oczar wirgilijski

Oczar wirginijski – Działanie, właściwości, stosowanie, zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

W tradycyjnym ziołolecznictwie od lat wykorzystuje się różne surowce roślinne. Każdy z nich ma nieco inne właściwości. Wśród takich ziół wyróżnia się m.in. oczar wirginijski. To jedna z bardziej uniwersalnych roślin, wykorzystywanych zarówno w medycynie tradycyjnej, jak i kosmetyce. Czym dokładnie jest oczar wirginijski i jak można go zastosować?

Oczar wirginijski (łac. hamamelis virginiana) często występuje pod błędną nazwą – jako oczar wirgilijski. W jego liściach występują glukozydy flawonolowe, kwasy fenolowe oraz olejek eteryczny. Krzew może dorastać nawet do wysokości 4 m. Naturalnie występuje on w Ameryce Północnej, ale od jakiegoś czasu jest uprawiany również w Europie jako surowiec do produkcji kosmetyków i suplementów diety.

Trzeba jednak pamiętać, że miejsce uprawy oczaru wpływa bezpośrednio na zawarte w nim substancje. Najlepiej korzystać z surowców roślinnych pochodzących prosto z Ameryki Północnej, choć są one zwykle droższe niż te pozyskiwane w europejskich uprawach. Jakość sproszkowanych liści czy gotowych suplementów ma bezpośredni związek z tym, jak produkty tego typu będą wspierać organizm.

Jest powszechnie wykorzystywany w medycynie i kosmetyce. To surowiec używany do produkcji suplementów diety oraz produktów do pielęgnacji skóry. Najczęściej stosuje się jego korę i liście. Pozwalają one na przygotowanie odwarów, naparów, kosmetyków, hydrolatów itd.

oczar wirgilijski

Oczar wirginijski – właściwości

Oczar może pomóc uszczelnić naczynia krwionośne, poprawić ukrwienie tkanek oraz złagodzić żylaki nóg. Z tego powodu tak często wykorzystuje się go do produkcji kosmetyków do ciała i twarzy, zwłaszcza do cery zaczerwienionej i skłonnej do podrażnień. Oczar wirginijski wspiera również w walce z hemoroidami oraz stanami zapalnymi. Można przyjmować go zarówno doustnie, jak i stosować zewnętrznie.

Od lat jest wykorzystywany na rany. Może pomóc zahamować wypływanie krwi i innych płynów ustrojowych. Jest ceniony również przez osoby, które mają powiększone sploty żylne. Oczar stosowany zewnętrznie może pomóc zmniejszyć widoczność żylaków, a także zaczerwienienia skóry. Istnieje też opcja użycia hydrolatu lub maści z oczaru bezpośrednio na miejsca podrażnione po ukąszeniu owadów. Roślina może bowiem pomóc ograniczyć obrzęk i uciążliwe swędzenie.

Oczar wirginijski – zastosowanie

Jest wykorzystywany wewnętrznie i zewnętrznie. Możliwe jest przyjmowanie go przez osoby, które borykają się z hemoroidami. Roślina ta może bowiem pomóc uszczelnić naczynia krwionośne i ograniczyć krwawienia. Z tego powodu jest chętnie stosowana także w kosmetykach do cery naczynkowej.

W kosmetyce oczar wirginijski wykorzystuje się też do produkcji produktów oczyszczających, nawilżających i rozświetlających. Poleca się stosowanie tej rośliny również na zmiany trądzikowe. Z tego powodu powstają z niej toniki, maści, kremy, esencje, żele do mycia twarzy, a nawet ziołowe preparaty apteczne. Niekiedy w ich skład wchodzą też inne surowce roślinne, dopełniające oczar wirginijski.

Kolejne zastosowanie oczaru wirginijskiego to tworzenie naturalnych produktów odstraszających owady. W tym celu wykorzystuje się hydrolat oczarowy, umieszczony w butelce z atomizerem.

Na co może pomóc oczar wirginijski?

Roślina ta jest stosowana zwłaszcza na skórę. Może pomóc poradzić sobie ze zmianami trądzikowymi, przebarwieniami, suchością czy zbyt widocznymi naczynkami. Oczar wirginijski pojawia się w kosmetykach do twarzy oraz skóry głowy. Występuje jako składnik szamponów, kremów, żeli do mycia twarzy, a także produktów do ciała.

