Błyskosporek podkorowy to wyjątkowy grzyb, którego regularne spożywanie, może znacząco poprawić Twoje samopoczucie, sprawdź, jak działa i na co pomaga!
Zioła na żylaki – Jakie skuteczne zioła wybrać? Właściwości, działanie, stosowanie i przeciwwskazania
Strona główna - Blog - Zioła na żylaki – Jakie skuteczne zioła wybrać? Właściwości, działanie, stosowanie i przeciwwskazania
- Opublikowano: 28.12.2022
Żylaki kojarzą się przede wszystkim z problemem natury estetycznej. Ich pojawienie może być jednak skutkiem poważnych chorób w organizmie i wskazaniem, że konieczne jest wdrożenie leczenia. Niektóre osoby decydują się także na stosowanie ziół, które mają za zadanie wesprzeć organizm w walce z żylakami. Czym są takie rośliny i które z nich cieszą się największą popularnością?
Spis treści
ToggleCo to są żylaki?
Żylaki to nic innego jak żyły, które zostały trwale wydłużone oraz poszerzone. W wyniku takiego zjawiska uzyskały kręty przebieg. Żylaki powstają przede wszystkim na nogach. Najczęściej problem ten dotyka żył powierzchniowych, które są widoczne pod skórą. Tworzą sieć skręconych, zielono-niebieskich kanałów. Prezentują się mało estetycznie, dlatego wielu osobom zależy na ich skutecznym ukryciu.
Przyczyn powstawania żylaków jest wiele. Niekiedy ich wystąpienie może być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Leczenie żylaków nie powinno więc ograniczać się jedynie do chęci ich ukrycia. Konieczne jest dojście do źródła problemu, poprzez wykonanie kompleksowych badań
Jakie są przyczyny żylaków?
Istnieje kilka przyczyn żylaków. Niektóre osoby mają większą tendencję do ich występowania. U takich pacjentów żylaki pojawiają się nawet przed 40. rokiem życia. U starszych osób występują one zdecydowanie częściej. Do najpowszechniejszych przyczyn tego typu deformacji żył można zaliczyć:
guzy,
urazy reumatyczne,
zapalenie żył,
urazy mechaniczne,
zakrzepicę,
choroby krążenia.
Co ciekawe, żylaki często występują również u kobiet w ciąży. Pojawiają się też u osób otyłych lub prowadzących siedzący tryb życia, bez żadnej aktywności.
Jakie są objawy żylaków?
Żylaki kończyn dolnych mają to do siebie, że są zauważalne na pierwszy rzut oka. Pierwsze objawy żylaków to:
sine zmiany na skórze,
pieczenie skóry,
ból nóg,
opuchlizna,
uczucie ciężkości nóg,
skurcze łydek.
Największe zmiany są jednak zauważalne gołym okiem. Pod skórą pojawiają się zielono-niebieskie, rozgałęzione pasma. Żylaki znajdujące się najbliżej powierzchni są zwykle wypukłe, a więc dobrze wyczuwalne pod palcami.
Co to są zioła na żylaki?
Do leczenia żylaków wykorzystuje się różnego rodzaju farmaceutyki z substancjami czynnymi, które poprawiają krążenie krwi. Wiele osób decyduje się jednak na wsparcie takiej formy terapii ziołami. Niektóre rośliny mogą pomóc poradzić sobie z wybranymi dolegliwościami, charakterystycznymi dla żylaków.
Zioła na żylaki zawierają różne substancje, a więc w odmienny sposób wspierają organizm w walce z tym problemem. Na rynku znaleźć można całe mieszanki roślinnych surowców, stworzone z myślą o osobach borykających się z żylakami.
W czym mogą pomóc zioła na żylaki?
Zioła mogą pomóc uporać się z wieloma dolegliwościami. Niektóre rośliny wspierają organizm w walce ze stanami zapalnymi, które często pojawiają się w obrębie zdeformowanych żył. W skład mieszanek roślinnych wchodzą też surowce, które mogą pomóc poprawić ukrwienie skóry i mięśni czy wzmocnić naczynia żylne. Istnieją także zioła wspierające w walce z obrzękami czy wzmacnianiu ściany naczyń. Wiele takich ziołowych preparatów występuje w formie żelu, który ze względu na swoją konsystencję pozostawia uczucie chłodzenia.
Jak zioła na żylaki wspierają organizm?
Zioła na żylaki mają różne zastosowania. Najczęściej występują one w gotowych mieszankach, co pozwala na połączenie ich cennych cech. Surowce roślinne wspierają zwłaszcza układ krążenia, odpowiedzialny za dostarczanie krwi do kończyn dolnych. Stosuje się je w celu poprawienia kondycji naczyń krwionośnych, a zwłaszcza wzmocnienia ich ścian. Niektóre zioła wspierają też w walce ze stanami zapalnymi. Mogą one pomóc również wyeliminować dodatkowe dolegliwości związane z żylakami, jak świąd, obrzęki, bóle nóg itd.
