaga w gojeniu niewielkich ran i skaleczeń.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Nerwica to choroba, której objawy można złagodzić. Z pomocą przychodzą m.in. takie zioła jak: melisa, kozłek lekarski, lewenda lekarska. Pomagają zwalczyć stres . Sprawdź.
Krwiściąg lekarski to wyjątkowa roślina zdobywająca coraz większą popularność wśród zwolenników naturalnych metod leczenia. Wykazuje wiele właściwości leczniczych i prozdrowotnych.
Polecane dla Ciebie
Chrom jest pierwiastkiem, który wspiera prawidłową pracę organizmu. Uczestniczy w procesie krzepnięcia krwi, pomaga utrzymać aktywność enzymów trawiennych. Sprawdź.
Żelazo jest ważnym składnikiem w ludzkim organizmie. Wiele osób decyduje się na jego suplementację. Jakie skutki uboczne mogą powodować preparaty z żelazem? Sprawdź.
7 przeciwwskazań do stosowania glutationu. Zanim rozważysz suplementację, poznaj kluczowe fakty, które mogą chronić Twoje zdrowie.
Dowiedz się więcej o znanej od setek lat w medycynie chińskiej i ajurwedzie substancji, która obniża poziom cukru we krwi, powoduje utratę wagi i poprawia zdrowie serca!
Kwasy omega-3 na lepszą odporność i sprawniejszą pracę mózgu. Włącz kwasy omega-3 do codziennej diety, a efekty Cię zaskoczą!