Poznaj skutki uboczne soplówki jeżowatej! Dowiedz się, kto powinien jej unikać i jak bezpiecznie ją stosować. Zobacz jak poprwić zdrowie stosując soplówkę świadomie!
Komosa biała (Lebioda) – Właściwości, działanie, zastosowanie, stosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne
Strona główna - Blog - Komosa biała (Lebioda) – Właściwości, działanie, zastosowanie, stosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne
- Opublikowano: 18.05.2023 - Aktualizacja: 08.08.2023
Komosa biała wielu osobom kojarzy się z bardzo popularnym chwastem. Roślina ta od wielu lat jest jednak wykorzystywana w naturalnej medycynie ludowej. Do czego najczęściej się ją stosuje? Co warto wiedzieć o komosie białej?
Spis treści
ToggleKomosa biała – co to takiego?
Komosa biała (Chenopodium album L.) to roślina nazywana także lebiodą, łobodą, lebidą, albo wołokiem. Ziele to jest jednoroczne. Zalicza się je do rodziny kosmowatych lub szarłowatych. Często pojawia się w ogrodach, choć w takich miejscach jest traktowane jako popularny chwast. Komosa biała od lat jest jednak stosowana w medycynie alternatywnej, jako surowiec, który może pomóc w walce z wieloma dolegliwościami.
Komosa biała (lebioda) – jak wygląda i gdzie występuje?
Komosa biała to jasnozielona roślina pokryta lekko srebrzystym meszkiem. To właśnie od niego pochodzi długi człon nazwy. Komosa może osiągnąć maksymalnie 1 m wysokości, choć najczęściej mierzy kilkadziesiąt centymetrów. To roślina samosiewna. Nasiona komosy białej są szybko roznoszone przez wiatr, dlatego pojawia się ona także w ogrodach, gdzie jest traktowana jako chwast.
Lebioda kwitnie od czerwca do października. W rolnictwie wykorzystuje się ją jako sposób na walczenie mszyc, które składają w niej swoje jaja, oszczędzając uprawiane warzywa.
Komosa pojawia się na wszystkich kontynentach, a także wielu wyspach. Można znaleźć ją również w Polsce, zwłaszcza na łąkach, w ogrodach i na polach. Roślina ta radzi sobie nawet w bardzo trudnych warunkach. Często pojawia się w przestrzeniach miejskich, także tych zanieczyszczonych, poprzemysłowych i gruzowiskach. Można ją znaleźć w rowach, a nawet w szczelinach pomiędzy chodnikami. W takich warunkach nie osiąga swoich docelowych rozmiarów, jednak skutecznie się rozmnaża. To roślina niezwykle ekspansywna, która pochłania wodę i składniki odżywcze, dlatego stanowi problem dla właścicieli ogrodów.
Czy cała komosa biała – lebioda jest trująca?
Komosa rosnąca w trudnych warunkach może gromadzić w sobie wiele niepożądanych składników, które są niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Pędy naziemne i nasiona zawierają saponiny, kwas szczawiowy, kwas oleanolowy i alkaloidy – betacynę i betaksantynę. Roślina rosnąca na glebach z dużą zawartością azotanów szybko kumuluje w sobie ten składnik. Z tego powodu u osób ją spożywających może dojść do wielu skutków ubocznych. Do najpowszechniejszych z nich zalicza się nadwrażliwość na działanie promieniowania słonecznego, obrzęki, biegunki czy silne podniecenie.
Objawy zatrucia komosą można zaobserwować także u zwierząt hodowlanych, takich jak konie, krowy i owce. Wszystko ze względu na fakt, że roślina ta często pojawia się na terenie pastwisk.
Komosa nie bez powodu jest jednak traktowana jako roślina, która może pomóc zwalczyć wiele dolegliwości. Jej wybrane fragmenty, pozyskiwane z ziela rosnącego w odpowiednich warunkach, nie są szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.
Lebioda jako roślina jadalna
Nasiona komosy białej i jej młode liście są jadalne. Często stosuje się je jako alternatywa dla szpinaku. Zawierają duże ilości białka, węglowodanów, prowitaminy A czy witaminy C. Z nasion lebiody można przygotować mąkę lub kaszę. Surowiec ten był powszechnie stosowany w okresach głodu w Europie, w tym także w czasie wojen. Lebioda ratowała także plemiona Indian amerykańskich.
Starsze liście lebiody są trujące, jednak po odpowiedniej obróbce termicznej także nadają się do spożycia. Przed zjedzeniem należy je przegotować, a następie wypłukać.
