Dowiedz się, co sprawia, że popularny czosnek jako naturalny antybiotyk wykazuje działanie lecznicze - poprawia krążenie krwi, wzmacnia odporność i przyspiesza pracę jelit!
Zioła na trzustkę – Jakie skuteczne zioła wybrać i jak je stosować? Działanie, właściwości i przeciwwskazania
Strona główna - Blog - Zioła na trzustkę – Jakie skuteczne zioła wybrać i jak je stosować? Działanie, właściwości i przeciwwskazania
- Opublikowano: 29.11.2022 - Aktualizacja: 16.02.2023
Trzustka jest niewielkim, ale bardzo ważnym organem w ludzkim ciele. Odpowiada ona za produkowanie hormonów, zwłaszcza insuliny i glukagonu. Wiele osób decyduje się na wsparcie jej działania z wykorzystaniem naturalnych suplementów diety. Jakie zioła powszechnie stosuje się w przypadku trzustki? W jaki sposób wspierają one ludzki organizm?
Spis treści
ToggleCo to są zioła na trzustkę?
Zioła na trzustkę to rośliny, które wspierają działanie tego organu. Mogą one pomóc w ustabilizowaniu poziomu produkowanych hormonów. Wiele z tych roślin naturalnie rośnie w Polsce. Na rynku występują w formie gotowych suplementów diety, często pod postacią suchych mieszanek ziołowych do zaparzania. W takich preparatach zwykle łączy się kilka różnych gatunków, by mogły one wzajemnie się uzupełniać.
Oprócz ziół, w celu wsparcia funkcjonowania trzustki, wykorzystuje się również owoce i warzywa. Często są one dodawane do bardziej złożonych suplementów diety.
Na co mogą pomóc zioła na trzustkę?
Zioła na trzustkę mogą wspomóc wydzielanie soku trzustkowego. Oprócz tego wspierają one produkcję żółci i organizm w walce z bakteriami, wirusami oraz stanami zapalnymi. Niektóre rośliny mogą także wspomagać rozkurczenie mięśni w okolicach trzustki.
Każde zioło zawiera zupełnie inne składniki, a więc może wpływać na organizm w odmienny sposób. To z tego powodu producenci decydują się na łączenie w swoich suplementach diety różnych ziół. Często towarzyszą im też owoce, jak ananas czy papaja.
Czym cechują się zioła na trzustkę?
Zioła na trzustkę można podzielić na kilka grup, w zależności od ich składu i potencjalnego wpływu na organizm. Wśród nich pojawiają się produkty stosowane na zapalenie trzustki, stłuszczenie trzustki oraz takie, które mogą wspomóc pracę trzustki.
Zioła na zapalenie trzustki
Zioła, które mogą wesprzeć organizm w zapaleniu trzustki, to np. karczoch, korzeń mniszka lekarskiego czy ostropest plamisty. Z takich produktów często korzystają osoby, które odczuwają pierwsze objawy zapalenia trzustki, jak biegunki czy nagły spadek masy ciała.
Zioła na stłuszczenie trzustki
W przypadku stłuszczenia trzustki zaleca się przede wszystkim zmianę diety i uprawianie aktywności fizycznej. Osoby borykające się z takim problemem decydują się też na przyjmowanie ostropestu plamistego, pokrzywy oraz glistnika jaskółcze ziele.
Zioła wspomagające trzustkę
Zioła wspierające funkcjonowanie trzustki mogą pomóc w już istniejących problemach. Stosują je też osoby, które chcą uchronić się przed ich wystąpieniem. Wśród takich roślin można wyróżnić koper włoski, kminek, mniszek lekarski, pokrzywę zwyczajną czy miętę pieprzową.
Jakie są właściwości ziół na trzustkę?
Zioła na trzustkę mogą pomagać w wielu dolegliwościach, jak stany zapalne czy ból. Stosują je osoby, które odczuły pierwsze objawy problemów z tym organem – biegunki, utratę masy ciała czy uczucie ciężkości. Roślinne suplementy diety nie zastępują jednak leków. W poważnych stanach warto pozostawać pod stałą opieką lekarza. Wprowadzi on terapię farmakologiczną na przewlekłe zapalenie trzustki i sprawdzi, czy w towarzystwie wybranych leków można dodatkowo przyjmować zioła na trzustkę.
Jakie są najsilniejsze zioła na trzustkę?
W suplementach roślinnych pojawiają się różne gatunki ziół, jednak niektóre z nich cieszą się większą popularnością niż inne. Wynika to z ich składu i sposobu wspierania ludzkiego organizmu. Wśród najsilniejszych ziół pojawiających się w takich preparatach można wyróżnić:
miętę pieprzową,
mniszek lekarski,
koper włoski,
kminek,
karczoch,
ostropest plamisty.
Jakie są popularne zioła wspomagające pracę trzustki?