Oczar wirginijski może również pomóc poradzić sobie z hemoroidami. Wspiera on gojenie się ran i ograniczanie sączenia płynów ustrojowych. Może również pomóc uszczelnić naczynia krwionośne, a nawet poradzić sobie ze stanami zapalnymi skóry i błon śluzowych. W tradycyjnym ziołolecznictwie roślina ta była wykorzystywana również na problemy związane z narządem wzroku, a zwłaszcza podrażnienia oczu.

W niektórych preparatach roślina ta występuje w połączeniu z innymi ziołami. Poszczególne rośliny mogą się bowiem wzajemnie uzupełniać. Pozwala to na wsparcie organizmu na znacznie szerszym polu. Oczar występuje m.in. w pakiecie z rzepikiem pospolitym, mniszkiem lekarskim itd. Na rynku znaleźć można także już gotowe hydrolaty z samym oczarem, a także maści i sproszkowane liście w saszetkach.

oczar wirgilijski

Jak stosować oczar wirginijski – porcjowanie

Oczar wirginijski można stosować zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie. Najczęściej przygotowuje się z niego odwar. Aby go stworzyć, wystarczy zagotować około 5-10 g rośliny z 250 ml wody. Tak przygotowany odwar stosuje się następnie jako preparat do picia i smarowania miejsc, w których występują zmiany skórne. Z oczaru wirginijskiego można przygotować także czopki oraz wyciągi. Preparaty zawierające oczar wirginijski w dużym stężeniu przyjmuje się w ilościach po 1 g do trzech razy dziennie.

Hamamelis virginiana pozwala na wykorzystanie na wiele różnych sposobów. Z tego powodu jego porcjowanie różni się w zależności od postaci preparatu. Kosmetyki z oczarem można stosować codziennie, podczas porannej i wieczornej toalety. Suplementy diety, a także samodzielnie przygotowane odwary zawsze muszą być porcjowane zgodnie z zaleceniami producenta. W innym przypadku może dojść do poważnych problemów zdrowotnych. W zbyt małych ilościach liście oczaru mogą natomiast okazać się zupełnie neutralne dla organizmu, nie wspierając go w walce ze wspomnianymi dolegliwościami.

Oczar wirginijski – przeciwwskazania

Liście oczaru wirginijskiego nie powinny być stosowane u dzieci poniżej 3. roku życia. Niektóre źródła wspominają też o 6. roku życia. Kolejne przeciwwskazanie to ciąża i okres karmienia piersią. W tym czasie oczar wirginijski może być niebezpieczny, ale nie musi. Wszystko zależy wyłącznie od stanu zdrowia kobiety i płodu.

Chęć przyjmowania preparatów na bazie tej rośliny zawsze należy skonsultować z lekarzem prowadzącym, który zleci wykonanie odpowiednich badań.

Jak każde inne zioło, oczar może również wchodzić w reakcję z lekami przyjmowanymi na stałe, leczącymi inne dolegliwości przewlekłe. Zdarza się, że rośliny stosowane w tradycyjnej medycynie obniżają skuteczność farmakoterapii. Warto więc skonsultować z lekarzem, czy przyjmowane przez Ciebie leki nie są przeciwwskazaniem do stosowania naturalnych środków ziołowych.

Oczar wirginijski – skutki uboczne i działania niepożądane

Oczar wirginijski jest rośliną dość bezpieczną, jednak przyjmowany pomimo przeciwwskazań może spowodować różnego rodzaju działania niepożądane. Mowa tu zwłaszcza o alergiach. U alergików stosowanie oczaru wirginijskiego może doprowadzić do pojawienia się wysypek, krostek czy bąbli. Mowa tu zarówno o odwarach i hydrolatach, jak i kosmetykach z dodatkiem oczaru wirginijskiego.

Kwestia przyjmowania oczaru wirginijskiego przez dzieci i kobiety karmiące oraz będące w ciąży jest dość sporna. Odradza się jednak stosowanie tej rośliny, by nie zaszkodzić rozwijającemu się organizmowi niemowląt oraz płodów.