Jakie są właściwości ziół na żylaki?
Zioła na żylaki są jedynie formą wsparcia leczenia z wykorzystaniem leków. Mogą one pomóc wykluczyć niektóre dolegliwości, zwłaszcza te, które utrudniają zasypianie. Mowa tu o wieczornych obrzękach czy bólach nóg. Zioła na żylaki wspierają też walkę ze źródłem problemu. Mogą one przyczynić się do poprawy funkcjonowania układu krążenia, wzmacniając ściany naczyń i ułatwiając przepływ krwi. Na rynku znaleźć można ziołowe preparaty, w których skład wchodzi co najmniej kilka różnych roślin. Nie zawsze przyjmuje się je doustnie. W aptekach i sklepach zielarskich pojawiają się bowiem wszelkiego rodzaju maści wcierane w skórę na kończynach dolnych.
Jakie są najsilniejsze zioła na żylaki?
Niektóre zioła są wybierane chętniej niż inne, ze względu na swoje cenne cechy. Wśród nich można wyróżnić np. kasztanowca zwyczajnego. Roślina ta wspiera kondycję żył. Oprócz niej w preparatach ziołowych wykorzystuje się też liść oczaru, kwiat nagietka czy koszyczek arniki. Zioła te mogą pomóc poradzić sobie z bólem, stanami zapalnymi oraz obrzękami.
Preparatów roślinnych wykorzystywanych w walce z żylakami jest jednak znacznie więcej. Niektórzy producenci wzbogacają swoje wyroby np. witaminą E i B.
Jakie są popularne zioła na żylaki?
W skład preparatów na żylaki zwykle wchodzą te same zioła. Niektóre rośliny cieszą się bowiem znacznie większą popularnością i stanowią podstawę ziołolecznictwa w walce z żylakami.
Ruszczyk kolczasty
Ruszczyk kolczasty może pomóc poprawić krążenie żylne i zapobiec tworzeniu się deformacji żył.
Gotu kola
Gotu kola to wąkrota azjatycka. Roślina ta może pomóc poprawić krążenie, zmniejszyć obrzęki oraz przyspieszyć gojenie.
Kwiatostan głogu
Wyciąg z kwiatostanu głogu może przyczynić się do poprawy krążenia i wzmocnienia ścian naczyń. Owoce tej rośliny są natomiast wykorzystywane w celu wsparcia funkcjonowania serca i całego układu krążenia.
Ziele karczocha
Ziele karczocha może przyczynić się do zmniejszenia liczby wolnych rodników, odpowiedzialnych za procesy starzenia, a także występowanie żylaków.
Dziurawiec zwyczajny
Dziurawiec zwyczajny wspiera w walce ze stanami zapalnymi. Zioło to spożywa się w formie naparów lub stosuje zewnętrznie pod postacią maści.
Melisa
Melisa wspiera organizm zwłaszcza w stanach przewlekłego stresu. Może ona pomóc uspokoić cały organizm. Na jej stosowanie decydują się osoby, które borykają się z napięciem i bólami nóg. Melisa wspiera odpoczynek i może pomóc pozbyć się tych dolegliwości.
Kasztanowiec zwyczajny
Kasztanowiec zwyczajny zawiera escynę i flawonoidy. Może on pomóc normalizować przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych. Wspiera też w walce ze stanami zapalnymi. Może przyczynić się do zmniejszenia opuchlizny, a także poprawienia ukrwienia skóry.
W preparatach ziołowych wykorzystuje się też nasiona kasztanowca. Zawierają one saponiny. Mogą pomóc nadać odpowiednią elastyczność naczyniom krwionośnym.
Oczar wirginijski
Preparaty z dodatkiem oczaru wirginijskiego mogą pomóc zredukować ból i zmniejszyć opuchliznę. Wspierają krążenie krwi oraz walkę ze stanami zapalnymi. Oczar przyjmuje się w formie naparów lub płynów wcieranych w skórę.
Ruta
Ruta wspiera odporność. To bogate źródło flawonoidu o nazwie rutyna, który może przyczynić się do poprawy funkcjonowania układu krwionośnego.
Owoc kminku
Kminek to nie tylko przyprawa. Roślina ta może pomóc zabezpieczyć się przed wystąpieniem żylaków w przyszłości.
Kwiat nagietka
Kwiat nagietka jest wykorzystywany zwłaszcza w przypadku żylaków znajdujących się w tylnej części ud. Może pomóc wzmocnić naczynia krwionośne.
Ziele gryki
Ziele gryki, podobnie jak ruta, jest cennym źródłem rutyny. Może ona wspierać naczynia żylne i przyczynić się do zmniejszenia obrzęków.
Miłorząb japoński
Miłorząb japoński wspiera krążenie krwi i może pomóc wzmocnić tkanki naczyń włosowatych. Wiele osób stosuje to zioło w celu złagodzenia skurczów i zapaleń żył.