Komosa biała – właściwości części jadalnych
Części jadalne komosy zawierają wiele cennych składników odżywczych niezbędnych do funkcjonowania ludzkiego organizmu. Wśród nich warto wyróżnić:
witaminę B,
witaminę A,
witaminę C,
witaminę K,
węglowodany,
białko,
cynk,
błonnik,
żelazo,
potas,
fosfor,
wapń.
Komosa biała w medycynie alternatywnej jest stosowana w celu udrożnienia dróg oddechowych w trakcie przeziębienia, rehabilitacji wzroku i walce z infekcjami bakteryjnymi. Roślina ta może przyczynić się do oczyszczenia organizmu z toksyn i uspokojenia nerwów. Można stosować ją wewnętrznie i zewnętrznie. Z komosy przygotowuje się np. okłady, używane przy oparzeniach, otarciach i stanach zapalnych.
Komosa biała – właściwości części trujących
Starsze liście i nasiona komosy białej potrafią być niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Zawierają one m.in. saponiny i azotany pobierane z gleby. Stosowanie takich surowców może przyczynić się do wystąpienia biegunek, skoków ciśnienia, drgawek czy reakcji alergicznych. Wśród innych negatywnych skutków suplementacji można wyróżnić też wyraźne pogorszenie samopoczucia.
Objawy te pojawiają się nie tylko u ludzi, lecz także u zwierząt. Najczęściej występują one u koni. Zwierzęta te cierpią m.in. na zaburzenia przełykania i koordynacji ruchów. U owiec i krów może pojawić się też krwawienie z odbytu, nozdrzy i pyska. Z tego powodu tak ważne jest kontrolowanie, jakie rośliny pojawiają się na pastwiskach.
Jakie wartości odżywcze ma komosa biała?
W komosie białej znaleźć można przede wszystkim węglowodany, ale kilkanaście procent jej masy stanowi także białko. W 100 g tej rośliny występuje tylko 45 kcal. Komosa zawiera cenne antyoksydanty, czyli składniki, które wspierają walkę z wolnymi rodnikami odpowiedzialnymi za procesy starzenia się komórek organizmu.
Komosa jest polecana także osobom, które są aktywne fizycznie lub stosują diety ubogie w białko. Składnik ten jest bowiem niezbędny do prawidłowego wzrostu, rozwoju komórek i utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego oraz nerwowego.
Komosa biała zawiera też witaminę A, C, K i z grupy B. Substancje te są polecane seniorom narażonym na pogorszenie wzroku i mętnienie ciała szklistego. Witaminy wspierają też zachowanie odpowiedniego stanu skóry, włosów i paznokci. Wiele z nich to wspomniane już antyoksydanty.
Komosa biała – zastosowanie
Komosę to roślina stosowana zewnętrznie i wewnętrznie. Jej nasiona i liście zbierane na odpowiednim etapie wzrostu mogą być wykorzystane do przygotowania naparu. Na rynku znaleźć można suszone ziele, które wystarczy jedynie zalać gorącą wodą w proporcjach wskazanych przez producenta.
Komosa biała jest stosowana w walce z problemami z narządem wzroku. Wspiera zachowanie prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego. Może pomóc uchronić się przed przenikaniem do organizmu szkodliwych drobnoustrojów. Jest stosowana przez osoby, którym zależy na zachowaniu odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego i mózgu. Roślina ta może również pomóc wzmocnić odporność na stres.
Zastosowanie komosy białej (lebiody) w kuchni
Komosa może być stosowana jako alternatywa dla szpinaku. Sprawdza się doskonale w połączeniu z sosami, makaronami, sałatami i zapiekankami. Może być dodawana do koktajli warzywnych i owocowych.
Jak gotować lebiodę?
Do spożycia nadają się jedynie młode liście i nasiona. Muszą być one zbierane, zanim osiągną wysokość 10-15 cm. Przed spożyciem roślina musi zostać poddana obróbce termicznej. Najlepiej zalać ją wrzątkiem lub zagotować, a następnie przepłukać pod bieżącą wodą.
Na co może pomóc komosa biała?
Komosa biała jest stosowana przede wszystkim w walce z problemami z widzeniem. Można ją przyjmować także w przypadku zaburzeń funkcjonowania układu oddechowego i nerwowego. Roślina ta wspiera walkę z trudno gojącymi się ranami, podrażnieniami i poparzeniami. Zawiera wiele cennych substancji odżywczych, dlatego może być stosowana w celu uzupełnienia ich poziomu w organizmie.