Niektóre zioła wspierające prawidłowe funkcjonowanie trzustki cieszą się większą popularnością niż inne. Wynika to z ich bogatych składów i łatwej dostępności.
Glistnik jaskółcze ziele
Glistnik jaskółcze ziele zawiera alkaloidy, kwasy organiczne i flawonoidy. Może pomagać w walce ze skurczami oraz zwiększeniu ilości wydzielanej żółci i moczu. Zioło to może przyczyniać się też do pobudzenia wydzielania soków żołądkowych, dlatego często wykorzystuje się je w problemach z funkcjonowaniem układu pokarmowego.
Koper ogrodowy
Koper ogrodowy może wspomagać walkę ze skurczami przewodów żółciowych i bańki wątrobowo-trzustkowej. Zazwyczaj roślinę tę wykorzystuje się w formie naparu.
Kłącze perzu
Kłącze perzu to łatwo dostępna roślina wspierająca funkcjonowanie trzustki. Wykorzystuje się go zwłaszcza w formie mocnych odwarów, wymagających zagotowania rośliny we wrzątku.
Bylica boże drzewko
Bylica boże drzewko to kolejna roślina, która wspiera organizm w wydzielaniu soku trzustkowego. Może przyczynić się do złagodzenia skurczów i stanów zapalnych. Często sięga się po nią w stanach przejedzenia, powodujących uczucie ciężkości.
Zioła szwedzkie
Na rynku znaleźć można także zioła szwedzkie, czyli specjalną mieszankę roślin do sporządzania nalewek. Taki napój może wspomóc wydzielanie enzymów trzustkowych. Trzeba jednak pamiętać, że często problemy z trzustką wynikają z nadmiernego spożycia alkoholu. Wówczas nie jest wskazane przyjmowanie jego dodatkowych ilości w formie nalewek.
Pokrzywa zwyczajna
Pokrzywa zwyczajna może przyczynić się do pozbycia się nadmiaru toksyn zaburzających pracę trzustki. Wspiera ona organizm w kamicy żółciowej. Może wspomaga też zwiększenie produkcji enzymów trzustkowych.
Czarnuszka siewna
Czarnuszka siewna może przyczyniać się do pobudzenia wydzielania żółci. Wspiera układ pokarmowy, zwłaszcza jelita. Jest powszechnie stosowana w dolegliwościach żołądkowych. Można używać jej także zewnętrznie, w formie okładów na podrażnienia.
Gurmar
Gurmar to roślina, która może pomóc uregulować pracę i wesprzeć regenerację trzustki. Wspiera komórki tego organu do produkcji insuliny. Powszechnie stosują ją cukrzycy i problemach z wydzielaniem insuliny.
Moringa
Morinka olejodajna to roślina tropikalna, która może pomóc uchronić komórki beta trzustki przed uszkodzeniami. Wspiera ona także utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu, trójglicerydów i stężenia glukozy we krwi. Roślina ta jest także przeciwutleniaczem. Wspiera organizm w stanach zakażeń bakteryjnych i stanach zapalnych.
Haronga
Haronoga wspiera wydzielanie soków trawiennych i może pomóc w utrzymaniu prawidłowego przebiegu procesów trawiennych. Wykorzystuje się ją przede wszystkim w problemach z jelitami. Roślina ta może bowiem pomóc w pozbyciu się bakterii i pasożytów z organizmu.
Szałwia lekarska
Szałwia lekarska jest wykorzystywana jako środek do płukania jamy ustnej, ale nie tylko. Używana wewnętrznie, wspiera pracę trzustki i procesy trawienia. Może przyczynić się też do zmniejszenia ilości wydzielanego potu.
Szyszki chmielu
Szyszki chmielu mogą pomóc pobudzić procesy trawienne i łagodzić dolegliwości związane z układem pokarmowym. Co więcej, roślina ta wspiera też w stanach nadmiernego stresu i trudności z zasypianiem.
Mniszek lekarski
Mniszek lekarski może pomóc pobudzić wydzielanie soków trawiennych i zmniejszyć ryzyko powstawania zastojów żółci. Wspiera organizm w utrzymaniu prawidłowego stężenia glukozy we krwi.
Babka lancetowata
Babka lancetowata wspiera pracę trzustki i może pomóc pozbyć się z organizmu nagromadzonych toksyn. Często wchodzi w skład bardziej złożonych mieszanek roślin.
Ostropest plamisty
Ostropest plamisty może pomóc odtruć wątrobę i trzustkę. Wspiera on w chronieniu narządów przed działaniem szkodliwych czynników.
Macierzanka
Macierzanka zawiera fenole i garbniki. Może przyczynić się do zwiększenia ilości wydzielanego moczu oraz wesprzeć organizm w walce ze stanami zapalnymi.