Wśród skutków niepożądanych można wyróżnić także wspomniane już reakcje z lekami przyjmowanymi na stałe. Takie zjawisko może być bardzo niebezpieczne, prowadząc do obniżenia skuteczności farmakoterapii, a nawet pojawienia się innych problemów zdrowotnych.

Zawsze więc przed rozpoczęciem suplementacji należy czytać ulotki dołączone do preparatów ziołowych, a najlepiej zasięgnąć porady specjalisty. Lekarze wiedzą, jakie leki nie powinny być przyjmowane w trakcie terapii ziołowej i odwrotnie.

oczar wirgilijski

Oczar wirginijski – efekty stosowania

Liście oczaru wirginijskiego zawierają wiele cennych substancji, jak flawonoidy, kwas elagowy, kwas galusowy, garbniki, saponiny czy cholina. Z tego powodu roślina ta może pomóc poradzić sobie z wieloma dolegliwościami. Jest powszechnie stosowana zwłaszcza przez osoby, które borykają się z problemami skórnymi, od trądziku, przez podrażnienia, aż po pękające naczynka. Regularne używanie kosmetyków z oczarem lub samodzielnie przygotowanych hydrolatów może pomóc poradzić sobie z tymi dolegliwościami.

Oczar wirginijski może przyczynić się też do szybszego gojenia się ran, co ma znaczenie nie tylko w przypadku hemoroidów. Wspiera w walce ze stanami zapalnymi i infekcjami bakteryjnymi na całym ciele. Trzeba jednak pamiętać, że jest to preparat roślinny, który na każdy organizm może wpływać w zupełnie inny sposób. Często suplementy diety z liściem oczaru są więc traktowane jako wsparcie innych terapii, np. z wykorzystaniem leków.

Dlaczego warto stosować oczar wirginijski?

Liść oczaru cieszy się ogromną popularnością zwłaszcza wśród osób, które interesują się naturalnymi formami wspierania organizmu w wielu dolegliwościach. Warto stosować go przy cerze tłustej, ponieważ może on pomóc ograniczyć jej tendencję do zapychania i złagodzić objawy trądziku. Oczar jest rośliną bardzo uniwersalną, którą można wykorzystać na wiele różnych sposobów. Pozwala na samodzielne przygotowanie odwarów, a także przyjmowanie w formie już gotowych suplementów diety. Pojawia się też w wielu kosmetykach, z czego niektóre osoby nie zdają sobie sprawy.

Roślina ta jest świetną formą wsparcia organizmu w walce z różnego rodzaju dolegliwościami, zwłaszcza związanymi z kondycją skóry oraz naczyń krwionośnych.

Przy poważniejszych dolegliwościach naturalne preparaty ziołowe bywają niewystarczające, dlatego zawsze po zauważeniu niepokojących objawów należy kontaktować się z lekarzem. Może on przepisać lek, który działa przeciwzapalnie i leczy dolegliwości, a nie tylko wspiera organizm. W mniej poważnych stanach preparaty ziołowe mogą jednak okazać się wystarczające, dlatego tak wiele osób sięga po tradycyjne metody ludowe znane już setki lat temu.

KATEGORIE

ZIOŁA

ZIOŁA

WITAMINY I MINERAŁY

WITAMINY I MINERAŁY

SUPLEMENTACJA

SUPLEMENTACJA

Zielares

Zielares

Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.

Czytaj także

Polecane dla Ciebie

Kwas alfa - liponowy to świetne wsparcie kuracji odchudzającej, ale również substancja działająca profilaktycznie przeciwko cukrzycy, miażdżycy stwardnieniu rozsianemu.
Hupercyna A - przyjaciel Twojego mózgu. Badania wykazały, że stosowanie hupercyny poprawia koncentrację i zdolność uczenia się. Jakie jeszcze zastosowanie ma ta substancja?
Odkryj wpływ maślanu sodu na zdrowie i dowiedz się o jego 5 potencjalnych skutkach ubocznych. Czytaj teraz, by świadomie korzystać z maślanu!
Kolagen to ważny składnik ludzkiego ciała. Wiele osób decyduje się na jego suplementację, by poprawić wygląd włosów, skóry i paznokci. Jaki kolagen warto wybrać?
Kolagen to białko młodości - i choć wiadomo, że świetnie wpływa na stawy, to nawet nie wiesz, jak szerokie ma zastosowanie i jak dobroczynnie działa.