Jak bezpiecznie stosować komosę białą – porcjowanie
Komosę białą powinno się porcjować zgodnie z zaleceniami producenta preparatu. Trzeba pamiętać, że roślina ta w zbyt dużych ilościach może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.
Komosa biała (lebioda) do użytku zewnętrznego
Na rynku znaleźć można naturalne preparaty z komosą białą do użytku zewnętrznego. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować je samodzielnie. Wystarczy zalać ziele gorącą wodą lub gotować zgodnie z zaleceniami producenta suszu. Taki płyn wspiera walkę z oparzeniami, ranami i podrażnieniami skóry.
Komosa biała – przeciwwskazania
Komosa biała jest rośliną, która może powodować uczulenie na słońce. Co więcej, nie jest ona polecana osobom przyjmującym leki na alergię. Pacjenci stosujące farmakoterapię powinny skonsultować chęć suplementacji komosy ze specjalistą. Dobrym pomysłem jest też wykonanie próby uczuleniowej.
Przeciwwskazaniem do stosowania komosy jest ciąża i okres karmienia piersią. Na suplementację nie powinny decydować się też osoby borykające się z problemami z sercem i układem krwionośnym.
Spożywanie tej rośliny nie jest zalecane także osobom chorym na anemię, białaczkę i schorzenia układu pokarmowego oraz oddechowego.
Komosa biała – skutki uboczne i działania niepożądane
Nieodpowiednie przyrządzenie liści komosy może przyczynić się do pojawienia się wielu skutków ubocznych. Wśród nich warto wyróżnić biegunkę, drgawki, zawroty głowy, osłabienie organizmu, krwawienie i skoki ciśnienia.
Komosa biała – środki ostrożności
Komosa to roślina pełna cennych wartości odżywczych. Aby jednak nie stanowiła zagrożenia dla zdrowia, musi zostać odpowiednio przygotowana. Przed spożyciem produktów z dodatkiem ziela konieczne jest jego namoczenie i obgotowanie. Takich suplementów nie powinno się przyjmować bez konsultacji z lekarzem. Komosa jest szczególnie niebezpieczna dla osób z tendencją do alergii.
Dlaczego warto stosować komosę białą?
Komosa biała to roślina bardzo powszechnie występująca w Polsce. Pojawia się w uprawach rolniczych, zwłaszcza przy zbożach jarych, burakach, kukurydzy i rzepaku jarym. Warto jednak pamiętać, że do stosowania wewnętrznego i zewnętrznego nadają się jedynie surowce pozyskiwane ze sprawdzonych źródeł. Z tego powodu dobrym pomysłem jest sięganie po suplementy dostępne w aptekach i sklepach zielarskich, zamiast zbierać komosę samodzielnie.
Roślina ta wspiera walkę z wieloma dolegliwościami. Może być przyjmowana przez osoby w niemal każdym wieku. Jest polecana szczególnie seniorom, którzy borykają się z pogarszającym się wzrokiem.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Porost islandzki należy do najlepszych ziół na ból gardła, chrypkę, kaszel i suchość w jamie ustnej. Ma silne działanie przeciwzapalne, a jednocześnie osłaniające i łagodzące.
Rdest ptasi to pospolita roślina o niebanalnym znaczeniu dla zdrowia człowieka; zobacz, jak różnorodne ma właściwości i jak może Ci pomóc!
Polecane dla Ciebie
Biotyna to naturalna substancja, która odpowiedzialna jest za wiele procesów zachodzących w ciele człowieka, jest też nazywana witaminą piękna, z uwagi na jej wpływ na włosy, skórę i paznokcie.
Sprawdź, jak ważną rolę pełni glukozamina w rozwoju oraz utrzymaniu w zdrowiu chrząstki w stawach i dlaczego wykazuje działanie uelastyczniające, regenerujące i przeciwbólowe!
Probiotyki nie tylko przy antybiotkach! Zobacz co trzeba wiedzieć o probiotykach. Sprawdź w jakich sytuacjach stosowanie probiotyków jest pomocne!
Hupercyna A - przyjaciel Twojego mózgu. Badania wykazały, że stosowanie hupercyny poprawia koncentrację i zdolność uczenia się. Jakie jeszcze zastosowanie ma ta substancja?
Laktoferyna to białko, które ze względu na dobroczynny wpływ na układ odpornościowy i silne właściwości antybakteryjne, jest coraz częściej stosowane w formie suplementów diety.