Kocanka piaskowa
Kocanka piaskowa może przyczynić się do zmniejszenia napięcia mięśni gładkich pęcherzyka żółtego. Zawiera olejki eteryczne i flawonoidy.
Kwiat nagietka
Kwiat nagietka może pomóc uregulować wydzielanie soku trzustkowego przez chorą trzustkę. Wspiera też w skurczach układu pokarmowego i jelit.
Jak stosować zioła na trzustkę? – porcjowanie
Każde zioło na trzustkę wymaga innego stosowania. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem i postępować zgodnie z jego zaleceniami bądź zapisami w ulotce. Większość ziół występuje w formie sproszkowanych liści i korzeni. Takie mieszanki zalewa się wrzącą wodą i pije nawet kilak razy dziennie. Istnieją też ziołowe suplementy diety, z których wykonuje się odwary.
Kiedy warto stosować zioła na trzustkę? – Zastosowanie
Na stosowanie ziół na trzustkę decydują się osoby, które odczuwają ciężkość po posiłkach lub inne dolegliwości związane z zaburzeniami tego organu. Mogą być one jednak nieskuteczne, a nawet szkodliwe w stanach przewlekłego zapalenia trzustki. Wówczas konieczne jest bowiem wdrożenie farmakoterapii i pozostawanie pod opieką lekarza. Zioła na trzustkę stanowią jedynie dodatkowe wsparcie organizmu w momentach, gdy nie wchodzą one w reakcje z przyjmowanymi lekami.
Czy zioła na trzustkę są bezpieczne? – Przeciwwskazania
Zioła na trzustkę mogą być niebezpieczne w przypadku osób z nadwrażliwością na konkretne rośliny, kobiet w ciąży, a także przy przyjmowaniu środków farmakologicznych zapisanych przez lekarza. Chęć stosowania naparów czy odwarów z ziół zawsze powinno się konsultować ze specjalistą.
Czy kobiety w ciąży i dzieci mogą stosować zioła na trzustkę?
Dzieci i kobiety w ciąży nie mogą stosować preparatów na trzustkę w formie nalewek. Panie spodziewające się dziecka muszą również uważać na niektóre zioła, które mogą powodować wady płodu. Doskonałym przykładem takiej rośliny jest bylica piołun.
Niektórych ziół na trzustkę nie można spożywać także przy chorobie wrzodowej żołądka i schorzeniach dwunastnicy.
Skutki uboczne stosowania ziół na trzustkę
Zioła na trzustkę stosowane w nadmiarze lub pomimo przeciwwskazań mogą doprowadzić do różnych skutków ubocznych. Obniżają lub podwyższają działanie leków, a w przypadku alergików powodują wysypki. Niektóre z nich u kobiet w ciąży i karmiących piersią mogą doprowadzić do wad płodu i chorób noworodków. Wśród działań niepożądanych wyróżnia się też zawroty głowy, dreszcze, drgawki, halucynacje, nudności czy podrażnienie przewodu pokarmowego.
Zielares
Zielares to portal o zdrowiu, urodzie, suplementach diety i aktywności fizycznej. Nasz Zespół Redakcyjny publikuje merytoryczne artykuły zgodne z wynikami nowych badań naukowych. W trosce o zdrowie naszych Czytelników stawiamy na rzetelne, pogłębione podejście do zdrowia i suplementacji. Piszemy w jasny i klarowny sposób, by dotrzeć do jak największej liczby osób zainteresowanych zdrowym trybem życia.
Czytaj także
Żeń - szeń koreański jest rośliną, która w naturalny sposób uspokaja nerwy, ale jednocześnie dodaje energii i witalności, czym pobudza do działania.
Poznaj skuteczne, domowe sposoby na hemoroidy. Odkryj, jak łagodzić ból i dyskomfort. Czytaj dalej i zmień swoje życie na lepsze już dziś.
Polecane dla Ciebie
Spirulina to silny antyoksydant, a jego zastosowanie zaczyna się od redukcji tkanki tłuszczowej, poprzez działanie profilaktyczne, aż po zapobieganie nowotworom i chorobom neurodegeneracyjnym.
Odkryj, jak hipokalcemia wpływa na Twoje zdrowie. Przeczytaj nasz artykuł, by zrozumieć znaczenie wapnia i jak zapobiegać jego niedoborom.
Jod to ważny mikroelement, który powinien mieć stałe miejsce w diecie. Jest nieodzowny dla zdrowia tarczycy, reguluje proces wzrostu i dojrzewania komórek, wpływa na odporność.
Glicyna, aminokwas endogenny, korzystnie wpływający na wiele aspektów zdrowotnych, niezbędny dla funkcjonowania całego organizmu, skutecznie wspomagający leczenie różnych chorób.
Kwercetyna to jeden z najcenniejszych flawonoidów. Jest nieoceniona w zwalczaniu objawów alergii, wzmacnia odporność i ma zdolność do hamowania rozwoju komórek nowotworowych.