Ziele fiołka trójbarwnego
Fiołek trójbarwny może przyczynić się do zwalczenia stanów zapalnych i poprawienia kondycji kruchych naczyń krwionośnych.
Rokitnik
Rokitnik zawiera witaminę C, która wspiera wchłanianie rutyny. Może ona przyczynić się także do wzmocnienia naczyń krwionośnych i ograniczenia obrzęków.
Ziele jemioły
Jemioła może pomóc delikatnie rozszerzyć naczynia krwionośne i obniżyć ciśnienie krwi. Wspiera prawidłowe napięcie ścian naczyń krwionośnych.
Koszyczek arniki
Koszyczek arnikiwspiera w walce ze stanami zapalnymi. Może pomóc ograniczyć bóle nóg spowodowane niedokrwieniem.
Borówka czarna
Borówka czarna może pomóc wzmocnić naczynia krwionośne i tkankę łączną otaczającą żyły.
Owoc jarzębiny
Jarzębina wspiera kondycję naczyń krwionośnych. Może pomóc zapobiegać pojawieniu się żylaków na nogach.
Uczep trójlistkowy
Uczep wspiera funkcjonowanie układu krwionośnego i może pomóc w pozbyciu się zaczerwienień oraz podrażnień skóry.
Jak stosować zioła na żylaki? – porcjowanie
Zioła stosuje się zgodnie z zaleceniami producenta. Napary z takich roślin zwykle pije się 2-3 razy dziennie, zalewając łyżeczkę suszu gorącą wodą. Maści można zazwyczaj stosować jeszcze częściej, ale wszystko zależy od ich dokładnego składu i zaleceń umieszczonych w ulotce. Warto skonsultować chęć przyjmowania takich roślin z lekarzem.
Kiedy warto stosować zioła na żylaki? – Zastosowanie
Zioła na żylaki można stosować zawsze wtedy, gdy zauważysz u siebie pierwsze zmiany w obrębie żył. Niektóre z nich wspierają także w zapobieganiu takiemu zjawisku, dlatego mogą przyjmować je osoby poniżej 40. roku życia, które jeszcze nie mają widocznych żylaków.
Czy zioła na żylaki są bezpieczne? – Przeciwwskazania
Jak w przypadku każdych ziół, preparatów roślinnych na żylaki nie mogą przyjmować wszyscy. Niektóre z nich wchodzą bowiem w reakcję z lekami stosowanymi na stałe. Zioła bywają problematyczne również u osób z tendencją do uczuleń. Niektórych roślin nie mogą przyjmować kobiety w ciąży oraz dzieci.
Czy kobiety w ciąży mogą stosować zioła na żylaki?
Żylaki są powszechnym problemem w ciąży, jednak warto wiedzieć, że kobiety spodziewające się dziecka nie powinny przyjmować niektórych ziół. Warto uważać np. na dziurawiec. Decyzję o suplementacji ziół należy podejmować po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
Skutki uboczne stosowania ziół na żylaki
Skuteczne zioła, stosowane pomimo przeciwwskazań, mogą nieść za sobą różne zagrożenia. Niektóre z nich w nadmiarze powodują problemy ze strony układu pokarmowego. Inne mogą doprowadzić do alergii. Jest to bardzo indywidualna kwestia, zależna od uwarunkowań organizmu pacjenta.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Żarnowiec miotlasty to roślina, która znana jest w Polsce od dziesiątek lat; jej gałązki dodawane były do piwa, a dziś zobacz, jaki wpływ może mieć na Twoje zdrowie!
Tasznik pospolity znany jako popularny i uporczywy chwast może przynieść wiele dobrego dla zdrowia Twojego organizmu, usprawni pracę serca, układu moczowego i powstrzyma krwawienia
Polecane dla Ciebie
Potas jest niezbędny do prawidłowej pracy organizmu. Wspomaga utrzymanie równowagi elektrolitowej, funkcjonowanie mięśni - w tym serca. Sprawdź, jak zadbać o jego optymalny poziom.
Grzyby Reishi cieszą się popularnością jako składnik suplementów diety. Wspomagają pracę organizmu m.in. poprzez wsparcie odporności, łagodzenie objawów astmy. Sprawdź.
Dowiedz się, jak rozpoznać objawy niedoboru magnezu i dlaczego są ważne. Nasz artykuł pomoże Ci zadbać o zdrowie i zapobiegać poważnym problemom!
Poznaj gotu kolę - zioło długowieczności, które jest podstawą medycyny chińskiej i indyjskiej, bo zwiększa zdolności umysłowe, wspiera leczenie problemów skórnych i żołądkowych!
Węgiel aktywny to doskonały i skuteczny środek na biegunki i zaparcia, sprawdzi się również w przypadku zatruć i może być wsparciem w leczeniu przeziębień.